Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 18d. 23:35

Ukrainietės darbo paieškos Lenkijoje: jai siūlo asistentės darbą ir 3 tūkst. zlotų už seksą

Liūdna moteris
„Fotolia“ nuotr. / Liūdna moteris

Kaip susirasti darbą Lenkijoje, jeigu esi atvykusi iš Ukrainos? Jauna ukrainietė pasidalijo su tokfm.pl savo patirtimi, iš kurios aiškėja, kad moteriai su slaviška pavarde Lenkijoje įmanoma susirasti nebent intymų darbą. „Gaunu tik tokius pasiūlymus: „Įdarbinsiu asistentę-meilužę, užmokestis 8 tūkst.“, darbo pokalbiai taip pat vienareikšmiški. Ar taip sekasi tik man, ar tai visuotinė problema?“ – svarsto metus Lenkijoje gyvenanti jauna ukrainietė.

Olga (vardas pakeistas) yra 25  metų. Lenkiškai kalba beveik be akcento. Taip pat moka rusiškai ir angliškai, baigė ekonomikos studijas viename Ukrainos universitete, turi patirties organizuojant renginius. Mergina aukšta ir patraukli. Į Lenkiją ji atvyko tikėdamasi čia susirasti darbą ir uždirbti tiek, kad sugebėtų paremti ir savo šeimą Ukrainoje.

Valytoja ar aukle būti nenori

Mergina tvirtina nenorinti dirbti valytoja ar aukle, bet pasinaudoti žiniomis, kurias yra įgijusi – norėtų tapti vertėja, asistente, vadybininke. Tačiau metus skyrusi darbo paieškomis Olga neslepia nusivylimo ir tvirtina, kad jai jau gana darbo pokalbių, kuriuose ji traktuojama kaip „mėsos gabalas“, ir elektroninių laiškų su pasiūlymais intymiai susitikti „kiekvienas kartas už 700 zlotų“.

Išsiuntinėjusi CV jauna ukrainietė iš jai nepažįstamų el.pašto adresų sulaukė pasiūlymų, kurių nesitikėjo. „Ar imsies asmeninės asistentės pareigų už 3 tūkst. zlotų ir papildomai 3 tūkst. už seksą?“ „Labas, esi panaši į mano idealą, todėl klausiu: ar norėtum asmeniškai susitikti su finansiniu užmokesčiu tau?“ „Labas, įdarbinčiau asistentę-meilužę už 8 tūkst. zlotų atlygį.“

Tokio ir panašaus turinio laiškai ėmė plaukti į Olgos el.pašto dėžutę. Visuose buvo tas pats pasiūlymas – intymūs susitikimai ir pinigai už seksą.

Fotolia nuotr./Priekabiavimas darbe. Kaip to išvengti?
Fotolia nuotr./Priekabiavimas darbe. Kaip to išvengti?

CV užuominų apie seksą nėra

„Tokių laiškų gaunu begales. Nežinau, iš kur tie vyrai turi mano adresą. Siunčiau CV tik pagal oficialius skelbimus, rastus skelbimų puslapiuose, nerašiau bet kam. Niekur internete neplatinau savo CV, neskelbiau el.pašto adreso“, – skundžiasi ukrainietė ir rodo Lenkijos žurnalistams savo CV, bandydama įrodyti, kad jame nėra jokių užuominų apie seksą.

Gyvenimo aprašyme, kaip rašo tokfm.pl, išties tik informacija apie buvusius laikinus darbus, studijas, pabaigtas mokyklas. Prisegta dailios merginos nuotrauka. „Ar tai dėl to, kad esu jauna ir graži, ar dėl to, kad mano pavardė skamba rytietiškai? El.laiškus tiesiog ignoruoju, nors tai ir nėra malonu. Bet blogiausi yra pokalbiai dėl darbo. Kadangi negaunu daug pasiūlymų, einu į juos su viltimi. Bet jie baigiasi ne geriau“, – įskaudinta kalbėjo mergina.

Tokių laiškų gaunu begales. Nežinau, iš kur tie vyrai turi mano adresą. Siunčiau CV tik pagal oficialius skelbimus, rastus skelbimų puslapiuose, nerašiau bet kam. Niekur internete neplatinau savo CV, neskelbiau el.pašto adreso, – skundžiasi Olga.

Olga pasakoja apie atvejį, kai buvo pakviesta pokalbio dėl asistentės darbo vienoje konsultavimo bendrovėje. Per 60 m. perkopęs vyras ją nusivedė į kabinetą ir praktiškai net neperskaitęs CV pareiškė, kad ji įdarbinta. O tada sako: „Bet būtų gerai, kad sutiktumėte su papildomu sutarties punktu.“

Jaučiasi kaip „mėsos gabalas“

Pasirodo, kalba eina apie įvairias išvykas, vakarinius susitikimus, kartais tiesiog vakarienes restoranuose. Pirmasis toks susitikimas galėtų įvykti jau tą patį vakarą. Olga sako, kad po tokių žodžių susirenka savo daiktus ir tiesiog išeina. O tada verkia visą naktį.

Tokių „darbo pokalbių“ Olga jau turėjo ne vieną. Sako besijaučianti juose kaip „mėsos gabalas“.

Jauna ukrainietė nėra parašiusi nė vieno skundo dėl tokio elgesio, neprašo niekieno pagalbos, skundžiasi tik draugėms. O pastarosios tvirtina, kad ji tiesiog kvaila atsisakydama panašių pasiūlymų. „Juk man reikia pinigų, tai kodėl atsisakau, vis kartoja mano draugės. Bet aš neieškau rėmėjo, tik darbo“, – pyksta Olga ir prisipažįsta daugiau CV nebesiuntinėjanti.

Ukrainiečiai ypač diskriminuojami

Pasirodo, Olga ne vienintelė su tokiomis problemomis susidurianti ukrainietė Lenkijoje. Kaip tokfm.pl sakė dr. Kinga Wysienska-Di Carlo iš Filosofijos ir sociologijos instituto PAN, tyrinėjanti lenkų elgesį su įvairiais svetimtaučiais, ši istorija tik parodo, kokia didelė yra imigrantų diskriminacijos problema Lenkijoje, o ypač kalbant apie ukrainietes.

Mokslininkės teigimu, ukrainietes itin nenoriai įdarbina darbdaviai, mieliau renkasi net vietnamietes. 

Alvydo Januševičiaus nuotr./Ukrainos vėliava
Alvydo Januševičiaus nuotr./Ukrainos vėliava

Panašiai yra ir nuomos rinkoje. Esą jeigu gyvenamąjį plotą norėdavo išsinuomoti ukrainiečiai, jiems atsirasdavo papildomų sąlygų ir mokesčių.

Iš kur tokie dalykai? Kalti stereotipai ir išankstinis nusistatymas. Anot mokslininkės, Lenkijoje labai juntama nemeilė „rusams“, tad užtenka turėti rusiškai skambančią pavardę ar akcentą ir būsi tarp nemėgstamiausių žmonių. Iš kitos pusės kai kalbama apie moteris, tuoj pat prisimenamos pakelių prostitutės, savo paslaugas siūlančios už rytinės šalies sienos. Ir nors kalbama apie įvairias Rytų šalis, su prostitucija paprastai siejamos ukrainietės ir baltarusės. Kadangi iš Ukrainos į Lenkiją plūsta daugiausia imigrantų, jie ir patiria daugiausia diskriminacijos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min