Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 3d. 16:54

„Top Gear“ lyderio Jeremy Clarksono kelionė į Rusiją: ko jį išmokė rusų storžieviai?

Jeremy Clarksonas
Stop kadras iš video siužeto / Jeremy Clarksonas

Kultinis Didžiosios Britanijos televizijos laidų vedėjas, nepamainomas automobilinio šou „Top Gear“ lyderis Jeremy Clarksonas praėjusiais metais visą savaitę praleido Rusijoje ir aprašė, ką ten patyrė bei sužinojo ne tik apie rusus, bet ir apie britus.

J.Clarksonas savo mintis surašė portale „The Sunday Times“.

„Laikas. Jis mūsų laikais taip vertinamas, kad mes su didžiausiu malonumu išleisime visus savo pinigus tam, kad viską darytume greičiau, kad tik turėtume laiko padaryti dar daugiau dalykų.

Prieš dešimt ar daugiau metų, jei jūs būtumėte užsimanę pažiūrėti vaizdo filmuką su krentančiu katinu, jums būtų prireikę minutės, kad tą filmuką parsisiųstumėte iš interneto. Tačiau nė vienas iš mūsų negalėjo sau leisti prarasti šios minutės. Todėl sugalvojome būdą, kaip pasižiūrėti filmuką „online“ režimu. Gerai, kad daug viso pasaulio mobiliųjų telefonų gamintojų Didžiosios Britanijos vyriausybei sumokėjo 22 mlrd. svarų sterlingų už tai, ką vadiname 3G.

Laikas mūsų laikais taip vertinamas, kad mes su didžiausiu malonumu išleisime visus savo pinigus tam, kad viską darytume greičiau, kad tik turėtume laiko padaryti dar daugiau dalykų.

Dabar žmonėms filmuko apie krentantį katiną reikia laukti vos penkias sekundes. Dėl to kurį laiką visi mes buvome laimingi.

Tą patį galima pasakyti ir apie liftus. Mums reikalingas mygtukas, kuriuo uždaromos durys, kai mes jau pasirengę važiuoti. Netgi kai vairuojame, mes nervinamės spūstyse ir siunčiame prakeiksmus, kai kas nors lėtai eina šaligatviu.

Bet tai keista, nes mes, britai, vis dar pasirengę kiekvieną dieną paaukoti ištisas valandas mandagybėms ir tuštiems plepalams su žmonėmis, kurių nepažįstame.

Mūsų polinkis laikytis gero tono reiškia, kad mes jaučiame pareigą aptarinėti orą su paštininku ar kalbėtis apie atostogas su kirpėju. Mes rašome juokingai ilgus padėkos laiškus žmonėms, kuriems jau padėkojome žodžiu. Dalykiniame susirašinėjime mes vartojame frazes, kurios iš tiesų yra niekam nereikalingos – tiesiog toks yra mandagaus žmogaus požymis.

O jeigu mes ką nors norime sužinoti, visuomet pradedame taip: „Atleiskite. Nenoriu pasirodyti įkyrus, bet...“.

Viskas, viso to nebedarysiu, nes neseniai praleidau savaitę Rusijoje – šalyje, kur, atrodo, niekada nebuvo elgesio taisyklių.

Kai viešbučio administratorė registratūroje prašo jūsų paso, ji nesako: „Ar negalėtumėte minutėlei parodyti savo pasą, jeigu jums tai nebūtų sunku?“ Ji sako: „Pasą“. O jeigu jūs jo negalite surasti per tris sekundes, priduria: „Greičiau!“.

Jeigu jūs užsisakėte patiekalą, kurio šiuo metu nėra meniu, tai nebus jokių ilgų nejaukių oficianto pasiaiškinimų. Jis paprasčiausiai sako: „Šito nėra.“

Jeigu jūs užsisakėte patiekalą, kurio šiuo metu nėra meniu, tai nebus jokių ilgų nejaukių oficianto pasiaiškinimų. Jis paprasčiausiai sako: „Šito nėra.“

O jeigu jūs bandote savo bagažą tempti pro besisukančias duris, niekas kantriai nelauks, kol jūs išspręsite problemą. Duris nuolat stumdys, kol jūsų krepšyje viskas suduš, o jūsų pirštai bus sužaloti.

