TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šveicarai nubalsavo už trumpesnes atostogas ir griežtesnes protestų organizavimo taisykles

Šveicarija
Photos.com / Šveicarija
Šaltinis: BNS
0
A A

Šveicarijos miesto Ženevos gyventojai sekmadienio referendume nubalsavo už griežtesnius demonstracijų suvaržymus ir dideles baudas pažeidėjams, tuo išprovokuodami ginčą dėl žmogaus teisių su Jungtinėmis Tautomis (JT).

Ženevoje yra įsikūrusios JT Žmogaus teisių tarybos, Raudonojo Kryžiaus ir daugelio kitų tarptautinių organizacijų būstinės; šiame mieste dažnai vyksta protesto akcijos, ypač – kai posėdžiauja minėta JT taryba.

Tačiau beveik 55 proc. šio antrojo pagal dydį Šveicarijos miesto rinkėjų pritarė tam, kad valdžia turėtų teisę skirti demonstrantams baudas iki 100 tūkst. Šveicarijos frankų (286 tūkst. litų), jeigu jie mitinguos be išankstinio leidimo ar nesilaikys sutartų sąlygų.

Darbo etika garsėjantys šveicarai sekmadienį per federalinį referendumą taip pat atmetė pasiūlymą pailginti apmokamų atostogų trukmę, o Ciuricho gyventojai kitame regioniniame referendume parėmė pasiūlymą statyti specialų objektą prostitutėms, kuriame galėtų vykti jų sandėriai.

Pasiūlymo dėl demonstracijų taisyklių griežtinimo šalininkai sako, kad jis užkirs kelią nevaldomiems susirinkimams, tokiems, kai demonstrantai daužo parduotuvių vitrinas ir padeginėja automobilius, kaip 2009 metais per protestus prieš Pasaulio prekybos organizaciją (PPO).

Tačiau toks įstatymas supykdė JT žmogaus teisių ekspertą, specialųjį JT pranešėją dėl taikių susibūrimų ir susivienijimų laisvių Mainą Kiai, kuris sakė, kad tokios pataisos „pernelyg suvaržo“ raiškos laisvę.

„Naudojimasis pagrindinėmis laisvėmis neturėtų būti išankstinio valdžios leidimo subjektas“, – sakė jis.

M.Kiai pripažino Šveicarijos žingsnius dėl žodžio laisvės apsaugos, bet sakė, kad „siūlomi įstatymo dėl demonstracijų pakeitimai Ženevos kantone nedera su tomis pozityviomis pastangomis“.

Šios pataisos taip pat sudaro sąlygas valdžiai reikalauti demonstracijų maršrutų pakeitimų, jeigu kiltų „neproporcinga rizika žmonėms“ ir jų turtui. Tuo būdu pareigūnai įgyja galią drausti susibūrimus miesto centre.

Ciuriche, didžiausiame Šveicarijos mieste, gyventojai nusprendė statyti specialius garažus, kuriuose galėtų dirbti prostitutės. Tokiu pasiūlymu siekiama, kad jos nedirbtų gyvenamųjų zonų gatvėse ir miesto centre.

Tokia automobilių sustojimo zona, kurią vietos žmonės praminė „sekso dėžutėmis“, iki 2013 metų turi būti pastatyta prie įvažiavimo į miestą. Planuojama, kad ji dirbs nuo 19 iki 5 valandos, joje bus alėja prostitutėms vaikštinėti ir klientams važinėti, taip pat – garažai jų sandėriams.

Federaliniu lygiu šveicarai atmetė profesinių sąjungų remiamą pasiūlymą apmokamų atostogų laikotarpį pailginti nuo keturių iki šešių savaičių.

Šiam pasiūlymui nepritarė nei vyriausybė, nei verslas, kurie perspėjo, kad darbo sąnaudos taptų pernelyg didelės.

Kitame federaliniame balsavime šveicarai nusprendė antrųjų namų statybą bendruomenėse apriboti iki 20 procentų. Šis klausimas ypač aktualus slidinėjimo kurortams, kurių daugelyje vyksta daugybė statybų.

Šio apribojimo šalininkai sako, kad tokios statybų karštligės bjauroja kraštovaizdį ir daro būstus neįperkamus vietos gyventojams.

„Šveicarų žmonės pademonstravo, kad nori apsaugoti Šveicarijos grožį“, – sakė vienos aplinkosaugos organizacijos viceprezidentė Vera Weber.

Rinkėjai taip pat sutiko visas pajamas iš loterijų ir lošimų skirti visuomenės reikmėms, tokioms kaip kultūrinė, socialinė ir sporto veikla.

Pagal Šveicarijos tiesioginės demokratijos sistemą, bet kas gali iškelti kokį nori klausimą referendumui, jei per pusantrų metų surenka 100 tūkst. rinkėjų parašų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min