Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tailande du buvę premjerai išteisinti dėl demonstracijų malšinimo

Somchai Wongsawatas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Somchai Wongsawatas
Šaltinis: BNS
0
A A

Tailando Aukščiausiasis Teismas trečiadienį išteisino du buvusius premjerus ir du buvusius aukšto rango policijos pareigūnus, 2008-aisiais prisidėjusius prie antivyriausybinių protestų, pareikalavusių dviejų gyvybių, malšinimo.

Buvęs premjeras Somchai Wongsawatas ir jo tuometis pavaduotojas Chavalitas Yongchaiyudhas buvo kaltinami aplaidžiu elgesiu, susijusiu su policijos operacija vaikant parlamentą apsupusius protestuotojus.

Šis kruvinas incidentas buvo vienas iš daugelio per pastarąjį dešimtmetį įsiplieskusių nesutarimų tarp jų politinės stovyklos – populistinio judėjimo, kuriam vadovauja ekspremjeras Thaksinas Shinawatra – ir konservatyviojo Bankoko isteblišmento.

2008-aisiais policija dalyvavo susirėmimuose su demonstrantais, kurie, be kita ko, turėjo ir savadarbių bombų, ir mėgino juos išvaikyti leisdami ašarines dujas. Per tuos protestus žuvo du žmonės, o dar keli šimtai buvo sužeisti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Chavalitas Yongchaiyudhas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Chavalitas Yongchaiyudhas

Kai 2014-aisiais valdžią užėmė karinė chunta, pareigūnai iškėlė bylą Somchai Wongsawatui, Chavalitui Yongchaiyudhui ir dviem policijos vadams.

Tačiau trečiadienį devynių teisėjų kolegija nusprendė atmesti jų bylą, nes šie pareigūnai buvo atsakingi už smurtauti nusiteikusių protestuotojų išvaikymą. Teismo nuomone, nė vienas iš atsakovų tiesiogiai nėra atsakingas už demonstrantų mirtį.

„Protestuotojai apsupo parlamentą ir pagrasino šturmuoti pastatą – taigi, tai nebuvo taikus protestas. Pareigūnai turėjo panaudoti jėgą, kad atlaisvintų kelią“, – sakoma paviešintuose teismo dokumentuose.

„Teismas šią bylą atmeta“, – teigiama juose.

Somchai Wongsawatas ir Chavalitas Yongchaiyudhas priklauso politinei grupuotei, lojaliai Thaksinui Shinawatrai – milijardieriui, lemtingai prisidėjusiam prie Tailandą ištikusio politinio susiskaldymo.

Somchai Wongsawatas ir Chavalitas Yongchaiyudhas priklauso politinei grupuotei, lojaliai Thaksinui Shinawatrai – milijardieriui, lemtingai prisidėjusiam prie Tailandą ištikusio politinio susiskaldymo.

Somchai Wongsawatas yra Thaksino Shinawatros svainis; premjero pareigas jis ėjo tuo metu, kai vyko minėti protestai. Chavalitas Yongchaiyudhas premjeru dirbo praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje.

Thaksiną Shinawatrą iš posto išvertė armija 2006 metais. Po šio perversmo ištisą dešimtmetį šalyje vyravo nestabilumas ir politinis smurtas, dažnai keitėsi vyriausybės, kol galiausiai 2014 metais įvyko dar vienas karinis perversmas.

Ekspremjero klano valdomos ar jo sąjungininkės partijos laimi rinkimus nuo pat 2001-ųjų, nes jas itin palaiko kaimų gyventojai ir neturtingi rinkėjai tankiai apgyvendintoje šalies šiaurėje.

Tačiau tų politinių jėgų nekenčia dauguma Bankoko rojalistų ir jų kariuomenės sąjungininkų, kurie per protestus, teismus ir perversmus stengiasi sutriuškinti savo oponentus.

Per 2008-ųjų protestus parlamentą apgulusi buvo prieš Shinawatras nusiteikusi frakcija, praminta „geltonmarškiniais“.

Vėliau tais pačiais metais ta frakcija pabandė nuversti vyriausybę ir užėmė Bankoko Suvarnabhumio oro uostą. Dėl to šalyje įstrigo dešimtys tūkstančių poilsiautojų.

Dvejais metais vėliau situacija pasikeitė: valdžioje buvo „geltonmarškiniai“, o Bankoko institucijas puldinėjo ir protestus rengė jau Shinawatrų klano „raudonmarškiniai“. Kariškiams ėmusis griežtų veiksmų prieš demonstrantus žuvo per 90 žmonių.

Dėl šių mirčių niekas nebuvo nuteistas.

Kai kurie aukšto rango pareigūnai, prisidėję prie 2010-ųjų protestų malšinimo, vėliau prisijungė prie 2014-ųjų perversmo, po kurio į valdžią atėjo dabartinė chunta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min