Kai „Top Gear“ gerbėjas britas nori su manimi nusifotografuoti, jis valandų valandas aiškina, kaip jo sūnus žiūri šou ir kaip jis gali mane parodijuoti, ir kaip visi namuose „meldžiasi“ už mūsų laidą.

Rusijoje paprasčiausiai sako: „Foto“. Ir jeigu jie neturi fotoaparato, tai sako jums stovėti ir laukti, kol jie nuvažiuos namo ir pasiims fotoaparatą.

Ar jūs kada nors stovėjote eilėje prie slidžių keltuvo už dviejų britų?

– Po jūsų.

– Ne, jūs buvote pirmas.

– Nagi, aš esu tikras, jūs buvote pirmas.

– Ak, viskas gerai. Aš nieko prieš palaukti. Tokia puiki diena.

– Šiek tiek šilčiau nei praėjusiais metais.

Rusijoje stovėti eilėje daug paprasčiau. Tiesiog einate į eilės priekį, o jeigu kas nors prieštarauja – būtent taip ir buvo – išsitraukiate piniginę ir besipiktinančiam parodote savo kreditines korteles. Rusų kalba tai reiškia: „Aš už tave, saulute, turtingesnis, todėl užsičiaupk.“

Taip pat yra ir su vadinamosiomis mandagiomis diskusijomis. Rusai savo kontrargumentų nesustiprina subtiliomis užuominomis, o tiesiog sako: „Jūs neteisus.“

Štai kokiame pokalbyje aš dalyvavau:

– Pasaulį valdo žydai.

– Aš supratau, ką jūs sakote, bet, manau, ne čia priežastis.

– Jūs neteisus.

– Bet yra daugybė pavyzdžių...

– Aš pasakiau, kad jūs neteisus.

Britui visa tai atrodo ganėtinai baisu. Bet po kurio laiko aš pradėjau suprasti, kad nemandagus elgesys sutaupo daugybę laiko ir nieko jums nekainuoja.

Kai kas nors jūsų vakaro valandas švaisto visokiems tuštiems niekams, tiesiog pasakykite, kad jie neteisūs, ir nueikite.

Britui visa tai atrodo ganėtinai baisu. Bet po kurio laiko aš pradėjau suprasti, kad nemandagus elgesys sutaupo daugybę laiko ir nieko jums nekainuoja.

Mėsos parduotuvėje nesivarginkite leistis į nedidelį pokalbį. Tiesiog pasakykite „du kotletus“ ir laukite, kol jums pasakys kainą.

Kai kas nors slenka šaligatviu, pastumkite šalin jį nuo kelio. O bare nesistenkite sugauti barmeno žvilgsnio. Tiesiog sušukite savo užsakymą stovėdamas eilės pabaigoje.

Tai puikiai veikia „Aeroflot“ lėktuvuose. Lėktuvas pradeda kilti, nors dar ne visi atsisėdo. Leidžiantis jums neskiedžia nesąmonių apie orą, o pilotas nelinki laimingo tolesnio kelio. Jums sako sėdėti tiesiai ir likti savo vietoje, kol lėktuvas sustos. Bet niekas neklauso.

Jau tėvynėje, Hitrou oro uoste, man pasitaikė bendrauti linkęs imigracinės tarnybos pareigūnas. „Kuriam laikui važiavote?“ – mandagiai paklausė jis. Aš sutaupiau dvi sekundes, nesivargindamas atsakyti.

Tačiau pasijutau siaubingai. Labai kaltas. Bet būtent tai ir yra prakeiksmas būti britu.

Būtent dėl to mums ir reikia 4G ir mygtukų, kurie uždaro lifto duris, ir dar greitųjų traukinių. Todėl kad visa tai mums sutaupo daugiau laiko tam, kad mes galėtume rašyti ilgus padėkos laiškus ir paplepėti su pienininku.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min