TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kijeve – jubiliejinė masinė demonstracija ir skambutis į Vilnių

Mitingas Kijeve
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mitingas Kijeve
Šaltinis: BNS
0
A A

Protestuotojai Ukrainoje rengiasi naujai masinei demonstracijai šį sekmadienį, padidindami spaudimą prezidentui Viktorui Janukovyčiui paskirti naują, provakarietišką vyriausybę ir užimti taikesnę poziciją Europos Sąjungos (ES) atžvilgiu.

Po religinių lyderių palaiminimo Kijevo Nepriklausomybės aikštę, kur protestuotojai stovyklauja daugiau kaip du mėnesius, užliejo roko muzika, o pati demonstracija prasidėjo vidurdienį.

Vėlai šeštadienį aktyvistai treniravosi – aikštėje kovojo vieni su kitais, kai kuriems atliekant milicininkų su skydais vaidmenis.

VIDEO: Tiesogiai iš Kijevo

Video streaming by Ustream

Papildyta 17.14 val. Protestai smogė ekonomikai

Konsultacijų politinės rizikos klausimais firmos „Eurasia Group“ analitikas Alexas Brideau sakė, kad protestuotojų veiksmai yra „svarbi korta politiniame susipriešinime“, ir pažymėjo, kad jų „užsitęsęs nusivylimas pažangos dėl jų reikalavimų nebuvimu“ yra svarbus sausio pabaigos smurto, kuris pareikalavo mažiausiai keturių aktyvistų gyvybių, veiksnys.

V.Janukovyčius užsiminė, kad sveikina diskusiją dėl konstitucijos pakeitimų, bet neįsipareigojo vykdyti šios reformos

Įtakingi ukrainiečių parlamentarai pirmadienį turėtų susitikti aptarti opozicijos pasiūlymų sumažinti prezidento įgaliojimus ir grįžti prie šalyje iki 2010 metų galiojusios konstitucijos, pagal kurią daugiau įgaliojimų turėjo parlamentas.

V.Janukovyčius užsiminė, kad sveikina diskusiją dėl pakeitimų, bet neįsipareigojo vykdyti šios reformos.

Tačiau liūdnoje padėtyje atsidūrusiai Ukrainos ekonomikai vis labiau reikia pagalbos mažėjant vidaus gamybai ir senkant užsienio valiutų rezervams.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Maskva jau reikalauja Ukrainos grąžinti 3,3 mlrd. dolerių skolą, nuo praėjusių metų prisikaupusią už importuojamas Rusijos gamtines dujas, nuo kurių priklauso ukrainiečių pramonė ir namų ūkiai.

Pagal V.Putino pagalbos planą ateityje būtų trečdaliu sumažinta kaina už rusiškas gamtines dujas – tai būtų didžiulis palengvėjimas ekonomikai, kuris, kaip mano analitikai, turėtų padėti atgaivinti įstrigusį augimą.

Tačiau Rusijos ekonomikos ministras Antonas Siluanovas šeštadienį perspėjo, kad Maskvai reikės bent dalinio sąskaitos už dujas apmokėjimo prieš Ukrainos paketo sąlygų atkūrimą.

Maskva jau reikalauja Ukrainos grąžinti 3,3 mlrd. dolerių skolą, nuo praėjusių metų prisikaupusią už importuojamas Rusijos gamtines dujas

Dėl užsitęsusios krizės pašoko Ukrainos skolinimosi išlaidos, o valiuta neteko beveik 10 proc. savo vertės, išsigandusiems vartotojams skubant kaupti dolerius ir eurus.

Keli bankai pranešė apie tvirtos valiutos trūkumą, o centrinis bankas penktadienį buvo priverstas įvesti kapitalo kontrolę ir oficialų grivinos kursą pakeisti nuo 7,9 iki 8,7 už dolerį. Tai pirmas nustatyto kurso pakeitimas nuo 2012 metų liepos.

Papildyta 15.28 val. 70 tūkst. protestuotojų buvo palaiminti

Skelbiama, kad aikštėje susirinko apie 70 tūkst. Politinės krizės pabaigos vis dar nesimato – aikštėje susirinkusių žmonių skaičius yra panašiai toks pats kaip praėjusį sekmadienį, nors ir gerokai mažesnis nei sausio pabaigoje, kai protestai virto kelių gyvybių pareikalavusiu smurtu.

„Nė vienas iš pagrobimų ir kankinimų nedavė jokių rezultatų“, – sakė Ihoris Lucenka, kuris per kruvinus neramumus sausio mėnesį buvo pagrobtas ir sumuštas

Nepriklausomybės aikštėje susirinkę žmonės su mėlynomis ir geltonomis – Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) vėliavų spalvų – juostelėmis gavo religinį palaiminimą, o paskui opozicijos lyderiai lipo ant pakylos siekdami padidinti spaudimą V.Janukovyčiui paskirti naują provakarietišką vyriausybę.

„Nė vienas iš pagrobimų ir kankinimų nedavė jokių rezultatų“, – sakė Ihoris Lucenka, kuris per kruvinus neramumus sausio mėnesį buvo pagrobtas ir sumuštas – panašiai tuo pačiu metu, kai kitas pagrobtas aktyvistas buvo rastas negyvas.

Papildyta 13.55 val. Ukrainos dainininkė Ruslana mitingo metu paskambino Vilniuje gydomam „Automaidano“ lyderiui Dmytro Bulatovui. „Laikykitės, dvasia aš su jumis“, – tokius žodžius išgirdo 70 tūkst. Nepriklausomybės aikštėje susirinkusių protestuotojų.

„Mes neketiname pasiduoti – mes eisime tik pirmyn. Pamatysite“, – kalbėjo jis telefonu.

D.Bulatovas padėkojo visiems, kurie už jį meldėsi, kai protestuotoją buvo pagrobę ir 8 dienas kankinę. Jis pažadėjo vos pasveikęs grįžti į gimtinę ir tęsti kovą.

Po pokalbio su D.Bulatovu toliau kalbėjusi Ruslana miniai sakė, kad beveik kasdien susilaukia grasinimų telefonu. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitingas Kijeve
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitingas Kijeve

Protestai – jau nuo lapkričio

Protestai šioje buvusioje sovietinėje respublikoje, kurioje gyvena 46 mln. žmonių, vyksta nuo lapkričio, kai V.Janukovyčius atsisakė istorinio prekybos ir politinio pakto su ES, mainais į glaudesnius ryšius su sovietinių laikų šeimininke Rusija, taip priblokšdamas proeuropietiškus ukrainiečius.

Tačiau tai, kas prasidėjo kaip lokalizuoti neramumai šalies viduje, virto titaniškomis Rusijos ir Vakarų grumtynėmis už Ukrainos ateitį, demonstracijoms pačioje Ukrainoje tęsiantis ir išplitus į kitas šalies dalis.

V.Janukovyčius atsidūrė tų grumtynių centre ir nors jau nusileido kai kuriems opozicijos reikalavimams, – atleisdamas vyriausybę – taip pat turi nuraminti Rusiją, kuri, iki paaiškės padėtis, faktiškai įšaldė labai reikalingą 15 mlrd. dolerių finansinės pagalbos paketą Ukrainai.

Į kampą įspraustas Ukrainos lyderis ketvirtadienį nuskrido į Rusijos Sočio kurortą prie Juodosios jūros, kur penktadienį buvo atidaryta žiemos olimpiada ir kur jis užkulisiuose buvo susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu

Į kampą įspraustas Ukrainos lyderis ketvirtadienį nuskrido į Rusijos Sočio kurortą prie Juodosios jūros, kur penktadienį buvo atidaryta žiemos olimpiada ir kur jis užkulisiuose buvo susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Neaišku, ką abu prezidentai aptarė, bet tikėtasi, kad V.Janukovyčius kalbės apie finansinės pagalbos paketo likimą. Kol kas Rusija yra skyrusi tik vieną šio paketo dalį – 3 mlrd. dolerių.

Sekmadienį Kijevo Nepriklausomybės aikštėje protestuotojai dirbo savo kasdienius darbus – šildė palapines, gamino maistą dideliuose garuojančiuose puoduose – ir laukė demonstracijos pradžios.

„Viliamės, kad valdžia padarys nuolaidų ir susitarimai su opozicija duos rezultatų. Nes valdžia atrodo kaip Somalio piratai, kurie paima įkaitus, o tada derasi“, – sakė 29 metų Oleksandras Zaverucha, atvykęs į sostinę iš Vakarų Ukrainos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min