Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tamsioji Ukrainos revoliucijos pusė: „tituškų“ užduotis – mušti, pjaustyti, žudyti

Vadimas Tituško
Vladislavo Sodelio/Komersant nuotr. / Vadimas Tituško
Šaltinis: 15min
0
A A

Ukrainoje tęsiasi opozicijos šalininkų ir valdžią ginančios milicijos grumtynės. Jose aktyviai dalyvauja ir dabartinės valdžios ne kartą išbandyta kovos su oponentais priemonė – samdomi kovotojai arba „tituškos“. Tik dabar šie žaliūkai kaunasi ne tik valdžios, bet ir opozicijos pusėje.

Rusijos interneto portalas lenta.ru pastebi, kad dar iki šių metų revoliucijos Ukrainos valdžia buvo įspėta, kad pomėgis su oponentais dorotis „tituškų“ kumščiais lyg lazda su dviem galais, nes šiuos žaliūkus gali pasamdyti ir oponentai.

Brutali jėga tapo nekontroliuojama

„Galų gale, jei „tituškos“ pasijus labai svarbūs ir reikalingi, jie gali tapti nekontroliuojami arba parsiduoti ir kitai pusei, bet kam, kas tik daugiau sumokės, – dar praėjusių metų vasarą rašė Ukrainos spauda. – Šie žaliūkai įprato dirbti negalvodami ir neturėdami jokių idealų už 200 grivinų per dieną. Tad vieną dieną gali atsirasti žmonių, kurie jiems pasiūlys 2000 arba 20000 grivinų, kad jų rankomis atsikratytų įkyrėjusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus“.

Jei „tituškos“ pasijus labai svarbūs ir reikalingi, jie gali tapti nekontroliuojami arba parsiduoti ir kitai pusei, bet kam, kas tik daugiau sumokės. Šie žaliūkai įprato dirbti negalvodami ir neturėdami jokių idealų už 200 grivinų per dieną.

Apžvalgininkai nuogąstauja, kad būtent šie už pinigus samdomi gatvės kovotojai tapo radikaliausia protestų Ukrainoje grupe, kuri kelią galvos skausmą ne tik valdžiai, bet ir opozicijos lyderiams, nepajėgiantiems suvaldyti kraujo ir smurto ištroškusių kaukėmis prisidengusių tvirtai sudėtų vaikinų.

Politikų ginklas

Pastaraisiais metais Ukrainą nuolat krečia protestai. Dėl to ypač išaugo tvirtų vaikinų, kuriuos samdo ir valdžia, ir opozicija, paklausa.

Pasak laikraščio „Komsomolskaja pravda v Ukraine“, politikai šiuos gatvės mušeikas samdo įvairiais tikslais. Jie naudojami provokacijoms – per mitingus bandydami įbauginti užpuldinėja politinių konkurentų rėmėjus ar net juos pasamdžiusių politikų šalininkus, kad sukeltų konfliktą. „Tituškos“ samdomi ir apsaugoti mitinguotojus nuo kitų provokatorių ir t.t.

Laikraštis tvirtina, kad „profesionalių kovotojų“ kontaktus turi kiekvienas mitingo organizatorius. Jie verbuojami sporto klubuose, teisėsaugos ir kūno kultūros institutuose.

Susirėmimai Kijeve
Susirėmimai Kijeve

Buvusios Sovietų Sąjungos erdvėje jau nuo seno įprasta žmones, kurie vengia rodyti savo palankumą valdžiai, naudoti kovoje su opozicija.

Baltarusijoje pagarsėjo „žmonės civiliais drabužiais“ – tarp mitinguotojų pasklidę jėgos struktūrų darbuotojai, kurie fiksuoja opozicinių akcijų dalyvius bei juos netikėtai sulaiko.

Kirgizijoje aktyviai buvo naudojamos „ypatingos paskirties moterų daliniai“, kuriuos samdė ir valdžia, ir opozicija. Šios grupės per mitingus keldavo skandalus, užpuldavo nurodytus politikus ir jiems išakėdavo veidus nagais.

Uzbekijoje, pasak vietinės žiniasklaidos, žmogaus teisių gynėjus puldinėja valdžios pasamdytos romų tautybės moterys ir net vaikai.

