Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 3d. 16:26

„WikiLeaks“ vadovas Julianas Assange'as: užkoduoti dokumentai perduoti per 100 tūkst. žmonių

Julianas Assange'as
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Julianas Assange'as

Svetainės „WikiLeaks“, nutekinusios JAV diplomatinės sistemos dokumentus, vadovas Julianas Assange'as šiuo metu tiesiogiai internetu atsako į dienraščio „The Guardian“ skaitytojų klausimus. 15min.lt su savo skaitytojais dalijasi J.Assange'o atsakymais į kai kuriuos klausimus.

 – Turite Australijos pasą – ar norėtumėte grįžti į šią šalį, ar šiuo metu toks klausimas net negali kilti dėl gresiančio suėmimo dėl paviešintos informacijos, susijusios su Australijos diplomatais ir policininkais?

– Esu Australijos pilietis ir labai ilgiuosi savo šalies. Vis dėlto per pastarąsias kelias savaites Australijos premjerė Julia Gillard ir generalinis prokuroras Robertas McClellandas aiškiai pasakė, kad mano sugrįžimas į šią šalį ne tik kad yra neįmanomas, bet kad jie dar ir aktyviai padeda Jungtinių Valstijų valdžiai, puolančiai mane ir mūsų žmones. Visa tai iškelia klausimą, ką reiškia būti Australijos piliečiu – ar tai apskritai ką nors reiškia? Ar su mumis visais galima elgtis kaip su Davidu Hicku pasitaikius pirmai galimybei vien tam, kad Australijos politikai ir diplomatai būtų pakviesti į geriausius JAV ambasados kokteilių vakarėlius?

– Ar tikėjotės, kad dokumentų paviešinimas sulauks tokio didžiulio atgarsio visame pasaulyje? Ar baiminatės dėl savo saugumo?

– Visada tikėjau, kad „WikiLeaks“ kaip konceptas atliks svarbų vaidmenį pasaulyje. Tam tikru mastu tai buvo aišku dar 2007 metais, kai paviešinta informacija pakeitė Kenijos rinkimų rezultatus. Maniau, kad prireiks dvejų, ne ketverių metų, kad kiti pripažintų, kokį svarbų vaidmenį atlieka „WikiLeaks“. Taigi mes vis dar atsiliekame nuo tvarkaraščio ir turime atlikti dar labai daug darbų. Jeigu kalbame apie saugumą, imamės atitinkamų atsargumo priemonių, kokios yra įmanomos, kai su tavimi kovoja įtakingos galios.

–  Ar paviešinote ir, jei ne, ar ketinate paviešinti informaciją, kurioje būtų nurodytos afganistaniečių informatorių pavardės?

–  „WikiLeaks“ dokumentus viešina ketverius metus. Per visą šį laikotarpį nebuvo nė vieno pagrįsto tvirtinimo, net ir iš tokių organizacijų kaip Pentagonas, kad nors vienas asmuo būtų nukentėjęs dėl mūsų veiklos. Tačiau visą tą laiką šiais teiginiais bandyta manipuliuoti žmonėmis, kad jie padarytų neteisingas išvadas. Šiuo klausimu jokių pokyčių daryti neketiname.

– Ar kada nors esate gavęs dokumentų, kuriuose kalbama apie NSO?

– Daugybė keistuolių siunčia mums elektroninius laiškus apie NSO arba apie tai, kaip jie vakarėlyje ar dar kur nors kalbėdamiesi su buvusiomis žmonomis sužinojo esantys antikristai. Vis dėlto tokia informacija neatitinka dviejų mūsų taisyklių, kuriomis remdamiesi mes viešiname dokumentus:

1) dokumentų autorius negali būti juos mums siunčiantis žmogus;
2) dokumentai turi būti originalūs.

Vis dėlto vertėtų paminėti, kad dokumentuose, kurie dar bus paviešinti, išties yra nuorodų į NSO.

– Vyresnysis Kanados premjero patarėjas Tomas Flanaganas neseniai pareiškė: „Manau, kad J.Assange'as turėtų būti nužudytas... Manau, kad Barackas Obama turėtų sudaryti sutartį... Nesijausčiau nelaimingas, jei J.Assange'as pradingtų“. Kaip jaučiatės dėl tokių teiginių?

– Iš tiesų, T.Flanaganui ir kitiems, rimtai dėstantiems tokius teiginius, turėtų būti pateikti kaltinimai kurstymu nužudyti.

