Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 5d. 12:31

Teismas išteisino kaltinamuosius balandžio riaušių dėl Bronzinio kario organizavimu Estijoje

Teismo nuosprendis
Photos.com nuotr. / Teismo nuosprendis

Estijos Harju apskrities teismas pirmadienį išteisino Dmitrijų Linterį, Dimitrijų Klenskį, Maksimą Revą ir Marką Siryką, kuriems buvo pateiktas kaltinimas organizavus masines riaušes 2007 metų balandžio pabaigoje.

Teismo nuomone, teisiamųjų kaltė masinių riaušių organizavimu Estijoje 2007 metų balandį nepakankamai įrodyta. Visi, kurie per tyrimą buvo areštuoti, dabar turi teisę pareikalauti, kad valstybė atlygintų jiems padarytą žalą už neteisėtą sulaikymą.

Teismas pirmadienį paskelbė nuosprendžio išvadą, o visas nuosprendis bus paskelbtas antradienį.

Per praėjusį teismo posėdį 2008 metų gruodžio viduryje kiekvienas teisiamasis pasakė dvi valandas trukusias kalbas. D.Linteris, M.Reva, D.Klenskis ir M.Sirykas pareiškė, kad nesutinka su jiems inkriminuojamais kaltinimais.

Tame pačiame posėdyje Triin Bergmann pareikalavo minėtiems keturiems kaltinamiems skirti laisvės atėmimo bausmę lygtinai.

Kremlių remiančios organizacijos „Naktinė sargyba“ lyderiams – 34-erių metų D.Linteriui, 32-ejų M.Revai ir 63-ejų D.Klenskiui prokurorė T.Bergmann už masinių riaušių organizavimą reikalavo ketverių metų laisvės atėmimo lygtinai, o Rusijos jaunimo judėjimo „Mūsiškiai“ („Naši“) Estijos skyriaus lyderiui 19 metų M.Sirykui – trejų metų laisvės atėmimo lygtinai.

Buvusios teisme Europos Parlamento deputatė iš Latvijos Tatjana Ždanok ir iš Vokietijos Zahra Wagenknecht pareiškė nuomonę, kad nors Estijoje šis procesas vyksta kaip baudžiamasis, iš tikrųjų jis yra politinis.

Prokurorė taip pat prašė visiems keturiems kaltinamiesiems paskirti trejų metų bandomąjį laikotarpį, taip pat įpareigoti juos dalyvauti šiuo laikotarpiu socialinėse programose. Prokurorė siūlė į bausmės atliko terminą įtraukti laiką, kurį jie praleido areštuoti per parengtinį tyrimą.

D.Linterio gynėjas prisiekusysis advokatas Leonidas Olovianišnikovas, M.Revos ir M.Siryko gynėjas, advokatas Vladimiras Sadekovas ir D.Klenskio gynėjas Aleksandras Kustovas prašė išteisinti jų ginamuosius pagal kaltinimą organizavus masines riaušes.

L.Olovianišnikovas sakė BNS, kad teisiamųjų veiksmuose nėra nusikaltimo sudėties. Advokatas taip pat paaiškino, kad inkriminuojami teisiamiesiems neteisėti veiksmai niekuo neįrodyti.

Masinės rusakalbių gyventojų riaušės Estijos sostinėje kilo dėl vyriausybės sprendimo perlaidoti sovietinių karių palaikus iš brolių kapo Tenismegio kalvoje miesto centre ir perkelti ten pastatytą jų garbei paminklą į Karių kapines.

Šiuos veiksmus rusakalbiai gyventojai įvertino kaip žuvusiųjų atminimo išniekinimą. Riaušės vyko ir Kohtla Jarvės mieste Estijos šiaurės rytuose, kur gyvena daugiausia rusakalbiai gyventojai.

Per riaušes buvo nužudytas Rusijos pilietis Dmitrijus Ganinas, maždaug 50 žmonių sužeista, o dar apie 1200 žmonių sulaikyta. Neramumai peraugo į masines riaušes, pogromus ir vandalizmo aktus. Vėliau Estijos finansų ministerija gavo 311 įmonių prašymus dėl suniokoto turto atlyginimo, ir 274 bendrovėms buvo atlyginta daugiau kaip 25 mln. kronų (5,3 mln. litų) žala.

Pagal kaltinimą, D.Linteris, M.Reva, D.Klenskis ir M.Sirykas organizavo 2007 metų balandžio 26-27 dienomis Taline masines riaušes, per kurias buvo plėšiama, griaunama, padeginėjama ir priešinamasi valdžios atstovams.

M.Revą, D.Linterį ir M.Siryką saugumo policija sulaikė 2007 metų balandžio 27 dieną. M.Sirykas buvo paleistas 2007 birželio 13 dieną, o M.Reva ir D.Linteris – 2007 metų lapkričio 16 dieną. D.Klenskio policija šioje byloje neareštavo.

Pagal Baudžiamąjį statutą už masinių riaušių organizavimą teismas jiems galėjo skirti laisvės atėmimo bausmę nuo vienerių iki penkerių metų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min