Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 01 06, 14:43

Sustiprėję JAV respublikonai perima kontrolę Kongrese

Respublikonai, pasiryžę duoti atkirtį prezidento Baracko Obamos inicijuotoms reformos, antradienį perima kontrolę abiejuose Kongreso rūmuose – pirmąkart per pastaruosius aštuonerius metus – atverdami areną grumtynėms dėl įvairiausių klausimų, pradedant sveikatos apsauga, baigiant aplinkosauga, kurios gali apkartinti paskutinius dvejus darbo metus Baltųjų rūmų šeimininkui ir nulemti jo politinį palikimą.
Johnas Boehneris ir Barackas Obama
Johnas Boehneris ir Barackas Obama / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Respublikonai, perėmę kontrolę Senate iš demokratų per praeitą lapkritį vykusius kadencijos vidurio rinkimus ir sustiprinę savo daugumą Atstovų Rūmuose, pradėjo dėlioti būsimų parlamentinių kovų gaires.

Jų taikiklyje – jau penkerius metus vykdoma sveikatos apsaugos sistemos reforma, laikoma vienu svarbiausių B.Obamos pasiekimų vidaus politikoje, taip pat jo neseniai paskelbti įsakai apsaugantys nuo deportacijos milijonus neteisėtų imigrantų, ir suvaržymai aplinkosaugos bei verslo srityse.

Siųsdamas žinią, kad ketina likti veiksnus paskutinius dvejus savo kadencijos metus, B.Obama atliko virtinę kitų veiksmų, naudodamasis valstybės vadovo galiomis, įskaitant pastangas normalizuoti ryšius su Kuba, kurios sukėlė įtūžį respublikonams. Kad ir kokių įstatymų priimtų respublikonų kontroliuojamas Kongresas, B.Obama turės teisę juos vetuoti, kuria per pastaruosius šešerius metus pasinaudojo tik dukart.

Nors ateityje laukia neišvengiamų priešpriešų, respublikonų lyderiai ir Baltieji rūmai siuntė ženklų, kad bus galimybių bendradarbiauti kai kuriose srityse, tokiose kaip prekyba, mokesčių reforma ir infrastruktūros projektų finansavimas.

Teks atlaikyti spaudimą

Kaip ir numatyta JAV konstitucijoje, naujos sudėties Kongresas pirmąjį posėdį pradės antradienio vidurdienį vietos (19 val. Lietuvos) laiku.

Nors ateityje laukia neišvengiamų priešpriešų, respublikonų lyderiai ir Baltieji rūmai siuntė ženklų, kad bus galimybių bendradarbiauti kai kuriose srityse, tokiose kaip prekyba, mokesčių reforma ir infrastruktūros projektų finansavimas. Abiejų partijų lyderiams teks stengtis atlaikyti labiau ideologiškais nusiteikusių narių spaudimą.

Didžiausia dauguma per 70 metų

Atstovų Rūmų pirmininko Johno Boehnerio pastangas siekti kompromisų per pastaruosius kelerius metus jau ne kartą sužlugdė įstatymų leidėjai, priklausantys ultrakonservatyviajai Arbatėlės frakcijai. Bet šiemet jo įtaka bus gerokai didesnė dėl respublikonų triumfo rinkimuose. Naujos sudėties Kongrese ši partija Atstovų Rūmuose turės 246, o demokratai – tik 188 mandatus. Ši respublikonų dauguma yra didžiausia per beveik 70 pastarųjų metų.

J.Boehnerio perspektyvos išsaugoti pirmininko postą atrodo saugios, nors tuo nepatenkinti Arbatėlės judėjimo disidentai.

Atstovų Rūmų pirmininko rinkimai bus pagrindinis žingsnis per naujų Atstovų Rūmų pirmąjį posėdį. Arbatėlės judėjimo remiami respublikonai – teksasietis Louie Gohmertas ir Floridos politikas Tedas Yoho – metė iššūkį J.Boehneriui, o apie 12 respublikonų sakė balsuosiantys prieš J.Boehnerio kandidatūrą. Vis dėlto jų balsų toli gražu nepakaks žingsniams, kurie sukeltų pavojų jo postui.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min