Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Talibanas paliepė parduotuvių savininkams nupjauti manekenų galvas

Talibanas paliepė parduotuvių savininkams vakarų Afganistane nupjauti galvas manekenams, nes žmogaus atvaizdai kertasi su islamo mokymu.
Manekenų galvos
Manekenų galvos / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vienas vaizdo įrašas, kuriame matyti vyrai, pjūklais pjaunantys galvas parduotuvės manekenams Herate, išplito socialiniuose tinkluose ir išprovokavo pasipiktinimą tiek šalyje, tiek už jos ribų.

Rugpjūtį valdžią Afganistane vėl užgrobęs Talibanas plačiai diegia islamo teisės griežtąją interpretaciją ir smarkiai suvaržė gyventojų laisvę, ypač moterų ir mergaičių.

Griežtosios linijos islamistai nėra paskelbę jokio oficialaus nurodymo dėl manekenų arba kitų žingsnis po žingsnio įvedamų suvaržymų, bet įvairūs vietos valdytojai savo nuožiūra imasi veiksmų, anot jų, nukreiptų prieš amoralią praktiką.

Dorovės skatinimo ir amoralumo prevencijos ministerijos padalinio Herate vadovas Azizas Rahmanas naujienų agentūrai AFP trečiadienį patvirtino, kad toks nurodymas buvo duotas.

Kai kurie krautuvininkai mėgino apeiti nurodymą nurėžti galvas manekenams, uždengdami jas skarelėmis ar krešiais, bet A.Rahmanas teigė, kad to nepakanka.

„Jeigu jie tiesiog uždengs galvą arba paslėps visą manekeną, Dievo angelas neįžengs į jų parduotuvę ar namus ir jų nepalaimins“, – kalbėjo talibų pareigūnas.

Keli parduotuvių savininkai apie 600 tūkst. gyventojų turinčiame mieste neslėpė pasipiktinimo.

„Kaip matote, turėjome nupjauti galvas“, – AFP skundėsi prekiautojas drabužiais Basheeras Ahmedas ir pridūrė, kad vienas manekenas kainuoja apie 5000 afganių (apie 42 eurus).

„Kai manekenų nebeliks, kaip turėtume pardavinėti savo prekes? Pirkėjams patinka, kai rūbai tinkamai užvelkami ant manekeno“, – aiškino jis.

Rugpjūčio 15-ąją į valdžią grįžęs Talibanas žadėjo, kad dabar jo valdymas bus švelnesnis negu brutalus islamistų režimas, gyvavęs 1996–2001 metais, kai buvo draudžiami bet kokie žmogaus pavidalo atvaizdai.

Vis dėlto suvaržymai pamažu griežtinami. Vietos šaltiniai praneša, kad iš gyventojų daug kur reikalaujama penkiskart per dieną dalyvauti pamaldose, vyrams – želdinti barzdas, taip pat vengti vakarietiškų drabužių.

Naujos tvarkos sunkiausia našta tenka moterims, jos pamažu stumiamos iš viešojo gyvenimo.

Dauguma mergaičių vidurinių mokyklų yra uždarytos. Moterims draudžiama dirbi valstybės tarnyboje, išskyrus nedaugelį specializuotų sričių. Be to. praeitą savaitę buvo išleistas įsakas, draudžiantis moterims leistis į ilgas keliones, jeigu jų nelygi koks nors giminaitis vyras.

Talibai taip pat dažnina reidus prieš prekiautojus alkoholiu, rengia narkomanų gaudynes ir uždraudė muziką.

Talibano įsigalėjimas skaudžiai smogė nuo pagalbos priklausomai Afganistano ekonomikai. Milijardų dolerių vertės aktyvai yra įšaldyti Jungtinių Valstijų, o didžioji dalis tarptautinės pagalbos yra sustabdyta.

Vis dėlto Jungtinių Tautų Saugumo Taryba praeitą savaitę priėmė JAV pasiūlytą rezoliuciją, siūlančią teikti humanitarinę pagalbą sunkiausiai gyvenantiems afanistaniečiams, bet neleisti lėšoms patekti į talibų vyriausybės, kurios dar nėra pripažinusi nė viena šalis, rankas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius