Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tbilisyje naktis praėjo ramiai, tik nežinomi asmenys sumušė opozicijos aktyvistą

Gruzijos policija
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Gruzijos policija
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Praėjusi naktis Tbilisyje aikštėje priešais parlamentą, kur budėjo po protesto mitingo keliasdešimt opozicijos aktyvistų, buvo gana rami.

Tuo tarpu, kaip pranešė žurnalistams vienas radikalios jaunimo organizacijos „Kodėl?“ lyderių Iraklis Kordzaja, keli žmonės su kaukėmis netoli Šota Rustavelio prospekto užpuolė organizacijos aktyvistą Iraklį Chuchuneišvilį ir žiauriai jį sumušė guminėmis lazdomis, o po to nuvažiavo automobiliais. I.Chuchuneišvilis buvo nuvežtas į ligoninę, kur jam buvo suteikta būtina pagalba.

Ne mažiau kaip 60 tūkst. manifestantų ketvirtadienį susirinko prie Gruzijos parlamento, reikalaudami, kad atsistatydintų prezidentas Michailas Saakašvilis. Opozicija tikėjosi surinkti dvigubai daugiau žmonių ir žada neišsiskirstyti, kol valstybės vadovas atsistatydins.

Vakarop minia gerokai praretėjo, ir opozicijos lyderiai paragino šalininkus vėl susirinkti penktadienį 15 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku.

Mitingo dalyviai nusiuntė prezidentui M.Saakašviliui kreipimąsi, kuriame pareikalavo pasitraukti iš šalies vadovo posto iki penktadienio 16 valandos.

„Jeigu M.Saakašvilis neįvykdys žmonių reikalavimo, opozicija paskelbs savo veiksmų planą, kaip privers jį pasitraukti iš prezidento posto“, – sakė žurnalistams vienas opozicijos lyderių Levanas Gačečiladzė.

Kritikai kaltina 41-erių metų M.Saakašvilį pralaimėjus pernai karą su Rusija, per kurį Rusijos kariuomenė vos neatėjo iki Tbilisio ir įsitvirtino nepriklausomybę nuo Gruzijos paskelbusiose separatistinėse Abchazijos ir Pietų Osetijos respublikose.

„Mes neturime kitos išeities, kaip stovėti čia iki galo, tol, kol Gruzijos politikos Judas atsistatydins“, – sakė susirinkusiesiems L.Gačečiladzė, pralaimėjęs prezidento rinkimus M.Saakašviliui 2008 metų sausį.

Mitinge priimtame kreipimesi į M.Saakašvilį sakoma: „Tai paskutinė galimybė valdžiai pakilti aukščiau asmeninių interesų ir pasirinkti valstybinį požiūrį į tai, kaip išspręsti uždavinį įveikti šią itin didelę krizę“.

Vis dėlto analitikai abejoja, ar sugebės opozicija priversti vis dar populiarų penkių milijonų gyventojų šalyje prezidentą palikti kėdę.

Opozicijos lyderiai surengė protesto akciją, minėdami 20 metų sukaktį, kai sovietų kariuomenė žiauriai išvaikė daugiatūkstantinę taikią demonstraciją, pareikalavusią, kad Gruzija pasitrauktų iš Sovietų Sąjungos.

M.Saakašvilis atėjo į valdžią per rožių revoliuciją, kai pasipiktinusi parlamento rinkimų rezultatų klastojimu liaudis nuvertė prezidentą Eduardą Ševardnadzę.

Provakarietiškas politikas įvykdė kelias ekonomikos reformas, bet jo populiarumas ėmė tirpti, ir jau 2007 metų lapkritį policija išvaikė ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis daugiatūkstantinį jo priešininkų mitingą sostinėje.

Prezidentas trumpam paskelbė nepaprastąją padėtį ir sustabdė opozicinės televizijos transliaciją, už tai susilaukdamas sąjungininkų Vakaruose kritikos.

Maždaug dešimties opozicinių partijų lyderiai apkaltino M.Saakašvilį „išdavus demokratiją“ ir „uzurpavus valdžią“.

„Aš seniai nemačiau tokios gruzinų vienybės. Mes turime stovėti čia iki galo“, – sakė mitinge 47-erių metų bedarbė Jelena Gabriadzė.

Opozicionieriai teigia, kad sukvietė bent 150 tūkst. žmonių, bet valdžia kitaip vertina akcijos mastą ir išsiuntinėjo į žurnalistų mobiliuosius telefonus žinutę, kad akcijoje dalyvavo 25 tūkst. mitinguotojų.

Opozicijos lyderiai žada protestus, kurie vyks laikantis įstatymų.

„Mūsų reikalavimas yra liaudies valia ... Mes ketiname veikti tik pagal įstatymus, laikydamiesi konstitucijos ir taikiai“, – sakė ketvirtadienį Iraklis Alasanija, karo dienomis gynęs Gruzijos poziciją kaip nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose.

Analitikai mano, kad jis bus vienas galimų favoritų per kitus prezidento rinkimus. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min