Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gruodžio 4d. 10:33

Suomijoje sulaikyti penki ultradešinieji ekstremistai, įtariami išpuolio planavimu

Suomija
123RF.com nuotr. / Suomija
Suomijoje penkiems ultradešiniųjų ekstremistinių pažiūrų asmenims skirtas suėmimas, įtariant, kad jie planavo surengti teroristinę ataką, per kurią turėjo būti panaudoti sprogmenys ir šaunamieji ginklai, penktadienį pranešė policija.

Pietvakariniame Kankanpės mieste penki „apie 25 metų“ vyrai buvo sulaikyti antradienį ryte, per spaudos konferenciją pranešė policijos atstovai. Šie asmenys buvo stebimi dvejus metus, pridūrė pareigūnai.

Atlikus kratas pas šiuos įtariamuosius rasta medžiaga „sustiprina įspūdį, kad jie yra radikalizavęsi, ir suteikia priežastį įtarti teroristiniais nusikaltimais“, sakoma vyriausiojo detektyvo Toni Sjoblomo (Tonio Šiomblomo) pranešime.

Per kratas įtariamųjų namuose, atliktas 2019 metais, kai šie asmenys buvo sulaikyti dėl šaunamųjų ginklų kontrolės įstatymų pažeidimų, buvo rastas „reikšmingas kiekis ginklų, šaudmenų ir sprogmenų“, pridūrė T. Sjoblomas.

Pasak policijos, šie vyrai atrodo motyvuoti „akceleracionizmo“ – vienos iš baltųjų viršenybės ideologijų, siejamų su kai kuriais šaudynių atvejais Jungtinėse Valstijose. Šios ideologijos šalininkai siekia paskleisti visuomenėje nesantaiką ir rasinę įtampą, kad būtų „paspartinta“ socialinė transformacija.

Policija neatskleidė, kad buvo planuoto išpuolio taikinys, bet sakė, kad ši įtariamo ultradešiniųjų terorizmo byla Suomijoje yra pirmoji.

Pareigūnai nurodė, kad pavojaus visuomenei nėra.

Įtariamuosius pažinoję Kankampės gyventojai sakė laikraščiui „Helsingin Sanomat“, kad vienas jų yra „skustagalvis“, o kiti du – „žinomi neonaciai“.

Policija nurodė, kad tyrime dalyvauja Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra Europolas. Visgi pareigūnai sakė, kad ši grupė neatrodo priklausanti kokiai nors platesnei ekstremistų organizacijai.

„Tai maža grupė, slapta šlovinanti teroristinį smurtą, ir jos veikla neapima kontaktų su viešai veikiančiomis organizuotomis kraštutinės dešinės grupėmis“, sakė Suomijos saugumo tarnybos SUPO tyrėjas specialistas Eero Pietila.

Policijos paskelbtose nuotraukose matyti vienas iš įtariamųjų, užsidėjęs balaklavą ir pozuojantis laikydamas pistoletą ir mačetę. Kitoje nuotraukoje matyti konfiskuoti šios kuopelės ginklai, įskaitant pusiau automatinį šautuvą, savadarbius sprogstamuosius įtaisus ir dinamito ryšulėlius.

Kovą paskelbtoje SUPO ataskaitoje sakoma, kad šalyje lieka galioti „padidėjęs“ teroristinių grėsmių lygis – antras žemiausias pagal keturių lygių skalę.

Vis dėlto pareigūnai perspėjo, kad ultradešiniųjų ekstremistų keliamas pavojus dabar „kelia didesnį susirūpinimą“ negu pernai.

„Ši byla yra pagrindinis veiksnys, lemiantis tokį grėsmės vertinimą“, – sakė Ee.Pietila.

Terorizmo incidentai Suomijoje reti.

Pirmoji byla dėl terorizmo šalyje buvo iškelta 2018 metais, kai marokietis Abderrahmanas Bouanane'as pietvakariniame Turku mieste subadė 10 žmonių, iš jų du – mirtinai.

Policija nurodė, kad ikiteisminis tyrimas dėl Kankampėje suimtų įtariamųjų truks ne vieną mėnesį. Prokurorai suteikė policijai laiko iki kovo 31 dienos pateikti kaltinimus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Suomija Terorizmas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min