Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 13d. 06:46 , atnaujinta: 2015 liepos 13d. 14:54

Susitarimas Briuselyje: Graikija lieka euro zonoje, šalies laukia aibė reformų ir privatizacija

Aleksis Cipras
„Scanpix“/AP nuotr. / Aleksis Cipras

Po 17 valandų derybų Briuselyje pavyko pasiekti susitarimą dėl Graikijos, patvirtina kelių šalių premjerai. Tai reiškia, kad Graikijai bus skirtas trečiasis finansinės paramos paketas.

Papildyta 14:54 val. Graikijos parlamentas dėl trečiojo finansinės paramos paketo teikimo sąlygų balsuos trečiadienį, o Vokietijoje analogiškas balsavimas vyks penktadienį, liepos 17 d., praneša theguardian.com.

Tuo tarpu pirmadienį Didžiosios Britanijos premjero Davido Camerono atstovė perspėjo, kad norint užbaigti Graikijos krizę, būtina dar įdėti nemažai darbo.

Tuo tarpu pirmadienį Didžiosios Britanijos premjero Davido Camerono atstovė perspėjo, kad norint užbaigti Graikijos krizę, būtina dar įdėti nemažai darbo.

„Esame patenkinti, kad susitarimas pasiektas, bet reikia dar nemažai ką padaryti“, – sakė ji.

Papildyta 14:19 val. Rinkos dalyviams vertinant pranešimus, jog euro zonos lyderiai pasiekė susitarimą suteikti Graikijai finansinę paramą, Europos biržų indeksai savaitę pradeda augimu.

Frankfurto „DAX 30“ indeksas pakilo 1,53 proc. iki 11 489,17 punkto.

Paryžiaus „CAC 40“ sustiprėjo 1,67 proc. iki 4 985,14 punkto.

Londono „FTSE 100“ augo 0,94 proc. iki 6 736,22 punkto.

Papildyta 12.01 val. Štai karikatūra, kuri puikiai atspindi pastarojo meto įvykius. Pripažįstama, kad iki referendumo pasiūlymas Graikijai buvo geresnis.

Papildyta 11.51 val. Susitarimas Briuselyje reiškia, kad Europos centrinis bankas (ECB) nenutrauks likvidumo paskolų Graikijai ir gali jas net padidinti, rašo „The Guardian“.

Antradienį atsidarys Graikijos bankai, tačiau apribojimas išsigryninti ne daugiau nei 60 eurų per dieną išlieka.

Papildyta 11.42 val. Susitarime rašoma, kad Europos Sąjungos institucijos turės Graikiją paremti 82–86 mlrd. eurų. Kad Graikija galėtų grąžinti skolas, jai 7 mlrd. eurų reikės dar iki pirmadienio, dar 5 mlrd. eurų – iki rugpjūčio.

O štai kaip atrodo Briuselyje dirbę pareigūnai ir žurnalistai po 17 valandų trukusio susitikimo:

Papildyta 11.37 val. „Financial Times“ žurnalistas rašo ką tik gavęs kompromisinio susitarimo dėl Graikijos detales. Štai ištrauka iš jo, kalbanti apie 50 mlrd. eurų fondą.

Pusė fondo pinigų – 25 mlrd. eurų – bus skirti bankų rekapitalizacijai, ketvirtadalis bus panaudotas skolai grąžinti ir jai aptarnauti, likusi ketvirtoji dalis – kitoms investicijoms.

Papildyta 11.12 val. Automobilio link einantį A.Ciprą apkabino Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as. Jo teigimu, Graikija prašė pagalbos programos, o ne labdaros.

Prancūzijos prezidentas patvirtino, kad Graikijos skola bus restruktūrizuota, pakeičiant kai kurių obligacijų terminus.

Papildyta 10.53 val. Graikijos leidinys „Kathimerini“ cituoja Graikijos premjerą A.Ciprą, kuris sako, kad Graikija laimėjo skolos naštos palengvinimą ir finansavimą trumpuoju laikotarpiu.

Papildyta 10.49 val. Vokietijos kanclerė Angela Merkel: planas B – nereikalingas

Apie galimą „Grexit“ daugiau nebus kalbama, nors dėl naujos paramos programos iki galo nesutarta.

Tai bus ilgas ir sunkus kelias, – sakė Angela Merkel.

Pasak jos, Bundestagas bus atviras deryboms su Graikija, tačiau prieš tai Graikijos parlamentas privalo pritarti visoms sąlygoms – anksčiau to Vokietijos parlamentas nebalsuos.

Ji patvirtino, kad iš Graikijos įvairių aktyvų bus sukurtas 50 mlrd. eurų vertės fondas.

„Tai bus ilgas ir sunkus kelias“, – sakė ji. A.Cipras įtikino Briuselį, kad šis fondas turi įsikurti ne Liuksemburge, o Atėnuose.

A.Merkel pabrėžė, kad būtina rasti pinigų ECB skolai liepos 20 dieną grąžinti. Ties tuo dirbs Eurogrupė.

Papildyta 10.19 val. Spaudos konferencijos metu Europos Komisijos prezidentas Jeanas Claude'as Junckeris pranešė, kad susitarimas pasiektas ir jokio „Grexit“ nebus.

„Sakiau, kad situacija bus prastesnė, nei buvo iki referendumo. Taip ir yra“, – sakė jis.

Pasak jo, tai yra kompromisinis variantas, todėl nėra nei laimėjusių, nei pralaimėjusių.

