Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 5d. 23:01

„The Guardian“: Rusijos propagandininkai išnaudoja britų klaidas S.Skripalio apnuodijimo byloje

Laboratorijos „Port Down“ vadovo pasisakymas sukėlė sumaištį, kuria naudojasi Kremlius
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Laboratorijos „Port Down“ vadovo pasisakymas sukėlė sumaištį, kuria naudojasi Kremlius

Rusijos propagandininkai greitai pasigavo neatsargius Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretoriaus Boriso Johnsono žodžius apie prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį panaudotas dujas „Novičiok“ ir dabar skalambija, kad Londonas specialiai sukėlė kaltinimų Maskvai bangą. Tai netiesa, bet „The Guardian“ pastebi, kad Rusija puikiai išnaudojo faktą, kad moksliniai tyrimai ir politinė retorika veikia skirtingais dažniais.

Jungtinėje Karalystėje prasidėjusi ir po pasaulį nuvilnijusi diplomatinė iniciatyva įvaryti Rusiją į kampą dėl buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo Solsberio mieste įklimpo.

Viskas prasidėjo antradienį, kai britų gynybos laboratorijos „Porton Down“ vadovas interviu „Sky News“ pasakė negalintis 100 proc. įrodyti, kad cheminė medžiaga, kuria buvo apnuodyti Skripaliai, buvo atvežta iš Rusijos.

Ištrynė „Twitter“ žinutę

Maskva tokį pareiškimą iškart pasveikino kaip savo nekaltumo įrodymą ir pareikalavo Londono atsiprašyti – esą visi kaltinimai Rusijai yra „groteskiška provokacija“. Tai netiesa – visų pirma todėl, kad britai Kremliaus kaltę visada skelbė nustatę tiek remdamiesi tyrimų rezultatais, tiek žvalgybininkų duomenimis.

Tačiau Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija netrukus davė dar daugiau pagrindo Rusijai kelti bangas.

Britai Kremliaus kaltę visada skelbė nustatę tiek remdamiesi tyrimų rezultatais, tiek žvalgybininkų duomenimis.

Trečiadienio rytą paaiškėjo, kad ministerija ištrynė kovo 22 dieną „Twitter“ skelbtą pranešimą, kuriame teigta, esą laboratorija „Porton Down“ išsiaiškino, kad Solsberyje panaudota medžiaga buvo „tikrai pagaminta Rusijoje“.

Faktą, kad žinutė buvo ištrinta, iškart pagarsino Rusijos ambasada Londone, o ministerija turėjo pripažinti, jog pranešime buvo pateiktos sutrumpintos ambasadoriaus Maskvoje Laurie Bristow pastabos. Pilnoje versijoje jo mintys skamba kitaip.

Dar buvo ir B.Johnsono interviu Vokietijos žiniasklaidai, kuriame jis teigė asmeniškai bendravęs su „Porton Down“ mokslininkais. Jie esą visiškai neabejojo Rusijos kalte.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Borisas Johnsonas

Dabar tokius užsienio reikalų sekretoriaus žodžius pasauliui kandžiai primena ir Kremliaus pareigūnai, ir opoziciniai leiboristai su Jeremy Corbynu priešakyje.

Aišku, rusų pastangos daug realių vaisių kol kas nedavė – britų saugumo tarnybos ketvirtadienį „The Times“ pranešė, kad greičiausiai nustatyta netgi konkreti slapta Rusijos laboratorija, kurioje buvo pagaminta nervus paralyžiuojanti medžiaga, panaudota Solsberyje.

Šiuo atveju svarbu tai, kad šaltinį vyriausybės ir saugumo tarnybų pareigūnai esą nustatė ne tik pagal mokslinių tyrimų rezultatus, bet ir pagal žvalgybos duomenis.

Be to, Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) dar trečiadienį atmetė įžūlų Maskvos reikalavimą leisti jai kartu su Jungtine Karalyste tirti apnuodijimo skandalą.

123rf.com nuotr. /Cheminiai ginklai
123rf.com nuotr. /Cheminiai ginklai

Tačiau skandalas parodo ir tai, kad britų pareigūnai nesugeba efektyviai reaguoti į Rusijos propagandinį puolimą, ir tai, kaip greitai žvalgybiniai duomenys Jungtinėje Karalystėje virsta įrankiais, naudojamus per politinius debatus.

B.Johnsonas prisikalbėjo

„Porton Down“ vadovas Gary Aitkenheadas minėtame interviu patvirtino, jog paėmus mėginius iš S.Skripalio organizmo ir jo namų buvo nustatyta, kad buvo panaudota būtent ši medžiaga.

„Facebook“ nuotr./Julija ir Sergejus Skripaliai
„Facebook“ nuotr./Julija ir Sergejus Skripaliai

Šiaip jau tai buvo galima suprasti kaip oficialios Londono pozicijos patvirtinimą – juk iki šiol nėra žinoma, kad kuri nors kita šalis, o ne Rusija, turi „Novičiok“.

Tačiau iš situacijos išlošė Rusija, kuri pradėjo aiškinti, kad Jungtinės Karalystės mokslininkai negali be menkiausių abejonių konstatuoti, kad S.Skripalį ir jo dukrą apnuodijusi medžiaga atkeliavo iš Rusijos.

Kaip jau minėta, iš tiesų nė neverta tikėtis, kad vien mokslininkai gali pasiekti tokį faktiškumo lygį.

Britams visada buvo tiksliausia teigti, kad jokio kito logiško paaiškinimo dėl atakos kaltininko nėra – Rusija arba pati organizavo išpuolį, arba prarado cheminio ginklo kontrolę.

Britams visada buvo tiksliausia teigti, kad jokio kito logiško paaiškinimo dėl atakos kaltininko nėra – Rusija arba pati organizavo išpuolį, arba prarado cheminio ginklo kontrolę.

Deja, Jungtinės Karalystės vyriausybės nariai ėmė vienas po kito aiškinti, kad vienintelė įmanoma galimybė – Rusijos valdžios kaltė. O B.Johnsonas interviu pridūrė asmeniškai bendravęs su mokslininkais, kurie esą neabejoja Maskvos atsakomybe dėl atakos.

B.Johnsonas ir anksčiau yra neatsargiai pasisakęs jautriais užsienio politikos klausimais. Pavyzdžiui jis sykį leido suprasti, kad dvigubą Britanijos ir Irano pilietybę turinti Nazann Zaghari-Ratcliffe Irane ne atostogavo, o dirbo žurnaliste. Moterį režimas Teherane iškart sulaikė.

Tikrina nuotaikas socialiniuose tinkluose

Išpuolio prieš Skripalius atveju B.Johnsonas arba išpūtė, arba neteisingai persakė tai, kas jam buvo pasakyta laboratorijoje „Porton Down“.

Bet tikslumas labai svarbus, kai kovojama dėl tarptautinės bendruomenės nuomonės. Nemažai ES šalių, ypač Vokietija, turėjo atlaikyti savo visuomenių abejones dėl atakos Solsberyje, tad Londono pozicija turi būti ir nuosekli, ir nuosekliai dėstoma.

Incidentas tinkle „Twitter“ dėl ištrintos žinutės apie Rusijos atsakomybę galbūt ir gana paviršutiniškas, bet Rusijai itin naudinga viskas, kas socialiniuose tinkluose daro gėdą Jungtinei Karalystei.

Dar viena, platesnė problema – tai, kad britų vyriausybės nariai priversti laukti, kol vykdomas sudėtingas baudžiamasis tyrimas, kurio metu nei policija, nei mokslininkai, nei juolab žvalgybininkai negali viešai skelbti turimų įrodymų.

OPCW laboratorijose, į kurias buvo nusiųsti Solsberyje panaudoto „Novičiok“ mėginiai, darbas nebus baigtas dar mažiausiai savaitę. Viskas dėl to, kad moksliniai tyrimai ir politinė retorika veikia skirtingais dažniais.

„Scanpix“/AP nuotr./Salisburio ligoninė, kurioje laikomas Sergejus Skripalis
„Scanpix“/AP nuotr./Salisburio ligoninė, kurioje laikomas Sergejus Skripalis

O tai reiškia vakuumą, kuriuo tiesiog negali nepasinaudoti Rusija. Šios šalies propagandininkai puikiai geba skleisti abejones ir meistriškai nardo socialiniuose tinkluose.

Jau pastebėta, kad Maskva tikrina savo argumentus tviteryje ir feisbuke bei sugebėjo perimti iniciatyvą iš Londono.

Pralaimėjimo nepripažins

Trečiadienį Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas jau pareiškė, kad Skripalių apnuodijimas buvo „groteskiška provokacija, kurią įžūliai surengė britų ir amerikiečių žvalgybos tarnybos“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Naryškinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Naryškinas

Tokie argumentai niekingi, tačiau visų jų kartu sudėjus tikslas – vaizduoti Rusiją kaip auką. Žinoma, daug tokių kalbų skirta Rusijos vidaus auditorijai, bet taip pat siekiama izoliuoti Jungtinę Karalystę.

