Dabar populiaru
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Publikuota: 2014 vasario 20d. 06:01 , atnaujinta: 2014 vasario 21d. 00:46

Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė sprendimą atšaukti „antiteroristinę operaciją“ ir karinius dalinius iš Kijevo

Ukrainos Rada
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Ukrainos Rada

Ketvirtadienio vakarą Aukščiausioji Rada priėmė rezoliuciją, draudžiančią naudoti šaunamuosius ginklus Kijeve ir numatančią atšaukti karinius dalinius. Už šią rezoliuciją balsavo 236 deputatai. Taip pat numatomas išvakarėse paskelbtos „antiteroristinės operacijos“ ir transporto blokados nutraukimas. Tuo metu V.Janukovyčius pareiškė ES pasiuntiniams esąs nusiteikęs surengti pirmalaikius rinkimus. Naujienų agentūra „Unian“ vėlų ketvirtadienio vakarą pranešė, kad identifikuoti 58 žuvusieji.

00.46 val. Vers paminklą Leninui

Žitomyre apie 2 tūkst. žmonių susirinko Soboro aikštėje tam, kad nuverstų paminklą Leninui. Laukiama, kol į vietą bus atgabenta sunkioji technika, kuri padės nuversti monumentą.

23.24 val. Merkel, Obama ir Putinas paragino Ukrainoje siekti „politinio sprendimo“

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį kartu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu paragino siekti neatidėliotino politinio sprendimo siekiant rasti išeitį iš Ukrainą krečiančios kruvinos krizės.

„Kanclerė ir prezidentai pasiekė susitarimą paraginti kaip galima greičiau siekti politinio Ukrainos krizės sprendimo ir užbaigti kraujo praliejimą“, – sako Vokietijos vyriausybė pranešime, kuris buvo išplatintas po telefoninių pokalbių tarp Vakarų lyderių ir V.Putino, nesutariančių dėl Ukrainos ateities.

A.Merkel paskambino abiem prezidentams ir pokalbio metu informavo juos apie derybas, kurias trys Europos Sąjungos (ES) pasiuntiniai – Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos ministrai – vedė su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi ir opozicijos lyderiais.

V.Janukovyčius leido suprasti ES pasiuntiniams, kad jis esąs nusiteikęs surengti pirmalaikius rinkimus.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis nurodė, kad per ES derybas Kijeve buvo žengtas didelis žingsnis siekiant išspręsti Ukrainos krizę.

„Pažanga buvo pasiekta, bet reikšmingi skirtumai liko“, – parašė R.Sikorskis, vienas iš trijų ES pasiuntinių Kijeve.

Baltieji rūmai išplatino pareiškimą, kuriame sakoma, kad B.Obama ir A.Merkel „sutarė, jog kritiškai svarbu, kad Jungtinės Valstijos, Vokietija ir Europos Sąjunga artimiausiomis dienomis toliau palaikytų glaudų ryšį dėl žingsnių, kuriuos mes galime žengti siekdami paremti smurto nutraukimą ir politinio sprendimo, kuris atitiktų geriausius Ukrainos žmonių interesus, radimą.“

R.Sikorskis: derybomis Kijeve pasiekta pažangos, bet nesutarimų išlieka

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis ketvirtadienį pareiškė, kad per Europos Sąjungos (ES) derybas Kijeve buvo žengtas didelis žingsnis siekiant išspręsti Ukrainos krizę.

„Pažanga buvo pasiekta, bet reikšmingi skirtumai liko", – „Twitter“ parašė R.Sikorskis, vienas iš trijų ES pasiuntinių Kijeve.

22.49 val. Aukščiausiosios Rados priimtoje rezoliucijoje numatomas išvakarėse paskelbtos „antiteroristinės operacijos“ ir transporto blokados nutraukimas.

Iš Ukrainos prezidento atimta teisė paskelbti nepaprastąją padėtį. Šia teise dabar gali pasinaudoti tik parlamentas, – skelbia Lenkijos televizija TVN24.

Naujienų agentūra „Unian“ praneša, kad identifikuoti 58 žuvusieji.

VIDEO: Tiesiogiai iš Kijevo
VIDEO: Tiesiogiai iš Kijevo

22.39 val. Po susitikimo su opozicija Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai vėl grįžo pas Viktorą Janukovyčių.

22.25 val. P.Auštrevičius: ukrainiečiai laukia, kad ES žodžiai taptų veiksmais

Kijeve besilankantis Seimo vicepirmininkas liberalas Petras Auštrevičius sako, kad Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų sutarimas dėl sankcijų Ukrainai vertinamas teigiamai, bet laukiama, kol ribojimai ims realiai veikti.

„Labai teigiamai vertina. Jie tiktai laukia, kad šie žodžiai galiausiai virstų kažkokiais darbais ir realiais veiksmais. Man atrodo, Europos Sąjunga ir Vakarai jau viršijo savo žodžių limitą kelis kartus, duok Dieve, kad pajudėtų kiek nors konkrečiai“, – BNS sakė P.Auštrevičius po susikimo su vietos žurnalistais, visuomenininkais, tarp kurių – asociacijos „Civic Guard“ vadovas Eduardas Zeinalovas.

Ketvirtadienį Briuselyje susirinkę ES ministrai priėmė politinį sprendimą, kad asmenims, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus, represijas ir kraujo praliejimą Ukrainoje, būtų įvestos tikslinės sankcijos – vizų neišdavimas, sąskaitų ES bankuose įšaldymas, taip pat numatyta atšauti licencijas įrangai, kuri gali būti naudojama represijoms prieš taikius gyventojus, ir atpiginti vizas ar jas padaryti nemokamas paprastiems piliečiams.

P.Auštrevičius Ukrainoje lankosi su Europos Parlamento Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) frakcijos delegacija. Į Kijevą jis atvyko ketvirtadienio vakarą, į Vilnių planuoja grįžti penktadienį.

„Mes susitikinėjam dabar dar su nevyriausybinėmis organizacijomis, laukiam susitikimo su opozicijos lyderiais“, – sakė P.Auštrevičius.

Penktadienio naktį numatytas P.Auštrevičiaus susitikimas su Ukrainos opozicijos lyderiais Vitalijumi Klyčko ir Arsenijumi Jaceniuku.

P.Auštrevičiaus teigimu, vizitu siekiama įpūsti pasitikėjimo demokratinėms Ukrainos jėgoms.

„Yra daug nerimo ir netikrumo, tačiau kiek pasišnekame su tais, kurie mus lydi, su liberalais ir paprastais žmonėmis, vis dėlto jų dvasinė stiprybė yra kažkas tokio – jos galėtų pavydėti daugelis tautų. Mane žavi tas pasiryžimas būti iki galo, tai yra stiprybė, kurios jokia jėga negali įveikti taip paprastai“, – kalbėjo P.Auštrevičius.

Šis P.Auštrevičiaus vizitas su Lietuvos Seimu nesusijęs, parlamentaras gavo tik būtiną valdybos pritarimą kelionei.

21.57 val. Užsienio spauda praneša kad iš tarptautinio Kijevo oro uosto išskrido arba rengiasi išskristi dalis politikų.

