Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 6d. 08:38 , Atnaujinta: 2020 sausio 6d. 11:14

Teherano gatves užplūdo minios dėl generolo Q.Soleimani žūties liūdinčių žmonių

Teherano gatves užplūdo minios dėl generolo Q.Soleimani žūties liūdinčių žmonių
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Teherano gatves užplūdo minios dėl generolo Q.Soleimani žūties liūdinčių žmonių

Teherano gatves pirmadienį užplūdo tūkstančiai žmonių, dalyvaujančių ceremonijose per JAV antskrydį Bagdade žuvusiam įtakingam Irano kariuomenės vadui Qasemui Soleimani atminti.

Laikydamos savo herojaus portretus minios susirinko prie Teherano universiteto, kur šalies aukščiausiasis lyderis ruošiasi vadovauti maldoms už nukautą generolą, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.

Nepaisant paryčiais tvyrančio šalčio, juodai apsirengusios moterys žygiavo Revoliucijos gatve universiteto link kartu su vyrais, nešusiais vėliavas su šiitų imamų vardais.

„Šalin JAV“, – buvo užrašyta ant vieno iš transparantų, kurį nešė viena jauna moteris, dėvėjusi juodą čadrą.

Procesija buvo tiesiogiai transliuojama per valstybinę televiziją, o ekranų viršutiniame kairiajame kampe buvo vaizduojamas juodas kaspinas pagerbti velioniui.

Revoliucijos gvardijos Kudso (Jeruzalės) specialiųjų pajėgų vadas Q.Soleimani, vadovavęs Irano Artimųjų Rytų operacijoms, buvo nukautas per JAV bepiločio orlaivio smūgį, suduotą penktadienį netoli Bagdado oro uosto. Jam buvo 62 metai.

Tą ataką liepė surengti JAV prezidentas Donaldas Trumpas, pareiškęs, kad iraniečių kariuomenės vadas „aktyviai“ planavo įvykdyti išpuolį prieš amerikiečių diplomatus ir pajėgas Irake.

Iraniečių aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei pažadėjo „žiauriai atkeršyti“ ir paskelbė trijų dienų gedulą.

Atrodė, kad A.Khamenei verkė melsdamasis prie vėliavomis uždengtų karstų, kuriuose buvo Q.Soleimani ir dar penkių „kankinių“ palaikai.

Aukščiausiąjį lyderį lydėjo Q.Soleimani sūnus, naujasis Kudso pajėgų vadas Esmailas Qaani, Irano prezidentas Hassanas Rouhani, parlamento pirmininkas Ali Larijani ir Gvardijos vyriausiasis vadas generolas majoras Hosseinas Salami.

„Triuškinantis atsakas“

Žmonės meldėsi kartu su A. Khamenei, kalbėjęs lūžtančiu balsu.

„Turime imtis triuškinančio atsako“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš ceremonijos dalyvių.

„Turime taikytis į bet kokią karinę bazę, kurią jie turi regione. Turime pulti visas [bazes], kurias gali pasiekti mūsų raketos“, – pareiškė Afkhaminprisistatęs 61 metų verslininkas.

Viename iš minios atsineštų plakatų buvo parašyta „žiaurus kerštas“.

Žygiuodami universiteto link viena pagrindinių Irano sostinės arterija gedulo maršo dalyviai skandavo „mirtis Amerikai“ ir „mirtis Izraeliui“, taip pat mojavo Irako, Libano ir kitų šalių vėliavomis.

Procesija buvo surengta po to, kai Q.Soleimani palaikai sekmadienį buvo atgabenti į Iraną. Karstas iš pradžių buvo nešamas pietvakarinio Ahvazo miesto gatvėmis, o paskui nuvežtas į Mašhado miestą, esantį šalies tolimuose šiaurės rytuose.

Pasak Revoliucinės gvardijos atstovų, dėl didžiulio eisenos dalyvių skaičiaus Mašhade teko atšaukti ceremoniją, kuri turėjo įvykti sekmadienio vakarą Teherane.

Užuojautos banga

Veikėjai Artimuosiuose Rytuose ir už jų ribų pradėjo reikšti užuojautą dėl Q.Soleimani, kuris buvo laikomas antruoju pagal įtaką šiitiškos respublikos asmeniu po aukščiausiojo lyderio, žūties.

Irako vyriausiasis šiitų dvasininkas didysis ajatola Ali Sistani sekmadienį pareiškė užuojautą A.Khamenei, skelbiama aukščiausiojo lyderio oficialioje svetainėje.

„Soleimani kankinystė sukėlė didelį liūdesį“, – nurodoma pareiškime.

„Jo unikalus vaidmuo daugelį metų kovojant su „Daesh“ elementais Irake ir didelis skausmas, kurį jis patyrė eidamas šiuo keliu, nebus pamiršti“, – priduriama jame turint omeny grupuotę „Islamo valstybė“.

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani taip pat išreiškė užuojautą, kalbėdamasis telefonu su H.Rouhani.

Remiantis Afganistano prezidentūros išplatintu pareiškimu, A.Ghani patikino H.Rouhani, kad „Afganistano teritorija niekada nebus naudojama [puolant] kurią nors kitą šalį“.

Q.Soleimani nužudymas pakurstė būgštavimus dėl naujo konflikto Artimuosiuose Rytuose.

Tuo metu D. Trumpas sekmadienį perspėjo Teheraną, kad JAV pajėgos yra nusitaikiusios į 52 objektus Irane, kuriems būtų „labai greitai ir labai stipriai“ smogta, jei šiitiška respublika užpultų amerikiečių karius ar pozicijas.

Sekmadienį Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai paragino deeskaluoti padėtį Artimuosiuose Rytuose.

„Raginame visus veikėjus pademonstruoti didžiausią santūrumą ir atsakomybę“, – rašoma bendrame pareiškime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

02:24
01:30
00:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min