Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tyrimas: narkotikų paplitimas Lietuvoje tarp 15–16 m. moksleivių išaugo

Narkotikai
Šiaulių policijos nuotr. / Narkotikai
Šaltinis: 15min
0
A A

2007 metais Europoje bent kartą gyvenime narkotikų (kanapių, amfetamino, kokaino, kreko, ekstazio, LSD arba heroino) yra bandę 23 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių. Įvairių šalių mokinių atsakymai apie narkotikų vartojimą gerokai skiriasi.

Daugiausia paauglių narkotikais svaiginasi Čekijoje – net 46 proc. Mažesnis tokių narkotikų vartojimo lygis vyrauja Šiaurės šalyse ir Rytų Europoje. Lietuvoje bent kartą narkotikų bandė 20 proc. mokinių, teigiama Narkotikų kontrolės departamento pranešime.

Pasak Narkotikų kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojo E.Jasaičio, alkoholio, tabako ir narkotikų vartojimo paplitimo tyrimo duomenys rodo, kad narkotikų paplitimas per ketverius metus mūsų šalyje tarp 15–16 m. moksleivių išaugo, tačiau reguliariai ar labai dažnai juos vartojančių paauglių skaičius padidėjo mažai ar net kai kuriais atvejais sumažėjo. Tai leidžia manyti, kad narkotikų paplitimo didėjimas yra susijęs su paauglių noru eksperimentuoti ir išbandyti tai, ką pasiūlo draugai ar kiti asmenys.

Tabako ir alkoholio vartojimas mažėja, bet piktnaudžiauti pradeda vis jaunesni moksleiviai

Tyrimas parodė, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, tarp 15–16 m. moksleivių tabako ir alkoholio vartojimas pastaruoju metu mažėja. Kartu mažėja skirtumas tarp šias medžiagas vartojančių berniukų ir mergaičių. Tabako vartojimo skirtumas tarp lyčių 2007 metais netgi išnyko – per pastarąsias 30 dienų Europoje rūkė 28 proc. berniukų ir 28 proc. mergaičių.

Per ketverius metus mūsų šalyje tarp 15–16 m. moksleivių išaugo, tačiau reguliariai ar labai dažnai juos vartojančių paauglių skaičius padidėjo mažai ar net kai kuriais atvejais sumažėjo, rodo tyrimas.

Rodikliai, susiję su alkoholio gėrimu, Europoje yra beveik vienodi abiejų lyčių grupėse. Tačiau kalbant apie dažnesnį alkoholio vartojimą atitinkamu laikotarpiu ir išgertą alkoholio kiekį, berniukų dalis paprastai yra didesnė. Didžiausia šios tendencijos priešingybė yra Islandija, kur mergaitės teigia išgeriančios daugiau alkoholio negu berniukai. Europoje tarp paauglių vyraujantis alkoholinis gėrimas yra alus (sudaro 40 proc. suvartoto alkoholio kiekio). Lietuvoje – pirmauja sidras (29 proc.) ir didėja alkoholinių kokteilių vartojimas (12 proc.).

Palyginti 2003 ir 2007 metų tyrimo duomenis išryškėja tendencija, kad jaunėja pirmą kartą pabandžiusių rūkyti, vartoti alkoholį ar narkotikus. Mokslininkai patvirtina duomenis, kad kuo jaunesnis žmogus pradeda vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, tuo didesnė tikimybė progresuoti piktnaudžiavimui jomis, o vėliau ir išsivystyti priklausomybei.

Kaip apsaugoti vaiką nuo narkotikų vartojimo?

Departamento direktoriaus pavaduotojas E.Jasaitis pabrėžia, kad būtent paauglystė yra laikotarpis, kada padidėja psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizika.

„Akivaizdu, kad ankstyvas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas yra paauglių problemų, tarp jų ir piktnaudžiavimo narkotikais, priežastis vyresniame amžiuje, – teigia Narkotikų kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojas. – Labai svarbu yra kuo anksčiau nustatyti, jog vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, ir taikyti ankstyvąją intervenciją – psichologinės, socialinės ir pedagoginės pagalbos priemones.“

Siekiant mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo riziką, pasak E.Jasaičio, visų pirma turi būti tinkamai ir tikslingai organizuojamas jaunimo užimtumas: „Vaikai yra parengiami suaugusiųjų gyvenimui, mokant prisitaikyti kintančioje visuomenėje, kritiškai mąstyti, save pažinti ir tinkamai priimti sprendimą, įveikti stresą ir atsispirti bendraamžių spaudimui, šiuo atveju, vartoti psichoaktyviąsias medžiagas.“

Labai svarbu, kad pedagogai, įtariantys, jog vaikas gali vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, nelauktų, neslėptų problemos ir drąsiai informuotų vaiko tėvus, o tėvai kreiptųsi į specializuotas sveikatos priežiūros įstaigas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min