Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 17, 20:01

TBT siunčia į Ukrainą „didžiausią“ tyrėjų komandą

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) antradienį išsiuntė į Ukrainą 42 tyrėjų, teismo medicinos ekspertų ir kitų darbuotojų komandą tirti karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, paskelbė prokuroras.
Karo nusikaltimai Bučoje
Karo nusikaltimai Bučoje / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Tai didžiausia tokio pobūdžio pavienė TBT misija nuo pat jo įkūrimo, sakoma TBT vyriausiojo prokuroro Karimo Khano pareiškime.

TBT buvo įkurtas 2002 metais tirti sunkiausius nusikaltimus visame pasaulyje, kai pačios jo narės negali arba nenori tirti jų pačios.

Pareiškime priduriama, kad ši komanda „tęs nusikaltimų, priklausančių Tarptautinio baudžiamojo teismo jurisdikcijai, tyrimus ir teiks paramą Ukrainos nacionalinėms valdžios institucijoms“.

K.Khanas padėkojo Nyderlandams, kuriuose įsikūręs teismas, už tai, kad jie atsiuntė „daug nacionalinių ekspertų“ padėti misijai.

Pasak jo, teismas taip pat bendradarbiaus su Prancūzijos ekspertais, kurie jau yra Ukrainoje.

TBT prokuroras paskelbė apie įtariamų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui tyrimą praėjus vos keturioms dienoms po to, kai vasario 24 dieną Rusija pradėjo invaziją į Ukrainą.

K.Khanas balandį apsilankė Bučos mieste netoli Kyjivo, kur naujienų agentūros AFP žurnalistai matė mažiausiai 20 lavonų, paliktų gatvėse po to, kai kovo pabaigoje iš ten buvo išvestos Rusijos pajėgos. K.Khanas tada pareiškė, kad „Ukraina yra nusikaltimo vieta“.

Ukraina dėl šimtų civilių žudynių kaltina Rusijos pajėgas, tačiau Maskva neigia atsakomybę ir įvykius Bučoje vadina suklastotais.

„Veikianti teisė“

TBT tyrėjai Ukrainoje ieškos įkalčių ir rinks liudininkų parodymus, „susijusius su kariniais išpuoliais“, savo pareiškime teigė K. Khanas.

Jie taip pat bendradarbiaus su Ukrainos valdžios institucijomis, kad „sustiprintų įrodymų saugojimo grandinę“, sakė jis.

„Dabar labiau nei bet kada anksčiau turime parodyti veikiančią teisę“, – pridūrė K. Khanas.

„Labai svarbu, kad išgyvenusiems asmenims ir aukų šeimoms pademonstruotume, jog tarptautinė teisė yra susijusi su jų patirtimi... kad teisingumo procesas jiems suteiktų tam tikrą paguodą“, – teigė jis.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) prokuroras Karimas Khanas
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) prokuroras Karimas Khanas

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte sakė, kad antradienį aptarė šį klausimą su vizito atvykusiu Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba.

„Vienas iš mūsų paramos būdų – Nyderlandų teismo ekspertizės specialistų grupė, kuri šią savaitę prisijungs prie karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimo“, – tviteryje rašė M.Rutte.

D.Kuleba sakė, kad yra „labai teigiamų“ ženklų dėl kaltininkų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn, ir paminėjo Nyderlanduose vykstantį teismo procesą dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimo 2014 metais virš Rytų Ukrainos.

„Kaltininkai bus nustatyti ir nubausti“, – sakė D.Kuleba bendroje spaudos konferencijoje su savo kolega iš Nyderlandų Wopke Hoekstra.

Ukraina taip pat „visiškai remia“ idėją įsteigti specialųjį tribunolą, kuris vykdytų baudžiamąjį persekiojimą už Rusijos įvykdytą „agresijos nusikaltimą“ – nusikaltimą, už kurį TBT negali persekioti, pridūrė D.Kuleba.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min