Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2010 gruodžio 22d. 12:41

Talino meras prašė Rusijos „konspiraciniu būdu“ suteikti lėšų cerkvei ir parlamento rinkimams

Estijos saugumo policija (KAPO) paskelbė trečiadienį informaciją, pagal kurią didžiausios opozicinės partijos pirmininkas, Talino meras Edgaras Savisaaras prašė Rusijos suteikti „konspiraciniu būdu“ lėšų ortodoksų cerkvei statyti Talino Lasnamejės rajone, taip pat parlamento rinkimų kampanijai.

Kaip pažymima pranešime, ši informacija paskelbta vyriausybės saugumo komisijos nurodymu.

Saugumo policijos generaliniam direktoriui Raivo Aegui įsakius pirma laiko komisijos nurodymu panaikinti valstybės paslapties slaptumo grifą, matyti, kad E.Savisaaras vasario 9 dieną per pietus, kuriuose dalyvavo Rusijos geležinkelių (RG) bendrovės prezidentas Vladimiras Jakuninas, Talino vicemeras Denisas Borodičius ir RG administracijos vadovas Vladimiras Bušujevas, paprašė lėšų cerkvei statyti.

V.Jakuninas per šį vizitą pareiškė, kad skirs cerkvės statybai 1,5 mln. eurų (23,5 mln. Estijos kronų). Nuo vasario iki spalio per Estijos bendrovę „S Petromaks Spediitor“ į Maskvos patriarchato Estijos Ortodoksų Bažnyčios sąskaitą buvo pervesti šventovei statyti maždaug 13,5 mln. kronų.

Be to, V.Jakuninas birželio 24 dieną, lankydamasis Estijoje, pažadėjo E.Savisaarui, kad Centro partija gaus kovo 6 dieną numatytiems parlamento rinkimams 1,5 mln. eurų. Šios sumos vienas trečdalis bus perduotas grynaisiais, o du trečdaliai – pervesti į sąskaitas.

Kaip matyti iš KAPO dokumentų, V.Jakuninas pareiškė pokalbio dalyviams, „kad apie sandorį niekas nieko neturi pasakoti“.

„V.Jakuninas pareikalavo ir ateityje dėl šio reikalo laikytis griežtos konspiracijos, motyvuodamas savo daugiamečio operatyvinio darbo patyrimu“, – sakoma KAPO ataskaitoje. Buvo turima omenyje visiškai atsisakyti naudotis telefonu aptariant pinigų skyrimo temas, susitariant dėl susitikimų ir kitais „delikačiais klausimais“.

Birželio 24 dieną per pramoginę iškylą kateriu po Talino įlanką V.Jakuninas pranešė, kad „prašytų trijų (jie) negaus, o gaus pusantro“.

KAPO duomenimis, E.Savisaaras ir V.Jakuninas lapkričio 6 dieną, siekdami išvengti galimo skandalo, apsvarstė būtinybę pasirašyti trišalę sutartį dėl cerkvės statybai Lasnamejėje skirtų lėšų legalizavimo.

Sutartis dėl cerkvės statybos finansavimo buvo pasirašyta lapkričio 26 dieną. Kitą dieną E.Savisaaras pristatė ją Talino merijoje.

Praėjusį ketvirtadienį artimas vyriausybei Estijos laikraštis „Postimees“ paskelbė straipsnį, kuriame teigiama, kad saugumo policija pateikė Estijos prezidentui, ministrui pirmininkui ir vidaus reikalų ministrui pranešimą, kuriame E.Savisaaras vadinamas „grėsme šalies saugumui“ ir Rusijos „įtakos agentu“.

Jame buvo pažymėta, kad E.Savisaaras paprašė savo partijai 25 mln. kronų, ir, naudodamasis šiomis lėšomis, galėtų, KAPO nuomone, padidinti Rusijos įtaką Estijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min