Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tuniso prezidentu prisaikdinamas buvęs opozicijos lyderis

Moncefas Marzouki Konstitucinėje Asamblėjoje buvo išrinktas Tuniso prezidentu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Moncefas Marzouki Konstitucinėje Asamblėjoje buvo išrinktas Tuniso prezidentu
Šaltinis: BNS
0
A A

Kampanijos už žmogaus teises aktyvistas ir buvęs opozicijos lyderis Moncefas Marzouki antradienį bus prisaikdintas Tuniso prezidentu – pirmuoju išrinktu nuo to laiko, kai revoliucija šioje Šiaurės Afrikos valstybėje inicijavo Arabų pavasarį.

„Didžiuojuosi nešdamas brangiausią atsakomybę – buvimo garantu žmonėms, valstybei ir revoliucijai“, – po savo išrinkimo pirmadienį sakė 66 metų M.Marzouki, vilkėdamas įprastą pilką kostiumą su baltais marškiniais, be kaklaraiščio, užsidėjęs savo įprastus didelius akinius.

M.Marzouki 217 narių Konstitucinėje Asamblėjoje buvo išrinktas 153-imis balsais. Iš 202 dalyvavusių deputatų trys balsavo prieš jo išrinkimą, du susilaikė, o 44 opozicijos nariai atidavė tuščius biuletenius.

Po balsavimo Asamblėjoje nuskambėjo nacionalinis himnas, o šalininkai šaukė „Ištikimybė revoliucijos kankiniams“.

Kreipdamasis į opoziciją M.Marzouki sakė: „Gavau jūsų žinią, kad jūs mane stebėsite“.

Tarp tų, kurie balsavo prieš M.Marzouki, buvo Samiras Bettaiebas iš kairiosios pakraipos „Demokratinių modernistų poliaus“.

„Šie rinkimai vyko remiantis nesubalansuotu tekstu, kuriuo suteikiama didelė galia paskirtam vyriausybės vadovui išrinkto prezidento sąskaita“, – sakė jis AFP.

M.Marzouki inauguracija įvyks prezidentūros rūmuose Kartaginoje, praėjus 11-ai mėnesių po to, kai Zine'o el Abidine'o Ben Ali nušalinimas išprovokavo Arabų pavasario sukilimus, per kuriuos buvo nuversti ir ilgamečiai diktatoriai Egipte bei Libijoje.

„Man didelė garbė tapti pirmuoju pirmosios laisvos respublikos arabų pasaulyje prezidentu“, – žurnalistams sakė M.Marzouki – Prancūzijoje išsilavinimą įgijęs gydytojas.

Naujasis Tuniso prezidentas visą savo politinę karjerą buvo nekenčiamas Z.el A.Ben Ali priešas ir dešimtmetį buvo priverstas gyventi Prancūzijoje.

Pirmasis M.Marzouki darbas bus paskirti premjerą, kuriuo tikriausiai taps antrasis pagal rangą nuosaikios islamiškos partijos „Ennahda“ narys Hamadi Jebali.

Kritikai kaltina M.Marzouki esant „Ennahda“, kuri per spalio 23-iosios rinkimus į Konstitucinę Asamblėją gavo 89 vietas ir yra didžiausia jėga, marionete.

M.Marzouki Kongresas už respubliką, kurio simbolis yra jo „įkvėpti“ raudoni akiniai, su 29 vietomis liko antroje vietoje.

Jis buvo išrinktas dvi dienos po to, kai Asamblėja priėmė laikinąją konstituciją, pagal kurią šalyje gali būti paskirta vyriausybė.

Balsavimas, kurio rezultatai buvo 141 balsas „už“, 37 balsai „prieš“ ir 39 susilaikymai, vyko po penkias dienas trukusių debatų, kurių metu prie Asamblėjos pastato demonstracijose dalyvavo šimtai žmonių, reikalavusių laisvės ir orumo.

Prezidento išrinkimas ir naujos vyriausybės suformavimas galėjo vykti tik deputatams priėmus „minikonstituciją“, kuri buvo parengta per dvi savaites po rinkimų.

M.Marzouki, kuris nuo 1989-ųjų iki 1994-ųjų, kai jį išvarė Z.el A.Ben Ali šalininkai, vadovavo Tuniso lygai už žmogaus teisių gynimą (LTDH), yra nuoširdus kovotojas už žmogaus teises.

M.Marzouki, kuris žavisi Indijos nepriklausomybės didvyriu Mahatma Gandhi, lankėsi Indijoje ir Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) – po šios šalies perėjimo nuo apartheido prie demokratijos.

Trijų vaikų tėvas M.Marzouki yra išsiskyręs su savo žmona prancūze. Jis yra parašęs kelias knygas prancūzų ir arabų kalbomis, tarp jų – „Pasmerkti diktatoriai“ (Dictateurs en sursis).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min