Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 14d. 12:05

Teismo laukiantis Vladimiro Putino kritikas Aleksejus Navalnas: Kremlius žengia Baltarusijos represijų keliu

Aleksejus Navalnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aleksejus Navalnas

Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas gali patekti į kalėjimą pagal kaltinimą, susijusį su jo kelių mėnesių darbu Rusijos užkampyje.

Politikas, tapęs galvos skausmu sugrįžusiam į prezidentus Vladimirui Putinui, kaltinamas, kad naudojo tokias pačias šešėlinio verslo schemas, kaip ir su valstybe susijusios bendrovės, kurias demaskuodamas jis susikūrė savo vardą.

A.Navalnas, vienas didžiausių per V.Putino valdymą protesto akcijų organizatorius, praėjusią savaitę apkaltintas iššvaistęs provincijos bendrovės „Kirovles“ 16 mln. rublių (1,4 mln. litų) tuo metu, kai jis dirbo Kirovo srities gubernatoriaus patarėju visuomeniniais pagrindais. Pats jis mano, kad byla yra politinė.

„Visiškai akivaizdu, kad Kremlius pasirinko Baltarusijos pavyzdžio represijų kursą“, – sakė A.Navalnas agentūrai „Reuters“.

„Visiškai akivaizdu, kad Kremlius pasirinko Baltarusijos pavyzdžio represijų kursą, – sakė A.Navalnas agentūrai „Reuters“. – Todėl kiekvienam žmogui, kuris jiems atrodo pavojingas, jie nori turėti kokią nors bylą, kuri bet kada leis pasodinti jį.“

„Sprendžiant iš to, kaip rutuliojasi situacija dabar, ... mane tikrai pasodins, – nuskriaustu tonu sakė A.Navalnas. – Siekdamas išsaugoti savo valdžią Vladimiras Putinas pasiryžęs eiti kur kas toliau nei tik pasodinti mane ar bet kurį kitą žmogų“.

V.Putinas neigia, kad daro spaudimą savo politiniams priešininkams.

A.Navalno baudžiamoji byla, iškelta pagal tuos pačius įtarimus, buvo nutraukta pavasarį po pusantrų metų trukusio tyrimo nesant jo veiksmuose nusikaltimo sudėties, bet vasarą Tyrimų komiteto vadovas Aleksandras Bastrykinas viešai išbarė pavaldinius už tai, ir tyrimas atsinaujino.

„Aš nesigriebsiu saviplakos. Aš galiu tik pasakyti, kad mes sąžiningai atlikome savo darbą“, – sakė agentūrai „Reuters“ pageidavęs neskelbti savo pavardės jėgos struktūrų darbuotojas, artimas tyrimui, – Mes nusprendėme nutraukti bylą“.

„Tai paplitusi ekonominė schema: miško pramonės bendrovei stringa pardavimai, ir daug tarpininkų siūlo parduoti miško medžiagą savo klientams komisiniais pagrindais. Jeigu tai vyksta teisėtai, nespaudžiant, viskas puiku“, – sakė jis.

TARPININKAS

Skandalingai pagarsėjusios bendrovės „Kirovles“ biuras įsikūręs dviejų aukštų mūriniame pastate ramaus provincijos miesto Kirovo už 800 km į rytus nuo Maskvos pakraštyje.

Valstybinė bendrovė neatlaikė 2008-2009 metų finansų krizės, ir ją pakeitė ribotos atsakomybės bendrovė „Kirovles“, kuri, kaip papasakojo agentūrai „Reuters“ jos generalinis direktorius Vladimiras Krylatovas, priėmė į darbą pusę ankstesnių darbuotojų.

Kai A.Navalnas tapo gubernatoriaus liberalo Nikitos Belycho patarėju, jam buvo pavesta gelbėti vietinę miško pramonės monopolininkę, kuriai buvo sunku parduoti medieną.