Pasiryžusiųjų – kiek tik nori

Ukrainoje pasamdyti „tituškų“ būrį galima net be didesnių pastangų ar ypatingų ryšių. Tai pademonstravo kanalo „1+1“ žurnalistai. Jie praėjusią vasarą Kijevo centrinėje geležinkelio stotyje pabandė ten besitrynusiems žaliūkams pasiūlyti už pinigus pagąsdinti žmogų, kuris atsisako grąžinti skolą.

Norinčiųjų atsirado greitai. Vienas iš su žurnalistais bendravusių vaikinų buvo pasiruošęs ir daug rimtesniems darbams. „Ką reikia daryti? Mušti, pjaustyti, nužudyti?“ – dalykiškai pasiteiravo jis.

Leidinio „Nusikaltimai. NE“ žurnalistas savo akimis stebėjo, kaip stotyje buvo verbuojami valkatos ir benamiai. Verbuotojas, prisipažinęs, kad dirba valdančiajai Regionų partijai, pareiškė: „Mušim už Janukovyčių“.

Vienas iš su žurnalistais bendravusių vaikinų buvo pasiruošęs ir daug rimtesniems darbams. „Ką reikia daryti? Mušti, pjaustyti, mužudyti?“ – dalykiškai pasiteiravo jis.

„Tituškų“ būrį galima surinkti ir davus skelbimą. Žurnalo „Focus“ duomenimis, užsakovai glaudžiai bendradarbiauja ir su sporto klubų šeimininkais, kurie pagal užsakymą surenka kovotojų būrius.

Leidinys „Vesti“ pažymi, kad Ukrainoje yra labai daug sporto klubų, kuriuos finansuoja politikai ir verslininkai. Klubų rėmėjai dažnai sportininkus išnaudoja savo tikslams.

„Kai kurie klubai neturi licencijos, veikia gyvenamųjų namų rūsiuose be jokios priežiūros, – papasakojo vienas nenorėjęs būti įvardytas Kijevo bokso treneris. – Tokiuose klubuose sportuojančių vaikinų laukia panašus likimas. Vieną dieną jiems treneris pasako: reikia nueiti ten ir ten, padaryti tą ir tą. Kartais vaikinams už tai sumokama, o kartais – ne.“

Užmokesčio dydis už šį purviną darbą skirtingas. Paprastai gatvės kovotojams mokama po kelis šimtus grivinų per dieną. Ukrainos opozicijos duomenimis, praėjusių metų lapkričio pabaigoje valdžios atstovai, sumanę rengti provokacijas per Kijeve kilusias Euromaidano protesto akcijas, verbavo „tituškas“ už 200-500 grivinų per dieną. Tačiau „tituškos“ dar buvo aprūpinamos respiratoriais, rankų ir kojų apsaugomis, transportu. Suskaičiavus visas išlaidas vieno kovotojo „kaina“ siekė ir 100 eurų (apie 346 litus).

Protestuotojai Kijeve
Protestuotojai Kijeve

Puola ir provokuoja

2013 m. gruodį Ukrainos opozicija skaičiavo, kad „Kijeve yra apie 10 tūkst. „tituškų“. Buvęs Kijevo milicijos viršininkas, o dabar opozicinės partijos „Tėvynė“ parlamentaras Vitalijus Jarema tvirtino, kad „tituškas“ verbuoja milicijos pareigūnai. Tačiau įrodymų jis neturi.

„Tituškų“ užduotis – puldinėti mitinguotojus ir provokuoti susirėmimus su teisėsaugos struktūromis.

Ne vienas mitinguotojas pastebėjo, kad minioje lyg iš niekur atsiranda augaloti vaikinai, kurie, nepaisant draudimų, paleidžia į milicininkus akmenį ar Molotovo kokteilį ir kursto neramumus.

Tiesa, opozicija irgi turi patirties, kaip panaudoti sportininkus per protesto akcijas. Vieno Kijevo apylinkėse veikiančio sporto klubo narys pasakojo, kad jo pažįstami buvo samdomi saugoti ir valdančiosios Regionių partijos, ir opozicinės partijos „UDAR“ mitingų.

Tuo tarpu prie opozicijos prisišliejusi nacionalistinė „Laisvės“ partija vengia samdyti svetimus kovotojus, ji turi savo idėjiškai patikimą kovotojų būrį, be to, šią partiją remia futbolo chuliganai.

