Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 28, 16:45

„Tagesspiegel“: „Nord Stream“ vamzdžiai Baltijos jūroje gali tapti netinkami naudoti visam laikui

Vokietijos specialiosios tarnybos teigia, kad trys dujotiekių „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ vamzdžiai Baltijos jūroje gali tapti visam laikui netinkami naudoti po tariamų sabotažo veiksmų. Tai pranešė vokiečių leidinys „Tagesspiegel“, remdamasis šaltiniais vyriausybės sluoksniuose.
Dujų nuotekis
Dujų nuotekis / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

Teigiama, kad jei vamzdynai nebus greitai suremontuoti, į juos pateks dideli kiekiai sūraus vandens, kuris sukels koroziją. Kadangi vamzdžių pažeidimai labai dideli, į juos gali patekti itin daug vandens.

Kaip ir Europos Komisija, Vokietijos saugumo institucijos ir federalinė žvalgybos tarnyba BND įtaria sabotažo aktą. Dėl atakos sudėtingumo ekspertai ir Vokietijos vyriausybės sluoksniai mano, kad jį galėjo įvykdyti tik vyriausybės padalinys. Spėjama, kad už to slypi Rusija, tačiau motyvas lieka neaiškus.

Švedija ir Lenkija jau pareiškė, kad labiausiai tikėtina nuotėkio iš vamzdynų Baltijos jūroje priežastis – sabotažas.

Vokietijos žvalgyba dabar atlieka pagrindinį tyrimą, įvertindama palydovines laivų judėjimo nuotraukas prieš sprogimus.

Viena iš teorijų teigia, kad narai galėjo įdėti sprogmenų į du „Nord Stream 1“ vamzdžius ir vieną iš dviejų „Nord Stream 2“ vamzdžių.

Remiantis „Tagesspiegel“ informacija, tiksliniai sprogimai rodo, kad dujų nuotėkis yra didžiulis, todėl slėgio kritimo greitis vamzdžiuose buvo staigus.

ES: „Nord Stream“ nuotėkiai atsirado dėl „tyčinio veiksmo“

Europos Sąjunga mano, kad šią savaitę dviejuose Rusijos ir Vokietijos povandeniniuose dujotiekiuose įvykę nuotėkiai „nėra atsitiktinumas“ – esama požymių, kad tai buvo „tyčinis veiksmas“, trečiadienį pareiškė bloko užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Ch.Micheis: atsakingi asmenys bus patraukti atsakomybėn ir bus priversti sumokėti.

ES įtaria, kad du povandeniniai gamtinių dujų vamzdynai buvo sugadinti per sabotažo aktą, ir įspėja apie atsakomuosius veiksmus dėl bet kokio išpuolio prieš Europos energetinius tinklus, pareiškime 27 ES šalių narių vardu sakė J.Borrellis.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./Josepas Borrelis
AFP/ „Scanpix“ nuotr./Josepas Borrelis

„Bet koks tyčinis Europos energetinės infrastruktūros trikdymas yra visiškai nepriimtinas ir į jį bus ryžtingai ir vieningai reaguojama“, – perspėjo jis.

J.Borrellis paragino ištirti „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ vamzdynų nuotėkius ir sakė: „Visa turima informacija rodo, kad šie nuotėkiai yra tyčinio veiksmo rezultatas.“

„Paremsime bet kokį tyrimą siekiant išsiaiškinti, kas ir kodėl įvyko, ir imsimės tolesnių veiksmų didindami savo atsparumą energetinio saugumo srityje“, – sakė jis.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis platformoje „Twitter“ parašė, jog, „kaip atrodo, „Nord Stream“ sabotažas yra bandymas toliau destabilizuoti energijos tiekimą ES“.

Jis pridūrė: „Atsakingi asmenys bus patraukti atsakomybėn ir bus priversti sumokėti.“

Švedija ir Lenkija jau pareiškė, kad labiausiai tikėtina nuotėkio iš vamzdynų Baltijos jūroje priežastis – sabotažas. Varšuva teigia, kad kaltininkė tikriausiai yra Rusija, norinti eskaluoti karą Ukrainoje.

„Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekiai yra strateginė infrastruktūra, jungianti Rusiją su Europa. Nors abu dujotiekiai neveikė, juose buvo dujų, kurios dėl nuotėkio veržiasi į paviršių Švedijos ir Danijos ekonominėse zonose.

Švedijos seismologai prieš pat nuotėkį užregistravo du „didžiulius energijos išsiskyrimus“, kuriuos tikriausiai sukėlė sprogimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min