Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2015 07 05 /2015 07 06

Suskaičiuoti visi balsai – graikai referendume pasipriešino Europos prašymui taupyti

Graikijos gyventojai nusprendė – nenori pritarti griežtoms Europos taupymo priemonėms mainais į finansinę paramą. Kai kurie ant Graikijos įpykę Europos pareigūnai tikina, kad šis referendumas yra balsavimas dėl Graikijos išlikimo euro zonoje ir net Europos Sąjungoje. Tačiau Graikijos premjeras Aleksis Cipras ne kartą sakė, kad šalis žūtbūt nori likti tiek pinigų klubo, tiek visos Europos bendrijos dalimi.
Graikai džiaugsmingai pasitinka referendumo rezultatus
Graikai džiaugsmingai pasitinka referendumo rezultatus / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Graikijos referendumas

  • Žmonės balsavo prieš griežtas taupymo priemones
  • „Ne“ pasakė visi Graikijos regionai
  • Graikijos valdžia džiaugiasi, kad žmonės nepasidavė Europos šantažui
  • A.Cipras kalbėjosi su ES valstybių vadovais, ECB pirmininku
  • Prie Atėnų parlamento susirinkusi minia šėlo – skambėjo politikų kalbos, muzika, žmonės skandavo, šoko
  • A.Cipras pabrėžė, kad šio balsavimo rezultatai nėra graikų noras išstoti iš euro zonos

Papildyta 06.11 val. Suskaičiuoti visi balsai

Graikai visiškai atmetė griežtas taupymo priemones. Kaip skelbia BBC, suskaičiavus visus referendumo balsus, šalies Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad 61,3 proc. žmonių pasakė „Ne“ kreditorių reikalavimams, tuo metu 38,7 proc. – balsavo „Taip“. Graikijos „Syriza“ partija ragino balsuoti „Ne“, teigdama, kad krizės sprendimo sąlygos buvo žeminančios. Graikijos premjeras Aleksis Cipras vėlų sekmadienio vakarą pareiškė, kad graikai balsavo už „Europos solidarumą ir demokratiją“.

Graikijos referendumo rezultatas „labai apgailėtinas“

Kaip skelbia BNS, Graikijos „Ne“ stovyklos pergalė referendume dėl finansinio gelbėjimo sąlygų yra „labai apgailėtina“, sekmadienį pareiškė euro zonos finansų ministrų euro grupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas.

Šis rezultatas yra labai apgailėtinas Graikijos ateičiai, – savo pranešime nurodė Nyderlandų finansų ministras J.Dijssebloemas.

„Atkreipiau dėmesį į graikų referendumo rezultatus. Šis rezultatas yra labai apgailėtinas Graikijos ateičiai“, – savo pranešime nurodė Nyderlandų finansų ministras J.Dijssebloemas.

Euro zonos viršūnių susitikimas įvyks antradienį

Kaip praneša BNS, euro zonos šalys antradienį surengs viršūnių susitikimą, kuriame aptars Graikijos referendumo rezultatus, pranešė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas po to, kai Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai išreiškė ketinimą sušaukti tokį aukščiausio lygio pasitarimą.

„Šaukiu euro zonos viršūnių susitikimą antradienį vakare 18 val. (19 val. Lietuvos laiku) aptarti situacijos po referendumo Graikijoje“, – vėlai sekmadienį savo paskyroje „Twitter“ parašė D.Tuskas po to, kai tapo aišku, kad graikai svaria persvara atmetė tarptautinių kreditorių reikalavimus įgyvendinti naujas griežto taupymo priemones mainais į finansinio gelbėjimo paketus.

Savo ruožtu antradienį prieš viršūnių susitikimą surengs euro zonos euro grupės finansų ministrai, sakė euro grupės vadovo Jeroeno Dijsselbloemo atstovas spaudai Michelis Reijinsas.

Anksčiau vienas pareigūnas dar nurodė, kad euro zonos finansų ministrų pavaduotojai susitiks pirmadienį.

Papildyta 01.32 val. Graikai toliau švenčia. Socialiniuose tinkluose plinta nuotraukos ir vaizdo medžiagos, vaizduojančios jų pasiektą pergalę referendume.

Susitikime su šalies prezidentu A.Cipras teigė, kad Graikija dabar turi tvirtą užnugarį derybose.

Papildyta 01.22 val. Euro grupė, kurią sudaro euro zonos finansų ministrai, Graikijos referendumo rezultatus aptars antradienį. Tam šaukiamas posėdis.

