Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tulūzos žudiko gyvenimo kelionė: nuo smulkių nusikaltimų iki džihado

Tulūzos šaulys Mohamedas Merah
„Scanpix“ nuotr. / Tulūzos šaulys Mohamedas Merah
Šaltinis: BNS
0
A A

Tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kovotoju pasiskelbęs Mohamedas Merah žuvo ketvirtadienį per kulkų krušą policijos šturmo metu Tulūzoje, po 32 val. trukusios apsiausties iššokęs pro buto langą ir šaudydamas į pareigūnus.

M.Merah, kuris yra pagrindinis įtariamasis dėl septynių žmonių Pietų Prancūzijoje nužudymo, bandė išsiveržti iš apsupto savo buto, į kurį jau buvo patekę specialiųjų policijos pajėgų RAID nariai.

Po ilgiau nei 30 valandų trukusios apsiausties prasidėjus policijos šturmui, buvo paleista iš viso apie 300 šūvių, o M.Merah buvo rastas su kuprine, kurios turinys kol kas nežinomas, sakė policijos šaltiniai.

Tačiau Prancūzijos vidaus reikalų ministras Claude'as Gueant’as sakė, kad 23 metų įtariamasis ant žemės buvo rastas jau negyvas.

„Mohamedas Merah iššoko per langą vis dar šaudydamas“, – C.Gueant’as sakė žurnalistams ir pridūrė, kad ekstremistas „itin nuožmiai“ puolė policiją, išsiveržęs iš vonios kambario, kur slėpėsi.

„Jis buvo rastas negyvas ant žemės“, – nurodė ministras.

„Kai į vonios kambarį buvo įkišta tyrimo priemonė (tokia kaip veidrodėlis arba vaizdo kamera), žudikas išbėgo iš vonios kambario, labai smarkiai šaudydamas. Šūvių papliūpos buvo dažnos ir smarkios“, – pasakojo C.Gueant'as.

„Vienas RAID pareigūnas, kuris yra pripratęs prie tokių dalykų, sakė dar nematęs tokio įnirtingo šturmo, – pridūrė ministras. – Aišku, RAID pareigūnai stengėsi apsisaugoti, atsišaudyti, o galiausiai Mohamedas Merah iššoko per langą su ginklu rankoje, tebešaudydamas. Jis buvo rastas negyvas ant žemės“.

Tiksli įtariamojo mirties priežastis dar nežinoma. Kaip nurodoma, įtariamo žudiko butas buvo antrajame aukšte.

Po ilgiau nei 30 valandų trukusios apsiausties prasidėjus policijos šturmui, buvo paleista iš viso apie 300 šūvių, o M.Merah buvo rastas su kuprine, kurios turinys kol kas nežinomas, sakė policijos šaltiniai.

Po to, kai šaltiniai pranešė, kad policija ėmėsi skubių veiksmų apsiausčiai užbaigti, tačiau dėl paslėptų sprogmenų pavojaus eina „žingsnis po žingsnio“, prie buto buvo girdimas intensyvus šaudymas.

Prieš tai, kai policija pranešė, kad pareigūnai eina vidun, nugriaudėjo trys garsūs sprogimai, o paskui pro policijos užtvarą pravažiavo greitosios pagalbos automobilis.

C.Gueant'as į įvykio vietą atvyko prieš pat tuos sprogimus, pranešė reporteriai. Ten buvo ir Prancūzijos vyriausiasis kovos su terorizmu prokuroras Francois Molins’as.

M.Merah bute buvo užsibarikadavęs nuo antradienio vakaro, kai policija susekė jį kaip pagrindinį įtariamąjį dėl septynių žmonių – trijų žydų vaikų, jų mokytojo ir trijų karių – nužudymo.

C.Gueant’as anksčiau nurodė, kad policijos ryšys su M.Merah nutrūko, tačiau įtariamasis sakė pareigūnams norintis „mirti su ginklu rankoje“.