Europoje ir tarp kairiųjų, ir tarp dešiniųjų pažiūrų žmonių yra tokių, kurie po Irako karo fiasko tiesiog atsisako tikėti viskuo, ką tvirtina žvalgybos tarnybos.

Londonas, tiesa, bando nenusileisti ir Kremliaus aiškinimus teisingai vadina diversija – esą Rusija taip pat kratėsi kaltinimų dėl dopingo programos ir neigė, kad Basharo al Assado režimas Sirijoje naudoja cheminius ginklus.

OPCW dar gali vėl pastatyti Rusiją į pačią nepatogiausią padėtį, jei paskelbs, kad Solsburyje buvo panaudota medžiaga, kurią galėjo sukurti ir turėtų tik Rusijos valstybė.

Galbūt britų policija sugebės nustatyti, ar išpuolio metu Solsberyje lankėsi ir po kelių valandų į Rusiją grįžo kokie nors įtartini tipai.

Vis dėlto akivaizdu, kad Europoje ir tarp kairiųjų, ir tarp dešiniųjų pažiūrų žmonių yra tokių, kurie po Irako karo fiasko tiesiog atsisako tikėti viskuo, ką tvirtina žvalgybos tarnybos.

Tai, kas jau buvo britų diplomatiniu triumfu, virsta akmens ridenimu į kalną. Tiek Jungtinei Karalystei, tiek Rusijai reputacija labai svarbi, tad nė viena šalis nepripažins pralaimėjimo – kova bus ilga ir skausminga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Aktualu

Protestų Ingušijoje dalyviai sako nusivylę Kremliumi ir žada gintis „plikomis rankomis“

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

24sek

Šaras po pergalės – apie naujoką kosmose, P.Jankūno formą ir žvėrį T.Walkupą

Aktualu

Seksualiai Švėkšnoje išnaudotos merginos trokšta kurti ir mylėti, bet turi mokytis gyventi

„Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Aktualu

Panevėžyje BMW nesuvaldęs „klevo lapas“ sumaitojo stovėjusį „Nissan“

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Interviu Kultūra

Berlyno kino festivalio programos konsultantas W.Speckas: kinas yra politiškas menas

24sek

Naujokas liko ant suolo – Kauno „Žalgiris“ vos neprisižaidė su „Dzūkija“

Gyvenimas

Dosnus klientas padavėjai paliko 10 tūkst. JAV dolerių arbatpinigių

Sportas

Po įvarčio į savus vartus „Arsenal“ išgelbėjo fantastiškas 5 minučių dublis

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Verslas

R.Vainienė: kitų metų biudžetas serga

Aktualu

Prie Raguvos susidūrė du „Volkswagen“ – vienas nulėkė į namą

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

Aktualu

Ukmergės rajone atitvarus perskriejo ir ant stogo apvirto „Volkswagen“

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

15min recenzija Kultūra

MO startas: nuo dėmesio buMO iki nuoboduMO

Aktualu

Kelyje Panevėžys–Vilnius į atitvarus rėžėsi nesuvaldytas „Volkswagen“

Naujienos

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

Aktualu

Protestų Ingušijoje dalyviai sako nusivylę Kremliumi ir žada gintis „plikomis rankomis“

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

24sek

Šaras po pergalės – apie naujoką kosmose, P.Jankūno formą ir žvėrį T.Walkupą

Aktualu

Seksualiai Švėkšnoje išnaudotos merginos trokšta kurti ir mylėti, bet turi mokytis gyventi

„Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Aktualu

Panevėžyje BMW nesuvaldęs „klevo lapas“ sumaitojo stovėjusį „Nissan“

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Interviu Kultūra

Berlyno kino festivalio programos konsultantas W.Speckas: kinas yra politiškas menas

24sek

Naujokas liko ant suolo – Kauno „Žalgiris“ vos neprisižaidė su „Dzūkija“

Gyvenimas

Dosnus klientas padavėjai paliko 10 tūkst. JAV dolerių arbatpinigių

Sportas

Po įvarčio į savus vartus „Arsenal“ išgelbėjo fantastiškas 5 minučių dublis

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Aktualu

Nepilnamečių pataisos namų direktorius – atvirai apie tai, kas dedasi „vaikų kalėjime“

Verslas

Mirė vienas „United Colors of Benetton“ įkūrėjų Gilberto Benettonas

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Gyvenimas

Translyčių menstruacijos: vyrai, kurie serga mėnesinėmis, ir moterys, kurios – ne

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Verslas

R.Vainienė: kitų metų biudžetas serga

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min