Tuo tarpu Europos Sąjungos Vadovų tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas taip pat patvirtino, kad Europos lyderiai Graikijos referendumo rezultatus taip pat aptars antradienį vakare.

Papildyta 01.08 val. Suskaičiuoti beveik 94 proc balsų. Situacija nesikeičia – Graikija referendume rinkosi „Ne“ (62,5 proc.).

Papildyta 00.35 val.  Europos Komisija pareiškė, kad gerbia referendumo Graikijoje rezultatus. Jeanas Claude'as Junckeris šią naktį ir pirmadienį konsultuosis su kitų euro zonos narių lyderiais, Europos institucijų vadovais. Antradienį jis kreipsis į Europos parlamentą.

Suskaičiavus per 92,18 proc. balsų, aišku, kad 61,33 proc. balsavo prieš ir 38,67 proc. – už kreditorių reikalavimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikai džiaugsmingai pasitinka referendumo rezultatus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikai džiaugsmingai pasitinka referendumo rezultatus

Papildyta 00.12 val. A.Cipras pranešė netrukus susitiksiantis su Graikijos prezidentu, prašys šaukti politikos lyderių susitikimą.

Suskaičiavus per 90,16 proc. balsų, aišku, kad 61,44 proc. balsavo prieš ir 38,56 proc. – už kreditorių reikalavimus.

Papildyta BNS informacija 00.03 val. Graikijos konservatyvios opozicijos vadovas Antonis Samaras sekmadienį paskelbė atsistatydinantis, kai šalis per referendumą dėl finansinio gelbėjimo sąlygų veikiausiai nepritarė tolesnėms griežto taupymo priemonėms.

„Aš suprantu, kad mūsų didžiajam judėjimui reikia naujo starto. Nuo šiandien aš atsistatydinu iš lyderio posto“, – kalbėdamas per televiziją sakė Naujosios demokratijos lyderis, anksčiau ėjęs premjero pareigas.

Papildyta 23.56 val. Suskaičiavus 87,55 proc. balsų, aišku, kad 61,44 proc. balsavo prieš ir 38,56 proc. – už kreditorių reikalavimus.

Papildyta 23.46 val. A.Cipras ką tik kreipėsi į tautą per televiziją. Jis pabrėžė, kad graikų tauta neleido šantažuoti demokratijos.

Pasak jo, graikai pasirinko drąsiai ir tai pakeis diskusiją Europoje.

„Suprantu, kad tai nėra mandatas prieš Europą. Tačiau tai yra mandatas rasti tvarų sprendimą“, – sakė jis.

Aleksis Cipras kreipėsi į tautą
Aleksis Cipras kreipėsi į tautą

A.Cipras pabrėžė, kad lengvų sprendimų nebus – tačiau gali būti priimti teisingi.

Tuo metu „The Guardian“ praneša, kad Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį šaukia skubų pasitarimą dėl susiklosčiusios padėties. Jie prašys Donaldo Tusco surengti Europos viršūnių susitikimą.

Papildyta 23.32 val. Suskaičiavus daugiau nei du trečdalius referendumo balsų jau aišku, kad Graikija tarė tvirtą „ne“ tarptautiniams kreditoriams. „The Guardian“ skelbia, kad referendume „ne“ ištarė apie 62 proc. balsavusių piliečių.

Papildyta 23.30. val. Dalios Grybauskaitės komentaras apie Graikiją: „Graikijos referendumas dar labiau komplikavo situaciją. Graikijos vyriausybė, užuot pasakiusi tiesą savo žmonėms, kokios realios tokio sprendimo pasekmės, agitavo juos balsuoti prieš reformas, kurios yra būtinos šalies finansinei padėčiai stabilizuoti.“

Papildyta 23.05 val. Jau suskaičiuota 70 proc. referendumo balsų. „Ne“ tarė 61,5 proc. balsavusiųjų, „Taip“ – 38,5 proc.

Graikai referendumo rezultatus pasitinka su muzika:

 

Tuo tarpu Atėnuose

Posted by Jurgita Lapienytė on 2015 m. liepos 5 d.

Taip pat pranešama, kad pirmadienį ECB rengia susitikimą, kurio metu aptars referendumo rezultatus.