Prezidentas Nicolas Sarkozy pasveikino operacijoje dalyvavusius policininkus ir 12 val. Grinvičo (14 val. Lietuvos) laiku turėjo kreiptis per televiziją, pranešė prezidentūra.

„Prezidentas sveikina visas saugumo pajėgas užbaigus šiuos tragiškus įvykius, – pranešė Eliziejaus rūmai. – Šiuo metu ypač galvojame apie tuos, kuriuos įtariamas žudikas nužudė ir sužeidė“.

Pareigūnai sakė, kad M.Merah buvo ginkluotas Kalašnikovo automatu, pusiau automatiniu pistoletu „Mini-Uzi“ ir keliais pistoletais.

Kas toks yra Mohamedas Merah?

Mohamedas Merah – 23 metų alžyriečių kilmės vyras – buvo smulkus nusikaltėlis, kurį laiką praleido Pakistane ir Afganistane, o vėliau tvirtino, kad yra „al Qaeda“ kovotojas.

M.Merah, kuris gimė 1988 metų spalio 10 dieną Prancūzijos pietvakariuose esančioje Tulūzoje ir gyveno Izaro rajone šio miesto šiaurėje, daug metų stebėjo Prancūzijos vidaus žvalgybos agentūra DCRI, tačiau nebuvo jokių požymių, kad jis rengtų didelį nusikaltimą.

Vidaus reikalų ministras Claude'as Gueant’as sakė, kad jis Tulūzoje priklausė maždaug 15-os islamo fundamentalistinės salafitų ideologijos sekėjų grupei.

Jis du kartus lankėsi Pakistane ir Afganistane, bet C.Gueant'as sakė nemanantis, kad M.Merah ten buvo kokioje nors kovotojų rengimo stovykloje.

Gynybos ministerija nurodė, kad M.Merah pirmą kartą į armiją įstoti bandė 2008 metų sausį, kai jam buvo 19, šalies šiaurėje esančiame Lilyje.

„Jis išlaikė visus testus, bet po tyrimo dėl žinių apie ankstesnį teistumą buvo nuspręsta atmesti jo prašymą“, – sakė pulkininkas Bruno Lafitte’as.

Užsibarikadavęs savo bute M.Merah, kaip pranešama, su juo besiderantiems pareigūnams sakė, kad išpuolis prie žydų mokyklos buvo kerštas už palestiniečių vaikus, kuriuos žudo Izraelis.

2010-aisiais M.Merah Tulūzoje bandė įstoti į užsieniečių legioną. Jis praleido naktį naujokų centre, bet, kaip sakė B.Lafitte’as, „jau kitą dieną išvyko savo noru“.

Šis žmogus, kuris pasiskelbė esąs žudikas, prieš tai, kai policija trečiadienį apsupo jį jo bute Tulūzoje, paskambino į vieną prancūzų televizijos stotį ir pasakė, kad netrukus internete paskelbs filmuotą medžiagą apie savo išpuolius.

„Arba eisiu į kalėjimą aukštai iškelta galva, arba mirsiu su šypsena lūpose“, – sakė televizijai skambinęs asmuo.

Jis teigė norįs atkeršyti už draudimą Prancūzijoje viešumoje dėvėti islamišką visą kūną dengiantį hidžabą ir už Prancūzijos dalyvavimą kare Afganistane.

C.Gueant'as antradienį sakė, kad minėtus nusikaltimus įvykdė žmogus, kuris „yra labai šaltas, labai ryžtingas, labai (gerai) kontroliuojantis save, labai žiaurus“.

Užsibarikadavęs savo bute M.Merah, kaip pranešama, su juo besiderantiems pareigūnams sakė, kad išpuolis prie žydų mokyklos buvo kerštas už palestiniečių vaikus, kuriuos žudo Izraelis.

Vienas jaunuolis, kuris priėjo prie policijos užtvaros prie M.Merah buto ir pasisiūlė įkalbėti jį pasiduoti, sakė, kad įtariamasis remontavo automobilių kėbulus.

Vieno M.Merah kaimyno tėvas sakė, kad įtariamasis prieš kokius 10 mėnesių padėjo jiems sunešti į butą baldus.

„Jis – normalus žmogus, kaip ir visi kiti gatvėje, kurie padėtų jums nešti sofą“, – sakė Ericas Lambert'as ir pridūrė, kad iš visų jo sūnaus kaimynų M.Merah „nebuvo tas, kuris keltų daugiausia triukšmo“.

Pranešama, kad anksčiau M.Merah buvo įvykdęs 18 smulkių nusikaltimų, kurių kai kurie buvo smurtiniai. Be to, 2010 metų pabaigoje dėl kažkokio nusikaltimo jis buvo areštuotas ir buvusiame Afganistano Talibano bastione Kandahare, sakė vienas tyrimui artimas šaltinis.

M.Merah esą praleido kažkiek laiko neramiuose Afganistano rajonuose, tačiau nėra žinoma, ar jis ten dalyvavo kokiuose nors kovos veiksmuose. Tyrėjai nuo pat pradžių pažymi, kad žudikas mokėjo elgtis su ginklais.

Advokatas, kuris atstovavo M.Merah nuo pat jo pirmo pasirodymo nepilnamečių teisme, sakė, jog nerimauja dėl to, kad apsuptas policijos jo klientas gali pademonstruoti „neprognozuojamą elgesį“.

Christianas Etelinas prancūzų televizijai BFMTV sakė, kad M.Merah buvo „mandagus ir pagarbus“.

Pasak Ch.Etelino, jis prieš dvejus metus sužinojo, kad M.Merah tapo radikalu ir nuvyko į Afganistaną.

„Pasakiau jam, kad, turint omenyje jo keliones, jį tikriausiai atidžiai stebi policija ir kad jis verčiau nedarytų nieko bloga. Jis nesudarė įspūdžio, kad galėtų tapti radikalu ir norėtų pradėti vykdyti tokius absoliutaus šiurkštumo aktus“, – pasakojo advokatas.

„Visuomet pažinojau žmonių, kurių elgesys lankstus, civilizuotas ir ne toks nepalenkiamas, kad įsivaizduotum kokį nors fanatizmą“, – pridūrė jis.

Islamo radikalizmo ekspertas Dominique'as Thomas AFP sakė, jog žudiko veikimo būdas ir logistika rodo, kad jis neturėjo daug priemonių ir tikriausiai nepriklausė jokiam tinklui.

Buvęs Prancūzijos žvalgybos vadovas Louis Caprioli sakė, jog įtariamasis turėjo gauti pagalbą iš išorės, kad patektų į Afganistaną ir Pakistaną, nors galėjo būti ir „vienišas vilkas“.

M.Merah brolis, kaip manoma, taip pat yra salafitas; policija jį sulaikė drauge su partnere, kuri, atsižvelgus į jo esą konservatyvias pažiūras, turėtų būti jo žmona.

Kai policijos kovos su terorizmu pareigūnai, siekdami, kad M.Merah pasiduotų, prie apsupto buto atsivedė jo motiną, ji sakė, kad jau nebegali daryti jam įtakos.

N.Sarkozy žada susidoroti su ekstremistine indokrinacija

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ketvirtadienį pažadėjo susidoroti su ekstremistine indokrinacija po to, kai islamistų kovotoju pasiskelbęs nusikaltėlis šalyje nušovė septynis žmones.

Pasak prezidento, jis norėtų imtis teisinių veiksmų prieš asmenis, kurie reguliariai lankosi džihado kovotojų interneto svetainėse arba vyksta į užsienį ieškodami ideologinės indokrinacijos.

N.Sarkozy taip pat sakė, jog norėtų, kad Prancūzijos kalėjimai daugiau nebebūtų ekstremistų inkubatorius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min