Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 2d. 22:51

Tautą įsiutinusi byla Rusijoje: seksualinio tėvo smurto neiškentusios seserys jį nužudė – dabar joms gresia iki 20 metų kalėjimo

Iš kairės: Krestina, Angelina, Marija Khachaturian
„Scanpix“ nuotr. / Angelina Khachaturian

Michailo Khachaturiano (57 m.) kūnas viename Maskvos daugiabutyje ant laiptų buvo aptiktas 2018 metų liepos mėnesį. Vyro kūnas buvo nusėtas daugiau kaip tuzinu durtinių žaizdų į krūtinę ir kaklą.

Likus keletui valandų iki jo mirties, anot tyrėjų, M.Khachaturianas grįžo iš psichiatrijos ligoninės, išrikiavo savo tris dukras, norėdamas nubausti jas už nesutvarkytą butą, užrakino jas kambaryje ir visų jų veidus apipurškė pipiriniu purškikliu. Jo vyriausioji dukra Krestina, serganti astma, nualpo.

Tai buvo naktis, kai Khachaturian seserys – Krestina (tuomet 19 metų), Angelina (tuomet 18 metų) ir Marija (tuomet 17 metų) – nusprendė nužudyti savo tėvą. Merginos vyrą užpuolė plaktuku, peiliu ir tuo pačiu pipiriniu purškikliu, kuriuo prieš tai jas apipurškė jis.

Seserų tardymo nuorašai, nutekinti spaudai, ir CNN patvirtinti seserų advokato, atskleidė, kad seserys bandė ir pačios susižaloti, kad atrodytų, jog tėvas, kuris tuo metu iš tiesų miegojo, pirmas jas užpuolė. Tik tada seserys iškvietė policiją ir greitąją.

Tai buvo naktis, kai Khachaturian seserys – Krestina, Angelina ir Marija nusprendė nužudyti savo tėvą.

Jau kitą dieną visos trys seserys buvo suimtos, jos pačios prisipažino dėl nužudymo. Aiškindamos savo elgesio motyvus, seserys atskleidė, kad joms teko daugelį metų kęsti seksualinę, emocinę ir fizinę tėvo prievartą. Jos tiesiog nebeištvėrė.

„Scanpix“ nuotr./Khachaturian seserų byla
„Scanpix“ nuotr./Khachaturian seserų byla

Pareikšti kaltinimai dėl tyčinės žmogžudystės

Nepaisant to, praėjusių metų vasarą seserims buvo pareikšti kaltinimai dėl tyčinės ir apgalvotos žmogžudystės. Ši byla Rusijoje įplieskė didelį visuomenės nepasitenkinimą – į gatves išėję aktyvistai siekė atkreipti dėmesį į šalyje įsisenėjusias smurto šeimoje problemas.

„Scanpix“ nuotr./Protestai dėl Khachaturian seserų bylos
„Scanpix“ nuotr./Protestai dėl Khachaturian seserų bylos

Prieš teismą po dvejus metus trukusio ikiteisminio tyrimo seserys, anot CNN, stos penktadienį ir, kaip manoma, teismas užtruks ilgai.

Šiuo metu seserims taikomas namų areštas. Prokuratūra teismo paprašė, kad joms būtų uždrausta dalyvauti viešuose renginiuose – joms palaikyti planuojamos kelios demonstracijos – ir šešiems mėnesiams pratęsti draudimą dėl interneto prieigos ir kalbėjimo su žiniasklaida, taip pat ir su kitais proceso dalyviais.

Khachaturyan seserų byla greitai tapo pretekstu teisių grupių, kovojančių dėl nuo 2016 metų vilkinamo įvesti įstatymo, skirto smurto šeimoje aukoms apsaugoti, protestams.

„Scanpix“ nuotr./Khachaturian seserų byla
„Scanpix“ nuotr./Khachaturian seserų byla

Dvi vyresniosios seserys, Krestina ir Angelina, stos prieš teismą drauge.

Marija, kuri nusikaltimo įvykdymo dieną buvo nepilnametė, tačiau vis tiek buvo apkaltinta, kai sulaukė 18-os metų, dėl nužudymo bus teisiama atskirai, kadangi buvo pripažinta, kad nusikaltimo metu jos psichologinė būklė galėjo būti paveikta.

