Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 30d. 11:18

Sulaikyti „Wagner“ samdiniai ir A.Lukašenkos grūmojimas Maskvai: kas įvyko Baltarusijoje?

Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aliaksandras Lukašenka

Valstybinei Baltarusijos žiniasklaidai pranešus, kad šalyje sulaikyti 33 rusų privačios karinės kompanijos „Wagner“ kovotojai, prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareikalavo Maskvos pasiaiškinimų ir apkaltino rusus turėjus „nešvarių ketinimų“. Analitikai mano, kad buvo suimti tikri samdiniai, per Minską keliavę į kitas šalis, o jų suėmimu A.Lukašenka gali pasinaudoti represijoms pateisinti.

Kaip skelbė valstybinė naujienų agentūra „BelTA“, sulaikyti kovotojai – Rusijos piliečiai.

Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius sakė manąs, kad buvo sulaikyti tikri „Wagner“ ar kitų privačių karinių kompanijų samdiniai, kurie, kaip jiems įprasta, tranzitu vyko į kitą šalį. Įvairūs šaltiniai teigia, kad tai galėjo būti Sudanas.

Analitikas sakė nuo pat pradžių neturėjęs abejonių, kad tai – A.Lukašenkos dezinformacijos kampanija.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

„Jei atvyktų kažkas iš Rusijos, ko teoriškai atmesti negalima, vykdyti destabilizacijos kampanijos, sunkiai tikėtina, kad visa tokio dydžio grupė apsigyventų viename viešbutyje, paskui vienoje sanatorijoje, visi vaikščiotų apsirengę karinėmis uniformomis, kaip skelbė Baltarusijos žiniasklaida.

„Wagner“ ar kitų Rusijos karinių grupuočių samdiniai yra treniruoti smogikai. Tam, kad juos neva naktį miegančius sulaikytų, be jokio pasipriešinimo, reikėtų atvežti kone visą karinį dalinį, jei jie nėra taikiai nusiteikę, besiruošiantys destabilizavimo veiksmams“, – 15min sakė M.Laurinavičius.

Pasak analitiko, ši dezinformacijos kampanija visiškai atitinka naratyvą, kurį skleidžia A.Lukašenka. Jis nuo birželio pradžios kalbėjo apie perversmus kitose posovietinėse valstybėse.

„Lieka tik klausimas, į kurį kol kas ir aš neturiu atsakymo: kam jam to reikėjo? Tai gali būti pasiruošimas naujoms represijoms siekiant jas pateisinti iš anksto. Dar viena versija, kuria kol kas nesu linkęs pernelyg tikėti, nes nėra kitų ženklų, – kad tai galėtų būti pagrindas įvesti karinę padėtį ir atšaukti rinkimus“, – sakė M.Laurinavičius.

Jo teigimu, nors ši dezinformacijos kampanija nukreipta ir į vidinę Baltarusijos auditoriją, pagrindiniu taikiniu gali būti Vakarai.

„Wagner“ samdiniai žinomi visame pasaulyje. O Vakaruose pastaruoju metu vyrauja naratyvas, kad Vakarai turėtų gelbėti Lukašenką nuo Maskvos. Tokiu būdu Lukašenka skatina atlaidumą savo atžvilgiu, nes jau pakankamai padarė, kad susigadintų santykius tiek su JAV, tiek su Europos Sąjunga.

Jei planuoja tolesnius veiksmus, – nuo represijų iki akivaizdaus rinkimų klastojimo – galbūt tai yra išankstinis bandymas pateisinti veiksmus Vakarų akyse“, – tikino VPAI analitikas.

M.Laurinavičius teigimu, jau keletą metų Baltarusijos ir Rusijos santykiai yra gana įtempti, todėl samdinių suėmimas smarkiai jiems neatsilieps.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Aliaksandras Lukašenka
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Aliaksandras Lukašenka

„Taip pat reikia pastebėti, kad Lukašenka su Rusija randa išeitį bet kokiu atveju. Kai kurie apžvalgininkai sako, kad jei jis sulaikė tikrus „Wagner“ samdinius, jam gresia [atsakas] iš Rusijos. Tuo visiškai netikiu. Visų pirma todėl, kad Rusija šiuos samdinius laiko mažų mažiausiai patrankų mėsa. Tą įrodo poros metų įvykiai Sirijoje, kai samdiniai buvo atiduoti amerikiečiams sunaikinti“, – 15min sakė jis.

Analitiko teigimu, „Wagner“ samdiniai nevaidina tokio svarbaus vaidmens kaip „Belgazprombank“ kontrolės perėmimas. Sulaikius prezidento rinkimuose siekusį dalyvauti buvusį banko vadovą Viktorą Babaryką, Baltarusijos valdžia visiškai perėmė rusų koncerno „Gazprom“ kontroliuojamo banko valdymą.

„Jis priklauso ne šiaip Rusijai, o labai įtakingam režimo žmogui Andrejui Akimovui. Tačiau Kremlius apie banko kontrolės perėmimą nepasakė visai nieko – pasisakė tik „Gazprom“ ir „Gazprombank“. Tai rodo, kad Lukašenka tokiais atvejais gali pakankamai nebaudžiamas imtis veiksmų. Jis pakankamai gerai apskaičiuoja, ką gali daryti, o ko ne“, – sakė M.Laurinavičius.

Sies su S.Tichanovskaja?