– Julianai, kodėl manote, kad „WikiLeaks“ būtinai reikėjo „suteikti veidą“? Ar nemanote, kad būtų buvę geriau, jei organizacija būtų išlikusi anonimiška? Nes šiuo metu diskusija dėl paviešintų dokumentų tapo labai asmeninė ir susivedė į jus: „J.Assenge'as nutekino dukumentus“, „J.Assenge'as yra teroristas“, „J.Assange'as galimai išprievartavo moterį“, „J.Assange'as turėtų būti nužudytas“, etc. Niekas nebekalba apie „WikiLeaks“, kaip apie organizaciją. Daug žmonių net nesuvokia, kad „WikiLeaks“ dirba daugybė kitų asmenų.

– Labai įdomus klausimas. Iš pradžių stengiausi, kad organizacija neturėtų jokio veido, nes nenorėjau, kad ego mūsų veikloje atliktų kokį nors vaidmenį. Tačiau tokios tradicijos laikymasis labai greitai iššaukė dėmesį nuo svarbių dalykų atitraukusį smalsumą, kas slypi už „WikiLeaks“. Atskiri individai pradėjo prisistatinėti mumis. Galiausiai, kažkas turi prisiimti atsakomybę prieš visuomenę. Tik tie lyderiai, kurie ryžtasi būti drąsūs viešumoje, gali parodyti, kad informacijos šaltiniais tapę žmonės rizikuoja dėl visų gerovės. Šiuo metu mane užsipuldinėja dėl faktiškai visų mano gyvenimo aspektų, tačiau taip pat gaunu ir perdėtų pagyrų, kurios veikia tarsi tam tikra balansuojanti jėga.

– Ar nemanote, kad šaltinis, suteikęs jums informaciją, turėtų sulaukti jūsų pagyros žodžių?

– Per pastaruosius ketverius metus vienas iš mūsų pagrindinių tikslų buvo suteikti didelę socialinę svarbą šaltiniams, kurie labai rizikuoja per faktiškai visus žurnalistinius demaskavimus. Be jų pastangų žurnalistai būtų niekas. Jei išties tiesa, kaip kad tvirtina Pentagonas, kad jaunas kareivis, Bradley Manningas, yra asmuo, nutekinęs dalį iš neseniai mūsų paviešintos informacijos, tuomet jis, be jokios abejonės, yra sau lygių neturintis herojus.

– Kas nutiko visiems kitiems dokumentams, kurie buvo paviešinti „WikiLeaks“ prieš „MegaLeaks“ dokumentų serijos išpublikavimą? Ar kada nors vėl juos publikuosite internete?

– Daugelis iš šių dokumentų vis dar yra pasiekiami adresu mirror.wikileaks.info. Kiti dokumentai taps pasiekiami iškart po to, kai tik atrasime laiko išspręsti techninius dalykus. Nuo šių metų balandžio mūsų grafikas yra nebe mūsų. Jis pradėjo priklausyti nuo prieš mus piktnaudžiaujančių JAV valdžios elementų.

– Ar turite nutekintos informacijos apie Kovos su klastojimu prekyboje susitarimą (KKPS, angl. ACTA)?

– Taip, turime nutekintų duomenų apie KKPS – prekybos susitarimą nuo pat pradžių sukurtą taip, kad patenkintų didelius JAV autorinių teisių ir patentų pramonės žaidėjus. Būtent „WikiLeaks“ pirmasis atkreipė visuomenės dėmesį į KKPS.

– Jei jūs būsite „išimtas“, nebūtinai fizine, galbūt, technine, prasme, ar yra „antroji linija“ aktyvistų, kurie galėtų pratęsti jūsų darbą? Ar jūsų turima informacija išskirstyta taip, kad iš žaidimo pašalinus vieną žaidėją, jis nesibaigtų?

– Užkoduoti duomenų archyvai, kuriuose yra labai svarbios informacijos, susijusios su JAV ir kitomis valstybėmis, buvo išplatinti daugiau nei 100 tūkst. žmonių. Jei mums kas nors nutiks, automatiškai bus paviešinta svarbiausia informacija. Be to, šiuos archyvus turi kelios naujienų organizacijos. Istorija laimės. Pasaulis taps geresnė vieta. Ar mes išgyvensime? Tai priklauso nuo jūsų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min