„Scanpix“ nuotr./Marija Khachaturian
„Scanpix“ nuotr./Marija Khachaturian

„Glaudūs“ ryšiai su vietos policijos viršininkais

Kartu su pagrindiniu tyrimu, Visuomenės stebėjimo komisijos nariai inicijavo ir vietos vaikų apsaugos agentūrų patikrinimą. Seserų gynybos nuomone, atsakingos organizacijos nesiėmė reikiamų priemonių, gavusios seserų mokyklos mokytojų skundus dėl merginų tėvo.

Be to, apie Michailą Khachaturianą policijai buvo pranešta ne vieną kartą, tačiau po nužudymo teisėsaugos institucijos neigė, kad jokių skundų nebuvo gavusios. Mergaičių motina Aurelija Dunduk teigė, kad policijos neveiksnumą veikiausiai lėmė „glaudūs“ Michailo Khachaturiano ryšiai su vietos policijos viršininkais. Šią informaciją vėliau patvirtino „Novaya Gazeta“ informatoriai iš federalinės saugumo agentūros.

Mergaičių motina Aurelija Dunduk teigė, kad policijos neveiksnumą veikiausiai lėmė glaudūs Michailo Khachaturiano ryšiai su vietos policijos viršininkais.

Su būsimu vyru Aurelija Dunduk susipažino 1996 m., praėjus trejiems metams po persikėlimo į Maskvą. Michailas pradėjo ją mušti, kai jai buvo 19 metų ir ji buvo nėščia su jų pirmuoju vaiku, sūnumi Sergejumi.

Vėliau moteris apibūdino jų santuoką taip: „Mes susituokėme su ašaromis mano akyse. Jis mane sumušė, o tada mes ėjome tuoktis. Visa tai tęsėsi 20 metų“. Moteris pasakojo, kad tėvo smūgių dažnai sulaukdavo ir jų sūnus, o kai berniukas baigė aštuntą klasę tėvas tiesiog išmetė jį iš namų. Po kurio laiko iš namų išvaryta buvo ir Aurelija, Michailas grasino ją nužudyti, jei ši susitiks su savo dukromis.

„Scanpix“ nuotr./Aurelija Khachaturian – seserų motina
„Scanpix“ nuotr./Aurelija Khachaturian – seserų motina

Šeimos kaimynai, vaikų mokytojai, dukterų draugai ir jų tėvai patvirtino, kad Michailas dažnai smurtavo prieš savo šeimą.

Jis mane sumušė – ir po to mes ėjome tuoktis. Visa tai tęsėsi 20 metų

Tačiau smurto šeimoje ekspertai kartu su seserų gynybos advokatų komanda teigia, kad Rusijos teisėsaugos ir teismų sistemoje neturint tinkamų apsaugos mechanizmų smurto šeimoje aukoms, vienintelis seserų pasirinkimas galėjo būti nuolatinis bandymas apsiginti pačioms ar blogiausiu atveju – mirtis nuo tėvo rankos.

„Neturėjo kito pasirinkimo“

Tyrimo metu gautos seserų tėvo žinutės feisbuke parodė, kad jis seserims ir jų motinai nuolatos grasindavo seksualine prievarta ar net nužudymu.

„Aš sumušiu jus už viską, aš jus užmušiu. Jūs esat prostitutės, tai ir mirsit, kaip prostitutės“, – rašoma vienoje žinutėje 2018 metų balandį, kurioje tėvas seseris apkaltino turėjus seksualinių santykių su vyru.

Seserų tardymo nuorašai taip pat nutapė atšiaurų psichinės, fizinės ir seksualinės prievartos vaizdą, kuris vyko mažiausiai ketverius metus iki nužudymo.

„Mes manome, kad jos tiesiog neturėjo kito pasirinkimo. Tėvas merginas privedė iki visiškos nevilties, visas jų gyvenimas su juo buvo tiesiog nesibaigiantis pragaras. Neįmanoma jų lyginti su sveikais, ramiais ir normalios psichologinės būklės žmonėmis. Seserims per tiek metų išsivystė rimtos psichologinės ligos, tarp jų prievartos sindromas ir potrauminio streso sutrikimas. Tai patvirtino visi byloje atlikti tyrimai“, – komentavo viena iš seserų advokačių Aleksandra Paršina.