„Leiskite, vaikinai, savi“

„Tituškos“ išgarsėjo 2013 m. gegužės 18 d., kai opozicija Kijeve surengė didelį mitingą. Tą pačią dieną valdžia Kijeve surengė savo „antifašistinį“ mitingą. Tuomet kelios dešimtys augalotų valdžios šalininkų įsivėlė į muštynes su nacionalistais.

Nuo „sportininkų“ per muštynes nukentėjo ne tik nacionalistai, bet ir žurnalistai. 5-ojo televizijos kanalo darbuotoja Olga Snicarčiuk ir jos vyras, leidinio „Komersant-Ukraina“ fotografas Vladislavas Sodelis pasakojo, kad sportiniais kostiumais vilkintys žaliūkai, pastebėję, kad žurnalistai juos filmuoja ir fotografuoja, parvertė juos ant žemės ir ėmė mušti. Įvykę stebėję milicininkai nepuolė tramdyti mušeikų.

Kai į muštynių vietą galiausiai atvyko ypatingojo milicijos būrio „Berkut“ pareigūnai, „sportininkai“ pabėgo. Vieną „Berkut“ pareigūnai spėjo pagauti, bet šis sušuko „vaikinai, paleiskite, savi“ ir buvo paleistas. Vėliau buvo publikuotos nuotraukos, kuriose – muštynėse dalyvavę „sportininkai“ draugiškai bendravo su „Berkut“ pareigūnais.

Protestuotojai Kijeve
Protestuotojai Kijeve

Rumunas, pavarde Tituško

Vieną „sportininką“ žurnalistai netrukus surado socialiniuose tinkluose. Tai buvo Baltosios Cerkvės miesto gyventojas, sportinio klubo „Budo“, siejamo su vietos milicija, narys Vadimas Tituško, pravarde „Rumunas“.

Vėliau V.Tituško išplatino videoįrašą, kuriame prisipažino, kad būdamas sportininkas uždarbiauja „tokiuose mitinguose“. Tiesa, jis pareiškė, kad per minėtus įvykius buvo neva pasamdytas opozicijos saugoti mitingo dalyvių. Nors jis neigė kaltę, teismas jam skyrė metus laiko lygtinio laisvės atėmimo.

Kita vertus, vienas gegužės įvykių dalyvių vėliau buvo pastebėtas opozicinės partijos „Tėvynė“ suvažiavime, kur jis buvo pasamdytas saugoti renginio dalyvius.

„Žinoma, kad tokius žaliūkus samdo ne tik valdančioji Regionų partija, bet ir opozicinės partijos UDAR ir „Tėvynė“. Pasižiūrėkite įvairių valdančiųjų ir opozicinių partijų mitingų vaizdo įrašus ir ten pamatysite tuos pačius veidus – mūsų“, – pareiškė vienas V.Tituško bendražygių.

Pats V.Tituško greitai išgarsėjo visoje Ukrainoje. Jo pavardė tapo bendriniu visų už pinigus gatvės kovotojais tampančių žaliūkų pavadinimu.

Įvykių Ukrainoje stebėtojai tvirtina, kad abi konfliktuojančios pusės radikalizuojasi, todėl ir „tituškų“ yra ne tik valdžios, bet ir opozicijos pusėje.

Įvykių Ukrainoje stebėtojai tvirtina, kad abi konfliktuojančios pusės radikalizuojasi, todėl ir „tituškų“ yra ne tik valdžios, bet ir opozicijos pusėje. Ir sunku supaisyti, ar tie žaliūkai yra valdžios pasamdyti provokuoti riaušes ir neramumus, ar vykdo opozicijos veikėjų užduotis.

Kijeve dabar valdžios pusei dirbančių „tituškų“ padėtis – nepavydėtina. Jie nebegali tikėtis milicijos apsaugos, nes ji vos sugeba pati apsiginti nuo sustiprėjusios opozicijos.

Be to, opozicijos atstovai Kijeve pastaruoju metu surengė tikrą „tituškų“ medžioklę. Tuos, kuriuos sugauna, vežia į opozicijos štabus ir tardo. Nemažai gatvės kovotojų prisipažįsta, jog juos pasamdė valdžia.

Kiek drąsiau „tituškos“ jaučiasi rytinėje Ukrainos dalyje, kur įsitvirtinę V.Janukovyčiaus šalininkai. Ten „tituškos“ drauge su milicija vaiko opozicijos mitingus ir saugo valdžios struktūras nuo įniršusių protestuotojų.

http://www.youtube.com/watch?v=HRtBJNYwUIw

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min