Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 6d. 14:39 , atnaujinta: 2014 balandžio 7d. 00:26

Ukrainos rytuose – separatistų riaušės: Charkove ir Donecke užimti sričių administracijų pastatai, Luhanske – saugumo tarnybos būstinė

Separatistai Donbase
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Separatistai Donbase

Beveik du tūkstančiai žmonių sekmadienį Donecko Lenino aikštėje susirinko į separatistinį mitingą, kuriame prašė Donbaso regioną prijungti prie Rusijos. Vėliau jie patraukė administracijos pastato link ir į jį įsiveržė. Prorusiškai nusiteikę protestuotojai užėmė ir Charkovo administracijos pastatą, o Luhanske užimta Ukrainos saugumo tarnybos būstinė.

Atnaujinta 00.26 val. Dar viename Ukrainos mieste vyko protesto akcijos – tiek Rusijos valdžios gerbėjai, tiek Maidano šalininkai surengė demonstracijas Dnepropetrovske. Prorusiškų jėgų mitinge dalyvavo keli šimtai žmonių su raudonomis, Rusijos vėliavomis. 

Jie, kaip ir kituose Maskvos inicijuojamuose mitinguose, išreiškė idėją surengti čia referendumą. Aidint plojimams jie sudegino Europos Sąjungos vėliavą. 

Tame pačiame mieste savo akciją surengė ir Maidano šalinkai, kurie ištiesė rekordinio dydžio Ukrainos vėliavą.

Atnaujinta 23.52 val. Buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis teigia, kad jeigu separatistai išsilaikys užgrobtuose administracijos pastatuose 48 valandas, Rusijos kariuomenė įsiverš į Ukrainą. Apie tai jis pranešė socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

„Tai toks pat scenarijus kaip ir Kryme – iš pradžių mitingas, o jeigu tai nesuveikia, užgrobimas ir rusų įsiveržimas, – rašė jis. – Tai taip primityviai aišku, kad Ukrainos valdžiai galima viską suskaičiuoti į priekį“.

Jo teigimu, dabar svarbiausia – visiška karinė mobilizacija prie rytinių Ukrainos sienų.

Atnaujinta 23.19 val. Šiuo metu Ukrainos gynybos pajėgos turi visas galimybes kontroliuoti padėtį rytų Ukrainoje, pareiškė šios šalies Karo ir politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčiukas. Jo teigimu, svarbiausia dabar yra neleisti pralieti kraują, nes būtent to ir laukia Rusija.

„Provokatorių pagrindinis tikslas ir yra, kad kažkas būtų nužudytas. Tam, kad Rusija tuoj pat prie sienos sutelktomis pajėgomis galėtų pulti „ginti tėvynainių“. Ir galėtų čia surengti panašius į Krymo referendumus su iš anksto žinomais rezultatais“, – sakė tyrėjas.

Provokatorių pagrindinis tikslas ir yra, kad kažkas būtų nužudytas

Jis tvirtino, kad sekmadienį bendravo su gynybos tarnybų atstovais ir šie užtikrino, jog kritinio kontrolės praradimo nėra. „Taktinės separatistų pergalės – tai tik pasekmė noro išvengti jėgos panaudojimo scenarijaus iš valdžios pusės. Tačiau pralaimėjimas dabartinėse kovose – toli gražu ne pralaimėjimas kare. Atgalinis smūgis bus duotas be jokio delsimo“, – teigė tyrėjas, kurio žodžius cituoja unian.net. 

Atnaujinta 22.49 val. Vitalijus Klyčko, vienas iš Maidano lyderių, pareiškė, kad valdžia privalo nedelsiant įsikišti į tai, kas vyksta rytų Ukrainoje, ir neleisti suskaldyti šalies. 

„Valdžia privalo nedelsdama įsikišti į situaciją rytuose ir neleisti suskaldyti šalies bei nutraukti rinkimus. Geriausios Vidaus reikalų ministerijos ir saugumo pajėgos turėtų dirbti Donbase profilaktikai ir perspėti separatistinius provokatorius“, – sakė jis. 

Jo teigimu, provokacijas vyko ne įprastiniai gyventojai, o jaunimas, saugomas atvykusių ginkluotų porvokatorių. Jo teigimu, į šias provokacijas turi būti adekvati griežta reakcija. 

Atnaujinta 22.29 val. Donecko milicija neperėjo į separatistų pusę . Tokį pranešimą paskelbė Ukrainos vidaus reikalų ministerija, pasigirdus gandams, kad milicija perėjo į riaušininkų pusę.

Šiuo metu su protestuotojais, užėmusiais Donecko administracijos pastatą, vyksta derybos. „Milicijos pozicija principinė: užgrobėjai turi palikti pastatą“, – skelbiama pranešime.

Atnaujinta 22.05 val. Prorusiški riaušininkai užėmė Charkovo administracijos pastatą. Jie nuėmė čia plevėsavusią Ukrainos vėliavą ir pakabino Rusijos. Žmonės, susirinkę prie pastato, šūkauja: „Rusija“, „Berkut“. Pastatą šturmo metu saugojo apie 200 milicininkų, dalis jų antpuolio metu pasitraukė į šalį. Unian.net praneša, kad pastatą šturmavo keli šimtai riaušininkų.

Atnaujinta 21.18 val. Neramumai plečiasi ir Charkove, susirinkę žmonės puola vietos administracijos pastatą. Čia susirinko protestuotojai, prieš tai dalyvavę prorusiškame mitinge. Jame dalyvavo apie pusantro tūkstančio žmonių. Riaušininkai šturmuoja pastatą nepaisydami, kad čia yra milicijos pajėgos. Į teisėsaugininkų pusę skrieja petardos. 

Donecke maždaug 50 riaušininkų sekmadienį prasiveržė pro milicijos linijas ir įsiveržė į srities administracijos pastatą, iš įvykio vietos pranešė reporteriai.

Riaušininkai atsiskyrė nuo maždaug 2 tūkst. žmonių minios, kuri susirinko protestuoti pagrindinėje miesto aikštėje.

Išlaužę šoninio įėjimo vartus jie sugebėjo patekti į vidinį administracijos pastato kiemą. Jie skanduoja „Krymas, Donbasas, Rusija“. Kai kurie jų laiko Rusijos vėliavas.

Dar kelioms dešimtims aktyvistų per išdaužtą langą pavyko patekti į antrąjį 11 aukštų pastato aukštą. Jie pateko ant stogelio virš įėjimo į administraciją ir iškabino Rusijos vėliavas bei transparantą su užrašu „Donecko respublika“.

Pastatą saugo keli šimtai milicininkų, o pagrindinė mitinguotojų su vėliavomis, transparantais ir Georgijaus kaspinais minia liko aikštėje priešais pastatą.

VIDEO: Šturmas Donecke

Jiems reikia Rusijos ir Stalino

Donecke protestuotojai skandavo šūkį „Mums reikia Rusijos ir Stalino“.

Mitingo pradžioje prorusiškai nusiteikę žmonės bandė trukdyti jame laisvai dirbti žurnalistams. Nevengdami keiksmažodžių jie bandė fotografus ir korespondentus nustumti nuo jiems dirbti skirtos platformos.

Sekmadienio protestais siekiama išreikšti palaikymą tiems „Berkut“ pareigūnams, kuriems pateikti kaltinimai nesilaikius įstatymų vaikant Maidaną Kijeve.

Jie skanduoja šūkį „Mums reikia Rusijos ir Stalino“.

Pranešama, kad panašūs, tik menkesni, mitingai sekmadienį vyksta ir Charkove bei Odesoje.

Charkove vyksta mažiausiai trys atskiri mitingai, kuriuos rengia skirtingos organizacijos. Tačiau nors organizatoriai ir skirtingi, šūkiai ir reikalavimai panašūs. Mitinguotojai reikalauja surengti referendumą, mojuoja Sovietų Sąjungos vėliavomis, kategoriškai pasisako prieš mobilizaciją, NATO, šūkauja „Rusija, Rusija“.

Charkove į gatves išėjo net monarchistai. Jie laiko Rusijos vėliavas ir reikalauja, kad būtų atkurta Rusijos imperija. 

VIDEO: Mitingas Donecke

Maidano šalininkai – apsiaustyje

Charkove prorusiški protestuotojai iš abiejų pusių užblokavo gatvę, kurioje susirinkę Maidano šalininkai. 

Kaip praneša unian.net, abu gatvės galus jie užblokavo automobiliais. Teisėsaugininkams nepavyksta pro įniršusią minią išvežti konvojaus automobilį su maždaug 10 Maidano šalininkų. 

Šiuo metu milicijos pareigūnai bando sudaryti koridorių ir tokiu būdu išgelbėti juos iš prorusiškų protestuotojų apsiausties. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min