Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 26d. 13:30

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas pradeda pirmąjį procesą dėl karo nusikaltimų (atnaujinta 15.12 val.)

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) pirmadienį Hagoje pradėjo savo pirmąjį procesą dėl karo nusikaltimų – teisiamas Thomas Lubanga iš Kongo, kuris yra kaltinamas karo nusikaltimais dėl vaikų verbavimo į armiją.

48 metų Th.Lubanga padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą.

Jis, kaip teigiama, kovoti jo Kongo patriotų sąjungos (KPS) ginkluotame sparne užverbavo šimtus jaunesnių nei 15 metų vaikų. Tai Kongo Demokratinėje Respublikoje vyko per pilietinį karą, nuo 2002 metų rugsėjo iki 2003 metų rugpjūčio.

Humanitarinės organizacijos sako, kad tos etninės kovos ir kovotojų grupuočių smurtas rytiniame Iturio regione, kur yra daug pelningų aukso kasyklų, nuo 1999 metų pareikalavo maždaug 60 tūkst. žmonių gyvybių. o šimtus tūkstančių gyventojų pavertė pabėgėliais.

Po kaltės nepripažinimo pareiškimo TBT vyriausiasis prokuroras Luisas Moreno-Ocampo darydamas pradinį pareiškimą teismui kaltino Th.Lubangos sukarintą grupuotę „verbavus, rengus ir naudojus šimtus ... vaikų, (kad jie) žudytų, plėšikautų ir žagintų“.

„Tie vaikai vis dar kenčia nuo Lubangos nusikaltimų pasekmių. Jie negali pamiršti, ką iškentėjo, ką matė, ką padarė. Jiems buvo devynerių, 11, 13 metų amžiaus“, – sakė L.Moreno-Ocampo.

„Jie negali pamiršti, mušimų, kuriuos patyrė, ... siaubo, kurį jautė, ir teroro, kurį vykdė. Jie negali pamiršti, kad žagino ir buvo žaginami. Kai kurie jų dabar vartoja narkotikus, kad išgyventų, kai kurie tapo prostitutėmis“, – tęsė vyriausiasis prokuroras.

Tie vaikai vis dar kenčia nuo Lubangos nusikaltimų pasekmių. Jie negali pamiršti, ką iškentėjo, ką matė, ką padarė. Jiems buvo devynerių, 11, 13 metų amžiaus. Sakė L.Moreno-Ocampo.

„Iš berniuko išgirsi, (kad jam) buvo vos 11, kai Lubangos grupuotė pagrobė jį, su draugais einantį iš mokyklos namo, – sakė jis. – Kitas berniukas jums papasakos, kaip jis buvo pagrobtas, kai su draugais žaidė futbolą. Išgirsite, kaip į kareivį vaiką, jaunesnį nei 10 metų, šovė vienas Lubangos vyrų, nes jis pametė savo ginklą“.

Kaltintojai liudytojais ketina kviesti 34 asmenis, tarp jų - buvusius vaikiško amžiaus karius, buvusius kovotojų grupuočių, dalyvavusių kovose Ituryje, narius ir įvairius specialistus, pavyzdžiui, tokius, kurie iš kaulų rentgeno nuotraukų gali nustatyti vaiko amžių.

Pirmasis liudininkas, kuris vaikystėje buvo toks kareivis, turi liudyti trečiadienį, o po jo liudys jo tėvas.

Numatoma, kad teismo procesas truks nuo šešių iki devynių mėnesių.

Th.Lubanga laikomas Jungtinių Tautų (JT) tardymo izoliatoriuje Scheveningene netoli Hagos.

Jo ginkluota grupuotė kaltinama civilių lendų tautybės žmonių žudynėmis 2002 ir 2003 metais, daugiausia - jos Iturio sostinėje Bunijoje.

Th.Lubanga iš Bunijos pabėgo po to, kai 2003 metų birželį kraujo liejimui sustabdyti buvo dislokuotos Europos Sąjungos (ES) pajėgos.

2004 metais jis pasirodė Kinšasoje, kur gyveno viešbutyje ir laukė savo paaukštinimo generolu, nes tai vyriausybė pažadėjo kovotojų vadams, sutikusiems sudėti ginklus.

Tačiau atsinaujinus smurtui Ituryje ir 2005 metų vasarį nužudžius devynis JT taikdarius, valdžia jau kitą mėnesį areštavo Th.Lubangą.

Manoma, kad ir iš kalėjimo Kinšasoje įtakingas Th.Lubanga kontroliavo KPS operacijas.

Po metų jis buvo areštuotas pagal TBT orderį ir perkeltas į Hagą.

TBT, kuris savo darbą pradėjo 2002 metų liepą, yra pirmasis nuolatinis karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui ir genocido tribunolas pasaulyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min