Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tymošenko nesutaria su Juščenka, sandoris su Rusija pergalė ar pralaimėjimas?

J.Tymošenko
AFP/„Scanpix“ nuotr. / J.Tymošenko
Šaltinis: BNS
0
A A

Ukrainos ministrė pirmininkė Julija Tymošenko trečiadienį pavadino pergale sandorį dėl dujų su Rusija, pasiektą po tris savaites trukusio dujų karo, kuriam vykstant Europa buvo likusi be dujų per žiemos speigą ir kuris pakirto konflikto dalyvių reputaciją.

Premjerės politinis priešininkas prezidentas Viktoras Juščenka antradienį, kai „Gazprom“ atnaujino sausio 1 dieną sustabdytą dujų tiekimą ukrainiečiams, iškritikavo vyriausybę už susitarimą su Rusija.

Jis pavadino tai, kas įvyko, Ukrainos „neišnaudota galimybe“, bet J.Tymošenko su tuo nesutinka.

„Ukrainai tai tikra pergalė, ir aš norėčiau, kad Ukraina išmoktų džiaugtis pergalėmis, o ne jas juodinti, – pareiškė ji, pradėdama vyriausybės posėdį. – Didžiuojuosi, kad Ukraina įveikė krizę oriai, tapo nugalėtoja“.

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas apkaltino Kijevą vagiant dujas ir nurodė kaip vieną dujų karo priežasčių valdžios Ukrainoje žlugimą, korupciją ir „klanų kovą“ artėjant 2010 metų prezidento rinkimams, kuriuose, kaip manoma, dalyvaus ir J.Tymošenko, ir V.Juščenka.

Maskva gerokai sušvelnino toną, kritikuodama Kijevą, kai J.Tymošenko pasiūlė V.Putinui tiesiogines derybas.

Po dviejų susitikimų Rusijos sostinėje V.Putinas ir J.Tymošenko paskelbė, kad šalys išsprendė nesutarimus ir sudarė sutartį dėl dujų tiekimo 10 metų laikotarpiui.

Maskva ir Kijevas sutiko atsisakyti Šveicarijoje įregistruotos tarpininkės „Rosukrenergo“, kuri buvo įsteigta pasibaigus dujų karui 2005 metų sausį, paslaugų, ir paskelbė, kad pereina prie kainodaros pagal standartinę rinkos formulę.

Kaip ir V.Putinas, J.Tymošenko ne kartą kaltino, neminėdama pavardžių, aukštus Ukrainos politikus korupcija, kurie neva trukdą atsisakyti dujų tiekimo tarpininko.

Trečiadienį ji pakartojo savo teiginį. „2009 metais mes pašalinome iš rinkos didžiausią korupciją – „Rosukrenergo“. Daugiau jokių tarpininkų ten nebebus, pagaliau mes pašalinome patį didžiausią neteisėtų pajamų šaltinį“, – sakė ji, turėdama omenyje savo politinius oponentus.

„Tie, kurie buvo šiose kyšininkavimo schemose, šiandien reiškia nepasitenkinimą rezultatais“, – aiškino J.Tymošenko susitarimo su Maskva kritikų motyvus.

„Man labai keista, jog žmonės, kurie supranta rezultatus, šiandien dar turi įžūlumo pareikšti, kad nukentėjo Ukrainos interesai“, – sakė ji.

Tikslaus sutarties turinio šalys neskelbia. Rusijos atstovai kalba, jog nuo europinės „rinkos kainos“ Kijevui bus taikoma 20 proc. nuolaida, o Ukrainos vyriausybė įsitikinusi, kad vidutinė metų kaina bus dar mažesnė.

Pliusai ir minusai

Opozicijos Ukrainos parlamente lyderis, buvęs premjeras Viktoras Janukovyčius, kurį V.Putinas rėmė per ankstesnius prezidento rinkimus kaip V.Juščenkos varžovą – kaltina dėl dujų krizės ir vyriausybę, ir prezidentą. Jis reikalauja, kad „oranžiniai“ lyderiai atsistatydintų.

Daugelis analitikų mano, kad konflikto pagrindas buvo įtakingo V.Putino nepasitenkinimas provakarietiško Ukrainos prezidento V.Juščenkos politika ir Maskvos siekis suteikti privalumų jo varžovams būsimuose rinkimuose.

Jie abejoja šio ginčo nauda Rusijos iždui, praradusiam dalį pajamų, kurios ir taip jau mąžta lėtėjant ekonomikos augimui, taip pat įspėja apie tarptautinius padarinius.

„Klausymas kyla ir europiečiams: esant recesijai jie vargu ar suras lėšų ir padidės jų noras tiesti „Šiaurės srautą“ ar „Pietų srautą“, kad ir ką žadėtų Vladimirui Putinui Gerhardas Schreoderis. O štai būtinybė sumažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų – ir Ukrainos tranzito – jau akivaizdi“, – sakoma politologo Vitalijaus Portnikovo straipsnyje, išspausdintame tinklalapyje www.grani.ru.

„Europos Sąjunga pareiškė antradienį, kad dujų ginčas sumažino jos pasitikėjimą Rusija ir Ukraina, kaip tiekimo ir tranzito šalimis, ir kad abi gali sulaukti ieškinių dėl dujų tiekimo pertrūkių.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min