Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 7d. 12:16

Teigiama, kad traukinį „Nevskij ekspres“ susprogdino grupė kovotojų, kurioje buvo teroro ideologas Buriatskis

Nevos ekspresas
NTV stop kadras / Nevos ekspresas

Traukinį „Nevskij ekspres“ 2009 metų lapkritį susprogdino grupė kovotojų, kurioje buvo „vienas svarbiausių teroristų pogrindžio Šiaurės Kaukaze ideologų“ Saidas Buriatskis.

Tai, kaip rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė, pranešė Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) vadovas Aleksandras Bortnikovas.

Kaip nurodė FST, iš Buriatijos kilęs S.Buriatskis, kuris iki atsivertimo į islamą vadinosi Aleksandru Tichomirovu, buvo nukautas per specialiąją operaciją Ingušijos Nazranės rajone šios savaitės pradžioje.

2009 metų lapkričio 27 dieną per greitojo traukinio „Nevskij ekspres“, važiavusio iš Maskvos į Sankt Peterburgą, sprogimą žuvo 26 žmonės ir maždaug 90 buvo sužeisti. Atsakomybę už teroro aktą prisiėmė Doku Umarovas, kurio bendražygis buvo S.Buriatskis, bet tada Čečėnijos VRM D.Umarovo kovotojų žodžiais nepatikėjo.

Pranešdamas šeštadienį apie minėtos operacijos rezultatus Rusijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui A.Bortnikovas pridūrė, kad, tyrimo nuomone, S.Buriatskio grupė padarė dar 15 itin pavojingų nusikaltimų: teisėsaugos institucijų darbuotojų nužudymų, sprogdinimų ir užpuolimų.
Kalbėdamas apie bylos dėl „Nevskij ekspres“ susprogdinimo tyrimą FST vadovas pabrėžė, kad, pagal vieną tyrimo versijų, traukinį susprogdino grupė iš Ingušijos.

„Per operatyvinę paiešką buvo gauta papildomos medžiagos, kuri patvirtino šią versiją“, – sakė A.Bortnikovas.

Remiantis šeštadienį paskelbtu FST pareiškimu, „Federalinė saugumo tarnyba per operatyvinę

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Traukinio Maskva – Peterburgas avarija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Traukinio Maskva – Peterburgas avarija

paiešką, kurią atliko tirdama traukinio „Nevskij ekspres“ susprogdinimą 2009 metų lapkričio 27 dieną, gavo dokumentų, įrodančių, kad su šiuo teroro aktu susijusi veikianti Ingušijos teritorijoje T.Kartojevo banditų grupė“.

Grupę FST padaliniai aptiko Ingušijos Nazranės rajono Ekaževo kaime kovo 2 dieną.
Pasak A.Bortnikovo, per operaciją aštuoni kovotojai buvo nukauti, o dar dešimt sulaikyti.
FST vadovas patvirtino, kad S.Buriatskio kūnas atpažintas ir „aiškiai įrodyta, kad tai jis“.

Apie S.Buriatskio sunaikinimą buvo sužinota kovo 4 dieną. Tokią išvadą operatyviniai darbuotojai padarė, radę vieno nukauto kovotojo dokumentus, išduotus Aleksandro Tichomirovo vardu.
Buvo manoma, kad oficialus S.Buriatskio kūno atpažinimas truks kelis mėnesius, nes jo kūnas, pasak šaltinių jėgos žinybose, liko beveik be galvos. Tačiau jau kovo 6 dieną Ingušijos prezidentas Junusas Bekas Jevkanurovas pareiškė, jog yra visas pagrindas manyti, kad Ekaževe buvo sunaikintas būtent šis kovotojas.

„Specialiosios operacijos vietoje rasta daiktinių įrodymų, tiesiogiai susijusių su traukinio susprogdinimu, kurį įvykdė ši banditų grupė praėjusių metų lapkrityje“, – sakė A.Bortnikovas.
Name, kuriame slėpėsi kovotojai, buvo rasta daug ginklų ir šaudmenų, taip pat buvo rastos dirbtuvės, kur buvo gaminami savadarbiai sprogdinimo įtaisai.

Jas apžiūrint, „rasta daiktinių įrodymų, kad T.Kartojevo banditų grupė yra susijusi su “Nevskij ekspress„ susprogdinimu 2009 metais, taip pat tokių pačių techninių priemonių, kurios buvo paimtos iš tokio pat teroro akto vietos Tverės srityje 2007 metais“.

Remiantis oficialiu FST pranešimu, per specialiąją operaciją, kuri buvo surengta naktį iš kovo

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Traukinio Maskva – Peterburgas avarija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Traukinio Maskva – Peterburgas avarija

antrosios į trečiąją, buvo sunaikinti aštuoni kovotojai, beveik visi jie atpažinti. Be A.Tichomirovo, šioje grupėje buvo Tuchanas, Achmetas, Magomedas ir Naziras Kartojevai ir Rusijos iždo Ingušijos respublikos skyriaus darbuotojas A.B.Kodzojevas. FST duomenimis, A.V.Kodzojevas finansavo kovotojus. Dar dešimt gyvų kovotojų pavyko sulaikyti.

Interneto leidinio „Kavkazkij uzel“ duomenimis, šeichas Abu Saadas al Buriati – Saidas Buriatskis) gimė 1982 metais Buriatijos sostinėje Ulan Udėje. Tėvas – buriatas, motina – rusė. Buvo auklėjimas pagal budizmo tradicijas, bet savarankiškai studijavo islamą ir būdamas 15 metų atsivertė į islamą.

Vėliau mokėsi keliose medresėse Rusijoje, po to Al Azharo islamo universitete Egipte. Dėl problemų su Egipto specialiosiomis tarnybomis buvo priverstas sugrįžti. Generalinės prokuratūros duomenimis, A.Tichomirovas taip pat „išėjo ilgą parengimo kursą Saudo Arabijoje“.
Kurį laiką A.Tichomirovas dirbo Maskvoje – leido religinę literatūrą, skaitė paskaitas ir patarnavo Maskvos pagrindinėje mečetėje.

2008 metais persikėlė į Šiaurės Kaukazą, kur perėjo į kovotojų pusę.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Traukinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min