Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukraina paprašė JAV specialaus saugumo statuso

Ukrainos vadovas Petro Porošenka
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Ukrainos vadovas Petro Porošenka
Šaltinis: BNS
0
A A

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį paprašė Vašingtono suteikti jo šaliai „specialų“ saugumo statusą be narystės NATO, kad būtų sustiprinta jos gynyba nuo Rusijos agresijos.

„Atsižvelgdama į dabartinę padėtį, Ukrainos demokratija turi remtis stipria armija, – sakė P.Porošenka JAV statymų leidėjams. – Turint tai galvoje, aš labai raginu Jungtines Valstijas suteikti Ukrainai specialų neprisijungusios partnerės statusą“.

P.Porošenka atvyko į Vašingtoną Baltuosiuose rūmuose susitikti su prezidentu Baracku Obama, bet iš pradžių savo iššūkio ir laisvės žinią perteikė Kongresui, kur jam kelis kartus buvo plojama atsistojus, už tai, kad jis siekė JAV paramos ir pažadėjo drąsiai priešintis Kremliaus remiamai agresijai.

Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją jis pavadino „vienu ciniškiausių per šiuolaikinę istoriją išdavystės aktų “, kuris įstūmė Europą į didžiausią pastarųjų dešimtmečių saugumo krizę.

Tai, ką gavome iš Rusijos, buvo aneksija ir karas, kuris nustūmė Ukrainą prie ribos

„Tai, ką gavome iš Rusijos, buvo aneksija ir karas, kuris nustūmė Ukrainą prie ribos“, – sakė jis ir pažadėjo, kad Kijevas „jokiu būdu ir jokia kaina“ nesutiks su Rusijos įvykdyta Krymo okupacija.

Jis perspėjo dėl naujo Šaltojo karo galimybės, bet tvirtino, kad yra realus taikos artimoje ateityje šansas.

„Esu įsitikinęs, jog Ukrainos liaudis ir Rusijos liaudis turi pakankamai geros valios, kad suteiktų taikai vieną paskutinį šansą ir nugalėtų neapykantos dvasią“, – sakė jis.

„Nepaisydamas šio karo beprotybės, esu įsitikinęs, kad taiką galima pasiekti – ir veikiau greičiau, o ne vėliau“, – sakė jis.

Prieš ketvirtadienio susitikimą Baltuosiuose Rūmuose JAV pareigūnai sakė, kad B.Obama paskelbs apie pagalbos saugumui paketus, pagal kuriuos Ukrainos pajėgoms bus parūpinta radiolokatorių prieš minosvaidžių ugnį, kad būtų galima pastebėti atskriejančius artilerijos sviedinius. JAV taip pat skirs transporto priemonių ir patrulinių laivų, šarvuotų kūno apsaugų ir sunkiosios inžinerinės įrangos.

Nepaisant B.Obamos administracijoje esančios tam tikros paramos P.Porošenkos prašymui, pareigūnai sakė, jog prezidentas ir toliau nepritaria letaliajai paramai ir nenumato tiesioginio Ukrainos kariškių ginklavimo kaip veiksmingo būdo konfliktui užbaigti.

Kongresas taip pat spaudė B.Obamą didinti karinę pagalbą Ukrainai. Senato Užsienio ryšių komitetas ketvirtadienį turėjo balsuoti dėl abiejų partijų pateikto įstatymo, pagal kurį būtų padidinta karinė ir nekarinė pagalba, be to, įvestos plačios sankcijos Rusijos gynybos, energetikos ir finansų sektoriams.

„Prezidentas Putinas apvertė tarptautinę tvarką ir pliaukštelėjimas per riešą neatgrasins (nuo) būsimų Rusijos provokacijų, – sakė komiteto pirmininkas, demokratų senatorius Robertas Menendezas. – Rusijos agresijos akivaizdoje Ukrainai reikia mūsų tvirtos ir ryžtingos paramos, o ne neapibrėžto atsako. Mes neturime kito pasirinkimo, tik – taikyti griežtas sankcijas Rusijai, drauge su karine pagalba Ukrainai“.

Pagal tą įstatymą būtų leista per fiskalinius 2015 metus skirti 350 mln. dolerių karinei pagalbai, įskaitant prieštankinius ir šarvamušius ginklus, amuniciją, radiolokatorius prieš artileriją ir bepiločius sekimo lėktuvus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min