Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Švedijos pastorius 25 metus buvo Rytų Vokietijos valstybės saugumo tarnybos agentas

Vienas Švedijos pastorius ketvirtį šimtmečio buvo slaptas Rytų Vokietijos valstybės saugumo tarnybos („Štazi“, arba „Stasi“) agentas, parodė tyrimas, kurį pareikalavo atlikti viena Liuteronų Bažnyčios parapija, ketvirtadienį nurodė jos advokatė.

Be kita ko, šis tyrimas atskleidė, jog 68 metų pastorius Aleksanderas Radleris smerkė studentus, planavusius pabėgti iš Rytų Vokietijos 1968 metais.

„Tyrimas parodė, kad jis buvo aktyvus „Štazi“ agentas ilgą laiką ir be didesnių pertraukų savo veikloje“, – Liuleo parapijos advokatė Anna Wernqvist sakė naujienų agentūrai AFP.

„Jis buvo aktyvus tiek Vokietijoje, tiek Švedijoje, nors jo jo veikla Vokietijoje geriausiai dokumentuota“, – pridūrė ji.

Šį tyrimą atliko Pietų Danijos universitete dirbantis „Štazi“ ekspertas Helmutas Muelleris-Enbergsas. Jo 39 puslapių ataskaita, su kuria susipažino AFP, nepalieka jokių abejonių, kad A.Radleris buvo agentas, turėjęs slapyvardį Thomas.

„Aleksanderas Radleris sąmoningai ir savo noru bendradarbiavo su “Štazi„ ir gaudavo iš jos finansinę kompensaciją, už kurią jis pasirašydavo slapyvardžiu Thomas“, – nurodoma tyrimo išvadose.

H.Muelleris-Enbergsas pažymėjo, kad A.Radleris buvo aktyvus agentas 25 metus – daug ilgiau negu daugelis kitų, kurių tarnyba vidutiniškai trukdavo apie šešerius metus. Be to, jis buvo vienas iš aukščiausio rango neoficialių agentų.

Švedijos dienraštis „Dagens Nyheter“ (DN) ketvirtadienį pranešė, kad tik 3 900 iš maždaug 189 tūkst. „Štazi“ agentų buvo to paties rango kaip šis švedų pastorius.

Liuleo parapija šį tyrimą inicijavo pernai, kai švedė tyrėja Birgitta Almgren įvardijo A.Radlerį agentu savo knygoje apie „Štazi'“, tačiau vėliau nutraukė šį procesą dėl įrodymų stygiaus ir pastoriaus neigimo.

Tačiau Bažnyčia atnaujino tyrimą, kai šių metų balandį dienraštis „Expressen“ paskelbė naujų faktų.

„Šie dokumentai pateikti Radleriui, ir jis gali atsakyti iki rugpjūčio 17 dienos“, – nurodė A.Wernqvist, pridūrusi, kad rugsėjį bus surengtas posėdis, kuriame bus sprendžiama, ar iš A.Radlerio bus atimta teisė vykdyti pastoriaus pareigas.

A.Radlerio žmona patvirtino DN, kad jos vyras bendradarbiavo su „Štazi“, tačiau nepateikė daugiau detalių. Tuo tarpu pats dvasininkas šiam laikraščiui atsiųstame elektroniniame laiške užsiminė esantis pasiruošęs prisipažinti.

„Giliai apgailestauju dėl visos šios įvykių grandinės, ir iš naujo įvertinau savo gyvenimo istoriją, žengdamas į priekį“, – rašė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius