Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šveicarijos rinkimuose kraštutinių dešiniųjų kilimas sustabdytas, o žalieji sustiprino pozicijas

Christophas Blocheris
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Christophas Blocheris
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dominuojanti Šveicarijos kraštutinių dešiniųjų partija sekmadienį pirmą kartą per 20 metų sulaukė mažesnio rinkėjų palaikymo, o mažesniosios partijos sustiprino savo pozicijas, pranešė nacionalinė televizija.

Šveicarijos liaudies partija (SVP) siekė pagerinti savo 2007 metais pasiektą 28,9 proc. rezultatą, bet dėl išsiskyrimo su nuosaikesne Konservatorių demokratų partija (BDP) po rinkimų tikriausiai turės septyniomis vietomis mažiau.

Šį kartą, kaip prognozuojama, SVP gavo tik 25,9 proc. balsų – tai būtų pirmas kartas per 20 metų, kai rinkėjų parama šiai partijai sumažėjo.

„Tai pralaimėjimas. Mes siekėme 30 procentų“, – šveicarų televizijai sakė partijos pirmininko pavaduotojas Christophas Blocheris.

„Negalime visada laimėti, laimėti, laimėti“, – pridūrė jis ir pažymėjo, kad naujos partijos atplėšė nuo SVP dalį balsų.

2003 metais SVP gavo 26,6 proc. balsų. Per praėjusius rinkimus gauti 28,9 proc. buvo geriausias bet kokios šveicarų partijos rezultatas nuo pat proporcingo atstovavimo sistemos įvedimo 1919 metais.

Prieš balsavimą atliktos apklausos rodė, kad SVP gerina savo pozicijas, be to, pagrindinė šios partijos kampanijos tema – imigracija – taip pat buvo vadinama didžiausią šveicarų susirūpinimą keliančiu dalyku.

Tačiau BDP pasiėmė dalį jos balsų. Be to, SVP kai kuriuose kantonuose pakenkė ir žalieji liberalai, kurie kalbėjo apie branduolinės energetikos ateitį po Japonijos Fukušimos nelaimės.

Prognozuojama, kad Socialistų partija liks antroji, surinkusi 18,1 proc. balsų.

Žaliųjų liberalų iškilimas taip pat įvyko stipresnes pozicijas turėjusios Žaliųjų partijos sąskaita – tikėtina, kad ji praras septynias vietas parlamente.

„Yra dveji pralaimėjusieji – Žalieji, kurie negavo naudos iš Fukušimos..., o antrieji pralaimėjusieji – SVP“, – pastebėjo politikos analitikas Gilbert’as Casasusas (Žilberas Kazazusas).

Nerimaujant dėl galimo ekonomikos sulėtėjimo dėl euro zonos skolų krizės, SVP mėgino pelnyti rinkėjų simpatijų, surengdama agresyvią rinkimų kampaniją. Ši partija tvirtino, kad į šalį „masiškai imigruoja“ užsieniečiai, užimantys šveicarų darbo vietas ir besinaudojantys socialinėmis garantijomis.

Šveicarijos miestuose buvo išklijuota daugybė SVP rinkimų kampanijos plakatų, kuriuose vaizduojama žmonių minia, žygiuojanti per Šveicarijos vėliava, su šūkiu: „Gana. Stabdykime masinę imigraciją.“

Tačiau vos užsidarius balsavimo apylinkėms pradėjo aiškėti, kad SVP pozicijos susilpnėjo: geriausiai žinomas šios partijos veikėjas Ch.Blocheris, kuris yra milijardierius pramonininkas, anksčiau dirbęs teisingumo ministru, pagal surinktų balsų skaičių nusileido dviem tebedirbantiems senatoriams.

Tačiau nei vienas iš jų trijų neužsitikrino absoliučios daugumos, todėl lapkritį vyks antrasis rinkimų turas.

SVP pirmininkas Toni Brunneris taip pat varžysis dėl vietos Senate per antrąjį turą, nes nesugebėjo užsitikrinti absoliučios daugumos Sankt Galeno kantone.

Istorikas Damiras Skenderovičius mano, jog SVP tikriausiai buvo „pasiekusi savo piką per ankstesnius rinkimus“.

Tačiau jis pažymėjo, jog Šveicarijoje ultradešiniųjų jėgų palaikymas tebėra stiprus. Jis atkreipė dėmesį, jog į parlamentą pateko dvi kitos ultradešiniosios partijos: MCG – Ženevos, o „Lega“ – Tičino kantone.

Nors ir netekusi dalies populiarumo, SVP išliko didžiausia parlamentine partija šalyje.

Visos kitos didžiosios partijos taip pat patyrė netekčių per šiuos rinkimus.

Prognozuojama, kad Socialistų partija liks antroji, surinkusi 18,1 proc. balsų.

Centro dešiniosios Radikalų partijos palaikymas susilpnėjo iki 15,3 proc., o krikščionys demokratai tikriausiai surinko 13,1 proc. balsų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min