Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tailando karalius pritarė pirmiesiems po perversmo rinkimams

Tailando karalius pasirašė įsakymą, kuriuo pritarė pirmiesiems visuotiniams rinkimams nuo 2014 metų perversmo, trečiadienį pranešė karališkieji rūmai. Ilgai atidėliotų rinkimų data turėtų būti paskelbta netrukus.
Tailando karalius Maha Vajiralongkornas
Tailando karalius Maha Vajiralongkornas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Tailandas Rinkimai

Įsakymu, publikuotu oficialiajame leidinyje, raginama „išrinkti parlamento narius“, o Rinkimų komisijai nurodoma per penkias dienas paskelbti, kada ji surengs nekantriai laukiamą balsavimą.

Rinkimai bus pirmieji nuo to laiko, kai chunta prieš beveik penkerius metus nuvertė premjerės Yingluck Shinawatros administraciją, perrašė konstituciją, užčiaupė oponentus ir paskyrė svarbių sąjungininkų biurokratijos aparate.

Chunta yra sakiusi, kad rinkimai bus surengti ne vėliau kaip vasario pabaigoje, bet 66 metų karalius Maha Vajiralongkornas atitinkamą įsakymą pasirašė vėlai, todėl rinkimai gali būti nukelti kelias savaites.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Yingluck Shinawatra
AFP/„Scanpix“ nuotr./Yingluck Shinawatra

Karaliaus įsakymo paskelbimas reiškia, kad gali oficialiai prasidėti rinkimų kampanija, nors virtinė naujų partijų, kurių vienos yra susijusios su kariškiais, o kitos – su vis dar galingu Shinawatrų klanu, jau pradėjo susitikimus ir verbavimą.

Analitikai sako, kad kariškiai siekia grįžti į vyriausybę per savo statytinių partiją, o chuntos lyderis Prayutas Chan-O-Cha nori civilinio lyderio vaidmens po rinkimų.

Su armija susijusi partija „Phalang Pracharat“, kuriai vadovauja chuntos nariai, surengė verbavimo vajų tradiciškai Y.Shinawatrą ir jos brolį Thaksiną remiančiuose kaimiškuosiuose šalies regionuose. Thaksinas, taip pat buvęs premjeras, buvo nuverstas per ankstesnį perversmą 2006 metais.

Lieka klausimų dėl to, ar Shinawatros pagrindinę partiją „Pheu Thai“ be brolio ir sesers „žvaigždžių galios“ vis dar palaiko žmonės neturtinguose kaimiškuosiuose regionuose šalies šiaurėje ir šiaurės rytuose.

Abu Shinawatros yra pabėgę į užsienį, kad išvengtų apkaltinamųjų nuosprendžių, kurie, jų teigimu, yra politiškai motyvuoti.

Thaksinas pradėjo kurti savaitines tinklalaides, kuriose dėsto savo požiūrį į Tailando visuomenę ir ekonomiką, o Yingluck surengė kelias fotosesijas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Thaksinas Shinawatra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Thaksinas Shinawatra

Net jei chuntos varžovai gerai pasirodys per rinkimus, bet kokią naują civilinę vyriausybę tikriausiai varžys kariškių parašyta konstitucija.

Pagal ją visus aukštųjų parlamento rūmų narius gali skirti chuntos marionetinė asamblėja, o strategija 20-čiai metų reglamentuoja viską nuo ekonomikos iki švietimo politikos.

„Galima tai vadinti hibridine demokratija“, – sakė politikos analitikas ir mokslininkas Somjai Phagaphasvivatas iš universiteto „Thammasat“.

Nežinomybė dėl rinkimų datos šį mėnesį išprovokavo nedideles demonstracijas Bankoke, bet analitikai nesitiki, kad greitu laiku atsinaujins smurtiniai, paralyžiuojantys gatvių protestai, būdingi Tailando politikai nuo Thaksino nuvertimo.

Tikimasi, kad rinkimai įvyks prieš Tailando karaliaus karūnavimą gegužės pradžioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius