TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Turkijos lyderis prabilo apie istorines imperijos žemes Graikijoje ir Irake

Vladimiro Putino ir Recepo Tayyipo Erdogano susitikimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiro Putino ir Recepo Tayyipo Erdogano susitikimas
Šaltinis: 15min
2
A A

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano pareiškimai pastarąjį mėnesį verčia sunerimti – kokius tikslus puoselėja Ankara? Ekspertų teigimu, griežta retorika skirta R.T.Erdogano rinkėjų konsolidavimui, tačiau Turkija aktyvina ir karinius veiksmus, rašo „Politico“.

Keliose viešose kalbose Turkijos lyderis užsiminė, kad Otomanų imperija neteisėtai prarado kai kurias Graikijos salas, o taip pat prabilo apie tai, kad Irake esantys Kirkuko ir Mosulo miestai turi gilią turkišką istoriją.

„Mes nesutikome su savo valstybės sienomis savo noru“, – pabrėžė R.T.Erdoganas. Jis pridūrė, kad Vakarų jėgos verčia turkus užmiršti jų valstybės šlovės laikus, tačiau jis neketina to padaryti.

„1914 metais mūsų šalies teritorija buvo išsiplėtusi 2,5 milijonų kvadratinių kilometrų. Po devynerių metų mes praradome trečdalį“, – pasakojo dabartinis Turkijos lyderis, siekiantis sutvirtini savo galias ir paversti Turkiją prezidentine valstybe.

„Nėra jokių abejonių, kad ši retorika yra bandymas parengti Turkijos visuomenę referendumui dėl prezidento galių išplėtimo“, – teigė vienas ekspertas.

„Šios kampanijos tikslas yra įteigti Turkijos žmonėms, kad jie gauna mažiau nei nusipelnę“, – pridūrė jis.

Tiesa, tokios R.T.Erdogano kalbos sukėlė Graikijos ir Irako pasipiktinimą. Graikijai Otomanų imperijos salos priklausė pagal Lozanos susitarimą, o Irako teritorijoje turkai šiuo metu vykdo savavališkus karinius veiksmus, persekiodami kurdų sukilėlius.

Nusitaikė ir į Rakos miestą

Turkijos prezidentas ketvirtadienį pareiškė, kad karinės operacijos opozicijos kovotojams Šiaurės Sirijoje paremti taikinys bus „Islamo valstybės“ (IS) kontroliuojamas Rakos miestas.

R.T.Erdoganas sakė, kad sukilėliai dabar puola svarbų Al Babo miestą, kur yra IS elementų, o jį atsiėmę nusitaikys į Manbidžą, kurį rugpjūčio mėnesį užėmė Sirijos kurdų grupuotė. „Tada mes žygiuosime Rakos link“, – sakė turkų prezidentas.

Raka, kuri yra IS sostinė de facto, jau seniai yra numatyta kaip kitas kovos su džihadistais taikinys, tačiau vyksta debatai dėl to, kaip puolimas turėtų atrodyti.

Su IS kovojanti JAV vadovaujama koalicija tikriausiai teiks paramą iš oro, bet Turkija nepritaria jokiam Sirijos kurdų grupuočių dalyvavimui.

Nuo rugpjūčio 24-osios turkų tankai ir specialiosios pajėgos Šiaurės Sirijoje teikia paramą opozicijos kovotojams – per ambicingą operaciją IS džihadistams iš viso pasienio rajono išstumti.

Turkija remia įvairias Sirijos opozicijos brigadas, o ne kokią nors vieną organizuotą jėgą, sako ekspertai.

Operacijos „Eufrato skydas“ tikslas yra kitas: sustabdyti Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinių (YPG) judėjimą į vakarus.

Ankara sako, kad ši kurdų grupuotė ir kurdų Demokratinės sąjungos partija (PYD) yra susijusios su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK), kuri nuo 1984 metų vykdo sukilimą Turkijoje.

Turkija, JAV ir Europos Sąjunga PKK laiko teroristine organizacija.

Rugpjūčio mėnesį kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės jėgos (SDF) – JAV remiamas maždaug 30-ies tūkst. kurdų ir arabų kovotojų aljansas – atkovojo Manbidžą iš IS.

Tačiau R.T.Erdoganas ne kartą sakė, kad jokia operacija Rakai atsiimti negalima kartu su YPG elementais, o ketvirtadienį nurodė, kad turkų operacijos metu bus taikomasi ir į kurdų kontroliuojamą Manbidžą.

Vėliau jis nurodė trečiadienį per pokalbį telefonu pasakęs JAV prezidentui Barackui Obamai, kad nepritaria jokiam YPG ar PYD dalyvavimui.

„Mums nereikia tokių teroristinių organizacijų kaip PYD/YPG. Pasakiau: „Drauge pašalinkime „Daesh“ (IS) iš Rakos. Mes tai sutvarkysime drauge su jumis.“ Mes turime jėgos“, – sakė jis.

R.T.Erdoganas taip pat sakė, kad Turkija neleis Šiaurės Irako Sindžaro rajonui tapti naujuoju Kandiliu, paminėdamas kalnuotą rajoną Irako šiaurėje, kur PKK turi bazių.

„Sindžaras yra kelyje tapti naujuoju Kandiliu. Mes (to) neleisime, nes ten yra PKK“, – sakė jis, užsimindamas apie Turkijos karinės intervencijos galimybę.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min