Papildyta 22.47 val. Graikija žengė vieną žingsnį arčiau prie pasitraukimo iš euro zonos, sekmadienį pareiškė Rusijos ekonomikos ministro pavaduotojas, kai pirmieji rezultatai parodė, kad graikai įtikinama dauguma atmetė kreditorių reikalavimą įgyvendinti daugiau griežto taupymo priemonių.

Diena, kurią kai kurie matė kaip Europos pabaigos pradžią, Atėnuose virto didele švente.

„Negalima nesuprasti, jog tai reiškia žingsnį pasitraukimo iš euro zonos link“, valstybinė naujienų agentūra TASS citavo Aleksejų Lichačiovą, perduoda BNS.

„Graikijos ilgainiui įvyksiantis pasitraukimas iš euro zonos bus savotiška šoko terapija Europos Sąjungai“, – pažymėjo A.Lichačiovas ir išsakė prognozę, kad iš pradžių euro vertė nukris dolerio atžvilgiu, tačiau ne katastrofiškai.

„Bet jeigu Europos Sąjunga padarys teisingas išvadas, tai euro zonoje bus sutvarkytas biudžetas ir euras vėl pašoks“, – sakė jis.

Papildyta 22.42 val. Grakijos finansų ministras Janis Varufakis surengė spaudos konferenciją, kurioje gyrė graikų pasirinkimą referendume. Pasak jo, šiandien Graikijos gyventojai pasiuntė aiškia žinutę – daugiau jokio taupymo, metas reformoms.

Papildyta 22.13 val. Suskaičiuota daugiau nei pusė balsų – apie 61 proc. graikų pasakė „ne“ Europos taupymo priemonės. Tuo metu A.Cipras kalbėjosi su keliais Europos Sąjungos valstybių lyderiais, pirmiausia – su Prancūzijos prezidentu.

Atrodo, kad jis susisiekė ir su ECB vadovu Mario Draghi.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikai džiaugsmingai pasitinka referendumo rezultatus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikai džiaugsmingai pasitinka referendumo rezultatus

Papildyta 21.57 val. Syntagmos aikštė prie Graikijos parlamento dabar atrodo tarytum kokios mugės metu – pardavinėjamos ne tik Graikijos vėliavos, bet ir vanduo, įvairūs užkandžiai, garsiai skamba muzika, žmonės džiūgauja. Pro minią prasibrauti itin sunku.

Diena, kurią kai kurie matė kaip Europos pabaigos pradžią, Atėnuose virto didele švente.

Papildyta 21.44 val. Skelbiamos naujausios prognozės, kas laukia Graikijos po referendumo. Finansų analitikas Wolfas Piccoli „The Guardian“ teigė, kad yra 75 proc. tikimybė, kad Graikija paliks euro zoną.

Tuo tarpu ministras Panos Skourletis, apžvelgdamas referendumo rezultatus, teigė, kad vyriausybė dabar turi stiprią kortą derybose su tarptautiniais kreditoriais.

Papildyta 21.33 val. BBC praneša, kad jau suskaičiuota 40 proc. balsų. 61 proc. graikų referendume tarė „Ne“.

Referendumo rezultatų graikai laukia prie parlamento Atėnuose.

Gyventojai plūsta į gatves, glėbesčiuojasi ir švenčia.

Tuo tarpu „Reuters“ skelbia, kad euro zonos finansų ministrai pirmadienį neketina susitikti ir aptari referendumo rezultatų. „Nėra apie ką diskutuoti“, – sakė šaltinis.

Papildyta 21.10 val. Apostolosas nusiminė sužinojęs, kad ir Lietuvoje į graikus žiūrima kaip į tinginius. Jis tikrai toks nėra – paklaustas niekaip negalėjo prisiminti, kada atostogavo.

Jį, kaip ir daugumą graikų, pastarojo penkmečio taupymo planas taip prismaugė, kad dar viena reformų banga galėtų ir pribaigti.

Suskaičiavus 23 proc. balsų (per milijoną), paaiškėjo, kad 61 proc. gyventojų nori atmesti kreditorių reikalavimus. Pirmuosius rezultatus Atėnų gyventojai švenčia prie Graikijos parlamento.

Papildyta 20.57 val. „The Guardian“ žurnalistė Atėnuose praneša, kad vėlų sekmadienio vakarą posėdžiauti ketina ministrų kabinetas.

