Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Turkija ir Irako kurdai: buvę priešai tampa sąjungininkais?

Vaizduotę kurstanti Turkija
Jurgitos Lapienytės nuotr. / Turkija
Šaltinis: 15min
0
A A

Daugelį metų Turkijos valdžia kovojo prieš bet kokius kurdų bandymus sukurti autonomiją šalies viduje ir Irake, tačiau Ankaros pozicija kurdų klausimu po truputį keičiasi, rašo TV kanalo „Deutsche Welle“ interneto svetainė.

Praėjusią savaitę vykusiame susitikime Turkijos sostinėje kurdų politikai iš šiaurės Irako buvo priimti kaip itin svarbūs svečiai. Tuo pat metu Turkijos parlamentas svarstė naują įstatymo projektą, kuris atvertų dialogo galimybę tarp Turkijos valdžios ir šalies kurdų lyderio Abdullah Ocalano.

Pastarųjų metų pokyčiai šalies vidaus ir užsienio politikoje radikaliai pakeitė Turkijos valdžios požiūrį į kurdus. 

2005 m. Turkijos premjeras Recipas Tayyipas Erdoganas tapo pirmuoju šalies premjeru, prabilusiu apie „kurdų problemą“. Iki tol Turkijos politikai kalbėjo tik apie „teroristų problemą“.

2005 m. Turkijos premjeras Recipas Tayyipas Erdoganas tapo pirmuoju šalies premjeru, prabilusiu apie „kurdų problemą“.

Iki tol Turkijos politikai kalbėjo tik apie „teroristų problemą“, turėdami omenyje smurtiniais išpuoliais pagarsėjusios Kurdistano darbininkų partijos veiklą.

R.T.Erdoganas suinteresuotas daugelį metų trunkančio konflikto sureguliavimu, norėdamas užsitikrinti kurdų balsus rinkimuose.

Neveltui diskusijos dėl kurdų padėties pagerinimo šalyje pradėtos kaip tik prieš rugpjūtį vyksiančius prezidento rinkimus, kuriuose kandidatuos dabartinis šalies premjeras.

Vis dėlto kurdams leisdamas vartoti savo gimtąją kalbą žiniasklaidoje ir švietimo sistemoje Turkijos premjeras šalies nacionalistų gali būti apkaltintas „tėvynės išdavimu“. Patys kurdai taip pat nėra patenkinti, kad taikos procesas yra pernelyg lėtas.

Irako šiaurėje esantis kurdų regionas dabar yra svarbus Turkijos prekybos partneris ir prekių eksporto apimtis į jį nusileidžia tik šalies eksportui į Vokietiją.  Ankara taip pat yra suinteresuota naftos importu iš Irako kurdų regiono ir siekia tapti tranzitine irakietiškos naftos eksporto šalimi . 

Valdančiosios „Teisingumo ir plėtros“ partijos atstovas Huseyinas Celikas šiaurės Irako TV kanalui neseniai pareiškė, kad „kurdiška Irako šiaurė turi teisę į savivaldą“.

Spėjama, kad būtent šie pokyčiai ir paskatino Turkiją permąstyti savo poziciją dėl Kurdistano. Valdančiosios „Teisingumo ir plėtros“ partijos atstovas Huseyinas Celikas šiaurės Irako TV kanalui neseniai pareiškė, kad „kurdiška Irako šiaurė turi teisę į savivaldą“.

Nors oficialiai Ankara pasisako už Irako teritorinį vientisumą, tačiau turkų politikų pozicija kinta labai greitai. 

Politologai sutaria, kad šiaurės Irako kurdai yra labai svarbūs R.T.Erdogano vyriausybei.

Kurdistanas yra svarbus taikos proceso tarp Turkijos vyriausybės ir kurdų lyderio A.Ocalano rėmėjas. Be to, Irako kurdai puikiai supranta, kad norint paskelbti nerpiklausomybę prieš tai būtina užsitikrinti Ankaros paramą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min