Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainos protestuotojai po susirėmimų su milicija paskelbė visuotinį streiką

Daugiatūkstantinis mitingas Kijeve
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Daugiatūkstantinis mitingas Kijeve
Šaltinis: 15min.lt/BNS
0
A A

Ukrainoje protestuotojai pirmadienį paskelbė visuotinį streiką ir blokavo vyriausybinius pastatus po įnirtingų susirėmimų, įsiplieskusių per demonstracijas, kuriose daugiau nei 100 tūkst. opozicijos šalininkų protestavo prieš vyriausybės sprendimo nepasirašyti istorinės sutarties su Europos Sąjunga (ES).

Papildyta 14.56 val.: Rados vadovas: Ukrainos parlamentas pasirengęs svarstyti vyriausybės atsistatydinimą

Ukrainos parlamentas yra pasirengęs antradienį svarstyti šalyje susidariusią padėtį.

„Rytoj per Aukščiausiosios Rados sesiją išnagrinėsime situaciją, kuri šiandien susiklostė valstybėje ir bus rytoj ryte“, – pirmadienį trumpoje spaudos konferencijos Kijeve sakė parlamento pirmininkas Vladimiras Rybakas iš Regionų partijos.

Jis taip pat pažymėjo, kad antradienį bus svarstomas klausimas dėl vyriausybės atsistatydinimo, kurio reikalauja opozicija.

Antradienį per Aukščiausiosios Rados sesiją išnagrinėsime situaciją, kuri šiandien susiklostė valstybėje ir bus rytoj ryte. Sakė parlamento pirmininkas V.Rybakas iš Regionų partijos.

„Klausimą, kuris yra keliamas (dėl nepasitikėjimo vyriausybe), pateiksiu svarstyti Aukščiausiajai Radai – yra reglamentas, yra įstatymas“, – sakė jis.

Pasak V.Rybako, jeigu Aukščiausioji Rada antradienį priims sprendimą svarstyti vyriausybės atsistatydinimo klausimą be komiteto sprendimo, tai jis bus „svarstomas be komiteto sprendimo,su pažeidimu, nes tokia yra politinė situacija“.

Prezidentas sutiks su sprendimu dėl išeities, kurią ras parlamentas, mano V.Rybakas.

Pasak jo, valstybės vadovas palaikys dialogą, kuriame turi dalyvauti politinės jėgos.

„Tokia padėtis negali tęstis“, – pabrėžė V.Rybakas, turėdamas omenyje protesto akcijas.

Parlamento pirmininkas pažymėjo, kad nėra pagrindo skelbti Ukrainoje nepaprastąją padėtį.

Vokietija: Ukrainos „širdis plaka europietišku ritmu“

Vokietija pirmadienį pranešė, jog masiniai protestai prieš vyriausybę Kijeve rodo, kad „Ukrainiečių širdis plaka europietišku ritmu“, ir išreiškė susirūpinimą dėl smurto panaudojimo prieš protestuotojus.

Demokratijos šalininkų didžiausių mitingų nuo 2004 metų Oranžinės revoliucijos dalyviai reikalauja nuversti šalies prezidentą Viktorą Janukovyčių, kuris nepasirašė Asociacijos sutarties su ES, galėjusios priartinti Ukrainą prie Bendrijos.

„Šios demonstracijos (rodo) įspūdingą šimtų tūkstančių Ukrainos žmonių atsidavimą Europai“, – sakoma darbą baigiančio Vokietijos užsienio reikalų ministro Guido Westerwelle pareiškime.

„Jos rodo, kad Ukrainos žmonių širdis plaka europietišku ritmu“, – priduriama jame.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas Steffanas Seibertas pareiškė, kad „demonstracijos perduoda labai aiškią žinią“.

„Tikėkimės, kad Ukrainos prezidentas Janukovyčius šią žinią girdi“, – pridūrė jis.

Papildyta 14.33 val.: Beveik 10 tūkst. eurointegracijos šalininkų, pasisakančių už atsiribojimą nuo Rusijos, praeitą naktį praleido Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, tęsdami didžiausius prodemokratinius protestus Ukrainoje nuo 2004 metų Oranžinės revoliucijos.

Vėliau tūkstančiai demonstrantų pajudėjo vyriausybės ir miesto administracijos pastatų link, reikalaudami, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius nedelsiant atsistatydintų, ir grasindami visuotiniu streiku.