21.01 val. V.Janukovyčius pareiškė ES pasiuntiniams esąs nusiteikęs surengti pirmalaikius rinkimus

Kaip praneša Zn.ua Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius išreiškė pritarimą Europos Sąjungos pasiuntinių pasiūlymui surengti pirmalaikius rinkimus. Šią žinią Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“.

Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos diplomatijos vadovai anksčiau ketvirtadienį vedė derybas dėl dokumento, kuris galbūt suteikia kažkokią viltį padėti įveikti smurto grandinę, – sakė D.Tuskas Varšuvoje.

„Be kitų dalykų, buvo sutarta su Janukovyčiumi, kad esama pasiryžimo surengti šiais metais pirmalaikius rinkimus, tiek prezidento, tiek parlamento“, – sakė D.Tuskas po derybų su Laurent'u Fabiusu, Franku-Walteriu Steinmeieriu ir Radoslawu Sikorskiu.

D.Tuskas pridūrė, kad V.Janukovyčius esąs nusiteikęs suformuoti nacionalinės vienybės vyriausybę per artimiausias dešimt dienų ir priimti konstitucijos pataisas iki vasaros.

D.Tuskas sakė, jog opozicijos lyderiai dabar nagrinėja dokumento juodraštį, bet pridūrė, kad „iš tiesų sunku priimti šiuos pasiūlymus rimtai, kai jie pateikiami su prezidento Janukovyčiaus įsipareigojimu“.

ES pasiuntiniai keliais valandas vedė derybas su V.Janukovyčiumi ir su trimis pagrindiniais opozicijos lyderiais Kijeve, o vėliau ketvirtadienį ES nutarė skelbti draudimą keliauti ukrainiečiams, kurių „rankos suteptos krauju“, ir įšaldyti jų sąskaitas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius

„Berkut“ bazėje – gaisras

Tuo metu „Unian“ praneša, kad Lvove specialiųjų pajėgų „Berkut“ bazėje, esančioje Troleibusnajos gatvėje, kilo gaisras. Kol kas nepatikslinama, ar dega būtent ši bazė, ar šalia jos esančios patalpos. Spėjama, kad gaisrą sukėlė į pastatą paleisti Molotovo kokteiliai.

Ukrainos parlamente opozicija reikalauja vidaus reikalų ministro atstatydinimo

Kijeve vykstančiame neeiliniame Aukščiausiosios Rados posėdyje opozicija reikalauja, kad dar šiandien būtų nustatyta pirmalaikių prezidento rinkimų data, atstatydintas vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharačenka bei pareikštas nepasitikėjimas generaliniu prokuroru Viktoru Pšonka.

Visa tai iš tribūnos pareiškė partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) deputatas Oleksandras Turčynovas, pranešė Ukrainos naujienų agentūra UNN.

Jis dar kartą primygtinai ragino parlamentą sugrąžinti 2004-ųjų konstituciją ir paskirti pirmalaikių prezidento rinkimų datą.

20.38 val. Ukrainos parlamento narys Anatolijus Hricenka pareiškė, kad į protestuotojus šūvius paleido šalies nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos darbuotojai. Tuo metu Ukrainos saugumo taryba praneša, kad ketvirtadienį specialusis būrys „Alfa“ jokių veiksmų nesiėmė. 

Toliau skaičiuojamos aukos. Skelbiama, kad žuvusiųjų milicininkų skaičius nuo vasario 18-osios jau pasiekė 13.

19.35 val. ES apsisprendė dėl sankcijų

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį Briuselyje apsisprendė dėl sankcijų Ukrainai. ES nutarė skelbti draudimą keliauti ukrainiečiams, kurių „rankos suteptos krauju“, ir įšaldyti jų sąskaitas, pranešė Italijos užsienio reikalų ministrė Emma Bonino.

Ji pasakė, kad po Ukrainos krizę svarsčiusių ES užsienio reikalų ministrų posėdžio Briuselyje sutarta, kad sankcijos bus paskelbtos „labai greitai, artimiausiomis valandomis“.

Pasak vieno ES diplomato, konkretus asmenų, kuriems taikytinos sankcijos, sąrašas bus sudaromas „priklausomai nuo konkrečių įvykių“. Sankcijos tikrai bus taikomos, sakė jis ir pridūrė, kad buvo „priimtas politinis įsipareigojimas sankcijoms“ ir tam pritarė visų 28 ES narių užsienio reikalų ministrai.

Į minimą sąrašą ketinama įtraukti asmenis, kurie atsakingi už žmogaus teisių pažeidimus, smurtą, perdėtą jėgos panaudojimą. Tokio sąrašo sudarymas turėtų prasidėti penktadienį, sakė šaltinis.

Kaip nurodo naujienų agentūra „Reuters“, sutarti apribojimai įsigalios artimiausiomis dienomis. Jie bus taikomi asmenims, įsakiusiems ar sumaniusiems smurto veiksmus Kijeve, kur žuvo daugiau kaip 60 žmonių.

Siūlymai uždrausti ginklų eksportą buvo atmesti.

„ES nusprendė skubiai įšaldyti sąskaitas ir uždrausti išduoti vizas asmenims, kurie atsakingi už smurtą ir perdėtą jėgos panaudojimą Kijeve“, – parašė savo paskyroje tinkle „Twitter“ Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas.

Anot E.Bonino, ES šalys taip pat sutarė pasiūlyti medicinos pagalbą ir vizas sužeistiesiems bei disidentams.

Sprendimas skelbti sankcijas priimtas suderinus su trimis dabar Kijeve esančiais ES pasiuntiniais – Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrais: Laurent'u Fabiusu, Franku Walteriu Steinmeieriu ir Radoslawu Sikorskiu.

Minėti trys ministrai per kelias valandas Kijeve susitiko su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi bei trimis opozicijos lyderiais.

Pasak ES diplomatų, ministrai Briuselyje taip pat susitarė sustabdyti kovos su riaušėmis įrangos eksportą į Ukrainą.

18.55 val. Ukrainos valdžia: Ukrainos sostinėje per susirėmimus šią savaitę žuvo 67 žmonės

Kijeve per dvi smurto bangas, iš kurių pirmoji kilo antradienį susirėmus protestuotojams ir riaušių milicijai, taip pat šį ketvirtadienį, žuvo mažiausiai 67 žmonės, pranešė Kijevo miesto administracija.

Iki ketvirtadienio popietės „į teismo medicinos ekspertizės biurą atvežti 67 lavonai“, sakoma miesto administracijos pranešime, kuriame pateikiamas didžiausias oficialus smurto aukų skaičius.

Tuo tarpu opozicijos medikai anksčiau skelbė kad 67 protestuotojai žuvo vien tik ketvirtadienį.

Anot Ukrainos sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), į greitosios medicinos pagalbos brigadas kreipėsi 117 žmonių, iš kurių 69 sunkios būklės asmenys buvo hospitalizuoti.

18.38 val. JAV pasipiktinusios, kad Ukrainos vyriausybės pajėgos šaudo į protestuotojus

Baltieji rūmai ketvirtadienį pareiškė, kad yra „pasipiktinę“, jog Ukrainos pajėgos Kijeve po trumpų paliaubų nukreipė kovinius ginklus į protestuotojus.

Baltųjų rūmų atstovas Jay'us Carney'is paragino vyriausybę atitraukti savo pajėgas nuo fronto linijų Ukrainos sostinėje. Vis tik atstovo pareiškime nenurodoma, kokių pasekmių gali tikėtis Kijevas, ignoravęs ankstesnius daugkartinius raginimus nutraukti smurtą.

18.35 val. Žuvo sporto žurnalistas

Per Kijevo riaušes žuvo sporto žurnalistas Igoris Kostenka, – skelbia naujienų agentūra Lenta.ru. Jis dirbo leidinyje „Sportanalitika“.

18.14 val. Užblokuotas VRM instituto pastatas

Kaip skelbia „Unian“, Kijeve protestuotojai užblokavo Vidaus reikalų ministerijos instituto pastatą, esantį Kolektornos gatvėje. Čia esą susirinko maždaug 100 protestuotojų. Jie užblokavo instituto vartus malkomis ir sunkvežimiu.

18.13 val. Rovno sritis atsiskiria nuo centrinės valdžios

Rovno srities, esančios Ukrainos šiaurės vakaruose, taryba ketvirtadienį priėmė sprendimą atimti galias iš centrinės vyriausybės paskirtos srities administracijos.

„Mes perimame atsakomybę už Rovno srities administravimą“, – „Unian“ agentūra cituoja tarybos pirmininką Myhaylą Kyrylovą.

18.08 val. Aukščiausioji Rada pradeda posėdį

„Ukrainskaja Pravda“ praneša, kad Kijeve prasidėjo Aukščiausiosios Rados posėdis.

Jam vadovauja parlamento pirmininko pavaduotojas Ruslanas Košulynskis iš opozicinės „Laisvės“ partijos.

Posėdyje iš 450 deputatų dalyvauja 227 Rados nariai, daugiausia iš opozicinių frakcijų.

17.53 val. Apšaudytas duoną vežęs automobilis

Naujienų agentūra „Unian“ informuoja, kad  Barščoukos srityje apšaudyta duoną vežęs automobilis. Pranešama, kad buvo apvogti pro šalį ėję asmenys, iš dviejų vietinių užpuolikai atėmė auksinius papuošalus.

Masiškai traukiasi iš Regionų partijos

Ketvirtadienį Aukščiausios Rados nariai, Regionų partijos sričių organizacijų vadovai, parlamentarai ir merai pranešė, kad traukiasi iš Regionų partijos.

Tarp išstojusiųjų iš minėtos partijos – Lvovo srities organizacijos pirmininkas Piotras Pisarčiukas, Kijevo miesto administracijos pirmininkas V.Makejenka, Poltavos srities meras Aleksandras Isypas, Vinicios srities tarybos pirmininkas S.Tatusiakas, jo pirmasis pavaduotojas ir kt.

17.38 val. Ukrainos protestuotojai įkaitais paėmė 67 vidaus pajėgų pareigūnus

Ukrainos protestuotojai sostinėje įkaitais paėmė 67 vidaus pajėgų pareigūnus, ketvirtadienį pranešė šalies Vidaus reikalų ministerija.

Kiek anksčiau ministerija nurodė, kad riaušių policijos pajėgos „Berkut“ buvo apginkluotos koviniais ginklais, siekiant sutramdyti kruvinus protestus, per kuriuos nuo antradienio žuvo mažiausiai 50 žmonių.

„Siekiant išlaisvinti įkaitus, pareigūnai turi teisę panaudoti savo ginklus“, – sakoma ministerijos pareiškime, kuris skelbiamas jos svetainėje.

Pasigesta dar trijų vidaus reikalų pareigūnų, nurodoma jame.

17.24 val. Naujienų agentūra „Unian“ praneša apie atnaujintą Kijevo metro darbą. Kol kas detalesnės informacijos nepateikiama.

17.09 val. Maištauti ima ir Ukrainos diplomatai

Ukrainos Užsienio reikalų ministerijos „Facebook“ paskyroje pasirodė diplomatų pareiškimas:

„Atėjo laikas kompromisui. Mes raginame visas puses daryti viską, ką gali, kad sustabdytų kraujo praliejimą mūsų šalyje. Šiuo krizės laikotarpiu prisiminkime kad visus Ukrainos piliečius sieja bendros žmogiškosios Europos vertybės. Todėl mes įsitikinę, kad asociacijos sutarties su ES pasirašymas – nuo ko ir prasidėjo EuroMaidanas – gali mus visus suvienyti.“

Pasak laikraščio „Kommersant“ korespondento Kijeve Serhijaus Sydorenkos, šis pareiškimas „Facebook“ tinkle yra Ukrainos diplomatų „maištas“ – jo turinys nebuvo suderintas su Užsienio reikalų ministerija.

16.53 val. Zn.ua skelbia, kad, naujausiais duomenimis, Kijeve nužudyta apie 50 žmonių. Pranešama, kad aukų gali būti ir daugiau.

Taip pat skelbiama, kad protestuotojai vėl stato naujas barikadas.

VIDEO: Protestuotojai konstruoja naujas barikadas

Atsistatydino Chmelnyckio srities valstybės saugumo tarnybos vadovas

Taip pat skelbiama, kad Ukrainos Chmelnyckio srities valstybės saugumo tarnybos vadovas V.Kraitoras ukrainiečių atsiprašęs už Ukrainoje pralietą kraują ir parašė atsistatydinimo pareiškimą.

16.43 val. V.Putinas į Ukrainą siunčia V.Lukiną

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kalbėjosi telefonu su Ukrainos vadovu Viktoru Janukovyčiumi. Kaip praneša naujienų agentūra „Interfax“, pokalbio metu V.Putinas pranešė į Ukrainą siunčiantis Rusijos Federacijos žmogaus teisių įgaliotinį Vladimirą Lukiną. Jis esą turėtų tarpininkauti valdžios ir opozicijos derybose.

16.33 val. Naujienų agentūra „Unian“, preliminariais šalies opozicijos duomenimis, skelbia apie daugiau kaip 60 protestuotojų, nužudytų Kijeve per ketvirtadienį, – pranešė Nacionalinio pasipriešinimo štabo medicinos tarnybos vadovas, opozicinės nacionalistų partijos „ Svoboda“ („Laisvė“) deputatas Sviatoslavas Chanenka.

Tuo tarpu Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad žuvusiųjų yra 35.

„Preliminariais duomenimis šiandien, 2014 metų vasario 20 dieną, iki 15 val. 20 min. žuvo daugiau nei 60 žmonių... Naudojamos paprastosios kovinės ir šarvamušės kulkos, šaudoma siekiant nužudyti. Daugiausia žuvusiųjų ir sužeistųjų – Instituto gatvėje prie Laisvės (buvusių Spalio) rūmų, viešbučio „Ukraina“, Michailovo gatvėje prie viešbučio „Kazackij“. Taip pat sunkiai į kaklą sužeista savanorė medikė“, – cituodama S.Chanenką pranešė „Svoboda“.

Parlamentaras taip pat nurodė, kad protestuotojams „pavyko mobilizuoti“ greitosios medicinos pagalbos tarnybą.

„Bendromis pastangomis mums ir greitosios pagalbos brigadoms pavyko užtikrinti sužeistųjų pervežimą į gydymo įstaigas. Mūsų mobiliosios brigados, medicinos punktai ir Raudonojo kryžiaus atstovai teikia pagalbą nukentėjusiems kovinių veiksmų zonoje. Medicininės pagalbos prašymų skaičius labai greitai auga, vyksta medikų mobilizavimas“, – sakė S.Chanenka.

Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) anksčiau oficialiai patvirtino septynių žmonių žūtį per susirėmimus ketvirtadienį priešpiet.

„Operatyviniais duomenimis, iš paaštrėjusių susirėmimų vietos Kijeve nuo 6 iki 12 val. vasario 20 dieną medicinos pagalbos iš greitosios medicinos pagalbos brigadų paprašė 60 žmonių; penki iš jų buvo hospitalizuoti, kitiems medicinos pagalba buvo suteikta vietoje. Mirė septyni žmonės, iš jų du – VRM pareigūnai“, – sakoma pranešime, išplatintame SAM tinklalapyje.

Taip pat nurodoma, kad nuo vasario 18 d. iki vasario 20 d. 12 val. į greitosios pagalbos medikus kreipėsi 505 nukentėjusieji, iš jų 292 buvo hospitalizuoti.

„Nuo susirėmimų pradžios iki šiol žuvo 35 žmonės, 9 iš jų – sveikatos apsaugos įstaigose“, – pažymima SAM pranešime

Evakuojama mokykla

Naujienų agentūra „Unian“ taip pat informuoja, kad Kijevo Dnepropetrovo rajone evakuojama 183-ioji mokykla. Mokiniai išleidžiami iš mokyklos tik lydimi suaugusiųjų.

16.30 val. Didžiulė minia bando prasiveržti prie prezidentūros

„Interfax“ praneša, kad maždaug 1500 žmonių minia bando prasiveržti prie Ukrainos prezidentūros.

Protestuotojų Maidane lyderiai ne kartą ragino žmones neiti už Nepriklausomybės aikštės ribų ir perspėjo apie galimas provokacijas.

Prezidentūrą supa milicijos užkardos. „Interfax“ praneša, kad girdėti šūviai ir sprogimai.

Vidaus reikalų ministerija paskelbė leisianti milicininkams naudotis šaunamaisiais ginklais savigynos tikslais.

16.20 val. Protestuotojai skelbia apie mažiausiai 100 žuvusiųjų

Kaip skelbia CNN, protestuotojų pusėje esantys medikai praneša, kad žuvusiųjų skaičius ketvirtadienį pasiekė mažiausiai 100. Aiškėja ir per Maidano šturmą žuvusiųjų tapatybės. Vienas jų – Ukrainos katalikiškojo universiteto dėstytojas Bogdanas Solčianikas. Jis esą žuvo per Euromaidano protestuotojams susirėmus su teisėsaugos pareigūnais, – praneša naujienų agentūra „Unian“.

ES ketina Ukrainai skelbti ginklų embargą

ES užsienio reikalų ministrai renkasi Briuselyje, kur spręs dėl sankcijų Ukrainos lyderiams.

Juodraštiniame rezoliucijos tekste, kurį cituoja „Reuters“, minimi ne tik asmenų keliavimo ES apribojimai, bet ir embargas ginklams bei teisėsaugos pareigūnų naudojamai įrangai, kuri gali būti panaudojama smurtui:

„Atsižvelgdama į blogėjančią padėtį ES nusprendė skubiai imtis tikslinių priemonių prieš žmones, atsakingus už smurtą ir besaikę jėgą...

Kartu valstybės narės nusprendė įvesti ginklų embargą ir draudimą įvežti įrangą, naudojamą vidinėms represijoms.

Būtina išvengti tolesnės eskalacijos, tokios kaip nepaprastosios padėties įvedimas arba ginkluotųjų pajėgų panaudojimas prieš protestuotojus.“

Galutinis rezoliucijos tekstas gali keistis.

16.10 val. Rusija ES planuojamas sankcijas vadina šantažu

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį pasmerkė Ukrainos pareigūnams gresiančias sankcijas, kurios, anot jo, primena „šantažą“, Kijeve po naktį trukusių paliaubų atsinaujinus kruvinam smurtui.

„Europos Sąjunga ruošiasi aptarti sankcijų įvedimą Ukrainos valdžios atstovams, darydama tai praktiškai lygiagrečiai su eiline neprašyta misija Kijeve“, – sakė jis spaudos konferencijoje Bagdade.

„Kaip galima tikėtis, kad tavo paslaugų prireiks, jei iš esmės lygiagrečiai kylanti sankcijų grėsmė labai primena šantažą“, – pridūrė Rusijos diplomatijos vadovas.

16 val. Centrinė valdžia praranda kontrolę Ukrainos vakaruose

UNIAN naujienų agentūra praneša, kad Užkarpatės srities vakarų Ukrainoje tarybos nariai nubalsavo už tai, kad regionas būtų paskelbtas „nepriklausomu nuo V.Janukovyčiaus valdžios“.

BBC korespondentė praneša, kad centrinė šalies valdžia praranda kontrolę Ukrainos vakaruose: „Vietiniai protestuotojai ne tik užėmė vietos valdžios institucijas, bet ir padegė saugumo tarnybų būstines.“

Ivano Frankivsko srities taryba taip pat pareiškė nepasitikėjimą prezidentu V.Janukovyčiumi ir jį paskelbė nelegitimiu valstybės vadovu, praneša UNIAN agentūra.

14.40 val. VRM leido milicininkams pasinaudoti šautuvais

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija leido milicininkams panaudoti šaunamuosius ginklus savigynai, praneša RT.com.

„Vasario 20 dieną nežinomi šauliai pro Kijevo konservatorijos langus ėmė šaudyti į teisėsaugos pareigūnus. Siekiant apsaugoti saugumo pareigūnų gyvybes ir sveikatą, buvo nuspręsta perkelti būrius į saugesnes vietas ir, remiantis įstatymais, leisti naudotis šaunamaisiais ginklais savigynai“, – sakoma ministerijos pranešime.

15.35 val. Aukščiausioji Rada renkasi į posėdį

Portalas zn.ua praneša, kad Ukrainos Aukščiausioji Rada, kuri ryte buvo evakuota dėl neramumų Kijeve, renkasi į posėdį, kuriame bandys išspręsti šalyje susidariusią krizę.

Pasak portalo šaltinių, posėdis prasidės ne anksčiau nei 17 val. Tačiau jau šiuo metu tiek daugumos, tiek opozicijos parlamentarai renkasi į Rados pastatą. Pastarieji bando pravesti žurnalistus, kurių neįleidžia parlamento apsauga.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kijevo Nepriklausomybės aikštė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kijevo Nepriklausomybės aikštė

15.30 val. ES ministrai įkalbinėja V.Janukovyčių sutrumpinti savo kadenciją

Pasak PAP, V.Janukovyčiaus ir Lenkijos, Vokietijos bei Prancūzijos užsienio reikalų ministrų susitikime padaryta pertrauka, Ukrainos prezidentas skambina Vladimirui Putinui. Neoficialių šaltinių teigimu, ministrai V.Janukovyčių įkalbinėja sutrumpinti savo kadenciją iki šių metų pabaigos.

15.20 val. A.Merkel paskambino V.Janukovyčiui

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, ketvirtadienį kalbėdamasi su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi paragino jį priimti Europos Sąjungos, Berlyno ir kitų tarptautinių partnerių palaikymą derybose tarp Kijevo vyriausybės ir opozicijos.

„Mėginimas išlošti laiko tik dar labiau pakurstys konfliktą; jis susijęs su neprognozuojama rizika“, – sakoma A.Merkel atstovo pranešime, kuriame taip pat nurodoma, jog kanclerė ragina visas konflikto šalis nedelsiant nutraukti smurtą ir laikytis sutartų paliaubų.

Regionų partijos parlamentarai ragina keisti konstituciją

Dešimt Regionų partijos deputatų ir du nepriklausomi parlamentarai išplatino pareiškimą, kuriame ragina parlamentą susirinkti į skubų posėdį ir grąžinti parlamentinę-prezidentinę valdymo formą, praneša „Interfax“.

Parlamentarai taip pat išreiškė paramą „Ukrainos žmonėms“.

15.15 val. V.Klyčko reikalauja parlamento sprendimų ir priešlaikinių prezidento rinkimų

Vienas opozicijos lyderių Vladimiras Klyčko paviešino vaizdo įrašą, kuriame išdėstė reikalavimus valdžiai.

Pirmiausia, Ukrainos parlamentas turįs susirinkti  val. ir priimti sprendimus, kaip užbaigti krizę.

Antra, prezidentas Viktoras Janukovyčius turįs paskelbti priešlaikinius prezidento rinkimus.

Trečiasis reikalavimas skirtas eiliniams žmonėms: „Susivienykite, kad apsaugotumėte savo gyvybes, sveikatą ir turtą. Kartu su kaimynais ir draugais neleiskite gatvėse vyrauti ekscesams. Privalome sustabdyti kraujo liejimą.“

VIDEO: V.Klyčko pareiškimas

15.07 val. Pasklidus gandams apie degalų stygių degalinėse driekiasi eilės

Pasklidus gandams, kad į Kijevą neįleidžiami kurą vežantys sunkvežimiai, miesto degalinėse susidarė eilės.

Vairuotojai nori apsirūpinti degalais, jei kartais jų pritrūktų, o taksistai padvigubino tarifus, praneša BBC. Kijevo metro vis dar neveikia.

14.55 val. VRM: Žuvo trys milicininkai, pusšimtis sužeista

Vidaus reikalų ministerija praneša, kad Kijeve ketvirtadienį žuvo trys milicijos pareigūnai, o dar per 50 buvo sužeisti; iš jų daugiau nei 30 – pašauti.

Ministerija nurodė, kad nuo antradienio, vasario 18 dienos, medicinos pagalbos prireikė daugiau nei 500 teisėsaugos darbuotojų, dalyvavusių susirėmimuose su demonstrantais. Iš jų 110 milicininkų buvo pašauti, o 63 būklė buvo sunki, sakoma VMR pranešime.

Rusija kaltina protestuotojus

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį apkaltino Ukrainos „ekstremistus ir radikalus“ siekiant sukurstyti pilietinį karą.

14.33 val. 54 aukos nuo savaitės pradžios

Naujienų agentūra „AFP“, naudodamasi savo šaltiniais ir Ukrainos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, suskaičiavo, kad iš viso šią savaitę per susirėmimus Ukrainoje žuvo 54 žmonės.

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Kijeve buvo padegta 15 automobilių, Valstybinė nepaprastųjų padėčių tarnyba.

14.16 val. Vidaus reikalų ministerija pataria Kijevo gyventojams likti namie

Ukrainos vidaus reikalų ministerija ketvirtadienį patarė Kijevo gyventojams neiti į lauką.

„Geriausia šiuo metu apriboti naudojimąsi motorinėmis transporto priemonėmis ar paprasčiausiai neiti į lauką“, – paskelbė ministerija, atsakinga už dideles Ukrainos milicijos pajėgas.

„Šios saugumo priemonės yra būtinos, nes Kijevo gatves yra užėmę ginkluoti ir agresyvūs žmonės“, – sakoma ministerijos pareiškime.

14.06 val. Politikai traukiasi iš Regionų partijos

Kijevo Vyriausybės vadovas Vladimiras Makenko pareiškė paliekąs Regionų partiją, taip pat jis įsakė atnaujinti Kijevo metropoliteno darbą. Kaip praneša „Interfax“, artimiausiu metu V.Makenko ketina apie tai pranešti oficialiai.

„Tai, kas vyksta Ukrainos sostinėje, yra tragedija, – sakoma V.Makejenkos pranešime. – Nusprendžiau atsistatydinti iš Regionų partijos ir prisiimti asmeninę atsakomybę dėl gyvybių Kijevo mieste.“

Jis taip pat pareikalavo iki vakaro atidaryti Kijevo metropoliteną.

„Interfax Ukraina“ praneša, kad daugiau nei 10 Regionų partijos parlamentarų pareiškė pereinantys į opozicijos pusę, tvirtindami, kad „remia liaudį“. Taip pat jie paragino miliciją nutraukti smurtą prieš protestuotojus.

13.45. ĮSPĖJAME: FILMUOTOJE MEDŽIAGOJE MATOMI ŠOKIRUOJANTYS VAIZDAI

VIDEO: Šaudoma į protestuotojus
VIDEO: Pragaras Kijeve

13.21 val. Janukovyčius siūlo opozicijai pasirašyti konstitucinę sutartį

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius siūlo šalies politinėms jėgoms pasirašyti konstitucinį susitarimą, kuris galėtų padidinti pasitikėjimą tarp priešiškų stovyklų, nurodė valstybės vadovo administracijos viršininkas Andrijus Kliujevas.

A.Kliujevas sakė, kad tokiame dokumente galėtų būti išdėstytos planuojamos konstitucijos reformos esminės nuostatos, taip pat aiškūs šalių įsipareigojimai. Tokią sutartį po jos pasirašymo galėtų patvirtinti Aukščiausioji Rada.

Pasak A.Kliujevo, padėtis gatvėse, kur ketvirtadienį atsinaujino kruvini susirėmimai tarp protestuotojų ir saugumo pajėgų, turėtų išblaivinti politikus

Pareigūnas pridūrė, kad V.Janukovyčius linkęs priimti opozicijos reikalavimus, todėl pritartų deryboms dėl konstitucijos pataisų ir prezidento galių apribojimo. A.Kliujevas sakė, kad įstatymų leidybos procedūrų problemos neturėtų būti sprendžiamos gatvėse.

„Norint priimti konstitucijos pataisas, reikia surinkti 300 balsų (Aukščiausioje Radoje). Tai reiškia, kad be opozicijos nuomonės tai neįmanoma. Suprantama, kad reikia tartis, ieškoti bendro sutarimo ir kurti visiems priimtiną bendrą variantą, – sakė jis. – Deja, projekto, kuris tenkintų visas opozicijos jėgas, kol kas nėra. Bet kokiu atveju, reikia sėsti prie derybų stalo. Per dvi, daugiausiai tris savaites galima aptarti visą projektą ir balsuoti už jį, pasiuntus į Konstitucinį Teismą.“

Pasak A.Kliujevo, padėtis gatvėse, kur ketvirtadienį atsinaujino kruvini susirėmimai tarp protestuotojų ir saugumo pajėgų, turėtų išblaivinti politikus. „Politikai nieko neverti, jeigu tai vyksta gatvėse. Privalome visus ginčus perkelti į parlamentą. Tačiau šiuo klausimus reikia spręsti greitai“, – pabrėžė A.Kliujevas.

„Google+“ iliustr./Sužeistoji Kijeve
„Google+“ iliustr./Sužeistoji Kijeve

Ankstesnį opozicijos pasiūlytą dokumentą vadina neteisėtu

„Aukščiausiosios Rados nutarimu konstitucijos pakeisti negalima, – aiškino A.Kliujevas. – Konstituciją galima pakeisti tik įstatymu. Jo registracijai reikia 150 parašų. Tačiau buvo bandoma užregistruoti nutarimo (projektą). Taip elgtis negalima. Venecijos komisija buvo kategoriškai nusistačiusi prieš tokius neteisėtus mėginimus pakeisti pagrindinį įstatymą.“

Prezidento administracijos vadovas sakė, kad būtina laikytis procedūrų, numatančių du balsavimus parlamente.

A.Kliujevas sakė, kad valdantieji turi politinės valios priimti konstitucijos pataisas, tačiau tokia valia reikalinga opozicijai

„Pirmasis balsavimas – dėl projekto pateikimo Konstituciniam Teismui. Po to parlamentas turi atsižvelgti į Konstitucinio Teismo pastabas ir vėl balsuoti per tą pačią sesiją. Kitoje sesijoje (rugsėjį arba spalio pradžioje) – galutinai patvirtinti konstitucijos projektą 300 balsų dauguma“, – pažymėjo A.Kliujevas.

Pareigūnas pripažino, kad grįžimas prie konstitucijos 2004 metų redakcijos įmanomas, tačiau turi būti likti laikantis įstatymų numatytų procedūrų. Tačiau jis pažymėjo, jog 2004-aisiais priimtos konstitucijos modelis pasirodė esantis netobulas, nes lėmė nuolatinius prieštaravimus tarp prezidento ir premjero įgaliojimų.

A.Kliujevas sakė, kad valdantieji turi politinės valios priimti konstitucijos pataisas, tačiau tokia valia reikalinga opozicijai; taip pat būtina išaiškinti protestuotojams, jog konstitucijos reforma turi būti atlikta apgalvotai ir civilizuotai.

„Pagrindinis šalies įstatymas priimamas ilgam. Negalima keisti konstitucijos kiekvieną dieną“, – pabrėžė jis.

12.52 val. Vidaus tarnybos kariai masiškai pasiduoda opozicijai

Apie šimtą Ukrainos vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos karių vedami pro barikadas, pranešė Ukrainos naujienų agentūra „Ukrainskye novosti“.

„Juos stengiamasi apsaugoti nuo smurto. Visi nelaisviai vedami prie palapinės, ant kurios užrašyta „Kijevo komendatūra“. Opozicijai pasidavė eiliniai kariai. Aukštesnio rango karių tarp jų nėra“, – teigia naujienų agentūros šaltinis.

Pranešama, kad kariai pasidavė gavę saugumo garantijų. Jiems buvo sudarytos sąlygos saugiai praeiti gyvu žmonių koridoriumi. Karių kolona juda link Nepriklausomybės aikštės.

„Twitter“ iliustr./Maidanas prieš ir po
„Twitter“ iliustr./Maidanas prieš ir po

12.50 val. Skilinėja valdžios gretos

Regionų partijos deputatas Aukščiausioje Radoje Serhijus Tihipka pareiškė, prezidentas nebevaldo situacijos.

Pasak jo, iš parlamento pirmininko pareigų turi atsistatydinti Volodymiras Rybakas ir būtina kuo skubiau išrinkti naują ministrą pirmininką.

„Prezidentas, parlamento pirmininkas, laikinasis ministras pirmininkas ir opozicijos lyderiai prarado padėties kontrolę ir neturi pasiūlymų, kaip nuraminti šalį. Jų neveiksnumas aštrina konfrontaciją ir didina mirčių skaičių. Reikia imtis konkrečių žingsnių, o ne derėtis, kad būtų išspręsta krizė“, – jis parašė savo „Facebook“ paskyroje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Paramedikai Kijeve
AFP/„Scanpix“ nuotr./Paramedikai Kijeve

12.35 val. Opozicija kaltina valdžią provokacijomis

„Susirėmimų Maidane atsinaujinimas, kai prašoma paliaubų, yra suplanuota valdžios provokacija prieš taikius protestuotojus“, – bendrame pareiškime, paskelbtame V.Klyčko puslapyje, teigia opozicija.

V.Klyčko, A.Jaceniukas ir O.Tiahnybokas ragina valdžią nutraukti provokacijas ir nustoti dalinti ginklus milicijai ir provokatoriams – „tituškoms“ – kad būtų išvengta daugiau kraujo praliejimo.

12.12 val. Maidane pilna žuvusiųjų

Kol kas oficialių pranešimų apie naujas aukas nėra, tačiau žurnalistai liudija, kad gali būti kelios dešimtys žuvusiųjų.

„Reuters“ žurnalistas praneša, jog Nepriklausomybės aikštėje guli 15 žuvusiųjų kūnų. Sprendžiant iš drabužių tai – ne kariškiai.

Dar penki lavonai, pasak agentūros žurnalisto Vasilijaus Fedosenko, guli prie viešbučio „Ukraina“.

Rusijos agentūros „Interfax“ korespondentas praneša, kad mato 13 kūnų. Jie guli troleibusų stotelėje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kijeve protestuotojai bėga nuo ugnies
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kijeve protestuotojai bėga nuo ugnies

Kitais duomenimis, žuvusiaisiais laikomi kol kas septyni žmonės. Maidano savigynos atstovai teigia, kad šiuos žmones nušovė milicijos snaiperiai, kurie esą šaudo į galvas. „Iš 7 žuvusiųjų 6 buvo užmušti šūviais į kaklą“, – opozicijos atstovus cituoja „Ukrainskaja pravda“.

„Kyiv Post“ redaktorius Christopheris Milleris praneša apie 35 keturiose skirtingose vietose žuvusius žmones.

Netekčių turi ir teisėsaugininkai. Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad vidurdienio duomenimis snaiperių šūviais buvo sužeisti dar 29 teisėsaugos pareigūnai, vienas žuvo. „Iš radikalų pusės šaudoma iš automatinių ginklų ir snaiperių šautuvų“, – pranešė Ukrainos Vidaus reikalų ministerija.

Naujai paskelbtoje filmuotoje medžiagoje, kurios autentiškumas kol kas nepatvirtintas, matyti, kad milicijos pareigūnai per ketvirtadienio susidūrimus su protestuotojais naudojo šaunamuosius ginklus.

VIDEO: Milicijos pareigūnai šaudo į protestuotojus

„Protestuotojai ėmėsi puolimo. Jie veikia  organizuotomis grupėmis. Jie naudojasi ginklais, taip pat ir šautuvais. Jie šaudo ir žudo“, – teigiama prezidento pranešime.

12,05 val. V.Janukovyčius kaltina opoziciją

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ketvirtadienį išplatino pareiškimą, kuriame dėl krizės kaltina opoziciją.

„Opozicijos lyderių paliaubų ir dialogo siūlymai buvo tik būdas laimėti laiko, kad galėtų mobilizuoti ir apginkluoti kovotojus iš Maidano“, – teigiama prezidentūros pranešime.

„Protestuotojai ėmėsi puolimo. Jie veikia  organizuotomis grupėmis. Jie naudojasi ginklais, taip pat ir šautuvais. Jie šaudo ir žudo“, – teigiama prezidento pranešime.

12.00 val. Evakuojamas vyriausybės pastatas

Aukšto rango pareigūnai ketvirtadienį buvo evakuoti iš pagrindinio Ukrainos vyriausybės pastato, esančio Kijevo centre, kur atsinaujino susirėmimai tarp opozicijos protestuotojų ir saugumo pajėgų, pareikalavę bent 17 aktyvistų gyvybių, pranešė vienas vyriausybės atstovas.

„Šį rytą visi ministrų kabineto darbuotojai buvo evakuoti iš pastato. Toks buvo oficialus nurodymas“, – atstovas sakė naujienų agentūrai AFP.

11.53 val. Ukrainos sportininkai grįžta iš Sočio olimpiados

Ukrainos tautinio olimpinio komiteto atstovai BBC sakė, kad maždaug pusė iš 45 šalies atletų dėl šalyje prasidėjusių neramumų grįžta iš Sočio olimpiados. Opozicijos atstovai tikina, kad olimpiadą palieka visa šios šalies delegacija.

 
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti protestuotojai artinasi prie milicininkų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti protestuotojai artinasi prie milicininkų

11.43 val. Į Kijevą pasiųsti kariuomenės daliniai?

Espreso TV praneša, kad į Kijevą važiuoja traukinys su 40 vagonų, pilnų kareivių.

Tuo tarpu Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas atidėjo vizitą į Kijevą dėl situacijos Ukrainoje, praneša „Interfax“. Esą tai suderinta su Ukrainos vadovais, o priežastis – situacija šalyje.

„Šiandien 15 valandą planavau skristi į Kijevą, kur turėjo vykti aukštų pareigūnų susitikimas, bet atsižvelgiant į situaciją Ukrainos sostinėje sutarėme su ukrainiečių puse perkelti kelionę kelioms dienoms“, – per Rusijos Federacijos Vyriausybės posėdį pareiškė D.Rogozinas.

Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas, kaip praneša ITAR-TASS, pareiškė, kad Rusija tęs bendradarbiavimą su partneriais Ukrainoje visose srityse. „Stengsimės įgyvendinti visus pažadus, kuriuos esame davę. Bet tam ir partneriai turi būti aktyvūs, o Ukrainos valdžia – teisėta, kad ji galėtų dirbti, kad į tą valdžią, lyg į kokį skudurą, nebūtų valomos kojos“, – sakė D.Medvedevas.

Ketvirtadienį su prezidentu V.Janukovyčiumi susitiko Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai.

11.24 val. Protestuotojai užėmė Spalio rūmus ir Europos aikštę

Ukrainos opozicijos protestuotojai ketvirtadienį per naujus įnirtingus susirėmimus su saugumo pajėgomis Kijevo centre vėl užėmė vadinamuosius Spalio rūmus, kuriuose įsikūręs Tarptautinis kultūros ir meno centras.

Kalbėtojas ant scenos prašo aktyvistus būti budriais ir patikrinti, ar pastate nėra likę saugumo pajėgų narių.

Taip pat raginama pasiųsti opozicijos savisaugos brigados narius ginti užimtų Spalio rūmų.

Demonstrantai nustūmė milicijos pajėgas ir užėmė Europos aikštę bei Hruševskio gatvę, kur pradėjo statyti barikadas.

Pagrindiniame neramumų epicentre – Maidanu vadinamoje centrinėje Nepriklausomybės aikštėje – esama daug sužeistų aktyvistų, kurie neštuvais buvo išnešami iš aikštės ir automobiliais vežami į Kijevo merijos pastatą. Daugeliui nukentėjusiųjų sužalotos kojos ir galvos.

10.50 val. Medikai rūpinasi 15 sužeistų protestuotojų

Kyivpost.com praneša, kad 15 sužeistų protestuotojų teikiama medicinos pagalba Kijevo rotušėje – vienas iš jų sužeistas kulkos, kiti nukentėjo nuo milicijos granatų.

Be to, protesto lyderiai stengiasi nuo provokatorių apsaugoti 50 milicijos pareigūnų, atsidūrusių opozicijos rankose. Jie suformavo žmonių „koridorių“, kuriuo pareigūnai nuvesti į vyriausybinį pastatą netoli Kijevo rotušės.

10.45 val. Evakuojamas parlamentas

„Interfax“ praneša, kad Ukrainos parlamente prasidėjo evakuacija – visi Aukščiausiosios Rados deputatai ir darbuotojai išvedami iš pastato.

„Paskelbta skubi evakuacija“, – ketvirtadienį ryte išeidamas iš parlamento žurnalistams sakė parlamentaras Volodymiras Lytvynas.

10.37 val. Snaiperiai šaudo į protestuotojus, keturi žuvę

Portalas cenzor.net praneša, kad snaiperiai ėmė šaudyti į protestuotojus ir prie viešbučio „Kozackij“ jau yra keturi negyvi kūnai.

Pasak portalo, Nepriklausomybės aikštėje daugybė sužeistųjų.

10.34 val. ES ketvirtadienį skelbs sankcijas

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) ruošiasi paskelbti sankcijas atsakingiesiems už smurtą Ukrainoje.

Duodamas interviu radijui „Europe 1“ iš Kijevo prieš susitikimą su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, L.Fabiusas sakė: „Pasakysiu jam, kad jis privalo sustabdyti smurtą, kuris yra aiškiai nepriimtinas, ir kad ruošiamės šią popietę imtis sankcijų prieš atsakinguosius už smurtą.“

10.23 val. 23 jėgos struktūrų darbuotojai nukentėjo nuo snaiperio, teigia VRM

Kijevo centre į Vidaus reikalų ministerijos pajėgų ir milicijos specialiųjų pajėgų „Berkut“ narius šaudo snaiperis, kaip manoma, iš konservatorijos pastato, ketvirtadienį ryte pranešė ministerija, kuri nurodė, kad sužeista jau daugiau kaip 20 teisėsaugos organų darbuotojų.

Vidaus reikalų ministerijos ryšių su visuomene valdyboje patikslino, kad sužeisti 23 jėgos struktūrų darbuotojai.

Anksčiau ministerijos spaudos tarnyba pranešė apie keturis sužeistus jėgos struktūrų darbuotojus.

Tarnybos duomenimis, pro konservatorijos, esančios Nepriklausomybės aikštėje, langus „taikantis šaudoma iš šaunamojo ginklo milicijos darbuotojų pusėn“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Susirėmimai Kijeve
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Susirėmimai Kijeve

10.15 val. Ultimatumas protestuotojams – atsitraukti per valandą

Lenta.ru praneša, kad Ukrainos Vidaus reikalų ministerija iškėlė ultimatumą protestuotojams – per valandą palikti Hruševskio gatvę ir grįžti į savo bazes Maidane.

Ministerijos pareigūnas sakė, kad jėga bus naudojama tik tuo atveju, jei protestuotojai „ims žudyti mūsų vyrus“.

10.05 val. Susirėmimai atsinaujina

Nepaisant sutarimo skelbti paliaubas tarp protestuotojų ir milicijos, ketvirtadienį ryte Kijeve vėl prasidėjo susirėmimai.

Policija šaudė guminėmis kulkomis, mėgindama atremti ataką, tuo tarpu protestuotojai svaidė į pareigūnus akmenis ir Molotovo kokteilius.

Per šiuos susirėmimus buvo sužeisti bent du žmonės: Maidano savanoriai medikai gaivino vieną nukentėjusį aktyvistą, o opozicijos „savigynos“ brigadų nariai vedė į savo štabą vieną sužeistą milicininką.

Šiuo metu protestuotojai metaliniais skydais ir kitokiais daiktais stiprina barikadą prie paminklo Kijevo įkūrėjams, taip pat ruošiasi Maidano gynybai, gamindami Molotovo kokteilius ir skaldydami grindinio trinkeles prie Centrinio pašto pastato.

Tarp žmonių, sužeistų per precedento neturinčius susirėmimus, kurie Kijevo centre kilo antradienio vakarą, yra keturi nepilnamečiai, jaunesni nei 18 metų, ir du užsieniečiai.

Aikštėje tebėra įsitvirtinę opozicijos šalininkai iš Ukrainos provincijų; ten taip pat plūsta Kijevo gyventojai.

9.19 val. Ukrainoje žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 28

Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija per didžiausią šalies posovietinės istorijos smurto protrūkį žuvusių žmonių skaičių ketvirtadienį padidino nuo 26 iki 28 ir pridūrė, kad 287 sužeistieji vis dar gydomi ligoninėse.

Ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pareiškime nurodoma, kad tarp žmonių, sužeistų per precedento neturinčius susirėmimus, kurie Kijevo centre kilo antradienio vakarą, yra keturi nepilnamečiai, jaunesni nei 18 metų, ir du užsieniečiai.

Per tuos tūkstančių proeuropietiškų protestuotojų ir šimtų milicininkų susirėmimus taip pat buvo sužeisti 88 teisėsaugos pareigūnai ir vienas parlamento narys.

8.37 val. „Paliaubos yra melas“

LRT žurnalisto Kijeve teigimu, paliaubas paskelbė tik politikai, tačiau jos nesijaučia Maidane. „Paliaubos yra melas“, – protestuotojų žodžius perdavė žurnalistas. Anot jo, žmonės Maidane sako, kad opozicija gal ir susitarė dėl paliaubų, tačiau politikai jau mažai ką gali kontroliuoti Kijeve. 

Protestuotojai Maidano aikštėje toliau tvirtina barikadas ir rengiasi galimam milicijos ir specialiųjų pajėgų puolimui, bando užbarikaduoti metro įėjimus – ten mėto viską, kas pakliūna po ranka. Bijoma, kad šturmas gali prasidėti per daugybę metro įėjimų, kurie iškyla į Maidano aikštę.

7.44 val. JAV uždraudė išduoti vizas 20 aukštų Ukrainos pareigūnų

Jungtinės Valstijos uždraudė išduoti vizas 20 aukštų Ukrainos pareigūnų, kaltinamų represijomis prieš protestuotojus Kijeve, trečiadienį nurodė vienas JAV diplomatas.

Sausį Vašingtonas atšaukė vizas, išduotas Ukrainos lyderiams, laikomiems susijusiais su šalį apėmusiais politiniais neramumais.

„Šiandien įvedėme draudimo išduoti vizas statusą – panaikinome galimybę atvykti į Jungtines Valstijas pagal vizų įstatymą apie 20 ukrainiečių, kuriuos laikome atsakingus dėl veiksmų praeitą vakarą“, – pažymėjo JAV diplomatas. „Tai reiškia, jog jeigu jie prašytų išduoti vizas, jos nebūtų suteiktos“, – paaiškino jis.

Diplomatas atsisakė įvardyti Ukrainos pareigūnus, kuriems bus taikoma ši sankcija.

Kadras iš filmuotos medžiagos/„Tituškos“
Kadras iš filmuotos medžiagos/„Tituškos“

6.13 val. Sudegintas „tituškų“ autobusas, „Berkut“ kariai išvyti namo

Ketvirtadienio naktį protestuotojai pranešė, kad sudegintas autobusas, kuriuo iš Krymo į Kijevą vyko „tituškos“ – samdyti muštynių ir chaoso kėlėjai. Dar vienas „Berkut“ autobusas buvo sugadintas, o iš specialiųjų pajėgų karių buvo atimta amunicija

Čerkasų srityje vietos gyventojai buvo pastatę kontrolės punktą, pro kurį nepraleido specialiųjų pajėgų ir „tituškų“ transporto. Bandydamas vidaus pajėgoms atlaisvinti kelią džipo vairuotojas mirtinai sužalojo 40-metį vyrą.

Įtūžusi minia užpuolė autobusiuką, kuriuo į Kijevą vyko „Berkut“ kariai. Jie išdaužė autobusiuko langus, supjaustė padangas, iš karių atėmė amuniciją, o juos susodino į maršrutinį autobusą į Umanę.

Su valdžios samdytų „tituškų“ mušeikų transportu pasielgta dar griežčiau – juos vežęs dviaukštis autobusas buvo sudegintas.

VIDEO: Sudoroti "tituškos"
VIDEO: Padegtas autobusas

Ketvirtadienį visoje šalyje (Lietuvoje – taip pat) skelbiamas gedulas. Ukrainoje atšaukti pramoginiai renginiai ir koncertai, sporto varžybos, pakeistos televizijos ir radijo stočių programos. 

TAI, KAIP VYSTĖSI ĮVYKIAI UKRAINOJE TREČIADIENĮ, SKAITYKITE ČIA ir ČIA

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min