Kaip buvo nustatyta per ankstesnį tyrimą, A.Navalnas prisidėjo, kad „Kirovles“ sudarytų sutartį dėl medienos pardavimo su tarpininku – Viatkos miško pramonės bendrove, kuri atvedė jai naujų pirkėjų. 

Iš viso Viatkos miško pramonės bendrovė nupirko medienos už 14,8 mln. rublių, o pardavė už 16,2 mln. rub., dėl ko „Kirovles“, kaip teigia jos vadovas, neteko daugiau kaip 1,3 mln. rub. naudos ir liovėsi bendradarbiauti su Viatkos bendrove.

Federalinis tyrimų komitetas pateikė kaltinimą A.Navalnui iššvaisčius visus 16 mln. rublių. Už tai gresia 5-10 metų kalėjime.

Federalinis tyrimų komitetas pateikė kaltinimą A.Navalnui iššvaisčius visus 16 mln. rublių. Tai yra laikoma iššvaistymu itin stambiu mastu, ir už tai gresia didžiausia bausmė nuo 5 iki 10 metų kalėjime.

„Pasirodo, aš nekankinau „Kirovles“ direktoriaus Opaliovo, nebauginau jo, versdamas pasirašyti nenaudingą sutartį, – komentavo A.Navalnas naują kaltinimą savo tinklaraštyje. – Pasirodo, jis mano bendrininkas ir nusikalstamos grupės, kurią aš sudariau ir kuriai vadovavau, narys“.

„Tiesiog puiku. 16 milijonų – paimtos tiesiog įplaukos. Ir aš jas visas pagrobiau. Nors „Kirovles“ gavo už savo produkciją 14 milijonų“, – sakė jis.

Pertvarkytos bendrovės „Kirovles„ generalinis direktorius V.Krylatovas uždraudė „Reuters“ korespondentui, atėjusiam pas jį į biurą, įjungti mikrofoną.

„Aš daug nepasakysiu, nes aš nenoriu veltis į didžiąją politiką. Man to visiškai nereikia", – sakė jis ir pridūrė, kad vertina numanomą žalą kukliau nei tyrėjai.

„Aš manau, kad jie (A.Navlanas ir jo komanda) galėjo turėti didesnių planų, bet galiausiai jie negalėjo pavogti tiek jau daug", – sakė jis.

Vietos politikai, tarp jų lojalūs Kremliui, su kuriais kalbėjosi „Reuters", A.Navalno kalte netiki.

„Tai, kad čia politinė potekstė, visiškai aišku", – sakė vietos parlamento deputatas, „Vieningosios Rusijos“ narys Vladimiras Žuravliovas.

„Tai, kad čia politinė potekstė, visiškai aišku, – sakė vietos parlamento deputatas, „Vieningosios Rusijos“ narys Vladimiras Žuravliovas. – Tai pernelyg politiška, visa tai spausti ne visiškai neteisinga. Man asmeniškai tai nepatinka".

Situacija dėl „Kirovles" buvo paaštrinta „kaip pūlinys" iki A.Navalno atvykimo į sritį, prisimena vietos parlamento pirmininko pavaduotojas „Teisingosios Rusijos" narys Michailas Kurašinas. Jis mano, kad persekiojimo atnaujinimas yra “politinis užsakymas„.

MIŠKAS KAIP NAFTA

Miško paruošos – pagrindinis Kirovo srities žaliavų verslas.

„Tai kaip nafta, – sako V.Žuravliovas. – Tiek miško, kiek pas mus, niekur nėra".

Rusija, kur yra penktadalis visų pasaulio miškų, turi didžiausius miškų išteklius. Didelė dalis medienos eksportuojama neapdorota, ir tai, Rusijos valdžios nuomone, yra ekonomikos problema.

Kirove pripažįstama, kad srityje, kur dviejuose trečdaliuose teritorijos auga miškai, klesti nelegalus miško paruošų verslas.

