Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 4d. 23:15

Ukraina taip norėjo JAV raketų, kad įšaldė bendradarbiavimą su specialiuoju prokuroru Robertu Muelleriu

Raketų „Javelin“ gavusi Ukraina nenori rūstinti JAV prezidento D.Trumpo
„Scanpix“ nuotr. / Raketų „Javelin“ gavusi Ukraina nenori rūstinti JAV prezidento D.Trumpo

Jungtinėse Amerikos Valstijose Paului Manafortui gresia baudžiamoji atsakomybė už pinigų plovimą ir finansinį sukčiavimą – įtariami nusikaltimai susiję jo darbu buvusiai Ukrainos Regionų partijai. Bet pačioje Ukrainoje pareigūnai, regis, taip nenori supykdyti JAV prezidento Donaldo Trumpo, kad balandžio pradžioje prokurorai iš esmės įšaldė keturias bylas, kuriose minima P.Manaforto, buvusio D.Trumpo rinkimų kampanijos vadovo, pavardė, rašo „The New York Times“.

Garsi apžvalgininkė Anne Applebaum jau pastebėjo: „Tai dar vienas pavyzdys, kai JAV sąjungininkė pritaiko veiksmus prie asmeninių Trumpo pageidavimų.“

O amerikietis istorikas, Transatlantinės akademijos ekspertas Michaelas Kimmage'as tame pačiame tinkle „Twitter“ pridūrė: „Jei tai teisybė, būtina užduoti sunkų klausimą: ką mes (JAV, – red.) saugome ir giname tiekdami karinę pagalbą Ukrainai?“

Taip jie reagavo į „The New York Times“ rašinį, kuriame teigiama, kad Ukrainos prokurorai nusprendė sustabdyti bendradarbiavimą su JAV specialiuoju prokuroru Robertu Muelleriu ir patys įšaldė keturis su P.Manafortu susijusius tyrimus.

Anot dienraščio, bylos tiesiog pernelyg jautrios Kijevui, kuris labai priklausomas nuo finansinės ir karinės pagalbos iš Vašingtono.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas

Ukrainiečiai esą puikiai suvokia, kaip neigiamai specialiojo prokuroro R.Muellerio, kuris analizuoja galimą susimokymą tarp D.Trumpo kampanijos ir Kremliaus, tyrimą vertina D.Trumpas.

Be to, sprendimas sustabdyti tyrimus Ukrainoje buvo priimtas itin subtiliu metu – D.Trumpo administracija kaip tik raitė paskutinius štrichus ant planų parduoti Kijevui išmanių prieštankinių raketų „Javelin“.

JAV Valstybės departamentas eksporto licenciją raketoms išdavė pernai gruodžio 22-ąją, o kovo 2 dieną Pentagonas paskelbė pritariantis 210 raketų ir 35 jų paleidimo įrenginių pardavimui Ukrainai. Kijevas savuosius tyrimus, susijusius su P.Manafortu, sustabdė balandžio pradžioje.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Raketų paleidimo sistema „Javelin“
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Raketų paleidimo sistema „Javelin“

Prokurorui surišo rankas

Įdomiausia, kad Ukrainos politikai patys noriai pripažįsta bendradarbiavimo su JAV tyrėjais įšaldymo faktą. Pavyzdžiui, parlamentaras ir prezidento Petro Porošenkos sąjungininkas Volodymyras Arijevas – itin atviras.

„Visais įmanomais būdais stengiamės nesuerzinti aukščiausio rango Amerikos pareigūnų. Turime nesugadinti santykių su (D.Trumpo, – red.) administracija“, – pareiškė V.Arijevas.

Ukrainos tyrėjai bandė atsekti pinigus, kuriuos šalies politikai, siejami su nuverstu prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, sumokėjo P.Manafortui ir Niujorko teisininkų kompanijai „Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom“.

„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Janukovyčius
„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Janukovyčius

P.Manafortas ilgą laiką dirbo V.Janukovyčiaus, kuris paspruko iš Ukrainos per 2014-ųjų protestus, konsultantu – amerikietis bandė pataisyti politiko įvaizdį ir suteikti jam provakarietiškų spalvų. Misija pavyko – V.Janukovyčius 2010 metais laimėjo prezidento rinkimus.

Naujoji, porevoliucinė vyriausybė paskyrė specialųjį prokurorą, kuris turėjo tirti korupciją buvusioje administracijoje.

Iki praėjusių metų pabaigos Serhijus Horbatiukas atvertė apie 3 tūkst. bylų, iš kurių keturios buvo susijusios su P.Manaforto darbu V.Janukovyčiui ir Regionų partijai.

„Twitter“ nuotr./Serhijus Horbatiukas
„Twitter“ nuotr./Serhijus Horbatiukas

Tačiau balandį buvo paskelbtas įsakas, kuris išskyrė būtent šiuos keturis tyrimus. Generalinė prokuratūra patikslino, kad bylos ne uždaromos, o tik įšaldomos, tačiau pagal įsaką S.Horbatiukas nebegali skelbti šaukimų į teismą ir apklausti liudininkų.

„Mes nebeturime galios tęsti tyrimą“, – turėjo pripažinti S.Horbatiukas.

„Juodoji knyga“

Vienoje byloje buvo gilinamasi į įtariamo pinigų plovimo atvejį – 750 tūkst. JAV dolerių pervedimą P.Manafortui iš Ukrainos priedangos bendrovės. Ši įmoka – tik dalis lėšų, kurias amerikiečiui pervedė politikai Ukrainoje.

Kitoje kalbama apie buvusį Ukrainos Aukščiausiosios Rados užsienio reikalų komiteto pirmininką Vitalijų Kaliužną, kuris pasirašė po 9 iš 22 įsakų sumokėti P.Manafortui, rastų slaptoje knygoje po revoliucijos. Paaiškėjo, kad P.Manafortui buvo sumokėta 12,5 mln. dolerių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paulas Manafortas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paulas Manafortas

Ši „Juodoji knyga“ yra labai svarbi tiriant korupciją buvusioje V.Janukovyčiaus vyriausybėje. Paties P.Manaforto atstovas tikina, kad knyga gali būti klastotė.

Dar dviejose bylose žvelgiama į „Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom“ padedant P.Manafortui parašytą ataskaitą, kurioje teisinamas V.Janukovyčiaus politinės priešininkės Julijos Tymošenko areštas ir kalinimas.

Ar R.Muelleriui įdomu?

Sausį S.Horbatiukas pats kreipėsi į JAV specialųjį prokurorą R.Muellerį su formaliu pasiūlymu bendradarbiauti – dalintis surinktais įrodymais, kitais dokumentais.

S.Horbatiuko teigimu, atsakymo iš už Atlanto jis nesulaukė. O dabar pasiūlymas šiaip ar taip nebegalioja, nes prokuroras nebeturi teisės tęsti tyrimą.

Tiesa, Ukrainos parlamentaras Serhijus Leščenka įsitikinęs, kad minėtos „Juodosios knygos“ turinys būtų labai naudingas R.Muelleriui ir jo komandai, kuri galėtų sustiprinti prokurorų kaltinimus P.Manafortui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka

Pavyzdžiui, Ukrainoje buvo nustatyta, kad iš šios šalies buvo vykdomi mokėjimai kompanijai Kipre „Global Highways Limited“, kuri minima ir R.Muellerio šiemet federaliniame teisme Virdžinijos valstijoje paskelbtame kaltinamajame akte.

Sausį S.Horbatiukas pats kreipėsi į JAV specialųjį prokurorą R.Muellerį su formaliu pasiūlymu bendradarbiauti – dalintis surinktais įrodymais, kitais dokumentais.

Be to, Ukrainos teisėsauga įvykdė ir dar vieną R.Muelleriui kažin ar naudingą manevrą: leido iš Ukrainos į Rusiją išvykti vienam potencialiam liudininkui, galbūt galėjusiam padėti įrodyti susimokymą tarp D.Trumpo kampanijos ir Kremliaus.

