Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Svarbiausi savaitgalio įvykiai

BNS pateikia svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.
Chadwickas Bosemanas
Chadwickas Bosemanas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Viruso plitimas. Per savaitgalį Lietuvoje patvirtinti nauji 64 susirgimai koronavirusine infekcija. Sergančių žmonių skaičius, sekmadienio ryto duomenimis, siekia 938, bendras patvirtintų atvejų skaičius – 2874. Iš savaitgalį patvirtintų naujų užsikrėtimų, 21 aplinkybės nėra aiškios.

Židinys bendrovėje „Intersurgical“. Infekcijos židinys toliau plečiasi Pabradėje gamyklą turinčios medicinos priemonių gamybos bendrovėje „Intersurgical“ – su šia įmone siejama 13 per savaitgalį patvirtintų naujų užsikrėtimų. Nauji užsikrėtimai taip pat siejami ir su kitais žinomais židiniais – įmonėje „Tuma“, Nacionaliniame operos ir baleto teatre, chore „Draugiški projektai“.

Naujas protrūkis – kariuomenėje. Nauju koronaviruso židiniu tapo Kęstučio motorizuotasis pėstininkų batalionas Tauragės rajone – ten patvirtinti aštuoni užsikrėtimo atvejai. Trys kariai COVID-19 simptomus pajuto trečiadienį, jų testai buvo teigiami. Ištestavus su sergančiaisiais kontaktą turėjusius karius, patvirtinti dar penki užsikrėtimai.

Virusas kaiminystėje. Latvijoje per savaitgalį patvirtinta 18 naujų koronaviruso atvejų, Estijoje – 30, Baltarusijoje – 341, Lenkijoje – 1390, Rusijoje – 9921.

Užsikrėtimų – virš 25 mln. Užsikrėtimų COVID-19 skaičius visame pasaulyje savaitgalį perkopė 25 mln, rodo naujienų agentūros AFP iš oficialių šaltinių surinkti duomenys. Nuo koronavirusinės infekcijos iki šiol mirė 842,9 tūkst. žmonių. Beveik 40 proc. visų patvirtintų COVID-19 atvejų užfiksuoti dviejose labiausiai nukentėjusiose šalyse – JAV ir Brazilijoje.

Mitingas prieš kaukių dėvėjimą. Šeštadienį į mitingą Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje rinkosi kaukių dėvėjimo ir kitų koronaviruso suvaldymo priemonių priešininkai. Kelis šimtus žmonių sutraukusiame mitinge žmonės reikalavo ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasitraukimo. Mitingas praėjo be didesnių incidentų, tačiau dar prieš jam prasidedant policija išvedė su internetiniu judėjimu „Anonymous“ siejamą Gajaus Fokso kaukę dėvėjusį vyrą.

Situacija Baltarusijoje.

* Baltarusijos valdžia šeštadienį atšaukė vakarietiškos žiniasklaidos priemonėse dirbančių žurnalistų akreditacijas. Apie atšauktas akreditacijas pranešė naujienų agentūrų AFP ir „Reuters“, Jungtinės Karalystės visuomeninio transliuotojo BBC, „Laisvės radijo“ žurnalistai. Autoritarinio Baltarusijos lyderio Aliaksandro Lukašenkos oponentė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanuoskaja pareiškė, kad užsienio žurnalistų išvarymas iš šalies yra dar vienas ženklas, jog Baltarusijos režimas yra „morališkai bankrutavęs“.

* Minske šeštadienį surengtas naujas protestas prieš A.Lukašenkos režimą, kuriame didžioji dalis dalyvių buvo moterys. Žmones skirstytis raginusi milicija sulaikė keletą protestuotojų ir žurnalistų, tarp kurių – „Laisvės radijo“, Vokietijos „Deutsche Welle“ žurnalistai, taip pat Rusijos laikraščio „Komsomolskaja pravda“ fotografas.

* Protestai prasitęsė ir sekmadienį – opozicija pradėjo rinktis į nesankcionuotą „Taikos ir nepriklausomybės žygį“. Žiniasklaidos duomenimis, į žygį popiet jau buvo susirinkę keli tūkstančiai žmonių. Liudininkai praneša, kad prasidėjo pirmieji žmonių sulaikymai, į aplinkines miesto dalis telkiama vis daugiau OMON pareigūnų.

* Iš ES ministrų susitikimo Berlyne grįžęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad ES šalys nori dalyvauti sprendžiant krizę Baltarusijoje, tačiau šios šalies režimas į dialogą neina. Su Suomijos užsienio reikalų ministru Pekka Haavisto šeštadienį susitikęs L.Linkevičius sako, kad ES šalys iš principo sutaria dėl sankcijų asmenims, klastojusiems rinkimus ir atsakingiems už smurtą prieš žmones, tačiau pirmas sankcijų paketas, anot L.Linkevičiaus, gali būti ne toks, kokio tikėtųsi Lietuva.

Protestai Berlyne ir Londone. Tūkstančiai dėl koronaviruso suvaržymų nepatenkintų žmonių šeštadienį išėjo protestuoti Berlyne ir Londone. Pasak policijos, Berlyne į mitingą susirinko apie 38 tūkst. žmonių – dvigubai daugiau, nei tikėtasi. Per mitingą sulaikyti šimtai žmonių, protestuotojai netgi bandė šturmuoti parlamento pastatą. Vokietijos vyriausybė smerkė tokį protestuotojų elgesį ir Reichstagą šturmuoti bandžiusius asmenis vadino „ekstremistais ir problemų kėlėjais“.

Rinkimai Juodkalnijoje. Parlamento rinkimai sekmadienį vyksta Juodkalnijoje. Rinkimai surengti, šalyje tvyrant įtampai tarp valdžios ir įtakingos Ortodoksų Bažnyčios šalininkų. Provakarietiškos prezidento Milo Djukanovičiaus Demokratinės socialistų partijos (DPS), kuri niekada nebuvo pralaimėjusi rinkimų, persvara šiemet yra itin maža. Partija susiduria su sustiprėjusios dešiniojo sparno proserbiškos opozicijos, norinčios glaudesnių ryšių su Belgradu ir Maskva, iššūkiu.

Žūtis Portlande. Per susirėmimus tarp „Black Lives Matter“ („Juodaodžių gyvybės svarbios“, BLM) demonstrantų ir JAV prezidento Donaldo Trumpo šalininkų Portlando mieste buvo nušautas žmogus. Tuo metu D.Trumpas pareiškė kitą savaitę ketinantis apsilankyti Viskonsino valstijoje, kuri yra krečiama protestų po to, kai policija kelis kartus į nugarą pašovė 29-erių juodaodį Jacobą Blake'ą.

Netektis Holivude. Nuo storosios žarnos vėžio mirė filmo „Juodoji pantera“ žvaigždė Chadwickas Bosemanas. Kritikų pripažinimo sulaukusios kino juostos autorius buvo 43 metų, savo ligos, kuri buvo diagnozuota dar 2016-aisiais, viešai neaptarinėjo ir toliau dirbo dideliuose Holivudo projektuose. Pagarbą mirusiam aktoriui atidavė JAV politikai, aktoriai, muzikantai, NBA krepšininkai ir futbolininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius