Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Už ką Kuveitas gavo milijardinę kompensaciją?

Kuveito šeichai su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kuveito šeichai su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy.
Šaltinis: 15min
0
A A

Kuveitas jau gavo 13,3 milijardų dolerių kompensaciją iš Irako už tai, kad šio kariai 1990-aisiais įsiveržė į šalį ir ją okupavo. Apie tai, remdamasi Kuveito valdžios atstovais, pranešė naujienų agentūra AFP.

Pranešime teigiama, kad šią sumą pinigų Kuveitas gavo dar iki 2008-ųjų pabaigos. Tačiau šalies vyriausybė tikisi, kad pavyks išsireikalauti dar ne vieną dešimtį milijardų JAV dolerių.  

 AFP primena, kad Irakas yra įpareigotas į specialų fondą, kurį įkūrė Jungtinės Tautos, pervesti 5 procentus nuo savo pajamų, gaunamų parduodant naftą. Fondas jau gavo reikalavimų  išmokėti 368 milijardus JAV dolerių kaip kompensacijas, iš jų 190 JAV dolerių – Kuveito kaip valstybės pretenzijos.

Reikalavimus pateikia tie, kurie per Irako įsiveržimą neteko artimųjų, buvo sužeisti arba patyrė materialinių nuostolių.  

Vasario duomenimis, šis fondas jau išmokėjo daugiau kaip 27 milijardus JAV dolerių.  Irako valdžia prašo atšaukti šiuos mokėjimus arba sumažinti procentą nuo naftos pardavimo. Tačiau Kuveitas reikalauja, kad 40 milijardų JAV dolerių būtų išmokėta kaip kompensacija už žalą, padarytą aplinkai, o 29 milijardų – už tai, kad buvo sugriauti naftos gavybos kompleksai. 

15min.lt primena, kad Irako kariai įsiveržė į Kuveitą 1990-ųjų rugpjūtį. Irako pretekstas buvo toks: esą Kuveitas vagia naftą iš Irakui priklausančių naftos gavybos šaltinių. 1991-ųjų sausį koalicija, vadovaujama Jungtinių Amerikos Valstijų, gavusi Jungtinių Tautų sankciją, pradėjo operaciją ir išstūmė Irako karius iš Kuveito. Karas baigėsi tų pačių metų vasarį. Laimėjo koalicija. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min