Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 2d. 19:09

Th.May Izraelio ministrui pirmininkui: nausėdijos yra kliūtis taikai

Theresa May ir Benjaminas Netanyahu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Theresa May ir Benjaminas Netanyahu

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May ketvirtadienį Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu pareiškė, kad neteisėtos jo šalies nausėdijos yra kliūtis taikai.

Toks pareiškimas pasirodė minint šimtąsias Balfūro deklaracijos metines. Šis dokumentas, 1917-ųjų lapkričio 2-ąją pasirašytas tuomečio britų užsienio reikalų sekretoriaus, padėjo pagrindą žydų valstybės įsteigimui.

Per derybas Dauningo gatvėje Th.May sakė, kad jos šalis palaiko dvišalio konflikto su Palestina sprendimo idėją ir norėtų aptarti, „ką mes laikome kai kuriomis kliūtimis ir sunkumais, kaip neteisėtos nausėdijos, tam taikos procesui“.

Ketvirtadienio vakarą Britanijos ir Izraelio vyriausybių vadovai dalyvaus iškilmingoje vakarienėje Balfūro deklaracijos šimtmečiui paminėti. 1917-aisiais britų žydų bendruomenės atstovui adresuotame laiške tuometis diplomatijos vadovas lordas Arthuras Balfouras išreiškė savo šalies paramą „žydų tautos nacionalinių židinių atsiradimui Palestinoje“.

Th.May savo kalboje šįvakar turėtų pasakyti, kad JK „didžiuojasi savo pionierės vaidmeniu sukuriant Izraelio valstybę“ ir paragino ieškoti „naujo sprendimo ilgalaikei taikai užtikrinti“.

Ji taip pat turėtų išreikšti nepritarimą „pražūtingai antisemitizmo formai, kai Izraelio vyriausybės veiksmų kritika naudojama niekingu pagrindu abejoti pačia Izraelio teise egzistuoti“.

Į Londoną penkių dienų vizito atvykęs B.Netanyahu anksčiau šiandien sakė, kad „Izraelis yra įsipareigojęs taikai. Aš esu įsipareigojęs taikai“.

B.Netanyahu: „Izraelis yra įsipareigojęs taikai. Aš esu įsipareigojęs taikai.“

„Praėjus šimtmečiui po Balfūro (deklaracijos), palestiniečiai galiausiai turėtų pripažinti žydų nacionalinius namus ir galiausiai pripažinti žydų valstybę. Kai jie tai padarys, kelias į taiką bus daug arčiau. Mano nuomone, taika bus pasiekiama“, – pridūrė Izraelio premjeras.

Balfūro deklaracija yra laikoma Izraelio įkūrimo 1948-aisiais pranaše. Ši sukaktis yra itin džiugi šventė izraeliečiams.

Tačiau daugelis palestiniečių tvirtina, kad dėl jos šimtai tūkstančių žmonių buvo priversti bėgti ar buvo išvaryti iš savo namų. Tūkstančiai palestiniečių ketvirtadienį išėjo į įvairių miestų gatves protestuodami prieš tą deklaraciją.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas pasmerkė šį dokumentą, laikraštyje išsakydamas savo nuomonę, kad „vienos tautos tėvynės sukūrimo rezultatas buvo jos atėmimas iš kitos (tautos) ir tos tautos persekiojimas“.

Ketvirtadienį B.Netanyahu taip pat buvo susitikęs su britų diplomatijos vadovu Borisu Johnsonu. Per jųdviejų susitikimą turėjo būti aptartas 2015-ųjų Irano branduolinis susitarimas ir JAV prezidento Donaldo Trumpo atsisakymas patvirtinti, kad Teheranas jo laikosi.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas

Prieš susitikimą su kolega iš Izraelio Th.May pabrėžė, kad Jungtinė Karalystė yra įsipareigojusi tam susitarimui, o B.Netanyahu savo ruožtu sakė, kad „pagrindinis tikslas, kurį turiu galvoje, yra ne išsaugoti ar panaikinti tą susitarimą, o pagerinti sutartį ir ištaisyti jos pagrindinius trūkumus“.

„Manau, kad tie, kas nori tą susitarimą išlaikyti, turėtų bendradarbiauti dėl sutarties pataisymo“, – pridūrė jis.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Protestas prieš Balfūro deklaracijos 100-ąsias metines
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Protestas prieš Balfūro deklaracijos 100-ąsias metines

Ketvirtadienį šventinėje vakarienėje turėtų dalyvauti ir Balfūro deklaracijos autoriaus lordo A.Balfouro palikuonis.

Britanijos leiboristų lyderis Jeremy Corbynas taip pat turėjo atvykti į ketvirtadienio iškilmes, tačiau vietoj jo dalyvaus kitas tos opozicinės partijos atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min