Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainos parlamentas pripažino prezidentą Viktorą Janukovyčių nusišalinusiu nuo pareigų ir paskelbė pirmalaikių rinkimų datą

Viktoras Janukovyčius
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Viktoras Janukovyčius
Šaltinis: 15min.lt/BNS
0
A A

Šeštadienį pasklidus gandams apie Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus atsistatydinimą, šis suskubo juos paneigti. Jis paskelbė, kad Ukrainoje įvyko valstybinis perversmas ir jis trauktis neketina. Tuo metu Ukrainos parlamentas pripažino prezidentą V.Janukovyčių nusišalinusiu nuo pareigų ir paskelbė pirmalaikių rinkimų datą – 2014 m. gegužės 25 d.

Po balsavimo, per kurį šį nutarimą palaikė 328 deputatai, įstatymų leidėjai atsistojo ir sugiedojo valstybės himną.

Tiesioginės transliacijos iš Aukščiausiosios Rados besiklausantys protestuotojai Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, išgirdę šį sprendimą, pratrūko džiaugsmo šūksniais.

Už šį sprendimą balsavo 328 deputatai.

„Atsižvelgdami į tai, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pats nusišalino nuo konstitucinių pareigų, dėl ko kyla grėsmė valstybės valdymui, Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenitetui, gresia masiniai piliečių teisių ir laisvių pažeidimai, remdamasi kraštutinės būtinybės aplinkybėmis, Ukrainos Aukščiausioji Rada, išsakydama suverenią Ukrainos liaudies valią nutaria: nustatyti, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pats nusišalino nuo konstitucinių pareigų vykdymo ir, vadinasi, nevykdo savo pareigų. Antra – paskirti pirmalaikius Ukrainos prezidento rinkimus gegužės 25 dieną“, – perskaitė nutarimo tekstą Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas.

Taip pat pranešta, kad į laisvę paleista J.Tymošenko.

21.23 val. Radikalai iš „Teisiojo sektoriaus“ teigia neketinantys pasitraukti iš Maidano

Ultradešinysis judėjimas „Teisusis sektorius“ pareiškė neketinantis trauktis iš Maidano ir užbaigti politinės veiklos.

„Teisusis sektorius“ tikrai neišsivaikščios“, – sakoma jų pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle Vkontakte.

Naujasis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas anksčiau šeštadienį paskelbė, kad Ukrainos protestų judėjimas – Maidanas – pasiekė visus išsikeltus tikslus, todėl žmonės gali ramiai grįžti namo.

„Dabar yra problema dėl karo. Žmonės atvažiuoja ir mato, kad jis jau baigėsi ... Deja, atvažiuoja dar labai daug ... Mūsų užduotis, siekiant įvykdyti visus Maidano tikslus – kurie jau visi įvykdyti – užtikrinti tvarką, kad Maidanas važiuotų namo“, – sakė O.Turčynovas.

21.15 val. Ukrainos pasieniečiai neišleido į užsienį buvusio generalinio prokuroro ir buvusio pajamų ministro

Ukrainos valstybinėje sienų apsaugos tarnyboje nurodė, kad buvęs generalinis prokuroras Viktoras Pšonka ir buvęs Pajamų ir rinkliavų ministerijos vadovas Oleksandras Klymenka bandė išvykti iš šalies.

„Valstybinė sienų apsaugos tarnyba įvykdė teisėsaugos organų pavedimą ir nepraleido piliečių Pšonkos ir Klymenkos, kuriuos pasieniečiai išaiškino praleidimo punkte „Doneck avia“. Jiems nebuvo suteikta teisė išskristi į užsienį“, – šeštadienį vakare sakė Valstybinės sienų apsaugos tarnybos atstovas Serhijus Astachovas.

Jis pabrėžė, kad oro uosto oficialių delegacijų salėje „šių piliečių apsauga fiziškai pasipriešino pasieniečiams ir tai leido jiems pasišalinti iš oro uosto teritorijos“.

Antrą kartą išskristi iš Ukrainos O.Klymenka ir V.Pšonka nemėgino.

Susirėmimų Kijeve aukų skaičius padidėjo iki 82

Naujausių susirėmimų Kijeve aukų skaičius padidėjo iki 82, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

„Nuo susirėmimų pradžios mirė (žuvo) 82 žmonės“, – sakoma pranešime, kuris buvo paskelbtas ministerijos interneto svetainėje.

Anksčiau buvo pranešama apie 77 žuvusius žmones.

20.13 val. Rusijos pasiuntinys kritikuoja ES diplomatus, padėjusius susitarti Ukrainos vyriausybei ir opozicijai

Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiuntinys Ukrainai šeštadienį kritikavo Europos Sąjungos (ES) ministrus, kurie padėjo sudaryti taikos susitarimą tarp Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybės ir opozicijos.

„Atvirai kalbant, nesuprantu, kaip mano kolegos europiečiai gali atvažiuoti į Kijevą, prieš tai pripažinę prezidento Janukovyčiaus, parlamento ir visų valstybinių struktūrų legitimumą, o po to eiti į revoliucinį nacionalistinį ir teroristinį Maidaną bei ten kalbėti – šalin jų pačių pripažintą vyriausybę“, – duodamas interviu televizijai sakė pasiuntinys Vladimiras Lukinas.

Susitarimas tarp Rusijos palaikomo V.Janukovyčiaus ir proeuropietiškos Ukrainos opozicijos buvo sudarytas tarpininkaujant Prancūzijos, Lenkijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrams.

20.05 val. Rada paskyrė laikinąjį Saugumo tarnybos vadovą ir gynybos ministro pareigas eisiantį pareigūną

Ukrainos parlamentas šeštadienį Saugumo tarnybos ir Gynybos ministerijos įgaliotiniais paskyrė atitinkamai parlamentarą Valentyną Nalyvaičenką iš partijos UDAR („Smūgis“) ir buvusį Generalinio štabo viršininką Volodymyrą Zamaną.

Pagal įstatymus, Saugumo tarnybos vadovo ir gynybos ministro paskyrimas yra prezidento prerogatyva.

„Šioje situacijoje negalime daryti, ką darėme su Vidaus reikalų ministerija. Yra pasiūlymas paskirti įgaliotinius“, – sakė parlamento pirmininkas Oleksandras Turčynovas.

V.Nalyvaičenka Saugumo tarnybai vadovavo nuo 2006 metų gruodžio iki 2010 metų kovo.

V.Zamana, kurį neseniai iš Generalinio štabo viršininko posto atleido prezidentas Viktoras Janukovyčius, po šeštadienio paskyrimo parlamentui sakė: „Patikinu jus, kad ginkluotosios pajėgos bus patikimi mūsų šalies gynėjai ir užkirs kelią separatistų bandymams suskaldyti mūsų valstybę“.

19.51 val. S.Tihipka: Ukrainos Regionų partija turi likti, ji gali būti atnaujinta

Ukrainos Regionų partijos parlamentaras Serhijus Tihipka pažadėjo atnaujinti savo politinę jėgą.

„Sieti visą Regionų partiją (daugiau kaip milijoną žmonių) ... su grobstytojais, kyšininkais, kurie organizavo, ypač – pastaruosius dvejus metus, darbą, nenoriu“, – šeštadienį parlamente sakė jis žurnalistams.

Be to, S.Tihipka sakė: „Yra tam tikrų problemų, susirinks partijos suvažiavimas, išsiaiškinsime su partijos vadovybe. Jeigu reikia – Regionų partija bus atnaujinta, bet aš galvoju, kad Regionų partija turi likti“.

Pasak jo, pastaruoju metu iš Regionų partijos išėjo 77 žmonės. S.Tihipka taip pat patikino, kad partijos nepaliks.

„Paskutinis, kuris išeis iš Regionų partijos, bus Tihipka“, – pareiškė jis.

Pastarojo meto įvykiai šalyje, pasak jo, yra „atskirų partijos narių darbas“.

19.35 val. O.Tiahnybokas: Ukrainos parlamentas dėl premjero gali nuspręsti iki sekmadienio ryto

Partijų „Batkyvščyna“ („Tėvynė“), UDAR („Smūgis“) ir „Svoboda“ („Laisvė“) parlamentinės frakcijos planuoja iki sekmadienio ryto paskirti kandidatą į premjerus, sakė „Svoboda“ lyderis Olehas Tiahnybokas.

Atsakydamas į klausimą, ar „Svoboda“ paremtų ekspremjerės Julijos Tymošenko paskyrimą premjere, O.Tiahnybokas atsakė: „Jūs esat pirmas, iš kurio tai išgirdau“.

„Galiu jums pasakyti vieną dalyką: mes neturime jokių problemų su savo partneriais. Tarp mūsų yra visiškas konsensusas. Turime laiko iki ryto – viską detaliai aptarsime ir apsvarstysime“, – sakė jis.

Minėtos frakcijos turi laiko iki sekmadienio ryto nuspręsti dėl įstatymo projektų, kuriuos sekmadienį svarstys parlamentas, pridūrė jis.

19.07 val. Naujasis parlamento pirmininkas: Ukrainos Maidanas pasiekė savo tikslus

Ukrainos protestų judėjimas – Maidanas – pasiekė visus išsikeltus tikslus, todėl žmonės gali ramiai grįžti namo, šeštadienio vakarą paskelbė naujasis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas.

„Dabar yra problema dėl karo. Žmonės atvažiuoja ir mato, kad jis jau baigėsi ... Deja, atvažiuoja dar labai daug ... Mūsų užduotis, siekiant įvykdyti visus Maidano tikslus – kurie jau visi įvykdyti – užtikrinti tvarką, kad Maidanas važiuotų namo“, – sakė O.Turčynovas.

Jis pridūrė, kad aktyvistai palaipsniui paliks visus jų užimtus administracinius pastatus.

Parlamento pirmininkas perspėjo Vidaus reikalų ministerijos vadovybę, kad dėl valdžios vakuumo gali prasidėti kalinių maištai.

„Didelis pavojus, kad prisidengdami revoliucine retorika, gali pradėti kelti galvas nusikaltėliai, (prasidėti) plėšikavimas“, – aiškino O.Turčynovas.

18.52 val. Naujienų agentūra „Unian“ cituoja opozicijos lyderį Arsenijų Jaceniuką, kuris teigė, kad „Jeigu šalyje susidaro situacija, kai nėra prezidento, jo pareigas turi perimti Aukščiausiosios Rados pirmininkas“.

18.45 val. Lenkijos diplomatijos vadovas: įvykiai Kijeve nėra perversmas

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis šeštadienį pareiškė, kad naujausi įvykiai Kijeve nėra perversmas.

Savo žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“ R.Sikorskis rašo, kad naujas Ukrainos parlamento pirmininkas buvo išrinktas teisėtai, taip pat nurodė, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius pagal penktadienį pasirašytą susitarimą su opozicija turėjo per 24 valandas patvirtinti grįžimą prie konstitucijos 2004 metų redakcijos.

Vienas Lenkijos URM atstovas savo „Twitter“ žinutėje nurodė, kad R.Sikorskis, kuris penktadienį kartu su Vokietijos ir Prancūzijos diplomatijos vadovais išsiderėjo iš V.Janukovyčiaus nuolaidų Ukrainos opozicijai, šeštadienį kalbėjosi telefonu su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu ir Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

18.31 val. Skelbiama, kad į Maidano mitingą Charkove suplūdo apie 40 tūkst. žmonių.

18.01 val. Du prorusiško Ukrainos regiono administracijos vadovai pabėgo į Rusiją

Ukrainos šiaurės rytinės Charkovo srities, kurios dauguma gyventojų yra rusakalbiai ir kurios administracija palaiko šalies parlamento atstatydintą prezidentą Viktorą Janukovyčių, lyderiai pasitraukė į Rusiją, pranešė viena pareigūnė.

Charkovo srities gubernatorius Michajlas Dobkinas ir šio miesto meras Henadijus Kernesas išvyko į Rusiją per Hoptovkos perėją, pranešė laikinojo vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo atstovė Natalja Stativko.

„Ponai Dobkinas ir Kernesas paliko Ukrainos teritoriją per Hoptovkos perėją“, – ji sakė žurnalistams Charkove.

17.14 val. Ukrainos parlamentas pripažino prezidentą Janukovyčių nusišalinusiu nuo pareigų, paskelbė pirmalaikių rinkimų datą

Aukščiausioji Rada numatė pirmalaikių rinkimų datą – 2014 m. gegužės 25 d., – skelbia naujienų agentūra „Unian“. Rada taip pat nubalsavo už prezidento V.Janukovyčiaus atstatydinimą.

Ukrainos parlamentas šeštadienį pripažino prezidentą V.Janukovyčių pagal konstituciją negalinčiu eiti savo pareigų. Po balsavimo, per kurį už šį nutarimą palaikė 328 deputatai, įstatymų leidėjai atsistojo ir sugiedojo valstybės himną.

Tiesioginės transliacijos iš Aukščiausiosios Rados besiklausantys protestuotojai Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, išgirdę šį sprendimą, pratrūko džiaugsmo šūksniais.

„Atsižvelgdami į tai, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pats nusišalino nuo konstitucinių pareigų, dėl ko kyla grėsmė valstybės valdymui, Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenitetui, gresia masiniai piliečių teisių ir laisvių pažeidimai, remdamiesi kraštutinės būtinybės aplinkybėmis, Ukrainos Aukščiausioji Rada, išsakydama suverenią Ukrainos liaudies valią nutaria: nustatyti, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pats nusišalino nuo konstitucinių pareigų vykdymo ir, vadinasi, nevykdo savo pareigų. Antra – paskirti pirmalaikius Ukrainos prezidento rinkimus gegužės 25 dieną“, – perskaitė nutarimo tekstą Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas.

Tuo metu naujienų agentūra „Unian“ skelbia, kad pats V.Janukovyčius per savo patarėją Aną German perdavė nepripažįstantis tokio Aukščiausiosios Rados sprendimo.

Rusija ragina ES šalis spausti Ukrainos opoziciją laikytis taikos sutarties

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas šeštadienį paragino Vokietijos, Lenkijos ir Prancūzijos diplomatijos vadovus spausti Ukrainos opoziciją laikytis ankstesnę dieną pasirašytos taikos sutarties su prezidentu V.Janukovyčiumi.

„S.Lavrovas išsakė didžiulį susirūpinimą dėl vasario 21-ąją Kijeve pasirašyto susitarimo neįgyvendinamumo. Opozicija ne tik neišpildė nė vieno savo įsipareigojimo, bet ir kelia naujus reikalavimus, vedama už pavadėlio ginkluotų ekstremistų ir pogromininkų, kurių veiksmai kelia tiesioginę grėsmę Ukrainos suverenumui ir konstitucinei santvarkai“, – sakoma Rusijos URM tinklalapyje paskelbtame pranešime, kuriame cituojamas S.Lavrovo pokalbis telefonu su Vokietijos užsienio reikalų ministru Franku Walteriu Steinmeieriu, Lenkijos diplomatijos vadovu Radoslawu Sikorskiu ir Prancūzijos užsienio reikalų ministru Laurent'u Fabiusu.

S.Lavrovas „primygtinai ragino Vokietiją, Lenkiją ir Prancūziją – šalis, aktyviai stūmusias tą sutartį ir tapusias jos pasirašymo liudininkėmis vasario 21 dieną – panaudoti visą savo įtaką opozicijai, kad ji nedelsiant imtųsi vykdyti (susitarimą) ir pažabotų siautėjančius žaliūkus“, – nurodė URM.

„Užtenka klaidinti tarptautinę bendruomenę ir vaizduoti, jog šiandieninis Maidanas atstovauja Ukrainos tautos interesams“, – sakoma ministerijos pranešime, kuriame turimi omenyje opozicijos protestuotojai, įsitvirtinę Kijevo centrinėje Nepriklausomybės (Maidano) aikštėje.

„F.W.Steinmeieris, R.Sikorskis ir Laurent'as Fabiusas sakė suprantantys Rusijos susirūpinimą, pripažino, kad opozicija neįvykdė savo įsipareigojimų ir pažadėjo skubiai imtis papildomų priemonių, kad būtų įvykdyti sudaryti susitarimai“, – pabrėžė ministerija.

16.56 val. Ukrainos VRM pajėgų kariai pasitraukė iš Kijevo

Ukrainos vidaus kariuomenės daliniai paliko Kijevą ir išvyko į savo nuolatinės dislokacijos vietas, sakoma šeštadienį Vidaus reikalų ministerijos pajėgų tinklalapyje paskelbtame pranešime.

„Ukrainos VRM vidaus kariuomenės operatyviniai koviniai rezervai, palaikę viešąją tvarką Kijeve, išvyko į nuolatinės dislokacijos vietas“, – nurodoma pranešime.

Vidaus kariuomenės vadovybė nurodė, kad į nuolatinės dislokacijos vietas grįžo Šostkos pulkas, atsakingas už ypatingos svarbos valstybinių objektų apsaugą, taip pat Sumų batalionas. Šių dalinių kariai dabar vėl vykdo kasdienes užduotis.

„Luhanės pulko, Mariupolio bataliono ir Donecko specialiojo motorizuotojo vidaus pajėgų milicijos pulko kariai yra pakeliui“, – pridūrė VRM.

Pranešime taip pat nurodoma, kad Kijevo gydymo įstaigose liko 32 vidaus kariuomenės nariai, sužeisti per šią savaitę sostinėje vykusius susirėmimus su opozicijos protestuotojais, tarp jų – šeši pašauti kariai.

16.43 val. Ukrainos ginkluotosios pajėgos pažadėjo nesikišti į politinę krizę

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Jurijus Iljinas šeštadienį pareiškė, kad visi kariai yra savo nuolatinėse dislokacijos vietose ir kad jie nedalyvaus šalį krečiančiame politiniame konflikte.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos yra ištikimos konstitucinei pareigai ir negali būti įtrauktos į vidinį politinį konfliktą. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovybė veiks griežtai laikydamasi galiojančių įstatymų. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai yra nuolatinės dislokacijos vietose ir vykdo įprastas planines užduotis“, – sakoma J.Iljino pranešime, paskelbtame Gynybos ministerijos tinklalapyje.

16.06 val. V.Janukovyčius neatsistatydins

V.Janukovyčius paneigė gandus apie savo atsistatydinimą. Jis paskelbė, kad Ukrainoje įvyko valstybinis perversmas ir jis trauktis neketina.

Kaip naujienų agentūrai „Unian“ pranešė V.Janukovyčiaus patarėja A.German, V.Janukovyčius įrašė vaizdo įrašą, kuris bus vėliau paviešintas internete.

„Darau viską, kad šalyje nebūtų pralietas kraujas. Dabar mane pasiekė signalai apie žmonių persekiojimą. Bandau apsaugoti žmones, kurie yra persekiojami darbe, pakeliui į mokyklą, ir stengiuosi išvengti dar daugiau kraujo.  Mane bando įbauginti ir priversti, kad aš savo valia atsistatydinčiau, tačiau tikrai to nedarysiu“, – A.German cituoja V.Janukovyčių.

V.Janukovyčius taip pat sakė, jog daugelis jo valdančiosios Regionų partijos deputatų traukiasi, nes opozicija stengiasi juos įbauginti.

„Yra žmonių, kurie neatlaikė – (jie) bijo dėl savo šeimų, tačiau esama ir išdavikų“, – aiškino prezidentas. Tačiau jis atsisakė pateikti konkrečių vardų. Kaip pranešama, iš Regionų partijos parlamentinės frakcijos pasitraukė 53 deputatai.

V.Rybakas esą buvo sumuštas

V.Janukovyčius teigė, kad anksčiau šeštadienį atsistatydinęs Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Rybakas buvo sumuštas.

Jį sumušė. Jis atvažiavo pas mane. Pakeliui buvo šaudoma. Jis prašė, kad jį pasiimčiau. Aš jį paėmiau ir pasiunčiau į gydytis į Donecką, – apie V.Rybaką kalbėjo V.Janukovyčius.

„Jį sumušė. Jis atvažiavo pas mane. Pakeliui buvo šaudoma. Jis prašė, kad jį pasiimčiau. Aš jį paėmiau ir pasiunčiau į gydytis į Donecką“, – prezidentas sakė UBR.

Pats V.Janukovyčius sakė liksiąs Ukrainos teritorijoje.

„Ką mes toliau darysime – kasdien aš viešai apie tai kalbėsiu... Aš lieku Ukrainos teritorijoje, aš raginsiu visus tarptautinius stebėtojus, visus tarpininkus, kurie dalyvauja šiame politiniame konflikte, kad jie sustabdytų banditus; tai ne opozicija, tai banditai“, – sakė prezidentas.

VIDEO: V.Janukovyčiaus pareiškimas

15.59 val. Ukrainos saugumo vadovai paskelbė nekonfliktuosiantys su protestuotojais

Keturių Ukrainos saugumo struktūrų, tarp jų milicijos specialiųjų pajėgų „Berkut“, vadovai šeštadienį atvyko į parlamentą ir pareiškė nedalyvausiantys jokiame konflikte su piliečiais.

Šį pareiškimą išsakė kariuomenės oro desantininkų, „Berkut“, specialiųjų pajėgų „Alfa“ ir karinės žvalgybos vadovai. Vidaus reikalų ministerija jau anksčiau pasiuntė signalą, kad palaikys protestuotojus prieš prezidento V.Janukovyčiaus režimą, kai Aukščiausioji Rada naujuoju vidaus reikalų ministru išrinko opozicijos atstovą.

Vokietija ragina Ukrainos konflikto stovyklas laikytis taikos sutarties

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris šeštadienį paragino Ukrainos vyriausybę ir opoziciją laikytis taikos sutarties, pasirašytos ankstesnę dieną ir turinčios padėti užbaigti didžiausią krizę per šalies nepriklausomybes laikotarpį.

„Dabar nuo abiejų konflikto šalių – vyriausybės ir opozicijos – priklauso, ar bus laikomasi to, kas buvo sutarta, ir ar bus pradėtas kurti pasitikėjimo ryšys“, – sakoma Berlyno diplomatijos vadovo pranešime, paskelbtame tuo metu, kai Ukrainos prezidento V.Janukovyčiaus režimas atrodo priartėjęs prie žlugimo po tris mėnesius trukusių protestų gatvėse.

„Padėtis išlieka nepaprastai trapi“, – pažymėjo F.W.Steinmeieris, pridūręs, kad dabar prioritetas yra abiejų stovyklų derybos dėl stabilios vyriausybės, priimtinos visoms šalims, suformavimo.

„Ko gera, tai paskutinė galimybė pasukti taikiu keliu dėl Ukrainos ateities“, – perspėjo jis.

Penktadienį pasirašytoje taikos sutartyje, sudarytoje padedant Vakarų šalims, raginama surengti pirmalaikius prezidento rinkimus ir suformuoti naują tautos vienybės vyriausybę, taip pat suteikti amnestiją protestų prieš vyriausybę dalyviams, suimtiems per šią savaitę tris dienas vykusius didelius neramumus.

15.47 val. Naujienų agentūra „Unian“ skelbia, kad Maidano protestuotojai džiugiai sutiko žinią apie pasklidusius gandus apie V.Janukovyčiaus atsistatydinimą. Paskelbtą žinią palydėjo šūksniai „Pergalė“ ir saliutas.

15.20 val. Rytų Ukrainos regionų lyderiai skelbia perėmę kontrolę savo teritorijose

Ukrainos rytinių regionų, kuriame gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai ir kurie yra laikomi opozicijos atsistatydinti spaudžiamo prezidento Viktoro Janukovyčiaus tvirtovėmis, lyderiai šeštadienį pareiškė abejojantys nacionalinio parlamento legitimumu ir nurodė perimantys visą kontrolę savo teritorijose.

Aukščiausioji Rada per pastarąją parą priėmė virtinę sprendimų, kurie sumažins prezidento galias ir atvers kelią nacionalinės vienybės vyriausybės suformavimui bei pirmalaikiams prezidento rinkimams.

Šiaurės rytinės Charkovo srities gubernatorius Michajla Dobkinas sakė Charkovo mieste susitikusiems regionų lyderiams: „Mes nesiruošiame suskaldyti šalies. Mes norime ją išsaugoti.“

Tačiau šio susitikimo rezoliucijoje sakoma: „Tokiomis aplinkybėmis priimti Ukrainos parlamento sprendimai kelia abejonių dėl jų legitimumo ir teisėtumo.“

„Centriniai valdžios organai paralyžiuoti. Kol bus atkurta konstitucinė santvarka ir įstatymų viršenybė, nusprendėme prisiimti atsakomybę už konstitucinę tvarką, teisėtumą, piliečių teises ir jų saugumą mūsų teritorijose“, – sakoma dokumente.

14.57 val. VJanukovyčius atsistatydino, tokį gandą paleido deputatas V.Kyrylenka

Ukrainos parlamento frakcijos „Batkivščyna“ deputatas Viačeslavas Kyrylenka pareiškė, kad prezidentas V.Janukovyčius atsistatydino.

„Manau kad netrukus jau oficialiai jums visiems paskelbs, kad V.Janukovyčius atsistatydino, o Julija Tymošenko – laisva“, – sakė jis per televizijos kanalą „Rada“.

Naujienų agentūra „Interfax“ šios žinios nepatvirtina. Prezidento tinklalapis neveikia.

Pasklidus šiems gandas, Aukščiausioji Rada skubiai susirinko į posėdį.

Prezidento patarėja gandą paneigė

Tuo metu prezidento patarėja, Regionų frakcijos frakcijos deputatė A.German, paklausta naujienų agentūros „Interfax“, paneigė šį gandą.

Į klausimą, ar teisinga pasirodžiusi informacija apie valstybės vadovo atsistatydinimą, A.Geman atsakė: „Ne!“

Ji taip pat pranešė, kad prezidentas yra Charkove, kur bendravo su žurnalistais ir kalbėjo per vietinę televiziją.

Pasak jos, tokie gandai apie atsistatydinimą yra „spekuliacijos ir mėginimai jėga paimti valdžią“.

14.18 val. Vadovaujasi 2004 m. Konstitucija

Aukščiausioji Rada atnaujino 2004 m. Konstitucijos galiojimą.

13.49 val. Nušalintas generalinis prokuroras; paskirtas naujas vidaus reikalų ministras

Aukščiausioji Rada nuo pareigų nušalino generalinį prokurorą Viktorą Pšonką. Taip pat skelbiama, kad paskirtas laikinas vidaus reikalų ministras. Juo tapo Rados deputatas Arsenas Avakovas.

Priėmė nutarimą, užkirsiantį kelią pasikėsinimo į šalies nacionalinį saugumą ir teritorinį vientisumą apraiškoms

Kaip praneša naujienų agentūra „Unian“, Ukrainos parlamentas priėmė nutarimą, kuris užkirs kelią separatizmo ir kitoms pasikėsinimo į šalies nacionalinį saugumą bei teritorinį vientisumą apraiškoms. Tokį sprendimą palaikė 319 deputatų iš 329-ių, užsiregistravusių posėdžiui.

Nutarta, kad Ukrainos saugumo tarnyba skubiai tirs visus pranešimus apie veiksmus, kuriuose galima įžvelgti norą pakenkti šalies nacionaliniam saugumui, tiksliau kalbama apie pasikėsinimą į Ukrainos teritorinį vientisumą ir neliečiamybę.

Ukrainos saugumo tarnybai taip pat pavesta imtis visų reikalingų priemonių, siekiant užkirsti kelią visoms grėsmėms, kurios kyla šalies saugumui.

Charkove – deputatų suvažiavimas

Tuo metu Charkove vyksta Ukrainos pietvakarinių regionų ir Krymo deputatų suvažiavimas. Į jį kol kas V.Janukovyčius neatvyko.

Išlaisvinama J.Tymošenko

Šalies parlamentas pritarė įstatymui, kuris įgalina išlaisvinti Juliją Tymošenko.

12.53 val. Aukščiausioji Rada turi naują pirmininką

Naujuoju Aukščiausiosios Rados pirmininku išrinktas kaltinamos opozicijos lyderės J.Tymošenko artimas sąjungininkas Aleksandras Turčynovas.

„Ukrayinska Pravda“ cituoja O.Turčynovą:

„Mes nežinome, kur yra V.Janukovyčius. Vienintelė teisėta valdžia yra Aukščiausioji Rada“.

Naujas Aukščiausiosios Rados pirmininkas O.Turčynovas yra aukšto rango narys ekspremjerės J.Tymošenko partijoje „Batkivščyna“ („Tėvynė“). Jis buvo išrinktas 288 balsais 450 vietų parlamente.

Ukrainos milicija pasirengusi tarnauti savo tautiečiams

Ukrainos vidaus reikalų ministerija (VRM) šeštadienį pareiškė esanti už sparčius pokyčius ir ragino žmones vienytis, kad būtų užtikrintas saugumas ir sukurta nepriklausoma, demokratinė ir teisinė valstybė.

Savo tinklalapyje Ukrainos VRM penktadienį, po išvakarėse buvusio balsavimo parlamente, nusprendžiusio atleisti vidaus reikalų ministrą Vitalijų Zacharčenką iš posto, pareiškė, tarnaujanti „išimtinai Ukrainos liaudžiai ir visiškai pritaria piliečių siekiui greitų permainų“.

VRM kreipimesi piliečiai raginami „kurti tikrai nepriklausomą, demokratinę, teisinę europinę valstybę“.

12.16 val. Charkove milicijos pajėgų „Berkut“ kariai krato „euromaidaniečius“

Specialiųjų milicijos pajėgų „Berkut“ kariai reikalauja, kad vadinamieji „euromaidaniečiai“ pasitrauktų iš aikštės prie viešbučio „Turist“ netoli sporto rūmų, kuriuose 12 val. prasideda pietrytinių Ukrainos regionų, taip pat Sevastopolio bei Krymo deputatų suvažiavimas.

Automatais ginkluoti „Berkut“ kariai krato protesto akcijos dalyvius, atima iš „euromaidaniečių“ lazdas ir šalmus.

Protesto akcijos rengėjai prašo žmonių laikytis rimties, primindami, kad akcija yra taiki.

Anksčiau agentūrai „Interfax“ informuotas šaltinis pranešė, kad Ukrainos prezidentas V.Janukovyčius, kuris yra ir Regionų partijos garbės pirmininkas, naktį atvyko į Charkovą.

Pasak pašnekovo, manoma, jog V.Janukovyčius dalyvaus pietrytinių Ukrainos sričių deputatų suvažiavime, kuris vyks šeštadienį. „Kol kas taip manoma, bet padėtis dinamiškai kinta. Gali būti pakeitimų“, – pridūrė jis.

11.59 val. Jėgos panaudoti patenkant į prezidento administracijos pastatą nereikėjo

„Jo čia nėra, nė vieno jo pareigūnų ar kurio nors tiesiogiai susijusio su administracija nėra“, – sakė „Reuters“ korespondentui Ostapas Kryvdykas prezidento administracijos pastate.

Pasak jo, protestuotojams nereikėjo panaudoti jėgos, kad įeitų į šį pastatą.

Tuo tarpu opozicijos lyderis Vitaijus Klyčko nurodė, kad V.Janukovyčius išvyko iš Kijevo ir kad šalyje reikia rengti pirmalaikius rinkimus.

„Šiandien jis išvyko iš sostinės, – kalbėjo V.Klyčko parlamente, kur vyksta neeilinė sesija, svarstomas opozicijos siūlymas V.Janukovyčiui atsistatydinti. – Milijonai ukrainiečių mato tik vieną išeitį – pirmalaikius prezidento ir parlamento rinkimus“.

Prezidento rezidencija Kijeve yra tuščia; žurnalistai į ją gali įeiti laisvai.

Nėra prezidento ir jo rezidencijoje Mežygirėje, kur ėmė rinktis žmonės pažiūrėti, kaip gyveno prezidentas V.Janukovyčius.

Žmonės važiuoja savo automobiliais, eina rezidencijos link. Jos teritorijos ir turto saugumą užtikrina valstybinė apsauga bei savigynos būriai. Lankytojai perspėjami, kad nieko nenaikintų.

Į vidų įleidžiamos tik žiniasklaidos atstovų grupės. Kitiems lankytojams žadama vėliau parodyti, kaip gyveno prezidentas.

V.Janukovyčiui rengiama apkalta

10.45 val. Life.pravda.com.ua skelbia naują žuvusiųjų sąrašą. Jį rasite paspaudę čia. Ukrainos parlamente šeštadienį per posėdį buvo įregistruotas apkaltos prezidentui V.Janukovyčiui projektas. 

10.42 val. Atsistatydino Ukrainos parlamento vadovybė

Ukrainos parlamento pirmininkas Volodymyras Rybakas, kuris yra prezidento V.Janukovyčiaus sąjungininkas, šeštadienį pareiškė atsistatydinantis dėl pašlijusios sveikatos, – jo pavaduotojas paskelbė per Aukščiausiosios Rados sesijos atidarymą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Rybakas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Rybakas

V.Rybakas šį sprendimą priėmė, kai keli deputatai pareiškė paliekantys V.Janukovyčiaus valdančiąją Regionų partiją, protestuodami prieš milicijos smurtą prieš protestuotojus, pareikalavusį beveik 100 žmonių gyvybių.

Rt.com skelbia, kad atsistatydino ir V.Rybako pavaduotojas Igoris Kaletnikas, todėl šios dienos Rados posėdžiui pirmininkaus jo pavaduotojas Ruslanas Košulinskis.

Regionų partijos atstovas: opozicija kalta dėl žmogžudystės

Kp.ua skelbia, kad Regionų partijos atstovas Borisas Kolesnikovas pratrūko po žurnalistės klausimo apie kaltuosius.
 
„Žmonės žuvo dėl opozicijos kaltės. Opozicija 100 proc. kalta už žmogžudystes“,  – tvirtino jis.

VIDEO: Borisas Kolesnikovas pratrūko

9.55 val. JAV ir Rusijos lyderiai sutinka, jog reikia užtikrinti Ukrainos krizės sprendinio įgyvendinimą

AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ir Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ir Vladimiras Putinas

JAV prezidentas Barackas Obama ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį sutinka, kad būtina sparčiai įgyvendinti susitarimą tarp Ukrainos opozicijos ir vyriausybės, kad būtų užkirstas kelias kruviniems saugumo pajėgų ir protestuotojų susirėmimams bei stabilizuota šalis, nurodė vienas JAV pareigūnas.

Abu lyderiai kalbėjosi telefonu penktadienį, kai Ukrainos prezidentas V.Janukovyčius ir opozicijos lyderiai jau buvo pasirašę taikos susitarimą, tarpininkaujant Europos Sąjungai (ES).

„Jie sutarė, kad šiandien (penktadienį) pasiekta sutartis turi būti įgyvendinta greitai; jog labai svarbu paraginti visas šalis susilaikyti nuo smurto; kad tai yra reali taikios išeities galimybė“, – vienas aukštos rango JAV Valstybės departamento pareigūnas sakė žurnalistams per konferencinį pokalbį.

Baltieji rūmai nurodė, kad minėtos sutarties detalės atitinka punktus, kuriuos siūlė Jungtinės Valstijos – sumažinti įtampą ir sustabdyti smurtą, pakeisti konstituciją, suformuoti koalicinę vyriausybę ir paskelbti pirmalaikius rinkimus.

Tačiau Valstybės departamento pareigūnas perspėjo, kad šitas susitarimas tebėra „labai, labai trapus“ ir kad Ukrainai reikės tarptautinio palaikymo.

„Dėl to buvo labai sunku susitarti, o opozicijai dar bus labai sunku susitarti su žmonėmis gatvėse. Ir ne menkiausia priežastis – siaubingas, siaubingas smurtas pastarosiomis dviem dienomis“, – pažymėjo pareigūnas.

V.Putinas irgi pabrėžė, kad padėtis Ukrainoje labai netvari, ir teigė, kad „radikalieji“ vyriausybės oponentai potencialiai kelia grėsmę pasiektam susitarimui.

Rusijos lyderis „pažymėjo būtinybę skubiai imtis priemonių padėčiai stabilizuoti, akcentuodamas, jog svarbu dirbti su radikaliąja opozicija, kuri atvedė konfrontaciją Ukrainoje iki itin pavojingo taško“, sakoma trumpame Kremliaus pranešime.

Rusija pareiškė, kad Vakarų šalims tenka dalis kaltės dėl kraujo praliejimo, nes jos drąsino ekstremistines opozicijos grupuotes, nesugebėdamos pasmerkti jų veiksmų.

9.24 val. Ukrainoje šeštadienį, sekmadienį skelbiamas gedulas.

8.59 val. Rt.com praneša, kad iš viso 600 žmonių buvo sužeisti Kijeve nuo vasario 18 d. 309 iš jų atsidūrė ligoninėse. Tuo metu penktadienį 21 sužeistąjį iš 26 teko gabenti į ligonines.

Iš viso per neramumus Kijeve nuo vasario 18 d. žuvo 77 žmonės.

Paskelbė perėmę valdžios pastatų kontrolę

Protestuotojai skelbia naktį iš penktadienio į šeštadienį perėmę valdžios įstaigų kontrolę Kijeve. Protestuotojai esą užėmė Aukščiausios Rados ir prezidento administracijos pastatus.

„Reikalaujame, kad V.Janukovyčius atsistatydintų nedelsdamas“, – naujienų agentūra „Unian“ cituoja Maidano komendantą, deputatą Andrejų Paribą.

Jis taip pat patvirtino, kad protestuotojai kontroliuoja valdžios įstaigų – Aukščiausiosios Rados ir prezidento administracijos – pastatus.

VIDEO: Tiesioginė transliacija iš Kijevo

Iškėlė ultimatumą

Penktadienį Ukrainoje pasirašyta sutartis dėl krizės šalyje užbaigimo. Nepaisant to, kad buvo sutarta, jog atstatoma 2004 metų konstitucija, bus surengti pirmalaikiai prezidento rinkimai, Maidane penktadienio vakarą vis dar buvo neramu. Pasklido gandų, kad barikadų kovotojai naktį iš penktadienio į šeštadienį rengiasi naujam šturmui.

Po opozicijos lyderių pasisakymų Nepriklausomybės aikštėje penktadienio vakarą ant scenos užlipo jaunas vyras, prisistatęs kaip vieno iš savigynos šimtinių būrių vadas. 

„V.Janukovyčiaus rankos suteptos žuvusiųjų krauju, o opozicijos lyderiai sudarinėja su juo sutartis“, – piktinosi šimtininkas. Jis paskelbė ultimatumą – jeigu iki šeštadienio 10 val. nebus apsispręsta dėl Ukrainos prezidento atsistatydinimo, bus surengtas ginkluotas šturmas.

V.Klyčko atsiprašė žmonių

Po pasigirdusio ultimatumo dėl Ukrainos prezidento, opozicinės partijos „Udar“ („Smūgis“) lyderis Vitalijus Klyčko dar kartą kreipėsi į žmones ir atsiprašė jų, jeigu juos įžeidė jo susitikimas, derybos ir rankos paspaudimas prezidentui V.Janukovyčiui.

„Patikėkite manimi, aš nejaučiau malonumo. Jeigu ką nors įžeidžiau, atsiprašau už tai, tačiau padariau viską, kad laimėtų Ukraina. Dariau viską atvirai ir kiek nuo manęs priklauso, kad būtų išvengta kraujo praliejimo, kad šita gauja pasitrauktų.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Opozicinės partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Opozicinės partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko

Kaip penktadienį klostėsi įvykiai Ukrainoje skaitykite ČIA ir ČIA.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min