Tas liudininkas – buvęs P.Manaforto patikėtinis Kijeve Konstantinas Kilimnikas, kuris yra siejamas su Rusijos žvalgyba. Šiuo metu jis jau gyvena Rusijoje.

Pačioje Amerikoje R.Muellerį, regis, vis dar labai domino galimi P.Manaforto ryšiai su Rusija. Šią savaitę JAV žiniasklaidoje buvo paviešintas galimų R.Muellerio klausimų D.Trumpui sąrašas, kuris buvo perduotas prezidento advokatams.

„Ką jūs žinojote apie bet kokį jūsų kampanijos, įskaitant Paulą Manafortą, bandymą susisiekti su Rusija dėl galimos pagalbos kampanijai?“ – taip, pavyzdžiui, skamba vienas klausimas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris ir Donaldas Trumpas

>>

Kijeve sandoris dėl raketų „Javelin“ vertinamas kaip P.Porošenkos politinė pergalė, esą įrodanti, kad amerikiečiai remia jo vyriausybę kovoje su prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje.

Kai Ukraina balandžio 30-ąją paskelbė gavusi raketas, P.Porošenka feisbuke paskelbė, kad „ilgai laukti ginklai atkeliavo į Ukrainos armiją“. Be to, JAV kiekvienais metais remia Ukrainą maždaug 600 mln. JAV dolerių.

A.Derkačas: „Ukraina labai rizikuotų, jei padėtų politizuotam tyrimui Jungtinėse Valstijose. Ukrainoje visi bijo šios bylos.“

Davidas Sakvarelidzė, buvęs Ukrainos generalinio prokuroro pavaduotojas, kuris dabar veikia politinėje opozicijoje, sako netikintis, kad šalies teisėsauga su kuo nors JAV derino sprendimą sustabdyti su P.Manafortu siejamus tyrimus ar kad taip pasielgė susitarus dėl „Javelin“.

Esą Ukrainos politikai patys padarė išvadą, kad bet kokia pagalba JAV tyrėjams, dirbantiems su P.Manaforto byla, supykdytų D.Trumpą.

„Įsivaizduokite Trumpą tviteryje parašantį: „Jungtinės Valstijos neberems korumpuotų posovietinių lyderių, įskaitant Ukrainoje.“ Tai būtų jo pabaiga“, – mano D.Sakvarelidzė.

Aukščiausiosios Rados deputatas Andrijus Derkačas praėjusių metų vasarą jau buvo inicijavęs tyrimą dėl informacijos apie P.Manafortą supančius tyrimus tekėjimo į žiniasklaidą. Politikas teigė, kad gali kilti problemų dėl JAV pagalbos Ukrainai.

„Ukraina labai rizikuotų, jei padėtų politizuotam tyrimui Jungtinėse Valstijose. Ukrainoje visi bijo šios bylos“, – teigė A.Derkačas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Povilo Urbšio sėkmė: 2,3 tūkst. eurų vertintą žemę pardavė už 143 tūkst. eurų

Aktualu

Patvirtintas „Brexit“ susitarimo projektas: lietuviai teisės gyventi JK nepraras

24sek

Pergalingas metimas per J.Valančiūno ranką: buvęs „Raptors“ treneris triumfavo Toronte

Annos istorija

Aktualu

Tarp taikos ir naujo karo: kas šiomis dienomis vyksta Gazos Ruože?

Interviu Kultūra

Mokslininkas ir rašytojas Alanas Lightmanas: apie lėtesnio gyvenimo ilgesį ir naująją pasaulio tvarką

24sek

Po Antano Guogos pareiškimų – sirgalių gedulo vainikas prie „Ryto“ biuro durų

Aktualu

Linas Kojala apie patvirtintą „Brexit“ susitarimo projektą: tai – dar ne pabaiga

Vardai

„Dydžio (r)evoliuciją“ laimėjo Vitalija Jonikytė: dirbti į fabriką Norvegijoje jurbarkiškė nebegrįš

Aktualu

R.Dagys: protingumo kriterijai nesuveikė, Vaiko teisių apsaugos įstatymą teks keisti

Verslas

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Didžiajai Britanijai

N-18 Aktualu

Nuogas moteris internete atradęs senolis teisiamas kaip sunkus nusikaltėlis

Sportas

Belgišką sprigtą gavusio „Vyčio“ strategas L.Mistura: „Mūsų žaidėjai – ne prastesni“

Gyvenimas

Atsikratyti pilvo padės penki prieskoniai

Vardai

15 kilogramų priaugusi Natalija Bunkė: „Dabar toks etapas. Turbūt... per gerai gyvenu!“

„Ginčas“: K.Maksvytis vertas treniruoti „Žalgirį“ ir „Rytą“?

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. K.Sarnicko-Kasteto „Turnė̃“ – ne apie „G&G“, bet apie „Alkūninį veleną“

„urBONUSas“: M.Kalnietis – apie rekordus Prancūzijoje, „Žalgirį“ ir linksmas istorijas

Aktualu

Pasvalyje statomas paminklas kunigaikščiui Žygimantui Augustui

Gyvenimas

Nutirpusiu kūnu nėščioji priimamajame laukė kelias valandas: ką reiškia skubus siuntimas?

Naujienos

Sportas

Sunkus startas – Žydrūnas Savickas pasaulio čempionate kol kas tik 9-as

Aktualu

Iš ginekologo lūpų: įžeidimai, gąsdinimai ir skuba atlikti abortą

Gyvenimas

Ką daryti, jei per pirmąjį pasimatymą suvokiate, kad šis žmogus – ne jūsų skonio

Sportas

„MMA Bushido'74“: įniršusio M.Mizgaičio pergalingas debiutas, raudonbarzdžio italo cirkelis ir I.Baryso titulas per 44 sekundes

Aktualu

Dešimtmetį neatvertame „Telecentro“ sandėliuke Klaipėdoje – žmogaus kaukolė

Pasaulis kišenėje

Pamatyk Lietuvoje: po Krekenavos regioninį parką automobiliu – 1 diena, 20 objektų

Vardai

Vyrų mados savaitės uždarymo svečiai vienas kitą lenkė originalumu

Aktualu

Naktis Kaune: „Negaliojantį vairuotojo pažymėjimą atsinaujinsiu, kai nusipirksiu mašiną“

Vardai

Į Kauną grįžęs Bryanas Adamsas publikos pamokytas lietuviškai tarė: „Pajudink subinę“

Aktualu

Lietuvos pareigūnai kol kas nesulaukia kvietimo į V.Putino inauguraciją

Gyvenimas

5 metus su negailestinga diagnoze gyvenantis V.Garastas atvirai prabilo apie pergalių aikštelėje kainą

Aktualu

Nepažinta ir persekiota Lietuvos mažuma: ką apie kurčiuosius ir gestų kalbą verta žinoti girdintiesiems?

Naktinis kelių policijos reidas Vilniuje baigėsi be pažeidimų

Pasaulis kišenėje

Ką būtina žinoti apie nemokamus „InterRail“ bilietus 18-mečiams

24sek

NBA: sužvėrėjęs Anthony Davisas išmaudė „Warriors“ ir sugrąžino intrigą

Aktualu

Sugedusiame lifte siaubą su dukra išgyvenęs kaunietis: „Rėkėme, bet mūsų niekas negirdėjo“

Vardai

Oksana Pikul nebevynioja žodžių į vatą: Simas Jasaitis turi meilužę nuo lapkričio

24sek

Ilgamečių PAO savininkų atsakas Eurolygos vadovui: „Niekas mūsų neįžeidinės“

Verslas

Įsibėgėja „Magnum“ verslo centro statybos, „Respublikos“ vaiduoklio griovimo darbai – į pabaigą

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min