Pas mus visiška netvarka, – skundžiasi V.Žuravliovas. – Atvažiavo, nupjovė – niekas jo nepaiso. Eiguliai nesuseka. Pas mus vietovės atokios, kur net nėra kelių. Labai atoki sritis. Eigulys paperkamas, ir viskas. Pjauna“.

„Kirovles“ žinioje yra visi miškai, iš kurių galima gauti ekonominės naudos, bet jie atiduodami subnuomai, pasakoja M.Kurašinas. Nuomininkus dažnai baugina išlaidos toli siųsti medieną perdirbti. Pasak jo, daugelis yra linkę dirbti nelegaliai.

„Kiekvienas, kuris susijęs su miško verslu, jeigu ne kaip nors pažeidžia įstatymus, tai juos apeina“, – teigia parlamento pirmininko pavaduotojas.

Pagal statistiką, kurios duomenų pateikė agentūrai „Reuters“ Kirovo miškų ūkio departamento vadovo pavaduotojas, vidutiniškai nelegaliai iškertama 20-30 tūkst. kubinių metrų miško medžiagos, o pernai Kirovo srityje buvo paruošta 9,5 mln. kubinių metrų medienos. Vietos politikai mano nelegalios rinkos apimtis nepakankamai gerai įvertinta.

Pagal straipsnį, pateiktą A.Navalnui, buvo nuteistas žinomiausias Rusijos kalinys Michailas Chodorkovskis.

CHODORKOVSKIO KELIU

Pagal straipsnį, pateiktą A.Navalnui, buvo nuteistas žinomiausias Rusijos kalinys Michailas Chodorkovskis, kurį Vakarų teisių gynėjai pripažino politiniu kaliniu.

A.Navalno advokatas Vadimas Kobzevas mano, kad jam pateiktame kaltinime yra daug kas bendra su tuo, kas buvo pateikta buvusiam „Jukos“ vadovui, nuteistam antrajam laikotarpiui už visos naftos, kurią išgavo jam priklausanti bendrovė, pagrobimą.

„Tai tas pats, ką parašė Chodorkovskiui, – sakė jis agentūrai „Reuters“. – Jų tokia įdomi technologija: kapitalizmas, štai pardavei – nupirkai – tai ir yra iššvaistymas. Jeigu pardavei – vadinasi, iššvaistei, ir tai – nusikaltimas.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

24sek

Domantas Sabonis – rezultatyviausias, bet „Pacers“ apmaudžiai krito paskutinę sekundę

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

24sek

Domantas Sabonis – rezultatyviausias, bet „Pacers“ apmaudžiai krito paskutinę sekundę

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Verslas

Rusijos bankų pelnas šiemet išaugo 1,5 karto

24sek

A.Juškevičiaus taškų neužteko – tragiškas kėlinys paskandino „Nanterre“

Gyvenimas

Psichologas Kaune įkūrė svečių namus katinams: „Poreikis tikrai yra“

Laisvalaikis

Kur ir kokių uogų rasti šiuo metų laiku?

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Aktualu

Panevėžio rajone nuo kelio nuvažiavo ir į medį rėžėsi „SsangYong“ visureigis

Kultūra

Lina Ever: Vandens istorija, arba Majos Lunde fenomenas

Verslas

Baltarusija užsieniui skolinga beveik 40 mlrd. dolerių

Gazas

Naudotas „BMW X3“: ko vertas šis prabangių kompaktiškų miesto visureigių pradininkas

Aktualu

Rusija, Turkija ir Iranas sieks, kad būtų parašyta nauja Sirijos konstitucija

24sek

Europos taurė: M.Kalnietis po pratęsimo padėjo palaužti „Zenit“

Aktualu

Gaisras Panevėžio Rožyno rajone: degė name įrengtas garažas

Aktualu

Estija nerimauja dėl galimo užsienio kišimosi į kitų metų rinkimus

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min