Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gegužės 4d. 10:07

Iš teroristų nelaisvės Ukrainoje paleisti ESBO stebėtojai: „Pirmas dvi dienas mus laikė rūsyje, nuolat saugomus, lydėdavo net į tualetą“

Paleistas įkaitu laikytas Axelis Schneideris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Paleistas įkaitu laikytas Axelis Schneideris

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų grupės, kurią prorusiški teroristai šeštadienį paleido rytų Ukrainoje, vadovas sakė, kad jam labai palengvėjo po ilgiau nei savaitę trukusios nelaisvės.

„Tai laimė, didžiulis palengvėjimas“, – Vokietijos pulkininkas Axelis Schneideris sakė nedidelei žurnalistų grupei kelyje netoli Ukrainos pietrytinio Donecko miesto.

Jis kartu su kitais paleistais ESBO misijos nariai važiavo į Donecką, iš kur jie buvo išskraidinti į Kijevą, o vėliau – į Berlyną Vokietijos vyriausybės atsiųstu lėktuvu. Berlyne jie nusileido vėlų šeštadienio vakarą.

Pastebimai sujaudintas grįžimo į Vokietijos sostinę, A.Schneideris sakė žurnalistams: „Įsivaizduokit – praeitą vakarą buvome šaudymo viduryje, o šį vakarą esame su savo šeimomis. Niekada nebūtume pagalvoję, jog tai įmanoma.“

Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen sakė, kad irgi yra „kupina palengvėjimo“, kad ESBO misijos nariai „parskrido nenukentėję ir sveiki“.

Tą grupę sudarė septyni europiečiai (keturi vokiečiai, įskaitant A.Schneiderį, lenkas, danas ir čekas), taip pat penki Ukrainos kariškiai, kurie juos lydėjo.

Stebėtojai buvo sučiupti teroristų balandžio 25 dieną ir laikyti Slovjansko mieste. Teroristai ten surengė spaudos konferenciją, kurioje ESBO misijos nariai dalyvavo prižiūrimi ginkluotų sargybinių. Vienas inspektorius iš Švedijos buvo paleistas balandžio 27-ąją, nes sirgo cukriniu diabetu.

Teroristai tvirtino, kad įkaitai, kuriuos jie vadino „svečiais“, bus iškeisti tik į kovotojus, suimtus Ukrainos vyriausybės.

Pirmąsias dvi dienas praleidome rūsyje, nuolat saugomi, lydimi netgi kai eidavome į tualetą

Patekę į nelaisvę, stebėtojai pirmąsias valandas praleido rūsyje, surištomis rankomis ir užrištomis akimis, Čekijos pulkininkas leitenantas Josefas Prerovsky pasakojo savo šalies televizijai Donecke.

„Tos pirmosios aštuonios valandos buvo blogiausios, – sakė jis. – Pirmąsias dvi dienas praleidome rūsyje, nuolat saugomi, lydimi netgi kai eidavome į tualetą.“

„Vėliau jie mus atrišo rankas ir leido judėti rūsyje“, – pridūrė J.Prerovsky.

Įtampa padidėjo penktadienį, kai Ukrainos kariuomenė pradėjo karinį puolimą Slovjansko prieigose, kurio vienas iš tikslų buvo priversti sukilėlius paleisti ESBO komandą.

„Paskutinės dvi naktys tikrai buvo sunkios, nes matėme, kaip tuomet klostėsi padėtis. Kiekviena minutė išsitęsia“, – pasakojo A.Schneideris.

Galiausiai, Vakarų šalių sostinėms reiškia įtūžį dėl stebėtojų nelaisvės ir tiesiogiai įsikišus Kremliaus pasiuntiniui Vladimirui Lukinui, misijos nariai buvo paleisti.

Jų paleidimo sąlygų detalės nebuvo atskleistos.

Paskutinės dvi naktys tikrai buvo sunkios, nes matėme, kaip tuomet klostėsi padėtis. Kiekviena minutė išsitęsia

Tačiau vėliau V.Lukinas sakė per spaudos konferenciją Donecke, kad prorusiškų teroristų sprendimas „buvo motyvuotas humanitarinėmis priežastimis“.

Ukrainiečiai kariškiai, kurie Slovjanske buvo laikomi atskirai nuo europiečių, į Kijevą atvyko šeštadienio vakarą.

Vienas iš jų – pulkininkas Ihoris Turovskis – sakė žurnalistams, kad su įkaitais „nebuvo blogai elgiamasi ... mums davė pavalgyti ir atsigerti, leido pamiegoti“.

Kariškis sakė, jog jie buvo sučiupti, „nes nebuvome gavę leidimo savo kelionei iš vietos gyventojų atstovų“.

Tokius pačius motyvus pateikė juos kalinę teroristai, kurie, kaip manoma, tebelaiko Slovjanske dar apie 40 žmonių, daugiausiai Ukrainos ginkluotųjų pajėgų narių.

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas, kuris susitiko su pareigūnais oro uoste, priminė žurnalistams, kad sukilėliai tebelaiko tris Ukrainos specialiųjų pajėgų narius, kurie Rusijos televizijos reportaže buvo matomi smarkiai sumušti ir išrengti iki apatinių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min