Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tunise „Sirijos draugai“ paskelbė deklaraciją, reikalaujančią nutraukti smurtą Sirijoje

Hillary Clinton
BFL/Tomo Lukšio nuotr. / Hillary Clinton
Šaltinis: BNS
0
A A

Tunise penktadienį vadinamojoje „Sirijos draugų“ konferencijoje vėlai vakare priimtoje deklaracijoje raginama nutraukti bet kokį smurtą Sirijoje, taip pat grasinama jos valdžiai taikyti naujas sankcijas.

Daugiau kaip 60 šalių atstovai, dalyvavę konferencijoje, paragino Sirijos vadovus nedelsiant nutraukti smurtą, leisti suteikti humanitarinę pagalbą ir imtis priemonių, kad būtų toliau taikomos jau pritartos sankcijos ir skelbiamos naujos.

„Sirijos draugai“ pabrėžia Sirijos suverenumo, nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo svarbą bei pažymi, jog krizę reikia išspręsti politinėmis priemonėmis.

Konferencijos dalyviai pripažino Sirijos nacionalinę tarybą teisėta opozicijos, siekiančios demokratinių permainų, atstove.

Žemiau pateikiami pagrindiniai punktai iš „Sirijos žmonių draugų grupės“ susitikimo baigiamosios deklaracijos.

B.Al Assado režimo veiksmų pasmerkimas

„Sirijos draugai“ pareiškė „griežtai smerkiantys“ Sirijos režimo „tebevykdomus, didelio masto ir sistemingus žmogaus teisių pažeidimus“, tarp jų ir „taikių protestuotojų žudymą ir persekiojimą; lytinį smurtą ir blogą elgesį su tūkstančiais suimtųjų, įskaitant vaikus“.

Konferencijos dalyviai „ypač smerktinu“ laiko B.al Assado režimo pajėgų sunkiosios artilerijos ir tankų naudojimą „puolant gyvenamuosius rajonus miestuose ir gyvenvietėse“.

Jie pažymėjo, kad „įvykdyti žiaurumai... kai kuriais atvejais prilygsta nusikaltimams žmoniškumui“.

Dalyviai taip pat pabrėžė, jog būtina „nedelsiant baigti bet kokį smurtą“ ir atkreipė dėmesį į Arabų Lygos prašymą, kad Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba suformuotų bendras arabų šalių ir JT taikdarių pajėgas.

Sankcijos ir spaudimo didinimas

„Sirijos draugų“ grupė „pareiškė savo pasiryžimą tęsti atitinkamas politines, diplomatines ir ekonomines priemones, spaudžiant Sirijos režimą nutraukti bet kokius smurto veiksmus“. Forumo dalyviai „įsipareigojo imtis priemonių, siekiant nustatyti ir įgyvendinti suvaržymus bei sankcijas režimui ir jo šalininkams, kurie taptų aiškia žinia Sirijos režimui, kad jis negali nebaudžiamas atakuoti civilius“.

Šiame pranešime tarptautinė bendruomenė raginama įvesti judėjimo suvaržymus Damasko režimo nariams, įšaldyti jų sąskaitas, liautis pirkus Sirijos eksportuojamą naftą ir jos produktus, apriboti diplomatinius ryšius ir užkirsti kelią ginklų pardavimui.

Humanitarinė pagalba

„Sirijos draugai“ išsakė „didelį susirūpinimą“ dėl humanitarinės padėties Sirijoje, „įskaitant neužtikrinamą būtiniausių maisto produktų, vaistų ir kuro tiekimą“, taip pat „grasinimus ir smurto veiksmus prieš medicinos darbuotojus, pacientus ir (gydymo) įstaigas“.

Konferencijos dalyviai ragina Sirijos vyriausybę „leisti laisvai ir netrikdomai lankytis JT ir humanitarinėms agentūroms, kad šios galėtų atlikti išsamų poreikių įvertinimą“.

Jie pažadėjo nedelsiant pradėti gabenti humanitarinės pagalbos siuntas, jeigu režimas nutrauks smurtą.

Krizės sprendimas

Deklaracijoje raginama ieškoti Sirijos krizės „politinio sprendinio“, palaikant Arabų Lygos pasiūlymus, taip pat raginama nutraukti bet kokį smurtą. Joje taip pat reikalaujama paleisti visus nepagrįstai suimtus asmenis ir grąžinti ginkluotąsias pajėgas į jų bazes.

Opozicijos palaikymas

Konferencijos dalyviai pripažįsta pagrindinę opozicijos judėjimų koaliciją – Sirijos nacionalinę tarybą (SNT) – „teisėta Sirijos žmonių, siekiančių taikių demokratinių pokyčių, atstove“. Jie paragino Arabų Lygą surengti susitikimą su SNT ir kitų opozicijos judėjimų atstovais, siekiant nustatyti politinių pokyčių mechanizmą.

Atkūrimas

Konferencijos dalyviai pareiškė tvirtą įsipareigojimą „reikšmingai“ prisidėti prieš Sirijos atstatymo pereinamajame procese ir ateityje palaikyti šalies ekonomikos atsigavimą.

Vašingtonas nori naudoti visus įmanomus įrankius žudynėms Sirijoje sustabdyti

JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį pareiškė norintis „panaudoti visus įmanomus įrankius“, siekiant sustabdyti civilių gyventojų „skerdynes“ Sirijoje, išsakydamas palaikymą tarptautiniam susitikimui dėl šios krizės.

B.Obama, kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose, sakė jog jį „padrąsino tarptautinė vienybė“, pademonstruota per Tunise vykusį susitikimą, kur susirinkę daugiau nei 60 šalių užsienio reikalų ministrai svarstė galimybes didinti spaudimą Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, kurio režimas tęsia kruviną susidorojimą su oponentais.

„Ketiname toliau didinti spaudimą ir ieškoti kiekvieno įmanomo įrankio, kad liautųsi nekaltųjų skerdynės Sirijoje, – B.Obama sakė žurnalistams. – Svarbu, kad neliktume nuošalyje per šiuos nepaprastus įvykius.“

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, dalyvaudama pirmajame „Sirijos draugų“ grupės susitikime, perspėjo, kad B.al Assadas sumokės „didelę kainą“ dėl tarptautinės bendruomenės valios ignoravimo, jau beveik ištisus metus nesiliaujant žiauriam susidorojimui su protestuotojais.

„Al Assado režimas ignoravo kiekvieną perspėjimą, nepasinaudojo nei viena galimybe ir pažeidė kiekvieną susitarimą“, – sakė JAV diplomatijos vadovė. – „Susidūręs su ryžtingais protestuotojais, reikalaujančių savo teisių ir orumo, režimas kuria pasibaisėtiną humanitarinę katastrofą.“

H.Clinton taip pat paskelbė, kad Sirijai bus skirta humanitarinės pagalbos už 10 mln. dolerių (28,8 mln. litų).

B.al Assado režimo „eskaluojamas smurtas Sirijoje yra įžeidimas tarptautinei bendruomenei, grėsmė regiono saugumui ir sunkus visuotinių žmogaus teisių pažeidimas“, – pabrėžė ji.

Daugiau nei 7 600 žmonių žuvo per sukilimą prieš B.al Assado režimą, prasidėjusį pernai kovą, nurodė žmogaus teisių organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

Mažiausiai 39 žmonės žuvo šioje šalyje penktadienį, Tunise vykstant „Sirijos draugų“ grupės ministrų susitikimui ir likus dviem dienoms iki Sirijoje vyksiančio balsavimo dėl naujos konstitucijos, kuri gali nutraukti 50 metų trukusį partijos „Baath“ dominavimą, nors prezidentui bus palikti platūs įgaliojimai.

Tunisas paragino į Siriją pasiųsti arabų taikdarių pajėgas, siekiant padėti nutraukti žudynes, taip pat pasiūlė suteikti teisinę neliečiamybę B.al Assadui, kad šis sutiktų atsistatydinti.

„Sirijos draugai“ paragino B.al Assado režimą „nedelsiant nutraukti bet kokį smurtą“ ir leisti teikti humanitarinę pagalbą, taip pat nurodė esantis „pasiryžę imtis veiksmų, kad būtų pasiūlyti ir įgyvendinti suvaržymai bei sankcijos šiam režimui“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min