Nuo praėjusios vasaros, kampanijos „Aš nenorėjau mirti“ aktyvistai surengė ne vieną dešimtį demonstracijų, norėdami paremti seseris ir siekdami, kad seserų byla būtų perkvalifikuota į nužudymą siekiant apsiginti.

„Scanpix“ nuotr./Protestai Baltarusijoje dėl Khachaturian seserų bylos
„Scanpix“ nuotr./Protestai Baltarusijoje dėl Khachaturian seserų bylos

Seserys palaikymo sulaukė ir iš garsių žmonių. Buvusi kandidatė į prezidentus Ksenija Sobčak ir Serjas Tankianas, armėnų kilmės JAV gyvenantis alternatyvaus metalo grupės „System of a Down“ vokalistas, pareiškė, kad seserys turėtų būti išvis atleistos nuo atsakomybės.

„Scanpix“/AP nuotr./Ksenija Sobčak
„Scanpix“/AP nuotr./Ksenija Sobčak

2019 metais atlikta visuomenės apklausa atskleidė, kad 47 proc. Rusijos moterų ir 33 proc. vyrų, manė, kad Khachaturyan seserų veiksmus galima pateisinti.

2019 metais atliktas tyrimas atskleidė, kad Rusijoje beveik 80 proc. moterų, įkalintų už 2016–2018 m. įvykdytas tyčines žmogžudystes, jas įvykdė bandydamos apsisaugoti nuo smurtautojo.

Dužusi viltis

Iš pradžių atrodė, kad visuomenės nepasitenkinimas ir spaudimas padės ir seserų Khachaturyan bylai.

Sausio mėnesį Rusijos prokuratūra patvirtino gynybos pareikštus kaltinimus nužudytam jų tėvui - kad Khachaturyan seserys ilgus metus buvo „mušamos, nuolatos žeminamos, prieš jas buvo smurtaujama ir nuolat grasinama, jos ne kartą taip pat patyrė fizinę ir seksualinę savo tėvo prievartą, todėl joms išsivystė gynybinė reakcija“.

„Scanpix“ nuotr./Marija Khachaturian
„Scanpix“ nuotr./Marija Khachaturian

Tuomet Prokuratūra nurodė Tyrimų komitetą bylą perklasifikuoti iš tyčinės žmogžudystės į nužudymą dėl savigynos.

Seserų advokatė tuo metu valstybinei naujienų agentūrai TASS teigė, kad šis žingsnis iš esmės reiškia baudžiamojo tyrimo pabaigą prieš seseris, kurios pagal tyčinį žmogžudystės kaltinimą būtų galėjusios sulaukti iki 20 metų įkalinimo bausmės.

Tačiau vėliau įvyko stulbinantis pokytis. Viktoras Grinas, tas pats prokuroras, kuris pats ir rekomendavo švelninti kaltinimus, gegužės mėnesį pareiškė, kad seserims vis dėlto bus pateikti kaltinimai dėl tyčinio nužudymo. Daugiau jis nieko ir neaiškino.

Mari Davtyan, dar viena seserų advokatė, dažnai atstovaujanti smurto šeimoje aukoms, tokį kardinalų prokuroro sprendimą susiejo su šalyje vis dažnėjančiomis žmogaus teisių nepaisymo tendencijomis, kurios tik auga po to, kai po liepos 1 d. Vykusio referendumo buvo priimtos prieštaringai vertinamos Rusijos konstitucijos pataisos.

Po referendumo, kurio tikslas buvo įtvirtinti prezidento Vladimiro Putino valdžią ateinantiems metams, sekė ir aukšto rango areštai, išprovokavę masinius protestus šalyje. Buvusiam žurnalistui Ivanui Safronovui pareikšti kaltinimai valstybės išdavyste, o buvęs Chabarovsko gubernatorius Sergejus Furgalas praeitą mėnesį buvo areštuotas ir išskraidintas į Maskvą, kur jam buvo pateikti kaltinimai prieš 15 metų organizavus kelis nužudymus. Abu neigia bet kokius kaltinimus.

Komentarai: 7

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min