Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Talibano sėkmės paslaptis

Talibano atstovai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Talibano atstovai
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš dešimtį metų tūkstančiai Talibano kovotojų buvo priversti palikti valdžią, karinius postus ir bėgti į kaimines Afganistano vietoves, leisdami Vakarų sąjungininkių pajėgoms be kovos užimti jų šalį.

Šiandien šie kovotojai yra pagrindinė didžiulio smurto ir chaoso šioje šalyje priežastis. Talibams pavyko visiškai sugriauti amerikiečių planus sklandžiai ir sėkmingai atitraukti savo pajėgas iš Afganistano, rašo BBC. Svarbu tai, kad jiems tai pasiekti pavyko neturint charizmatinio lyderio, vieningo vadovavimo ar politinės-ekonominės vizijos.

Taigi kaip talibams pavyko sukelti tokį chaosą?

„Iš pradžių Afganistano piliečiai džiugiai sutiko Talibaną, nes jam pavyko pasiekti, kad būtų užbaigtas ketverius metus trukęs pilietinis karas. Tačiau kai talibai šalyje įvedė griežtus islamo įstatymus, žmonės nusivylė, – BBC sakė buvęs Pakistano šiaurės vakaruose esančių gentinių vietovių saugumo vadovas Mehmoodas Shahas. – Afganistaniečiai džiugiai sutiko amerikiečius, nes manė, kad jie yra jų išlaisvintojai. Taigi Talibanui, tvyrant tokioms nuotaikoms, nebuvo galimybės sugrįžti į sceną netrukus po 2001 metais įvykusios invazijos į šalį.“

Tačiau iki 2006 metų Talibanas infiltravo savo kovotojus didelėje šalies pietų teritorijoje – ypatingai Zabulo, Kandaharo ir Helmando provincijose. Iki 2008-ųjų talibai išplito į šiaurę, Kabulo link. Pasak M.Shaho, amerikiečiai padarė dvi klaidas, sumažinusias jų pranašumą.

Jie visą savo dėmesį sutelkė į karinius tikslus, vietoj to, kad susikoncentruotų į situacijos šalyje stabilizavimą ir šalies vystymąsi.

„Jie visą savo dėmesį sutelkė į karinius tikslus, vietoj to, kad susikoncentruotų į situacijos šalyje stabilizavimą ir šalies vystymąsi. Be to, jie netrukus nusprendė pradėti karą Irake. Karą, kuris buvo pasirinkimo dalykas. Šiuo sprendimu jie apleido karą Afganistane“, – kalbėjo M.Shahas.

Nesugebėjimas atstatyti šalies ir milžiniška valdžios pareigūnų korupcija tuo metu, kai milijonai pabėgelių iš Irano ir Pakistano grįžinėjo į Afganistaną, lėmė didžiulį ir šalyje sparčiai išplitusį, nusivylimą bei paskatino sukilimą.

Prieglobstis Pakistane

Tačiau daugelis analitikų taip pat atkreipia dėmesį į Pakistano vaidmenį, kur Talibanas iškilo 1994 metais ir kur didžioji dalis Afganistano talibų pabėgo 2001 metais.

Daugelio įsitikinimu, dabartinis sukilimas Afganistane gimė gentiniame Pakistano Vaziristano regione. Kol Afganistane buvo sąlyginai tylu, talibų veikla Vaziristane vis pasirodydavo pirmuose pasaulio spaudos puslapiuose.

2002 metais ir paskui 2004 metais, įvyko susirėmimas tarp Talibano ir Pakistano pajėgų, po kurio sekė keletas taikos susitarimų su. Šių susitarimų rezultatas – Talibanas realiai ėmė kontroliuoti didžiąją dalį Pakistano gentinių vietovių, besiribojančių su Afganistanu.

Didžioji dalis analitikų – viešai ar privačiuose pokalbiuose – vieningai sutaria: Pakistano saugumo pajėgos leido Talibanui paversti Vaziristaną kariniu prieglobsčiu, nepaisant to, kad turėjo pajėgumų sunaikinti talibus.

„Manau, kariuomenė buvo susiskaldžiusi šiuo klausimu. Ji talibus toleravo ir jiems taip pat padėjo“, – kalbėjo gynybos analitikas dr. Hasanas Askari Rizvi.

Pirmuosius praradimus sąjungininkių pajėgos patyrė pietrytinėje Afganistano dalyje, netoli sienos su Vaziristanu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min