Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainos Aukščiausioji Rada palaimino Volodymyrą Hroismaną naujuoju premjeru

Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Groismanas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Naujasis Ukrainos premjeras Volodymyras Hroismanas
Šaltinis: BNS
5
A A

Ukrainos parlamentas ketvirtadienį patvirtino proeuropietiškų pažiūrų Aukščiausiosios Rados pirmininko Volodymyro Hroismano paskyrimą naujos vyriausybės ministru pirmininku, siekiant išeiti iš kelis mėnesius užsitęsusios politinės aklavietės ir atverti galimybę karo nualintai valstybei toliau gauti gyvybiškai svarbią pagalbą.

Po kelis mėnesius trukusios politinės krizės deputatai 257 balsais prieš 50 pritarė premjero Arsenijaus Jaceniuko atsistatydinimui ir V.Hroismano paskyrimui į vyriausybės vadovo postą per pirmąjį ministrų kabineto pertvarkymą nuo 2014 metų proeuropietiškos Maidano revoliucijos.

A.Jaceniukas apie savo sprendimą atsistatydinti pranešė sekmadienį, po ilgai trukusio spaudimo pasitraukti, įskaitant prezidento Petro Porošenkos pareiškimus, kad vyriausybė prarado visuomenės pasitikėjimą, nors vasarį premjeras atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo Aukščiausioje Radoje.

„Suprantu savo atsakomybę“, – 38 metų V.Hroismanas sakė deputatams prieš balsavimą.

„Suprantu, kad gyvename labai sudėtingais laikais, kai turime demonstruoti veiksmingumą ir politinę valią, kad galėtume vesti šalį iš krizės ir paspartinti mūsų europines reformas bei pagerinti jų kokybę“, – pridūrė jis.

Jis dar kartą pažadėjo „užtikrinti mūsų kelio į integraciją su Europa nekintamumą“.

Pagal Konstituciją paskirtasis premjeras turi pateikti Radai siūlymus dėl savo ministrų kabineto, kurį tvirtins parlamentas, sudėties.

Kompromisinis veikėjas

V.Hroismanas laikomas kompromisiniu veikėju, pasirinktu po to, kai valdančioji koalicija atsisakė palaikyti pasiūlymą patikėti vadovauti vyriausybei Jungtinėse Valstijose gimusią finansų ministrę Natalie Jaresko, kuri buvo giriama kaip provakarietiška reformatorė, nesusitepusi nepotizmu ir korupcija.

Teisininko išsilavinimą turintis V.Hroismanas, laikomas P.Porošenkos protežė, pelnė palankių įvertinimų, dėl savo sugebėjimo išlaikyti santykinę ramybę per tradiciškai audringus parlamento posėdžius, kuriuose neretai įsiplieksdavo muštynės.

Jis taip pat tvirtino, kad tvirtai laikysis Ukrainos įsipareigojimų vykdyti griežto diržų veržimo politiką, pasiūlytą Tarptautinio valiutos fondo mainais į 2014 metų kovą Kijevui suteiktą 17,5 mlrd. JAV dolerių (15,4 mlrd. eurų) finansinio gelbėjimo paketą.

Tačiau kai kurie ekonomistai nerimauja, kad mandagaus būdo V.Hroismanui gali pristigti griežtumo, kad jis galėtų sutramdyti saujelę oligarchų, dominavusių Ukrainos politikoje ir pavertusių šią Rytų Europos šalį kyšininkų rojumi.

Nauja vyriausybė gali dar labiau padidinti investuotųjų susirūpinimą, nes joje nebeliks ne tik N.Jaresko, bet ir kitų dviejų užsieniečių technokratų, tarp jų lietuvio Aivaro Abromavičiaus, kuriuos P.Porošenka įtraukė į vyriausybę 2014 metų gruodį, stengdamasis suvaldyti spartų Ukrainos ekonomikos smukimą.

A.Jaceniukas apie savo sprendimą atsistatydinti pranešė sekmadienį, po ilgai trukusio spaudimo pasitraukti.

Susiskaldžiusi Rada

Iš Petro Porošenkos bloko frakcijos narių atitinkamą nutarimą palaikė 131 deputatas, keturi balsavo „prieš“, trys – susilaikė, iš Liaudies fronto frakcijos narių 75 deputatai balsavo „už“, balsavusiųjų „prieš“ nebuvo.

Tuo tarpu Opozicinio bloko frakcijos 34 parlamentarai pasisakė prieš nutarimą, „už“ nebalsavo nė vienas šios frakcijos narys.

Dauguma partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) frakcijos narių per balsavimą susilaikė (13 deputatų), „už“ nebalsavo nė vienas, „prieš“ – tik vienas deputatas.

Iš frakcijoms nepriklausančių deputatų nutarimą palaikė 11 įstatymų leidėjų, „prieš“ balsavo 8, tiek pat susilaikė.

Beveik visi Radikalų partijos frakcijos nariai balsavime nedalyvavo, „už“ ir „prieš“ balsavo po vieną jos narį.

Kiek vėliau frakcijos lyderis Olehas Liaško pareiškė, kad už V.Hroismano paskyrimą balsavo deputatas Artiomas Vitko, tačiau jis anksčiau buvo pašalintas iš frakcijos.

Atgimimo ir Liaudies valios grupių deputatai vieningai palaikė nutarimą.

„Priekyje laukia dideli darbai“

Prieš balsavimą parlamente A.Jaceniukas padėkojo bendražygiams bei oponentams.

„Prašau priimti mano atsistatydinimą. O priekyje mūsų laukia dideli darbai“, – Radoje sakė A.Jaceniukas.

Jis padėkojo frakcijai „Liaudies frontas“, koalicijos sąjungininkams, taip pat – „oponentams ir priešams“ už tai, kad padarė jį stipresnį.

A.Jaceniukas pabrėžė, kad drauge daug padaryta šaliai ir liaudžiai, „bet reikia judėti pirmyn“.

Iškart po kalbos jis išėjo iš posėdžių salės, nelaukdamas parlamento balsavimo, pranešė „Interfax“ korespondentas.

Parlamentarai jį išlydėdami atsistojo ir plojo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min