Daugybė vairuotojų spaudė automobilių garso signalus, o bažnyčių varpai skambėjo senovinės sostinės širdyje per protestus, kurie tapo didžiausiu iššūkiu per trejus V.Janukovyčiaus vadovavimo metus.

„Esame pavargę nuo tų gangsterių ir banditų“, – sakė vairuotojas Ivanas Filipovičius, pastatęs savo automobilį greta kitų, blokuojančių įvažiavimą į vyriausybės būstinę.

„Visi korumpuoti. Norime būti artimi normalioms šalims, o ne Rusijai“, – pridūrė 51 metų vyras, žvelgdamas į Europos Sąjungos vėliavą, pakabintą ant jo automobilio lango.

Kijevo miesto administracija pirmadienį paskelbtame atnaujintame pranešime nurodė, kad 165 milicininkai ir demonstrantai buvo sužeisti per įnirtingiausius susirėmimus, vykusius Ukrainoje po Sovietų Sąjungos subyrėjimo.

Kol kas neaišku, kiek žmonių Ukrainoje nėjo į darbą, o visuotinio streiko paskelbimas bent jau iš pradžių atrodė daugiausiai simbolinis žingsnis.

Tačiau kelių vakarinių miestų vietos valdžia prisidėjo prie raginimų nutraukti darbą, arba pareigūnai savo iniciatyva neatėjo dirbti.

Ivano Frankivsko miesto meras Viktoras Anuškevičius savo pranešime nurodė, kad kartu su pavaduotojais išeina neapmokamų atostogų „solidarizuodamasis su streikininkais“.

Lvovo miesto pareigūnai taip pat paskelbė pareiškimą, kuriame reiškia palaikymą šiam žingsniui.

V.Janukovyčius, regis, mėgino sumažinti šią priešpriešą, sekmadienį patvirtindamas, kad Ukraina jau pasirinko „istorinį kelią“ – siekti glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga.

Papildyta 13.33 val.: Ukrainos opozicija nutarė netrikdyti Kijevo miesto administracijos darbo

Kijevo miesto tarybos pastate pirmadienį vykstančiame „visuotiniame gyventojų susirinkime“ buvo nutarta netrikdyti Ukrainos sostinės administracijos ir sekretoriato darbo.

„Savo sprendimu susirinkimas pažymi, kad valstybės tarnautojai ir vietos savivaldos institucijų darbuotojai neturi teisės sabotuoti atitinkamų institucijų darbo ir privalo toliau užtikrinti įprastas gyvenimo sąlygas mieste. Nacionalinės krizės sąlygomis pareigūnų, atsakingų už kasdienį gyvenimą Kijeve, darbo nutraukimas yra griežtai neleistinas“, – sakoma nutarime, kurį pirmadienį išplatino opozicinės partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) spaudos tarnyba.

Sekmadienį partijos „Svoboda“ (Laisvė) lyderis Olehas Tiahnibokas pareiškė, kad jo partijos šalininkai užėmė Kijevo miesto administracijos pastatą.

Dalis aktyvistų naktį praleido tame pastate ir tebėra ten iki šiol.

Papildyta 12.31 val.: Ukrainos opozicija reikalauja interpeliacijos premjerui M.Azarovui

Ukrainos opozicinės partijos „Batkivščyna“ parlamentinės frakcijos lyderis Arsenijus Jaceniukas reikalauja, kad premjero Mykolos Azarovo vyriausybės atstatydinimas būtų pirmasis klausimas Aukščiausiosios Rados antradienio sesijos darbotvarkėje.

„Pirmiausiai (reikia svarstyti) Azarovo ir (prezidento Viktoro) Janukovyčiaus kabineto atsistatydinimą, politinių represijų Ukrainoje pabaigą ir (kalinamos buvusios premjerės) Julijos Tymošenko bei visų aktyvistų, kurie buvo suimti ir pasiųsti į kalėjimą, paleidimą“, – jis sakė per parlamento Taikinamosios tarybos posėdį pirmadienį.

„Rytojaus sesija turi prasidėti nuo nepasitikėjimo pareiškimo (ministrų) kabinetui ir politinių represijų nutraukimo“, – pažymėjo A.Jaceniukas.

Kad nuverstų vyriausybę, opozicijai, kuri dabar turi 170 mandatų 450 vietų Aukščiausioje Radoje, reikėtų užsitikrinti 226 balsus.

Tačiau kol kas tik trys valdančiosios Regionų partijos deputatai protestuodami pasitraukė iš savo frakcijos.

Papildyta 12.06 val.: Ukrainos opozicijos deputatai paliko Aukščiausiosios Rados taikinamosios tarybos posėdį

Ukrainos opozicijos parlamentinių frakcijų lyderiai pirmadienį pasitraukė iš Aukščiausiosios Rados taikinamosios tarybos posėdžio.

Kaip pranešė vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, iš posėdžio pasitraukė trijų opozicinių partijų lyderiai: Arsenijus Jaceniukas („Batkivščina“), Vitalijus Klyčko (UDAR) ir Olehas Tiahnibokas („Svoboda“).

Tačiau dėl šio žingsnio posėdis nebuvo nutrauktas.

Opozicija paragino nuo pirmadienio surengti šalyje visuotinį streiką, tačiau kol kas neaišku, kiek šis raginimas palaikomas Ukrainos viešajame ir privačiame sektoriuose.

Nacionalinis bankas, kurio būstinė yra šalia vyriausybės rūmų, dirbo įprastu režimu, tačiau sostinės administracijos, kurios pastatą užėmė už eurointegraciją pasisakantys protestuotojai, darbuotojams nurodyta likti namuose.

Opozicijos veikėjas Jurijus Lucenka, buvęs vidaus reikalų ministras, pareiškė: „Tai, kas dabar vyksta aplink vyriausybės pastatą, yra streikas.“

Protesto akcijoje dalyvaujantis 36 metų Aleksejus Ostrovskis, dirbantis reklamos sektoriuje, aiškino: „Nusprendžiau, kad turiu būti čia. Manau, mano viršininkai tai supras ir manęs neatleis. Apmaudu, tačiau mano bendrovė tebedirba. Tačiau aš juos suprantu – kai kurie negali sau leisti streikuoti, jie turi išmaitinti savo šeimas.“

Vienoje kavinėje dirbanti 22 metų Oksana sakė simpatizuojanti su išėjusiais į gatves protestuoti, tačiau pridūrė, kad jai reikalingi pinigai, todėl ji turi eiti į darbą.

Vienas vyriausybės darbuotojas, mėginęs patikti į savo biurą, nurodė: „Mums buvo liepta grįžti namo ir laukti tolesnių nurodymų. Mes tiesiog negalėjome patekti į darbą. Visos durys užblokuotos.“

Eismas buvo blokuojamas Kijevo centriniame Kreščiatiko prospekte ir gatvėse, vedančiose į sostinės centrinę Nepriklausomybės aikštę, kurioje sekmadienį vyko audringi opozicijos protestai, peraugę į didelius susirėmimus su saugumo pajėgomis. Toje pačioje aikštėje 2004-aisiais vyko prodemokratinės Oranžinės revoliucijos mitingai.

Protestuotojai, kuriuos šeštadienį paryčiais buvo išvaikiusi riaušių milicija, vėliau grįžo į aikštę ir įkūrė improvizuotą stovyklą.

Papildyta 10.11 val.: Ukrainos vyriausybė neplanuoja skelbti nepaprastosios padėties dėl protestų

Ukrainos vyriausybė kol kas nesvarstė klausimo dėl galimo nepaprastosios padėties įvedimo šalyje, pirmadienio rytą sakė premjero Mykolos Azarovo atstovas Vitalijus Lukjanenka.

„Klausimas dėl nepaprastosios padėties įvedimo šalyje valdžios nebuvo keliamas“, – V.Lukjanenka sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

Klausimas dėl nepaprastosios padėties įvedimo šalyje valdžios nebuvo keliamas. V.Lukjanenka sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

Jis nenurodė, ar M.Azarovui pirmadienį pavyko pasiekti savo darbo vietą vyriausybės rūmuose, kuriuos apsupo už integraciją su Europos Sąjunga (ES) pasisakantys protestuotojai.

Vienas „Interfax“ korespondentas sakė, kad demonstrantai blokavo visus įėjimus ir privažiavimus prieš vyriausybės būstinės, todėl ministrų kabineto nariams pirmadienio rytą nepavyko patekti į savo darbo vietą.

Opozicinės „Batkivščinos“ (Tėvynės) partijos parlamentinės frakcijos lyderis Arsenijus Jaceniukas anksčiau pareiškė, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius nori sušaukti Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybą bei įvesti šalyje nepaprastąją padėtį.

Taip pat buvo paskelbta informacija, kad per pirmadienį vyksiančius nepaprastuosius regionų tarybų posėdžius taip pat bus svarstomas galimo nepaprastosios padėties paskelbimo klausimas.

Papildyta 9.00 val.: Ukrainos opozicijos šalininkai blokuoja vyriausybės rūmus Kijeve

Kijeve tūkstančiai protestuotojų pirmadienį paryčiais laiko apsupę vyriausybės būstinės kompleksą, o atskiros aktyvistų grupės blokavo visus įėjimus į ministrų kabineto rūmus bei nacionalinį banką.

Vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas sakė, kad 5–6 tūkst. žmonių kolona sustojo priešais vyriausybės rūmų pagrindinį įėjimą, skanduodami „Šalin gaują!“

Už minios, reikalaujančios vyriausybės ir prezidento Viktoro Janukovyčiaus atsistatydinimo, aktyvistų sustatyti automobiliai blokuoja eismą.

5–6 tūkst. žmonių kolona sustojo priešais vyriausybės rūmų pagrindinį įėjimą, skanduodami „Šalin gaują!“

Vyriausybės rūmų kieme stovi aštuoni milicijos specialiųjų pajėgų „Berkut“ autobusai, tačiau kol kas pareigūnai nesiima jokių veiksmų prieš protestuotojus.

Tuo tarpu protestuotojų užimtame Kijevo miesto administracijos pastate ir Profsąjungų rūmuose padėtis kol kas buvo rami.

Pasak „Interfax“ korespondento, sostinės administracijos pastato įėjimas buvo atidarytas; ten nuo paryčių rinkosi žmonės. Daugelis aktyvistų miega pastato viduje – daugiausiai antrame aukšte ir kolonų salėje. Ten buvo įkurtas maitinimo punktas, kur protestuotojams dalijama arbata ir maistas.

Pastatą užėmę aktyvistai palaiko tvarką, o valytojos mėgino pradėti darbą.

Profsąjungų rūmų įėjimas taip pat buvo atviras, o padėtis jame buvo ramu. Pirmame aukšte įrengtas savanorių registracijos punktas, o medicinos darbuotojai konsultuoja akcijos dalyvius. Antrame aukšte esančiame žiniasklaidos centre buvo keli žurnalistai ir dainininkės Ruslana, buvusi „Eurovizijos“ nugalėtoja. Pastate esantiems žmonėms dalijama arbata ir kava.

Tuo tarpu centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, kurioje sekmadienio vakarą vyko įnirtingi demonstrantų ir milicijos susirėmimai, tebėra daugiau nei tūkstantis žmonių, kurie buvo išsisklaidę aikštės teritorijoje.

Eismas centriniu Kreščiatiko prospektu buvo blokuojamas. Gatvės, vedančios į Nepriklausomybės aikštę, buvo užtvertos metaliniais skydais ir išardytos kalėdinės eglutės dalimis.

Papildyta 8.52 val.: Tūkstančiai protestuotojų pirmadienį toliau laiko užėmę vieną Kijevo centrinę aikštę po įnirtingų susirėmimų su milicija per didžiulio masto demonstracijas, kuriose reikalaujama pirmalaikių rinkimų, siekiant nubausti Ukrainos vyriausybę, nusigręžusią nuo istorinės sutarties su Europos Sąjunga (ES).

Daugybė milicininkų ir protestuotojų buvo sužeisti per sekmadienį vykusius susirėmimus, įsiplieskusius, kai daugiau nei 100 tūkst. įtūžusių ukrainiečių užplūdo sostinę.

Nepaisydami draudimo rengti protestus, demonstrantai skandavo „Revoliucija!“ ir „Šalin gaują!“, taip pat privertė dešimtis šalmuotų milicininkų pasitraukti iš Nepriklausomybės aikštės. Protestuotojai taip pat atvarė ratinį traktorių prie metalinės tvoros, kuria buvo apjuostas netoliese esantis prezidento administracijos biuras.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip saugumo pajėgos prie prezidento Viktoro Janukovyčiaus rezidencijos mėto dešimtis garsinių granatų ir dūminių užtaisų į kaukėtus demonstrantus, kurie svaidė į miliciją akmenis ir Molotovo kokteilius.

Kijevo milicijos atstovė Olha Bilyk sakė telefonu, kad apie 100 pareigūnų buvo sužeisti per tuos susirėmimus. Vienas merijos pareigūnas nurodė, kad gydytojai tap pat suteikė pagalbą beveik 50 demonstrantų, patyrusių įvairių sužalojimų.

Silpnos ekonomikos šalį, turinčią 46 mln. gyventojų, apėmė didžiausia krizė nuo 2004 metų prodemokratinės Oranžinės revoliucijos, kai V.Janukovyčius penktadienį atmetė ES lyderių pasiūlymus per Vilniuje vykusį viršūnių susitikimą ir nusprendė, kad Ukrainai bus geriau išlaikyti glaudžius ryšius su Maskva.

ES lyderiai šį sprendimą sieja pirmiausiai su skaudžiomis ekonominėmis sankcijomis, kurių Rusija pagrasino imtis, jeigu Ukraina lemtingai pasuktų į suartėjimą su Vakarais.

Tačiau tas žingsnis dabar gali atsigręžti prieš V.Janukovyčių, nes jo politiniai priešininkai stengiasi išnaudoti palankią galimybę, didėjant visuomenės nepasitenkinimui dėl valdininkų korupcijos ir nykstančių darbo vietų.

Apie 50 tūkst. eurointegracijos šalininkų taip pat dalyvavo demonstracijoje vakariniame Lvovo mieste, o dar 250 ignoravo teismo draudimą protestuoti V.Janukovyčiaus gimtajame Donecko regione.

Opozicija nurodo, kad protestai Kijeve yra didžiausi nuo 2004 metų Oranžinės revoliucijos.

Sekmadienį kelios dešimtys nacionalistinės partijos „Svoboda“ (Laisvė) narių taip pat užėmė tuščią sostinės merijos pastatą.

Protestuotojai pakabino Ukrainos vėliavą ant vieno iš to pastato langų ir raudonais dažais išpurškė užrašą „Revoliucijos būstinė“ prie jo įėjimo.

„Ukrainoje prasideda revoliucija“, – paskelbė „Svoboda“ pirmininkas Olehas Tyahnybokas.

Opozicijos lyderiu tapęs sunkiasvoris bokso čempionas Vitalijus Klyčko, laikomas vienu iš pagrindinių pretendentų į prezidento postą per rinkimus, kurie vyks 2015 metų kovą, ragino savo šalininkus neleisti saugumo pajėgoms naktį perimti kontrolės Kijevo centre.

„Privalome mobilizuoti kiekvieną šalyje ir neprarasti iniciatyvos“, – pabrėžė jis.

Tūkstančiai protestuotojų įsiklausė į jo raginimus ir liko visą naktį Nepriklausomybės aikštėje.

Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad V.Janukovyčius, kuris buvo išrinktas 2010 metais, daugiausiai palaikomas rusakalbių rytiniame šalies regione, didžiąją dalį sekmadienio praleido užsidaręs su savo aukščiausiais patarėjais rezidencijoje atokiame priemiestyje.

Papildyta 8.44 val.: Kaip praneša LTV laida „Labas rytas“, užbarikaduoti visi įėjimai į Maidano aikštę. Dalis žmonių budi prie įėjimų, baimindamiesi specialiųjų pajėgų puolimo. Dalis žmonių išėję prie Vyriausybės pastato, kad ministrų kabinetas negalėtų patekti į pastatą. Pabrėžiama, kad tai yra taikus mitingas ir raginama vengti provokacijų. Žurnalistas, esantis Ukrainoje, teigia, kad viskas panašu į Oranžinę revoliuciją, tačiau yra ir skirtumų. Oranžinė revoliucija esą turėjo taikesnę dvasią, o šį kartą žmonės piktesni. Pirmadienį Aukščiausios Rados pirmininkas ketina kviesti opozicijos lyderius ir su valdančiąja dauguma ieškoti sprendimų.

Papildyta 7.25 val.: Kijevo Maidano aikštėje daugėja palapinių, susirinkusieji kas valandą gieda šalies himną, praneša Lietuvos radijas. Aikštė vis labiau primena Oranžinės revoliucijos laikus. Opozicijos susivienijimo „Tėvynė“ lyderis Arsenijus Jaceniukas 8 val. ryto ragina rinktis į piketą Maidano aikštėje ir reikalauti valdžios atsistatydinti. Kaip skelbia naujienų agentūra ITAR-TASS, pirmadienį šalyje gali būti įvesta nepaprastoji padėtis.

Ankstų pirmadienio rytą šimtai aktyvistų, praleidusių naktį miesto aikštėje, vis dar protestuoja. Plevėsuoja šalies vėliavos. 

Tiesioginė transliacija iš Kijevo: 


Live streaming video by Ustream
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min