Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 26d. 09:02

Ties Fukušimos atomine elektrine – nevalgomos, radiacijos paveiktos žuvys

Net ir praėjus daugiau kaip metams nuo nelaimės, žuvyje aptinkama raadiacinių dalelių.
AFP/Scanpix nuotr. / Net ir praėjus daugiau kaip metams nuo nelaimės, žuvyje aptinkama raadiacinių dalelių.

Ties Fukušimos atomine elektrine sugautų žuvų radiacijos lygis vis dar išlieka aukštas. JAV mokslininko teigimu, iš atominės jėgainės į vandenyną vis dar gali sklisti tarša.

„Didžioji dauguma Japonijoje sugautų žuvų nėra užterštos ir žmonėms nepavojingos“, – šią savaitę žurnale „Science“ skelbė Masačiusetse įsikūrusio okeonografijos instituto jūrų chemikas Kenas Buesseleris. Tiesa, tokios žuvys pagaunamos kituose regionuose, ties Fukušima jos paveiktos radiacijos.

Pasak mokslininko, šalutiniai reaktorių produktai, cezis -134 ir cezis-137, vis dar patenka į maisto grandinę. Anot mokslininko, šios radioaktyvios dalelės gali sklisti iš jūros dugne esančių nuosėdų arba į vandenyną patekti tiesiogiai iš gruntinio vandens, nes reaktoriai iki šiol aušinami ir tam panaudojama tūkstančiai tonų vandens. Mokslininkai negali pasakyti, kuris šaltinis labiau tikėtinas, nes abu procesai iš tiesų vyksta.

„Mes negalime pasakyti, ar priežastimi yra ir šiandien į vandenyną patenkantis aušinimo vanduo ar tai praėjusių metų balandžio įvykių pasekmės, tačiau mes ir toliau vandenyne aptinkame cezio, kurio kiekis vandenyje ties gamykla yra padidėjęs“, – sakė K.Buesseleris CNN.

Mokslininkas K.Buesseleris buvo vienas iniciatorių, rengiant mokslinių tyrimų ekspediciją į Japoniją praėjus vos trims mėnesiams po katastrofos. Jis studijavo Japonijos vyriausybės žuvų ataskaitas, jose pateikta informacija apie 8 500 pagautų žuvų.

Anot mokslininkų, į aplinką patekęs cezis kaupiasi žuvų raumenų audiniuose. Nuo pernai metų balandžio Japonijos valdžios institucijos apribojo žvejybą ir nurodė, koks kiekis medžiagų joje leistinas – žuvyje abiejų cezio izotopų neturėjo būti daugiau kaip 100 bekelerių kilograme žuvies. Teigiama, kad ties Fukušima pagauta žuvis viršijo visas normas. Joje cezio lygis žuvyje siekė 1 000 ir 10 000 bq/kg. Mokslininką nustebino, kad vienos, netoli kranto pagautos žuvies rodiklis siekė net 25 000 bq/kg.

Mokslininkas tikino, kad Japonijos vyriausybė deda visas pastangas, kad apsaugotų savo gyventojus ir pabrėžia, kad šie tyrimų rodikliai nėra slepiami. 

Fukušimos atominei elektrinei žalos pridarė cunamis ir žemės drebėjimas, po kurio tinkamai nebeveikė aušinimo sistema. Tai didžiausia tokia nelaimė nuo Černobylio katastrofos, kuomet į aplinką pateko milžiniški kiekiai radioaktyvių dalelių.

Teigiama, kad pati atominė jėgainė radioaktyvių medžiagų į orą nebeskleidžia. Atominės jėgainės operatorius, „Tokyo electric power company“, sukūrė sistemą, kuri iš aušinimo vandens pašalina didžiąją dalį cezio. 
 
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min