Papildyta 20.45 val. Graikijos žmonės parodė, kad jie nenusilenkė šantažui, sekmadienį pareiškė gynybos ministras po to, kai dviejų televizijų paskelbtos balsavusiųjų apklausos parodė, kad viršų plebiscite dėl finansinio gelbėjimo sąlygų ima „ne“ stovykla.

Referendumo rezultatų graikai laukia prie parlamento Atėnuose.

Papildyta 20.32 val. Suskaičiuota apie 20 proc. balsų. Visuose regionuose pirmauja „ne“.

Papildyta 20.19 val. Referendumas įvyko – balsavo daugiau nei 50 proc. graikų (užtenka 40 proc.), pareiškė artimas A.Cipro bendražygis, vidaus reikalų ministras Nikosas Voutsis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijoje vyksta referendumas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijoje vyksta referendumas

Papildyta 20.14 val. „Reuters“ praneša, kad Graikijos centrinis bankas greičiausiai paprašys Europos centrinio banko likvidumo paskolų.

Primename, kad pirmadienį Graikijos bankai dar bus uždaryti.

Papildyta 20.07 val. Graikijos televizijos nuolat rodo atnaujintus referendumo rezultatus. Nors dažniausiai „taip“ ir „ne“ stovyklos yra panašaus dydžio, kartais pasirodo ir tokie skaičiai, iš kurių susidaro įspūdis, jog kreditorių pasiūlymas bus atmestas triuškinamu skirtumu.

 

Protesto balsas kol kas Graikijoje stipresnis #greekreferendum

A video posted by @lapienyte on

Papildyta 19.36 val. Europos lyderiai jau planuoja susitikimus, per kuriuos aptars Graikijos referendumo rezultatus. Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį ketina vykti į Prancūziją, kur susitiks su prezidentu Francoisu Hollande'u.

„The Guardian“ šaltiniai skelbia, kad sujudimas jaučiamas ir Graikijos vyriausybėje. Teigiama, kad Graikijos derybininkai jau yra pasiruošę vykti į Briuselį ir atnaujinti įstrigusias derybas.

Taip pat skaitykite: Aleksis Cipras – euro zonos griovėjas ar Graikijos gelbėtojas?

Papildyta 19.28 val. Graikijos vyriausybės atstovas Niko Filis įvertino paskelbtas apklausas.

„Manau, kad referendumo rezultatai bus tarsi gidas vyriausybei žengti žingsnį pirmyn ir greitai pasiekti susitarimą bei normalizuoti bankinę sistemą“, – sakė jis.

Papildyta 19.17 val. Apklausos rodo, kad graikai greičiausiai referendume tarė „Ne“ tarptautiniams skolintojams. Visgi tai tk spėjimai. Galutiniai rezultatai turėtų paaiškėti per kelias artimiausias valandas.

Papildyta 19.09 val. Pasirodė pirmi rezultatų spėjimai.

„Alpha TV“ prognozuoja, kad referendume 49-54 proc. Graikų tarė „Ne“, 45-50 proc. – „Taip“.

„Metron Analysis“ prognozuoja, kad 46 proc. graikų referendume ištarė „Taip“, o 49 proc. – „Ne“.

Papildyta 19.01 val. Balsavimas referendume baigtas. Pradedami skaičiuoti balsai.

Netrukus pateiksime naujausią informaciją.

Papildyta 16.56 val. Išsigandę žmonės gali balsuoti už kreditorių taupymo planą, mano Graikijoje 16 metų gyvenantis lietuvis Gintaras.

Graikijos komerciniai bankai atsidarys tik antradienį. Šiuo metu graikai gali išsigryninti tik po 60 eurų per dieną, Graikijoje vis dar priimamos jų kortelės.

Tačiau graikė Eva pasakojo, kad graikiškomis kortelėmis nebegalima atsiskaityti užsienyje, graikai yra atkirsti nuo „Paypal“, „eBay“ sistemų, negali naudotis „Apple Store“ paslaugomis, sumokėti už „Spotify“. Kitaip tariant, daroma viskas, kad nė vienas euras nepaliktų šalies.

Balsuoti graikams liko vos pora valandų. Iš rinkiminės agitacijos ir pašnekovų pasakojimų akivaizdu, kad pasidalijimas į stovyklas Graikijoje yra itin ryškus, todėl prognozuoti galutinius rezultatus yra itin sunku.

„Žmonės mano, kad bankai buvo uždaryti dėl to, kad nepavyko susitarti su Europa. Jeigu balsuosime prieš Europą, bankai visai nebeatsidarys, mano žmonės. Tai yra sunku. Bet graikai gerbia save – jeigu nuspręs prieš, tai tvirtai ir laikysis. Bet jie yra taip išgąsdinti, kad veikiausiai balsuos už“, – kalbėjo Gintaras.  

Jurgitos Lapienytės nuotr./Gintaras Svalbonas
Jurgitos Lapienytės nuotr./Gintaras Svalbonas

Papildyta 16.50 val. Europa nepaliks Graikijos žmonių, kad ir koks būtų sekmadienio referendumo rezultatas, ir gali skirti jai neatidėliotinų paskolų, sekmadienį sakė Europos Parlamento vadovas Martinas Schulzas. Pasak jo, Atėnų vyriausybė nuvedė smarkiai prasiskolinusią šalį į aklavietę, praneša naujienų agentūra BNS.

„Galbūt mes turėsime duoti neatidėliotinas garantuotas paskolas Graikijai, kad būtų galima palaikyti viešąsias paslaugas, o nepasiturintys žmonės gautų pinigų, kurių jiems reikia išlikimui“, – sakė jis.

Tačiau jis perspėjo, kad tai nebūtų ilgalaikis sprendimas.

Papildyta 15.32 val. Keturiasdešimtmečio Spiroso žmona vakar verkė. Moteris yra žurnalo „Marie Claire“ graikiškosios versijos vyriausioji redaktorė. Užkopusi ant aukščiausios karjeros pakopos, uždirba vos 2 tūkst. eurų, tačiau nebegali miegoti naktimis – tiek daug rūpesčių ir atsakomybės. Jos žurnalui gresia uždarymas. O netekę darbų kūrybingi žmonės, pasakojo Spirosas, priversti rašyti straipsnius už 20 eurų.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Spirosas
Jurgitos Lapienytės nuotr./Spirosas

Tačiau apie šios šeimos gyvenimą 15min.lt papasakos kitą kartą. Sekmadienį visų akys nukreiptos į rinkimų apylinkes, kur graikai plūsta balsuoti referendume. Atiduoti savo balsą dar liko kelios valandos.

Šiomis dienomis daug kalbuosi su graikais. Kiek pašnekovų – tiek ir skirtingų versijų, už ką jie balsuoja. Vieni įsitikinę, kad tai yra Graikijos išlikimo Europos Sąjungoje klausimas, kiti tai laiko testu graikų tautai, treti pasakoja balsavę už/prieš kreditorių pateiktą taupymo planą, tačiau gerai nežino, koks jis yra. Nes ir pati valdžia nežino.

Pasiūlymas, kurio likimą šiandien sprendžia graikai, jau net nebeguli ant derybų stalo. Spirosas tiki, kad, žmonėms nusprendus jam pritarti, bus taupoma dar griežčiau nei „troika“ siūlė taupyti birželio pabaigoje.

Graikai dabar, panašu, netaupo. Bent jau pramogoms. Atėnų gatvėse pilna įvairiausių restoranų ir barų. Ir nė vienas statelis nedulka – tiek šeštadienį, tiek sekmadienį graikai leidžia laiką baruose su savo draugais, artimaisiais, kolegomis.

Ir nerimą kol kas išduoda tik visur linksniuojami žodžiai: nai, oxi, Grexit, Cipras, Varufakis ir pan.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Rinkimų agitacija
Jurgitos Lapienytės nuotr./Rinkimų agitacija

Taip pat skaitykite: Krizė graikiškai: paskutiniai eurai – paskutinei vakarienei, o ne skolai

Papildyta 15 val. Finansų ministras J. Varufakis Vokietijos leidiniui „Bild“ patvirtino, kad pasitrauks iš užimamų pareigų, jei per referendumą šalies gyventojai ištars „Taip“ tarptautiniams skolintojams.

Papildyta 14.33 val. Ant referendumo iniciatoriaus A. Cipro krenta didelė atsakomybė – socialiniuose tinkluose skelbiamos ne tik nuomonės apie referendumą, bet ir Graikijos premjero vaikystės nuotraukos.

Papildyta 13.55 val. Graikijos finansų ministras sekmadienį pareiškė, kad šalyje vykstantis referendumas suteikia graikams galimybę nuspręsti dėl griežto taupymo „ultimatumo“, kurį jiems pateikė kitos 19 šalių valstybės.