Sakiau, kad situacija bus prastesnė, nei buvo iki referendumo. Taip ir yra, – sakė EK prezidentas.

Po jo kalbėjęs Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas priminė, kad prieš 17 val. euro zonos lyderių susitikimą vyko 14 val. užtrukęs Eurogrupės susitikimas.

Pasak jo, buvo iškilę daug klausimų dėl pasitikėjimo Graikija, tačiau pasitikėjimą atkurti pavyko. Pasak jo, Graikijos parlamentas turės greitai priimti tam tikrus įstatymus, Graikijai turbūt nepavyks išvengti kai kurių valstybės objektų privatizavimo.

Bus sukurtas fondas, kuris, be kita ko, skirs lėšų ir bankams.

„Bus sukurtas fondas, į kurį bus pervesti tam tikri valstybės aktyvai, kurie bus paversti į pinigus arba privatizuojant juos, arba kitaip juos išnaudojant. Tie pinigai bus skirti skolos mažinimui ir bankų rekapitalizacijai“, – sakė Eurogrupės prezidentas.

Į šį fondą turėtų būti pervesta 50 mlrd. eurų, kurių pusę investuoti Graikijoje galės pati šalies vyriausybė.

Nors susitarimas pasiektas, dabar reikės daug žingsnių jam įteisinti. Eurogrupės susitikimas šaukiamas pirmadienį popiet. Šiomis dienomis susitikimą tvirtins ir įstatymus priiminės Graikijos parlamentas, tada savo procedūras pradės nacionaliniai parlamentai.

Papildyta 10.10 val. „The Guardian“ rašo, kad kol kas neatsakyti lieka keli klausimai – ar TVF dalyvaus, suteikiant naują paramą Graikijai? Ar Graikijai pavyko atsisakyti tam tikrų valstybės įmonių privatizavimo, kuriam ji priešinosi? Ar klausimas dėl laikino „Grexit“ vis dar aktulus?

Papildyta 10.01 val. Maltos premjeras Josephas Muscatas taip pat patvirtina, kad susitarimas dėl Graikijos buvo pasiektas.

Euro zona sutarė, kad Graikijai turi būti skirtas trečiasis finansinės paramos paketas. Apie tai savo „Twitter“ paskyroje parašė ir Donaldas Tuskas.

Euro zonos lyderių susitikimas truko 17 valandų:

Euro zonos lyderių susitikimas truko 17 val.
Euro zonos lyderių susitikimas truko 17 val.

Papildyta 9.48 val. Belgijos ministras pirmininkas ką tik savo „Twitter“ paskyroje parašė, kad susitarimas buvo pasiektas.

Maždaug prieš valandą žurnalistų kalbinta Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė į klausimą, ar pasiektas susitarimas, sakė: „Beveik, beveik.“

Papildyta 9.45 val. Donaldas Tuskas ką tik ant derybų stalo padėjo pataisytą kompromisinį pasiūlymą dėl Graikijos. Kas jame numatyta, nėra aišku.

Sekmadienį Graikijai buvo iškelta sąlyga – šalis turėtų priimti visus reformoms reikalingus įstatymus per 72 valandas. Tačiau, priėmus kompromisą, sąlygos veikiausiai pasikeistų.

Papildyta 9.41 val. „The Guardian“ cituoja Suomijos finansų ministrą Alexanderį Stubbą, kuris sako esantis nustebęs, kad pirmadienį tebevyskta euro zonos lyderių susitikimas.

Tai yra ilgiausias euro zonos lyderių susitikimas – jis trunka jau 17 valandų.

Atnaujinta 8.29 val.: A.Cipras: kreditorių susitarimas dėl finansinės pagalbos Atėnams turi gerbti graikus

Graikijos premjeras Aleksis Cipras sekmadienį pareiškė, kad jo šalis nori finansinio gelbėjimo paketo iš euro zonos, tačiau tik tokio, kuris gerbtų Graikijos žmones.

Kalbėdamasis telefonu su JAV iždo sekretoriumi Jacobu Lew, A.Cipras sakė, kad Graikija pademonstravo norinti susitarimo, nurodė vienas vyriausybės šaltinis ir pranešė valstybinė naujienų agentūra ANA.

Aleksis Cipras sekmadienį pareiškė, kad jo šalis nori finansinio gelbėjimo paketo iš euro zonos, tačiau tik tokio, kuris gerbtų Graikijos žmones.

Premjeras sakė J.Lew, kad įgyvendinama sutartis turėtų būti tokia, kuri „gerbia Graikijos žmones ir visas jų aukas, sudėtas per pastaruosius penkerius metus“.

Nei šaltinis vyriausybėje, nei ANA nepaskelbė, koks buvo J.Lew atsakymas, bet JAV Iždo departamento atstovė Whitney Smith sakė, kad sekretorius „pabrėžė, jog siekiant atkurti pasitikėjimą reikia pademonstruoti, kad programa bus įgyvendinama ir kad bus imtasi priemonių užtikrinti sutarties tvarumą“.

„Sekretorius Lew pabrėžė, kad Graikijos, Europos ir pasaulio ekonomikos interesus labiausiai atitiktų visų šalių susitarimas dėl konstruktyvios išeities, kuri nukreiptų Graikija keliu į būtinas reformas, taip pat skolų tvarumą ir augimą euro zonoje“, – pridūrė W.Smith.

J.Lew ne kartą yra išsakęs komentarų apie debatus euro zonoje dėl Graikijos krizės, ragindamas skolintojus išnagrinėti galimybes restruktūrizuoti milžinišką Atėnų skolų naštą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min