Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 10d. 15:55

Sutartų rungtynių skandalas rodo naujas mafijos tendencijas Europoje ir stiprėjančią Azijos nusikaltėlių įtaką

Istorinis mafijos valymas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kova su mafija

Europa skendi sutartų rungtynių skandale. Pirmadienį Europolas paskelbė, kad identifikavo organizuotą grupuotę iš Azijos, kuri buvo atsakinga už 380 sutartų futbolo rungtynių Europoje. Kriminalistikos ekspertas kalba apie tai, kaip pastaraisiais metais Europoje pasikeitė organizuotas nusikalstamumas.

Įtariama, kad sutartų rungtynių skandale yra įsivėlę net 425 teisėjai, klubų atstovai, žaidėjai ir nusikaltėliai. Policijos duomenimis, nusikaltėliai iš šios aferos galėjo uždirbti iki 8 milijonų eurų. 

Atliekant tyrimą buvo sulaikyta 50 asmenų, tačiau pareigūnai tvirtina, kad tai – tik ledkalnio viršūnė. Apie šį tyrimą ir tai, kaip keičiasi tarptautinio organizuoto nusikalstamumo veidas, prancūzų leidinys „Atlantico“ kalbėjo su kriminalistikos specialistu, kelių knygų apie organizuotą nusikalstamumą autoriumi Stéphane'u Quéré. Jis teigia, kad galima pastebėti, jog Azijos nusikaltėliai išbando savo jėgas naujoje sferoje, o Europos organizuotas nusikalstamumas pamažu keičiasi. 

„Nusikalstamo verslo augimas sporte glaudžiai susijęs su viso sporto vystymusi, – teigė jis leidiniui. – Pirmi tyrimai apie neteisėtas lažybas sporte Didžiojoje Britanijoje buvo atlikti jau XIX amžiaus pabaigoje. Savaime suprantama, interneto plėtra bei (tiek legalių, tiek nelegalių) tinklalapių gausėjimas skatina vis aktyviau papirkinėti žaidėjus, teisėjus, klubų vadovus arba netgi nupirkti rungtynes. Be to, svarbų vaidmenį čia suvaidino ir ekonominė krizė.“

– Už šią operaciją atsakinga nusikalstama organizacija iš Azijos. Ar galima manyti, kad užsienio tarptautinių nusikalstamų organizacijų suaktyvėjimas Europoje yra naujas reiškinys?

– Didžiulės Kinijos-Malaizijos ar Kinijos-Singapūro nusikalstamos organizacijos, kurios veikia lažybų srityje, fiziškai nėra Europoje. Jos turi tarpininkų ir padėjėjų, kurie užsiima žaidėjų ar teisėjų papirkinėjimu. Azijos nusikalstamos organizacijos Europoje užsiima kreditinių kortelių padirbinėjimu ir prostitucija, o lažybų srityje jų dalyvavimas yra veikiau virtualus. Čia kalbame apie veiklą per tarpininkus, o ne patį buvimą vietoje. 

– Kurių šalių mafijos veikla žemyne dabar jaučiama stipriausiai?

– Šiuo metu nusikalstamos Rusijos organizacijos savo šalyje jaučia ekonominį ir politinį sustiprėjimą, tad gali plėsti savo įtaką ir užsienyje. Tuo tarpu Kinijos mafija užsiima tokiomis sritimis kaip prostitucija, masažo salonai, kreditinės kortelės, nešvarios finansinės operacijos. Iki šiol Azijos organizacijos daugiausia veikė savo bendruomenėse, tačiau pamažu atranda kelius ir į kitas rinkas. Be to, pastaraisiais keliais metais Sicilijos mafija pamažu užleidžia savo pozicijas, jos vietą užima Kalabrijos mafija. Visų pirma tai liečia veiklą Vokietijoje, Prancūzijoje, Australijoje, Pietų Amerikoje. 

– Ar „tradicinė“ Italijos mafija tokia pat įtakinga kaip ir anksčiau? Ar galime kalbėti apie rimtą konkurenciją tarp nusikalstamų organizacijų? 

– Sicilijos mafija po pastaraisiais metais įvykdytų didžiulių operacijų ir areštų buvo destabilizuota. Tačiau nors ji ir susilpnėjo, tai tik laikinas reiškinys. Italijos policija atliko rimtą darbą. Ši mafija užsiima pačia įvairiausia veikla, ji papirkinėja politikus ir kontroliuoja verslus. Kai kuriose sferose, tokiose kaip šiukšlių išvežimas ar ekologiškai švari energetika, pastebimas nešvarių Italijos mafijos pinigų judėjimas.

Tarp skirtingų Italijos nusikalstamų grupuočių gali būti konkurencija, tačiau ji visuomet yra griežtai nustatoma pagal teritorinį principą. Tuo pačiu šios organizacijos gali bendradarbiauti srityse, kurių nei viena grupuotė pilnai nekontroliuoja. Pavyzdžiui, tiriant kino lažybininko, kuris prikišo rankas prie sutartų rungtynių tarp Belgijos ir Suomijos 2004 ir 2005 metais, bylą išaiškėjo kelių italų kilmės Belgijos piliečių veikla: jie devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje bendradarbiavo su Italijos mafija ir užsiėmė klastojimu mokesčių ir socialinių išmokų srityse. Norint paveikti teisėjus reikia padėjėjų ir tarpininkų, ir tarpusavio ryšiai gali būti labai naudingi. Kiekvienas yra tam tikros veiklos srities ar teritorijos šeimininkas ir gali atverti duris į kitas struktūras. 

– Ar įmanoma koordinuoti skirtingų šalių policijos veiksmus kovojant su šiomis tarptautinėmis pagal savo prigimtį organizacijomis?

– Interpolas ir Europolas vaidina svarbų vaidmenį kovojant su organizuotu nusikalstamumu. Europoje ir visame pasaulyje policijos struktūros bendradarbiauja be jokių problemų. Kuriamos bendros tyrimų grupės, pasienyje vykdomos bendros operacijos. Tiesa, iškyla problemų dėl policijos kartotekų, ir jas ne visuomet pavyksta išspręsti. Egzistuojančios problemos – juridinio pobūdžio. Mums trūksta vieningos teisėsaugos sistemos. Šioje srityje pastebimos spragos. 

Temos: 2 Mafija Lažybos
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min