Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 21d. 09:05

Švedijos karinės jūrų pajėgos plečia mįslingo povandeninio laivo paieškas

Rusijos povandeninio laivo paieškos
TT NEWS AGENCY/SVANPIX nuotr. / Rusijos povandeninio laivo paieškos

Švedijos karinės jūrų pajėgos pirmadienį suintensyvino įtartino užsienio povandeninio laivo paieškas savo vandenyse, o kaltinimų taikiniu tapo Maskva, atmosferai tapus panašia į Šaltojo karo.

Švedijos jūrininkai ir kariai naršė jūrą į pietryčius nuo sostinės Stokholmo, surengę didžiausią tokio pobūdžio operaciją per daugelį metų. Visuomenė buvo pirmąkart perspėta laikytis atokiai, taip pat buvo įvesti apribojimai oro erdvėje.

Paslaptis dėl numanomo įsibrovimo dar labiau pagilėjo pirmadienį, tiek Rusijai, tiek Nyderlandams neigiant, kad tas laivas priklauso jiems, o įtampai Baltijos regione padidėjus dėl krizės Ukrainoje.

„Karinis aktyvumas padidėjęs tiek Rusijos, tiek NATO pusėje“, – premjeras Stefanas Loefvenas sakė per spaudos konferenciją Helsinkyje.

Pirmadienį toliau buvo spėliojama, kur galėtų būti tas slapus laivas, o ginkluotosios pajėgos savo paieškų zoną išplėtė pietų kryptimi į atvirą jūrą maždaug už 70 kilometrų į pietryčius nuo Stokholmo.

Didėjant paieškų mastui, kariškiai pirmąkart perspėjo visuomenę laikytis bent 10 km atstumo nuo operacijos teritorijos, taip pat sustabdė bet kokius nebūtinus skrydžius virš tos zonos.

Nuo penktadienio, kai ginkluotosios pajėgos gavo pranešimą apie pastebėtą „žmogaus sukurtą objektą“, karinių jūrų pajėgų laivai, minų traleriai ir sraigtasparniai šukavo jūrą aplink salas netoli Švedijos sostinės.

Šiuo metu nevyksta jokia povandeninio laivo medžioklė – ten tęsiasi žvalgybos duomenų rinkimo operacija

„Šiuo metu nevyksta jokia povandeninio laivo medžioklė – ten tęsiasi žvalgybos duomenų rinkimo operacija“, – Helsinkyje tvirtino S.Loefvenas.

Paieškos, kurios pirmadienį tęsėsi jau ketvirtą dieną, Švedijos ir užsienio žiniasklaidoje kurstė spėliones, kad tas laivas galbūt priklauso Rusijai.

Tačiau Rusija pareiškė, kad paslaptingasis povandeninis laivas galbūt priklauso Nyderlandų karinėms jūrų pajėgoms.

Šią prielaidą iškart atmetė Haga, pabrėždama, kad jos povandeninis laivas nesusijęs su šiuo incidentu ir jau anksčiau išplaukė iš regiono po bendrų karinių jūrų pajėgų pratybų su Švedija.

Švedijos nacionalinės gynybos mokyklos ekspertas Tomas Riesas sakė beveik neabejojantis, kad tas laivas yra Rusijos.

„Esama daug užuominų, kad jis galėtų būti rusiškas. Būtų labai sunku įsivaizduoti, kad kuri nors kita šalis galėtų siųsti mažuosius povandeninius laivus į Stokholmo salyną“, – pažymėjo jis.

Sekmadienio vakarą Švedijos ginkluotosios pajėgos paskelbė vieną nuotrauką, padarytą tą pačią dieną, kurioje esą matomas „užsienio laivas“ netoli salų, esančių maždaug už 50 km į rytus nuo šalies sostinės.

Pasak T.Rieso, naujausias incidentas skyrėsi nuo neseniai Rusijos karinių lėktuvų įvykdytų Švedijos oro erdvės pažeidimų, kuriuos jis laiko „labai aiškiais signalais – diplomatinių santykių dalimi“.

„Panašu, kad visa tai Rusija iš tikrųjų norėjo išlaikyti paslaptyje, operaciją jie mėgino įvykdyti slapta  giliai Švedijos vandenyse“, – sakė ekspertas.

Didėjant susirūpinimui dėl galinčių išaugti grėsmių Europos saugumui, susijusių su Ukrainos krize, įvykiai Švedijoje padidino įtampą Baltijos regione.

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad atidžiai stebi įvykius Švedijos teritoriniuose vandenyse.

„Tai gali tapti iš esmės saugumo padėtį keičiančiu veiksniu visame Baltijos jūros regione“, – jis rašė sekmadienį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min