Janis Varufakis sakė, kad euro zonos „didžiulės nesėkmės“ paskatino reikalauti dar griežtesnių taupymo priemonių, o todėl graikai turi patys išsakyti apie jas savo nuomonę. Jis pridūrė, kad sekmadienio balsavimas „suteikia Europai viltį, kad bendroji valiuta ir demokratija gali koegzistuoti.“

J.Varufakis šias pastabas išsakė po to, kai kartu su savo 90 metų tėvu Giorgu pabalsavo pietiniame Atėnų Faliro priemiestyje.

Papildyta 13.22 val. Kad ir kokia būtų sunkiai prognozuojamo Graikijos referendumo dėl finansinės pagalbos sąlygų baigtis, europiečiai turi „vėl imti kalbėtis vienas su kitu“, sekmadienį interviu laikraščiui „Il Messaggero“ pareiškė Italijos premjeras Matteo Renzi.

Proeuropietiškos partijos „Naujoji demokratija“ lyderis Antonis Samaras teigia, kad šis referendumas parodys, ar Grakijai pakeliui kartu su Europa

„Kai matome pensininką verkiantį prie banko, – sakė jis, turėdamas omenyje širdį veriančią 77 metų Giorgo Chacifotiadžio, kuris bergždžiai mėgino atsiimti žmonos pensiją Salonikuose, nuotrauką, padarytą penktadienį, – suprantate, kad šalis tokia svarbi pasauliui ir jos kultūrai kaip Graikijai negali prieiti tokio galo.“

Italijos vyriausybės vadovas pridūrė, jog kai tik balsavimas plebiscite sekmadienį vakare pasibaigs, „mes turime vėl imti kalbėtis vienas su kitu, – niekas to geriau nežino už (Vokietijos kanclerę) Angela Merkel.“

Papildyta 12.57 val. Proeuropietiškos partijos „Naujoji demokratija“ lyderis Antonis Samaras teigia, kad šis referendumas parodys, ar Grakijai pakeliui kartu su Europa.

„Šiandien mes, graikai, priimsime sprendimą dėl mūsų šalies likimo. Mes balsuodami pasakysime „taip“ Graikijai ir „taip“ Europai“, – atvykęs į referendumą žurnalistams kalbėjo politikas.

Papildyta 11.17 val. Graikijos premjeras sekmadienį sakė, kad skolų prislėgta jo šalis yra pasiryžusi pati nuspręsti savo „likimą“ euro zonoje, piliečiams balsuojant paskubomis jo sušauktame referendume.

Papildyta 10.35 val. A.Cipras ką tik balsavo referendume. Žmonių apylinkėje, kur jis atidavė savo balsą, buvo tiek daug, kad Graikijos premjerui kelią iki balsadėžės skintis padėjo net keli žmonės. Abejonių, už ką jis balsavo, matyt, neturi niekas – A.Cipras pasisakė „prieš“ kreditorių reikalavimus.„Niekas negali ignoruoti liaudies, imančios savo likimą į savo rankas, pasiryžimo žinios“, – sakė jis, atidavęs savo balsą Atėnuose.

Papildyta 10.13 val. Balsavimo apylinkės nuo atokių Egėjo jūros salų iki šiaurinės sienos su ES nare Bulgarija atsidarė 7 val. vietos (ir Lietuvos) laiku ir veiks 12 valandų – iki 19 val. vietos laiku. Savo balsą referendume gali atiduoti beveik 10 mln. graikų.

Po sausį Graikijoje vykusių rinkimų į valdžią atėjo kairiosios „Syrizos“ valdoma koalicija – Graikijos gyventojai, pavargę nuo pastarųjų metų diržų veržimosi politikos, suteikė mandatą partijai, kuri pažadėjo nebetaupyti.

Tada prasidėjo sunkus derybų su Europa laikotarpis, mat „Syriza“ bent jau kol kas savo duotus pažadus tęsi. Nors tarptautiniai kreditoriai ne sykį pabrėžė, kad daugiau Graikijai nebepadės, jeigu pastaroji nesutiks su nauju taupymo planu, šalies vyriausybė nesitraukia – A.Cipras, likus vos kelioms dienoms iki antrojo pagalbos paketo pabaigos ir techninio šalies bankroto, paskelbė apie referendumą.

Visą savaitę įvairūs Europos Sąjungos pareigūnai bandė daryti jam spaudimą, ir sklandė gandai, kad A.Cipras atšauks referendumą. 

Silpnumo ženklų jis parodė. Antradienį, kai kapsėjo paskutinės skolos TVF grąžinimo minutės, A.Cipras pareiškė sutinkąs su daugeliu kreditorių reikalavimų ir paprašė trečiojo pagalbos paketo.

Tačiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel nesutiko leistis į derybas, kol nebus aiškūs referendumo rezultatai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kai skolos yra tokios didelės kaip Graikijos, jos tampa kreditorių problema

Trečiadienį A.Cipras, per televiziją kalbėdamas šalies gyventojams, paprašė jų kantrybės, pažadėjo, kad nė iš vieno nebus atimti atlyginimai ar pensijos. Jis pabrėžė, kad Graikija yra ir bus euro zonos narė, ir referendume balsuojama ne dėl narystės euro zonoje ar ES.

Penktadienį savo „Twitter“ paskyroje A.Cipras rašė: „Teisingumas yra mūsų pusėje. Mums pasiseks. Per sutelktumą, drąsą ir teisybę.“

Kai kurie pareigūnai Europos Sąjungoje Graikiją už nepaklusnumą nori bausti išstumdami ją iš bendrijos. Kiti žūtbūt nori išsaugoti tiek ES, tiek euro zonos vienybę, bijodami, kad nuostoliai bus kur kas didesni, nei prognozuoja ekonomistai.

A.Cipras paragino balsuoti „prieš“ kreditorių reikalavimus ir taip galutinai uždarė duris deryboms su skolintojais, kol neaiškūs referendumo rezultatai.

Jeigu referendumas įvyks ir žmonės sutiks su kreditorių reikalavimais, tai gali reikšti permainas vyriausybėje. Jeigu rezultatas bus neigiamas, Graikijos narystės euro zonoje klausimas taps kaip niekad aktualus ir opus.

Tačiau niekas nežino, kas bus toliau – tokio precedento Europos Sąjungoje nėra buvę ir net nelabai aiški šalies išstojimo iš euro zonos procedūra.

Kai kurie pareigūnai Europos Sąjungoje Graikiją už nepaklusnumą nori bausti išstumdami ją iš bendrijos. Kiti žūtbūt nori išsaugoti tiek ES, tiek euro zonos vienybę, bijodami, kad nuostoliai bus kur kas didesni, nei prognozuoja ekonomistai.

Didžiausi Graikijos skolos, kuri viršija 320 mlrd. eurų, turėtojai yra Vokietijos ir Prancūzijos bankai (bendra paskola Graikijai sudaro maždaug trečdalį visos skolos). Jie ir nukentėtų labiausiai.

Ekonomistai argumentuoja, kad Graikijos išstojimo iš euro zonos padariniai nebūtų dideli – rinkos sunerimtų, bet tik trumpuoju laikotarpiu, galiausiai situacija stabilizuotųsi, Graikija, įsivedusi naują valiutą, taip pat atsigautų.

Tačiau ekonominiai nuostoliai gali būti labai menki, palyginus su žala, kurią atneštų šalies pasitraukimas iš euro zonos ar net Europos Sąjungos.

„Troikos“ (Europos Komisijos, Europos centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo) kritikai skeptiškai vertina ne tik griežtas taupymo priemones, bet ir jų požiūrį į demokratiją. Graikai pasakoja, kad jų argumentų prie derybų stalo nelabai buvo klausoma – kreditoriai nesutiko daryti beveik jokių pakeitimų savo pateiktame taupymo plane, graikų pasiūlyti alternatyvūs pinigų šaltiniai jiems nepatiko.

Pavyzdžiui, graikai papildomų pajamų norėjo gauti padidinę pelno mokestį, įvedę vienkartinį pelno mokestį daug uždirbusioms įmonėms.

Graikija prašė palikti galioti mažesnį PVM tarifą saloms, bijodama, kad jių gyventojai nevyktų apsipirkti į Turkiją.

Tačiau Briuseliui tai nepatiko – liepė Atėnams grįžti su geresniu pasiūlymu. Graikija pasiūlė referendumą, o A.Cipras rėžė, kad Europa bando palaidoti demokratiją ten, kur ji gimė.

Tiesa, savaitgalį optimizmo į diskusijas apie Graikijos likimą įliejo ES Tarybos prezidentas Donaldas Tuskas. Pasak jo, tikslas, nepaisant referendumo baigties, yra išlaikyti Graikiją Europos Sąjungoje

Balsavimo teisę turi apie 9,9 mln. graikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius