Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainos saugumo tarnybos vadovas V.Nalyvaičenka: žudynėms Maidane vadovavo Rusijos žvalgybininkai

Demonstruojamos snaiperių nuotraukos.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Demonstruojamos snaiperių nuotraukos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Ukrainoje sulaikyta 12 „berkutininkų“, įtariamų masinių žudynių vykdymu Maidane kruvinąjį ketvirtadienį, vasario 20 d. Planuojant specialiąją operaciją, per kurią snaiperiai žudė protestuotojus, dalyvavo ir Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai. Tuometis Ukrainos saugumo tarnybos vadovas atvažiuodavo rusams raportuoti, kas padaryta.

Papildyta 13.50 Operacija suplanuota kartu su Rusijos FSB

Dabartinis Ukrainos saugumo tarnybos (UST) vadovas Valentynas Nalyvaičenka spaudos konferencijoje ketvirtadienį pranešė, kad buvusio UST vadovo Aleksandro Jakimenkos įsakymu į Kijevą atvykę Rusijos žvalgybininkai buvo ne tik apgyvendinti, bet ir gavo vyriausybinį ryšį.

„Pats Jakimenko ne kartą atvažiuodavo raportuoti šioms grupėms. Aš nesuklydau – jis atvažiuodavo raportuoti“, – sakė V.Nalyvaičenka.

gazeta.lviv.ua nuotr./Valentinas Nalyvaičenka
gazeta.lviv.ua nuotr./Valentynas Nalyvaičenka

Pasak portalo Zn.ua, UST vadovas V.Nalyvaičenka pareiškė, kad surinkti įrodymai leidžia manyti, jog Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotojų grupės dalyvavo planuojant ir įgyvendinant Kijeve vadinamąją antiteroristinę operaciją, kuri virto protestuotojų žudynėmis.

Pats Jakimenko ne kartą atvažiuodavo raportuoti šioms grupėms. Aš nesuklydau – jis atvažiuodavo raportuoti, – sakė V.Nalyvaičenka.

„Mums labai svarbus Rusijos Tardymo komiteto atsakymas. Mus domina du klausimai. Pirmas – 2013 m. gruodžio 20 d.: UST poligonas, 26 Rusijos FST darbuotojai. Prašome atsakyti, ką jie ten veikė, kokie jų laipsniai ir pareigos. 2014 m. sausio vidurys – 6 darbuotojai, Rusijos piliečiai, – ką veikė, kokias užduotis turėjo ir ką planavo?“, – sakė V.Nalyvaičenka.

Iš Rusijos buvo atvežti ginklai ir sprogmenys

V.Nalyvaičenka taip pat tvirtina, kad specaliosios priemonės bei ginklai, kurie galėjo būti panaudoti per žudynes Maidane, buvo atvežti iš Rusijos.

„Sausio 20 d. Gostomelio ir Žulianų oro uostuose nusileido karinio transporto lėktuvai, atskridę iš Čkalovo (Rusija). Jie atskraidino 5 100 tonų sprogmenų, specialiąsias priemones bei papildomus ginklus“, – teigė UST vadovas.

Karinio transporto lėktuvai, atskridę iš Čkalovo Rusijoje, atskraidino 5100 tonų sprogmenų, specialiąsias priemones bei papildomus ginklus.

Ukrainos pareigūnai rado ir ištyrė dalį šaudmenų. Jie „pagaminti viename iš Rusijos mokslinių tyrimų institutų, kuris yra Sergijevo Posade“, – sakė V.Nalyvaičenka.

Sulaikyta 12 įtariamų snaiperių

„Sulaikyti „Berkut“ specialiojo būrio kovotojai, priklausantys „Berkut“ specialiajam skyriui. Pastarasis vadinamas juoduoju skyriumi. Visi jie dalyvavo specialioje operacijoje. Jau dabar nustatyti įtariamieji, imtasi veiksmų dėl jų sulaikymo. Tyrimas toliau tęsiamas, ieškoma daugiau su masinėmis žudynėmis susijusių asmenų“, – praneša naujienų agentūra „Unian“, remdamasi generalinio prokuroro Olego Machnickio pranešimu.

Tarp 12 sulaikytųjų yra ir „juodosios kuopos“ vadas, savo kariams išdalijęs ginklus.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Aleksejus Bahanecas patikslino, kad dauguma  „Berkut“ pareigūnų ginklų neturėjo, jie buvo išduoti tik specialiajai kuopai.

„Jie tikina, kad jų užduotis buvo atsišaudyti nuo puolančių protestuotojų ir leisti pagrindinėms neginkluotoms „Berkut“ pajėgoms atsitraukti, tačiau mes šiais parodymais nelabai tikime“, – paaiškino A.Bahanecas.

Tarp 12 sulaikytųjų yra ir „juodosios kuopos“ vadas, savo kariams išdalijęs ginklus. Tyrimo duomenimis, buvo šaudoma iš snaiperių šautuvų SKS (savaime užsitaisantis Simonovo karabinas) nuo viešbučio „Ukraina“ stogo.

Kol kas tikrinama informacija, ar buvo snaiperių ir kituose pastatuose. Taip pat aiškinamasi, ar žudynėse nedalyvavo ir kitų jėgos struktūrų darbuotojai, tarp jų – Ukrainos saugumo tarnybos specialiosios paskirties būrio „Alfa“ kovotojai.

Pasak V.Nalyvaičenkos, tie žudynėse dalyvavę „Berkut“ ir „Alfa“ smogikai, kurių nepavyko sulaikyti, pabėgo ir slapstosi Rusijos aneksuotame Kryme. Pasak UST vadovo, jų asmenybės nustatytos.

Ministras: 17 žmonių nužudė „Berkut“

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas spaudos konferencijos metu pranešė, kad, pirminiais tyrimo dėl masinės žmonių žūties Kijeve vasario 18–20 dienomis duomenimis, kovotojai su geltonais raiščiais Instituto gatvėje buvo „Berkut“ kovotojai – jie nužudė 17 žmonių. Apie tai rašo Unian.com.

Šie žmonės buvo nušauti Instituto gatvėje, šaudyta nuo Spalio rūmų pusės. O čia, ministro teigimu, veikė „Berkut“ padalinys, kuriam vadovavo Dmitrijus Sadovnikas. „Nustatėme visus asmenis, kurie dalyvavo šitoje operacijoje. Tiksliname, kokį vaidmenį atliko vadas ir kiekvienas spec. padalinio karys“, – teigė A.Avakovas.

Tyrimas buvo išskaidytas dalimis: viena apima snaiperių nužudytuosius, antroji – šaudymo metu žuvusius asmenis, jie, ministro teigimu, greičiausia žuvo nuo tvarkos sergėtojų kulkų. Trečioji dalis – žūtys nuo „tituškų“ rankų ir ketvirtoji – aplinkybės, kuriomis žuvo teisėsaugininkai.

Priminsime, kad trečiadienį Ukrainos Generalinė prokuratūra paskelbė, jog vasario 20 d. leidimą „Berkut“ nariams šaudyti į protestuotojus davė tuometis šalies vadovas Viktoras Janukovyčius. Tądien nuo kulkų žuvo 53 protestuotojai. Į Rusiją pabėgęs V.Janukovyčius neigia davęs įsakymą žudyti.

Išduotas arešto orderis suimti V.Janukovyčių ir A.Jakimenką

Ukrainos Generalinė prkuratūra išdavė arešto orderį sulaikyti ir pristatyti į teismą pabėgusį Ukrainos prezidentą V.Janukovyčių ir buvusį Ukrainos saugumo tarnybos vadovą Aleksandrą Jakimenką. Jie įtariami dalyvavę planuojant ir vykdant žudynes Maidane.

VIDEO: Ukrainos gen.prokuroro pranešimas
 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min