Nepriklausomas baltarusių žurnalistas Francišakas Viačorka rašo, kad jei rusų samdiniai iš tiesų rengė perversmą, kaip sako A.Lukašenka, tai galėtų nuvesti į konfliktą ar net prieškarinę situaciją su Rusija. „Mažų mažiausiai griežtesnę pasienio kontrolę ir diplomatinį protestą. Lukašenkai taip taip reikia faktų ir rimtų to įrodymų“, – rašo jis.

Anot žurnalisto, jei ekspertai teisūs sakydami, kad samdiniai per Baltarusiją keliavo į Sudaną ar Siriją, reikėtų tikėtis griežtos Rusijos reakcijos ir pasekmių Minskui. Esą tai reiškia, kad pats A.Lukašenka surengė provokaciją prieš „brolišką tautą“.

If Lukashenka tells the truth and Kremlin mercenaries were preparing the coup, it could lead to the conflict or even...

Posted by Franak Viačorka on 2020 m. liepos 29 d., trečiadienis

„Nepanašu, kad Kremlius ir Minskas suvaidino suėmimą. Maskva nerizikuotų savo reputacija ir žmonėmis, kad išgelbėtų Lukašenką. Jei ši operacija buvo suvaidinta pasikonsultavus su Kremliumi arba ne, tada samdiniai bus greitai paleisti, iškart po rinkimų.

Kovotojų sulaikymas padeda Lukašenkai išlaikyti reputaciją ir pasiųsti jam naudingą žinutę Rusijai (nespauskite manęs, galiu pasisukti į Vakarus), žmonėms (nustokite protestuoti, gali būti pasitelktas smurtas) ir Vakarams (priimkite status quo, antraip ateis Rusija)“, – feisbuke rašo F.Viačorka.

Pasak žurnalisto, informacinė operacija, panašu, yra skirta protesto elektorate pasėti nepasitikėjimą kandidate į prezidentus Svetlana Tichanovskaja, į savo kampanijos renginius įvairiuose Baltarusijos miestuose surenkančią tūkstančius žmonių, taip pat nutraukti bet kokius jos santykius su Vakarais. F.Viačorka prognozuoja, kad propaganda greičiausiai susies rusų samdinius su S.Tichanovskaja.

„Taip pat sukuriamas tobulas momentas Lukašenkai įvesti nepaprastąją padėtį ir komendanto valandą, apriboti kampanijos vykdymą ar atšaukti rinkimus, neleisti kandidatams dalyvauti. Kiekvienoje balsavimo apylinkėje gali būti dislokuoti kariai“, – rašo jis.

Dar liepos 24 dieną A.Lukašenka užsiminė, kad užsienio privačių karinių kompanijų kovotojai galėtų bandyti pakurstyti „Maidaną“ Baltarusijoje. Paskelbus apie kovotojų areštą, A.Lukašenka sušaukė skubų Saugumo Tarybos posėdį.

Lakmuso popierėlio testas

Tyrėjas Antonas Šechovcovas rašo, kad šioje situacija lakmuso popierėlis yra tai, ar A.Lukašenkos režimas yra pasiruošęs perduoti mažiausiai pusę „Wagner“ samdinių Ukrainai, kad šioje šalyje jie būtų teisiami dėl dalyvavimo Rusijos kare prieš Ukrainą.

With regard to 30+ mercenaries from the Russian Wagner PMC detained in Belarus — — Whatever they did in Belarus or...

Posted by Anton Shekhovtsov on 2020 m. liepos 29 d., trečiadienis

Anksčiau tyrėjas atkreipė dėmesį, kad populiariame, tačiau prieštaringai vertinamame anoniminiame tinklalapyje „Myrotvorets“, kuris pristatomas kaip „Ukrainos priešų duomenų bazė“, minimos 13-os sulaikytųjų pavardės.

„BelTA“ skelbė, esą Baltarusijos teisėsauga gavo informacijos apie maždaug 200 į šalį atvykstančių kovotojų su tikslu „destabilizuoti situaciją per rinkimų kampaniją“.

Esą grupė į Minską atvyko liepos 25 dieną, ten viešbutyje praleido dvi dienas, tada persikėlė į sanatoriją toliau nuo Baltarusijos sostinės. Esą ten Baltarusijos teisėsauga liepos 29-osios naktį sulaikė 32 įtariamus kovotojus. Dar vienas buvo sulaikytas pietų Baltarusijoje.

Rusų rašytojas Zacharas Prilepinas portalui Ura.ru sakė, kad du ar trys iš Baltarusijoje sulaikytų kovotojų kovėsi tame pačiame Rusijos remiamų separatistų batalione, kaip ir jis. Jis teigė abejojantis, kad samdiniai buvo Minske tam, kad destabilizuotų situaciją Baltarusijoje. Pasak jo, greičiausiai jie Minske sustojo keliaudami į kitas pasaulio šalis.

Panašiai teigė ir Rusijos karo korespondentas Semionas Pegovas savo „Telegram“ kanale „WarGonzo“. Pasak jo, samdiniai sustojo Baltarusijoje pakeliui į Afrikos valstybes, rašo „Meduza“.

„Wagner“ – mįslinga rusų samdinių organizacija, kurią, kaip pranešama, kontroliuoja Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas. Manoma, kad tūkstančiai „Wagner“ kontraktininkų remia Maskvos interesus įvairiuose konfliktuose užsienyje, įskaitant Siriją, Ukrainą ir Libiją.

Komentarai: 25

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

02:05
00:59
05:54

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min